Sayfa 142/601 İlkİlk ... 4292132140141142143144152192242 ... SonSon
Arama sonucu : 4801 madde; 1,129 - 1,136 arası.

Konu: AKSEN - Aksa Enerji Üretim A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    Rica ederim üstadım, bilmukabele. Bu ve forumdaki diğer bir çok başlıkta "ben buranın en eskisiyim, 10 yıldır buradayım, ben her şeyi herkesten iyi bilirim" modundaki psikolojik sorunlular adına sizden özür dilerim. Bilgi talebinde bulunanlara insan gibi cevap vermemek bazılarının temel davranış şekli olmuş durumda maalesef.

Yeri gelmişken şu önemli konuyu söylemek durumundayım; SPK mevzuatı ve UFRS 29'a göre hazırlanmış bilançolar için baz aldığım FAVÖK rakamı, yukarıda işaretli olan yerdir. Bu, tamamen kişisel bir hesaplama yöntemidir ve bana özgündür, ki yazımda bunu "kişisel görüş" olarak özellikle belirttim. Haliyle bu hesaplama yöntemine bir başkasının itiraz etmesini kabul etmem. Herkesin hesabı kendine.
    Sn. Maydonozcu

Cezam olduğu için öğrenmenizi 2 gün geciktirdiğim için özür dilerim ama baktığınız rakam FAVÖK değil FVÖK dür. Biraz araştırırsanız daha detaylı öğrenirsiniz ve diğer bilmeyen insanları uzun uzun yazarak yanlış yönlendirmemiş olursunuz. YTD.

2. Benim kar beklentim 80mn TL civarıydı. 74 kabul edilebilir bir rakam.

2019 son çeyrekte karın yüksek gelmesinin sebebi BOTAŞ'a fazladan ödenen 10mn TL'nin geri alınması, konusu kalmayan ticari alacaklardan gelen 30 mnTL civarı ve TFRS9 değer düşüklüğünden son çeyrek ekstradan elde ettiği 7mn TL(bu her senenin son çeyreğinde bu tarz olacak gibi).Yani ekstradan 47 mn TL gibi bir meblağ zaten son çeyreğe özgü bir şeydi. Yani aslında son çeyrek kümülatif (ana ortaklık ve kontrol gücü olmayan paylar toplamı 108 mnTL artı son çeyreğe özgü 47 mnTL) 155 mn TL karı vardı. Ek olarak madagaskarın tamamının alınması ile beraber oraya etki eden kur farkının tamamı da ana ortaklığa kaldığı için ortaklık dışı zarar etmiş ve ana ortaklık yüksek kar etmişti.

Şimdi burada bazı yatırımcılar bu son çeyrek karına bakarak ilk çeyrekte de 150mn TL gibi karlar bekleme gafletine düştüler ama herkesi uyarmak, anlatmak zor olduğu ve daha finansal terimleri bilmeyen kişilerin hiçbir detayı göremeden boş boş yazmalarından dolayı bunu bilanço sonrasına açıklarım dedim. Açıkçası burada arasıra yazan ve mali tablodan az veya çok anladığını düşündüğüm bazı kişiler belki belirtir diye de bekledim .

Şimdi 2020 ilk çeyreğe gelirsek,

TR'den ve Afrika'dan beklenen FAVÖK geldi ama TR'de cironun bu kadar artmasına rağmen ciro FAVÖK rakamlarının benzer seviyelerde kalması milleti şaşırttı ve bunun cevabı da Antalya'da yapılan temlik işlemi. Yani market mantığı 3 kuruş kara(marketler de keşke 3 kuruş kara satsa) elektrik sattı ki çabuk bir nakit yaratayım hemen ve stoğu da boşaltayım. Bunun sebebi şirketin borçlarının büyük çoğunluğunun kısa vadeli olması, yani nakite ihtiyacı olması. Ticari alacaklarda dolar etkisi ile de cüzi bir miktar artış var ve bu alacaklar ne zaman ne kadar azalır bunu tahmin etmek zor. Bazıları buradan dem vuruyor da zaten bu meblağ böyle yüksek olmasaydı bu şirketin hissesini 10 liralardan almak için sıraya girmek zorunda kalırdı herkes. Dolar bazında borçlar da bir miktar azalmış bu da zaten net bir şekilde görülebiliyor. Bu dönem sadece kurdan 6-7 mn fazla zarar yazması dışında açıkçası her şey beklenti dahilinde. 123 mn TL'de yatırım yapmış (Gana ve Özbekistan için anlaşma bedellerine falan gitmiştir) şirket ne güzel. COVID sürecine elinde iyi bir nakitle girmesi de benim için cabası. 2. çeyrekte Borusan'dan aldığı 15mn dolar da güzel bir can suyu olur yatırımlar için. Yani benim için şahsen ekstra bir şey yok. Mesela alacaklarda 50 mn dolarlık bir azalış benim için beklentimin üzerinde olabilirdi. Bakalım ne zaman olacak

Gerisi inşallah artık Kamerun veya Kongo'dan gelecek güzel haberlere bağlı bu şirketin geleceği. Ya büyüyecek ya da daha da büyüyecek .

Fiyat hareketlerine gelince de; pek anlamam ve sürekli bakmam

YTD.

3.  Alıntı Originally Posted by MaliTablolarAnaliz Yazıyı Oku
    AKSA ENERJİ ( AKSEN ) 2020 Birinci Çeyrek Bilanço Analizi'ni dikkatinize sunarım.
    https://youtu.be/Oa6b563ba0g
    "Balance Sheet Analysis for Dummies" gibi olmuş. Sağolun ama şirketi araştırmadığınız ve kalemlerin kaynaklarını bilmediğiniz çok açık ki zaten kabul etmişsiniz. O yüzden yorumları daha nötr yapmalısınız bence.

4.  Alıntı Originally Posted by neva91 Yazıyı Oku
    Benim kar beklentim 80mn TL civarıydı. 74 kabul edilebilir bir rakam.

2019 son çeyrekte karın yüksek gelmesinin sebebi BOTAŞ'a fazladan ödenen 10mn TL'nin geri alınması, konusu kalmayan ticari alacaklardan gelen 30 mnTL civarı ve TFRS9 değer düşüklüğünden son çeyrek ekstradan elde ettiği 7mn TL(bu her senenin son çeyreğinde bu tarz olacak gibi).Yani ekstradan 47 mn TL gibi bir meblağ zaten son çeyreğe özgü bir şeydi. Yani aslında son çeyrek kümülatif (ana ortaklık ve kontrol gücü olmayan paylar toplamı 108 mnTL artı son çeyreğe özgü 47 mnTL) 155 mn TL karı vardı. Ek olarak madagaskarın tamamının alınması ile beraber oraya etki eden kur farkının tamamı da ana ortaklığa kaldığı için ortaklık dışı zarar etmiş ve ana ortaklık yüksek kar etmişti.

Şimdi burada bazı yatırımcılar bu son çeyrek karına bakarak ilk çeyrekte de 150mn TL gibi karlar bekleme gafletine düştüler ama herkesi uyarmak, anlatmak zor olduğu ve daha finansal terimleri bilmeyen kişilerin hiçbir detayı göremeden boş boş yazmalarından dolayı bunu bilanço sonrasına açıklarım dedim. Açıkçası burada arasıra yazan ve mali tablodan az veya çok anladığını düşündüğüm bazı kişiler belki belirtir diye de bekledim .

TR'den ve Afrika'dan beklenen FAVÖK geldi ama TR'de cironun bu kadar artmasına rağmen ciro FAVÖK rakamlarının benzer seviyelerde kalması milleti şaşırttı ve bunun cevabı da Antalya'da yapılan temlik işlemi. Yani market mantığı 3 kuruş kara(marketler de keşke 3 kuruş kara satsa) elektrik sattı ki çabuk bir nakit yaratayım hemen ve stoğu da boşaltayım. Bunun sebebi şirketin borçlarının büyük çoğunluğunun kısa vadeli olması, yani nakite ihtiyacı olması. Ticari alacaklarda dolar etkisi ile de cüzi bir miktar artış var ve bu alacaklar ne zaman ne kadar azalır bunu tahmin etmek zor. Bazıları buradan dem vuruyor da zaten bu meblağ böyle yüksek olmasaydı bu şirketin hissesini 10 liralardan almak için sıraya girmek zorunda kalırdı herkes. Dolar bazında borçlar da bir miktar azalmış bu da zaten net bir şekilde görülebiliyor. Bu dönem sadece kurdan 6-7 mn fazla zarar yazması dışında açıkçası her şey beklenti dahilinde. 123 mn TL'de yatırım yapmış (Gana ve Özbekistan için anlaşma bedellerine falan gitmiştir) şirket ne güzel. COVID sürecine elinde iyi bir nakitle girmesi de benim için cabası. 2. çeyrekte Borusan'dan aldığı 15mn dolar da güzel bir can suyu olur yatırımlar için. Yani benim için şahsen ekstra bir şey yok. Mesela alacaklarda 50 mn dolarlık bir azalış benim için beklentimin üzerinde olabilirdi. Bakalım ne zaman olacak

Gerisi inşallah artık Kamerun veya Kongo'dan gelecek güzel haberlere bağlı bu şirketin geleceği. Ya büyüyecek ya da daha da büyüyecek .

YTD.
    hocam selamlar,

antalya'da az karlı mı satış oldu? bir de stok eritmek kısmını biraz daha açıklayabilirseniz sevinirim.

Bir de konuyu öğrenmeye çalışan insanlar olarak sizin 80 mio kar hesaplamanızın detaylarını paylaşma şansınız olur mu?

Teşekkürler

5. O gaflete düşen yatırımcı benim de arkadaş kullandığın dil çok ukalaca, bu zamana kadar sana efendice düzgün hitaplarla yazdım özelden fikir teatisinde bulunmak için. Kimse 4. çeyrek kârı yüksek geldiği için böyle bir kar beklemedi, şirket 2019 daki her çeyrekten daha fazla faiz ödemiş kar tahminimi o bozdu. Genel kurulda da gördüm seni sokakta höt deseler al sana göt diyecek bir tipsin. Edebinle yaz, artislik yapma.
     Alıntı Originally Posted by neva91 Yazıyı Oku
    Benim kar beklentim 80mn TL civarıydı. 74 kabul edilebilir bir rakam.

YTD.
    Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. Yoo seni kastetmedim çünkü senle zaten özelden fikir alisverisi yapiyoruz ama madem güveniyorsun kendine bu sene de genel kurulda olacağım insallah. Beklerim ve bir höt de bakalım. Ayrıca sen de gaflete düşmüş olabilirsin de ben de ne var bunda. Ama sözüm söz genel kurula bekliyorum seni. Adam olduğunu düşünüyorsan gelir bi höt dersin.
     Alıntı Originally Posted by Capital1461 Yazıyı Oku
    O gaflete düşen yatırımcı benim de arkadaş kullandığın dil çok ukalaca, bu zamana kadar sana efendice düzgün hitaplarla yazdım özelden fikir teatisinde bulunmak için. Kimse 4. çeyrek kârı yüksek geldiği için böyle bir kar beklemedi, şirket 2019 daki her çeyrekten daha fazla faiz ödemiş kar tahminimi o bozdu. Genel kurulda da gördüm seni sokakta höt deseler al sana göt diyecek bir tipsin. Edebinle yaz, artislik yapma.

Redmi 8 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    "Adamın ahmağı malını gereksiz övermiş, daha ahmağı da başkasının malını yalan yere yerip kendi malını övermiş"

7. Yani stokta zaten doğalgaz var ama elektrik fiyatı düzgün kar edecek kadar değil. 3, 5 kurus karla satar kar olmasa da nakit elde ederim ben. Ama bu tamamen benim düşüncem bu arada. Diğer beklenti olayi zaten zor bir sey degil ve paylasmam dogru olmaz diye dusunuyorum. YTD
     Alıntı Originally Posted by kingo_disco Yazıyı Oku
    hocam selamlar,

antalya'da az karlı mı satış oldu? bir de stok eritmek kısmını biraz daha açıklayabilirseniz sevinirim.

Bir de konuyu öğrenmeye çalışan insanlar olarak sizin 80 mio kar hesaplamanızın detaylarını paylaşma şansınız olur mu?

Teşekkürler
    "Adamın ahmağı malını gereksiz övermiş, daha ahmağı da başkasının malını yalan yere yerip kendi malını övermiş"

8.  Alıntı Originally Posted by neva91 Yazıyı Oku
    Yoo seni kastetmedim çünkü senle zaten özelden fikir alisverisi yapiyoruz ama madem güveniyorsun kendine bu sene de genel kurulda olacağım insallah. Beklerim ve bir höt de bakalım. Ayrıca sen de gaflete düşmüş olabilirsin de ben de ne var bunda. Ama sözüm söz genel kurula bekliyorum seni. Adam olduğunu düşünüyorsan gelir bi höt dersin.

Geleceğim aslan parçası senin için genel kurula kim göt kim değil görürsün.

Sayfa 142/601 İlkİlk ... 4292132140141142143144152192242 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •