Sayfa 326/863 İlkİlk ... 226276316324325326327328336376426826 ... SonSon
Arama sonucu : 6902 madde; 2,601 - 2,608 arası.

Konu: KLMSN - Klimasan Klima

1. biraz önce şirket yetkililerinden bir bayan ile görüştüm..kendisine bir kaç soru sordum...klimasanın bilanço olarak en kötü çeyreğinin üçüncü çeyrekler olduğunu daha sonra da dördüncü çeyrekler ile birlikte toparlanmaya başladığını söylediler..en son %15 kapasite artışının etkilerinin son çeyreğe yansıyacağını ve üretim bandının kurulduğunu ama bu yeni kapasitenin ne kadarının kullanıldığını bilmediğini söylediler..

aldıkları 41 dönümlük arazinin de gelecek dönemlerde kapasite artışı için değerlendireceklerini ,şirkette bir sorunun olmadığını işlerinin iyi olduğunu söylediler...sadece mevsimselik olarak üçüncü çeyrekte zayıf bir bilanço yoladıklarını söylediler..

son çeyreğe girerken eurobond yatırımlarını azaltıklarını ve bunun yerine başka bir yatırım yaptıklarını söylediler...bu konuyu açmak istediysem de söylemediler...yurtdışı pazarların de geliştiğini ve yeni pazarların bulunması konusunda geliştiklerini de söylediler...

kısacası herşey yolunda dediler...borsa fiyatına ise müdahale etmediklerini fiyatın arz ve talebe göre şekillendiğini söylediler...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    benim son çeyrek ciro tahminim 273 milyondur..bunun gerekçelerini daha önce yazmıştım ..tekrarlayayım..

2019 yılı yurtiçi cirosu......4.çey .........3.çey........2.çeyrek........1.çeyrek
    ........................................???....... ...45 mil.........127 mil.......159 milyon

2018 yılı yurtiçi cirosu.......136 mil........48 mil.........128 mil........114 milyon

yukarıda son iki yılın yurtiçi ciroları birinci çeyrek farklıdır fakat ikinci çeyrekler 127 ve 128 milyon ile neredeyse aynıdırlar..yine üçüncü çeyrekler de 45 ve 48 milyon ile neredeyse aynıdırlar...o halde bu kadarlık benzerlik var ise 2019 yılın son çeyreği de tıpkı 2018 yılının son çeyreği gibi 136 milyon ciro oluşabilir mi ?? bence krizin de hafiflediği bu ortamda bu mümkündür...

o halde yurtiçi son çeyrek ciroyu 136 milyon olarak bir kenara alabiliriz..

şimdi sıra geldi yurtdışı ciroya..

2019 yılı yurtdışı ciro.....4.çey........3.çey.....2.çey.....1.çeyrek
    ...................................????.........11 9 mil....206 mil....121 milyon

2018 yılı yurtdışı ciro.....4.çey.........3.çey......2.çey......1.çey rek
    ..................................70 mil.........60 mil.....92 mil......68 milyon

2018 yılına baktığımızda üçüncü çeyrek ihracat rakamlarının da tıpkı yurtiçinde olduğu gibi en zayıf çeyrek olmuş...en iyi çeyrek tıpkı yurtiçi satışları gibi ikinci çeyrek olmuş...ikinci çeyrekten sonra ise en iyi çeyrek ihracatta dördüncü çeyrek olmuş..ilk çeyrekten bile daha iyi bir ciro yakalanmış..

o halde bu istatistiği 2019 yılına uyguladığımızda son çeyreğin ikinci çeyrek cirosu olan 206 milyondan düşük ama diğer çeyreklerdeki 121 ve 119 milyonluk cirolardan ise daha iyi olmasını bekleyebiliriz...

2018 yılında son çeyrek üçüncü çeyreğin %15 kadar daha iyisi gerçekleşmiş...o halde 2019 yılı üçüncü çeyrekteki 119 milyonun %15 i 18 milyon tl ediyor ve bunu da 119 milyona eklediğimizde 137 milyon tl olarak buluyoruz ciroyu

hesapladığımız cirolar şu şekilde netleşti....yurtiçi ciro 136 milyon tl + 137 milyon yurtdışı ciro = 273 milyon tl toplam ciro...

benim bulduğum rakam budur...bakalım nasıl bir ciro gerçekleşecek ???
    Son çeyrek 220-250 olursa öpüp başımıza koyalim

3.  Alıntı Originally Posted by serdarkazanci Yazıyı Oku
    Son çeyrek 220-250 olursa öpüp başımıza koyalim
    aslında 2018 yılı son çeyrekteki anormal yurtiçi ciro artışının da nedenini sordum ve devamlılığının olup olmadığını sordum..kendileri buna bir cevap vermediler ama tek seferlik bir satış olabilir manasında bir şeyler söylediler...o yüzden de hesaplamalarımdaki 136 milyonluk yurtiçi ciroyu düşürmem gerektiğini düşünüyorum...

o vakit yurtiçi ciro 90-100 milyon ,yurtdışı da 137 milyon dersek 2019 yılı son çeyrek cirosu 227-237 milyon civarı olur diye düşünüyorum..kar miktarını da biraz düşürmek istiyorum...kar da bana göre 20-25 civarı gelir...

evet arkadaşlar şirketi araştırdıkça sanırım daha oturaklı tahminler yapabileceğiz..tabi bunlar sadece tahmindir...umarım hepimizi yanıltır da çok daha güzel ve süpriz bir bilanço yollar..
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

4. mart başlarında son çeyrek bilançosu gelir..ardından da ilk çeyrek ve ikinci çeyrek beklentisine girer...havaların ısınması ile de klimasandaki hararet de artar...o vakit yeni zirveleri hedefler diye düşünüyorum...

5.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    aslında 2018 yılı son çeyrekteki anormal yurtiçi ciro artışının da nedenini sordum ve devamlılığının olup olmadığını sordum..kendileri buna bir cevap vermediler ama tek seferlik bir satış olabilir manasında bir şeyler söylediler...o yüzden de hesaplamalarımdaki 136 milyonluk yurtiçi ciroyu düşürmem gerektiğini düşünüyorum...

o vakit yurtiçi ciro 90-100 milyon ,yurtdışı da 137 milyon dersek 2019 yılı son çeyrek cirosu 227-237 milyon civarı olur diye düşünüyorum..kar miktarını da biraz düşürmek istiyorum...kar da bana göre 20-25 civarı gelir...

evet arkadaşlar şirketi araştırdıkça sanırım daha oturaklı tahminler yapabileceğiz..tabi bunlar sadece tahmindir...umarım hepimizi yanıltır da çok daha güzel ve süpriz bir bilanço yollar..
    Sen keko değilsin sen profesörsün nick yanlış olmuş Prof.Bilanço filan olması gerekirdi

elinize sağlık dostum teşekkürler paylaşım için.

6. şirketin eurobondlardan çıkardığı nakiti nerede kullandığını bilmiyoruz...acaba yeni yatırıdıkları yatırım aracı daha mı karlı yoksa daha mı az karlı ?? şirket şu ana kadar yaptığı karın yarısını finansal yatırımlardan sağlamış...o yüzden de bu konu çok önemli...

eximbank kredilerini de sordum bu gün...şirketin faiz düşüşlerinden olumlu etkileneceğini ,exsimbanktan aldıkları krediler olduğunu söylediler...

finansalları bu yıl daha da rahatlamalı....faizler çok uygun hale geldi...kısa vadeli yükümlülüklerin gideri daha da azalacak ilk çeyrekte..o yüzden de bu yıl birinci ve ikinci çeyrek karları çok parlak görünüyor...yeni kapasite artışını da o vakit daha aktif kullancaklar görünüyor...

7.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Sen keko değilsin sen profesörsün nick yanlış olmuş Prof.Bilanço filan olması gerekirdi

elinize sağlık dostum teşekkürler paylaşım için.
    borsada bu güne kadar çok kazandım ama hala kendimi az biliyor olarak niteliyorum..çünkü borsa bir deniz gibidir..birbiri ile ilişkili çok bilinmeyenli bir denklem gibidir...sürekli bilgilerini tazelemediğiniz taktirde hep geri kalırsınız...ne kadar öğrenmeye çalışırsanız çalışın bildikleriniz yine de çok kısıtlı kalıyor...o yüzden de bırak keko olarak kalalım.. nicimden memnunum...

8. son ciro ve kar tahminim şu şekilde olsun :

ciro son çeyrekte 230 milyon...net kar 22 milyon..

Sayfa 326/863 İlkİlk ... 226276316324325326327328336376426826 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •