Sayfa 12/601 İlkİlk ... 210111213142262112512 ... SonSon
Arama sonucu : 4801 madde; 89 - 96 arası.

Konu: AKSEN - Aksa Enerji Üretim A.Ş.

1. tahminim tutmadı malesef. Ana ortaklık karı malesef düşük. Bir kaç not paylaşacağım hızlıca gördüğüm detaylı inceleme öncesi.

Önemli not: Ben de bu işlerde yeni yeni tecrübe kazanmaya çalıştığımdan notları sizde düşünün.

1. İlişkili olmayan taraflardaki ticari alacaklar(Afrika) artışı çok azalmış +
    2. Maddi duran varlıkta bir azalış var nedenine bakmak lazım (yeniden değerleme ?) -
    3. Güçlü nakit akışı ile uzun vadeli borçlar 400 mio civarı azaltılmış. Faizler kısa vadede düşer beklentisinden mi bilmiyorum. Borçlar kısa vadeye yığılmış -+
    4. Faliyetlerden çok sağlam bir nakit girişi olmuş 600 mio civarı +++
    5. Diğer nakit çıkışının ne olduğuna bakmak lazım. -
    6. Favök 350 olmuş. Bir önceki çeyreğe göre düşük -
    7. Net Faiz ödemeleri 211 olmuş çok yüksek detayına bakmak lazım-

Detaylı inceleme öncesi sonuç: Benim ana ortaklık karından sonra en çok bakmak istediğim 2 rasyo Türkiye tarafı FAVÖK ilk 3 çeyrek 385 olmuş yani 3. çeyrek 119 olmuş. Ben burayı anlamadım. Elektrik fiyatlarının bu kadar yükseldiği ve santrallerinde gayet yüksek kapasite çalıştığı bir durumda neden bu kadar düşük çıktı anlamadım. Toplu satış sözleşmesi önden yapıldı da yüksek fiyatlardan mı yararlanılamadı bunu Genel Kurul'da sorgulamamız lazım. 2. çeyrek elektrik fiyarları 201 TL iken üretim göynük + Antalya 587k idi. 3. çeyrekte elektrik fiyatları 300 TL iken üretim 1358k idi. kömür fiyatları düşerken Botaş doğalgaz fiyatlarında yalnızca %3 civarı bir ortalama artış vardı. ikinci çeyrek Türkiye FAVÖK 150 iken 3. çeyrek nasıl 119 olur anlayamıyorum bu kısım baya üzdü beni. Ana ortaklık karı beklentimi patlatan da burası oldu.

Bilançonun en büyük artışı çok sağlam bir operasyonel nakit yaratmış şirket 600 mio üstü Bu iki konuda biraz güven veriyor. Afrika'daki tahsilat kısmında soru işaretleri azalıyor. ikincisi ise firma ilk 3 çeyrek 1.1 mia tl favök üretmiş ki firmanın hedefi olan favök/net borcu 2'ye düşürmek gayet ulaşılabilir duruyor.

0-10 arasında bir rakam verirsem benim adıma 6 oldu bu bilanço biraz da benim beklentilerim yüksek diye olmuş olabilir.

Hata varsa analizde kusra bakmayın. Detaylı inceleyeceğim. Hemen bir analiz yapayım isteyen arkadaşlar için dedim

2. Bilanço burada felaket tellalığı yapanlara kapak
    Yatırımcılarına hayırlı olsun.
    Halı saha maçına gidiyorum.
    Döndüğümde inceleyeceğim.

Geçmişe değil geleceğe bakın

3. Benden de hızlıca bir analiz; 2020'de kâr payı dağıtmaya dönük bir bilanço. Arkana yaslan, keyfine bak. Bu mesajı da bir kenara not et.

4. Bu başlığı şu anda 43 kişi okumaktadır... hay maşallah! Biz bize eğleniyorduk ne güzel yemeğin kokusu güzel geldi demekki...

5. İnşallah yeni kanala geçiş yaparız bu bilanço ile.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

enerji sektörünün para kazanan tek şirketi bu fiyatları hak etmiyor hareketi başlar herhalde

7. 613 milyon TL sermaye ile 748 milyon esas faaliyet kârı üretip piyasa fiyatı 2.71 olan bir şirketin açıklaması yukarıda olduğu gibidir. Bu tür olumsuz algıların normale dönmesi için makul bir süre geçmesi normaldir. Bana sorarsanız bu makul sürenin sonlarındayız. Bir de temettü açıklaması gelirse son dönemde özellikle enerji sektörüne yatırım yapan yabancı fonlar için aranan şirket olma potansiyeli oldukça yüksek. Zaten yeterli ve etkili networkleri var. Bilahare bu yönde bazı analizlerim olacak zaten. Şimdilik bilançonun tadını çıkarmaya bakın.

8. Bugün hiç yorum okumadım ama bilanço bence güzel. TR' de FAVÖK neden düşük bilemedim(yakıt almışlarsa iyi) ama maddi duran varlıklar dolardan dolayı biraz azalmiş normaldir. Nakit yaratma güzel. Kurdan dolayı ne kar ne zarar(daha önce demiştik) TR FAVÖK de 180-200 olsaydı şahsen benim beklentim dahilinde. Şimdi artık borçların her çeyrek 100-200 azaldığını görmek artik performansımızı arttırır insallah. Şahsen olumlu bilanço. YTD.

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    "Adamın ahmağı malını gereksiz övermiş, daha ahmağı da başkasının malını yalan yere yerip kendi malını övermiş"

Sayfa 12/601 İlkİlk ... 210111213142262112512 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •