Sayfa 187/601 İlkİlk ... 87137177185186187188189197237287 ... SonSon
Arama sonucu : 4801 madde; 1,489 - 1,496 arası.

Konu: AKSEN - Aksa Enerji Üretim A.Ş.

2020/3 bilançosu sonrasında yaptığı açıklamada dikkat çekenler

- 2020 beklentilerimizde revizyon yapmamıza gerek yok.
    Corona' dan etkilenmeyen nadir şirketlerinden birisi
    2019/3 aylık karı 50 milyon tl
    2020/3 aylık karı 74 milyon tl.
    Bu dönemde %50 kar artışı çok değerli
    Corona' ya rağmen 2020/6 aylık karı da çok iyi gelecektir diye düşünüyorum.

- Vergi faiz amortisman öncesi karımızın(FAVÖK) %82' si döviz bazlı.
    FAVÖK'ün %70' i Afrika' dan, bu sayede Türkiye' deki risklerden , kur artışından büyük oranda muaf. Borçların yarısı dolar yarısı TL. Kur farkından borcu nedeniyle kısa vadede olumsuz etkilenmiş gibi görünse de 82 döviz bazlı gelir uzun vadede şüphesiz ki şirket lehine olur.
    - 2020 FAVÖK beklentimiz 1445 milyon tl. Dolar 6.25 kabul edilmişti.
    Dolar artışı ile FAVÖK güçlü bir şekilde artmış oldu son durumda.
    - Kamerun'da 150 MW kurulu güçte doğal gaz kaynaklı enerji üretimi projesi geliştirmek üzere Kamerun Su Kaynakları ve Enerji Bakanlığı (MINEE) ile 12 ay süreli bir ön mutabakat anlaşması imzalanmıştır.
    - Gaz du Cameroun S.A. ile ise doğal gaz alımına yönelik bağlayıcı olmayan bir protokol imzalamıştır.
    Kamerun ve Kongo önemli beklenti
    - Özbekistan Enerji Bakanlığı 240 MW kurulu güçte bir doğal gaz kombine çevrim santrali kurulması ve santralde üretilen elektriğin garantili kapasite bedeli karşılığında 25 yıl süresince satışını içeren bir anlaşma imzalamıştır.
    Buradan gelecek haberler olumlu bir etki yaratacaktır, 25 yıl müthiş
    - 2020 yılının çeyreğinde şirketimizin yurt dışı tahsilat performansı geçen yılın aynı dönemine göre %37 artış göstermiş ve toplam 86,6 milyon Amerikan Doları tahsilat gerçekleşmiştir.
    Afrika' dan tahsilatların artmış olması, corona döneminden sonra tahsilatların hızlanacağını gösteriyor.Özellikle Gana hızlı büyüyen bir ilke.2019 büyümesi yanlış hatırlamıyorsam %5.9 civarındaydı.
    - Mali ve Gana'da garantili alım anlaşmasının süresinin uzatılması konusunda görüşmeler devam etmekle beraber Covid-19 nedeniyle Şirketimizdeki seyahat yasakları çerçevesinde uzaktan takip edilmektedir.
    Bu süreler bence kesinlikle uzatılacak. Gana' da yapılan dönüşüm yatırımı bunun ispatı bence.
    Bu sürelerin uzatılması aracı kurumların hisse hedef fiyatlarını yukarı çekmelerini sağlayacaktır.

2. Afrika'dan malum olan yani beklenti dahilinde bir FAVÖK elde edecektir zaten bu sene. Senenin sürprizini TR tarafindaki FAVÖK yapacaktir bence. Şirket sene başında TR den 404 mn TL FAVÖK bekliyordu sunumunda, ama senenin yarisinda dogalgaza botaş tarafindan yapilan 10% indirim ve ekstra aliminda yaptigi bir ektra 10% luk indirimin etkisi pek de azimsanmaz umarim. Ek olarak Kıbrıs tarafindaki yakit maliyeti etkisi de var tabi. Yani TR de şirketin beklediginin 30-40% fazlasi bir FAVÖK gelebilir zannimca. Haa bunlar fiyata etki eder mi ? Valla batik akenr in pd/dd sinin 2.3 olduğu borsa da her şey olabilir zannimca. Belki de bu sirket de 300-400 mn zarar aciklasi 2-3 tavan gider . Bu arada ben hala bu sirkete kur etkisinin pozitif etki yapacagini dusunuyorum ve bunu genel kurulda da teyit ettirdim. umarim denetimden geçmiş 6 aylik bilançoda pozitif etki eder. 1. ç deki 45 mn luk kur farki nereden cikti sirkette bu konuyu pek aydinlatamiyor malesef . YTD.

Redmi 8 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    "Adamın ahmağı malını gereksiz övermiş, daha ahmağı da başkasının malını yalan yere yerip kendi malını övermiş"

3.  Alıntı Originally Posted by parasever Yazıyı Oku
    2020/3 bilançosu sonrasında yaptığı açıklamada dikkat çekenler

- 2020 beklentilerimizde revizyon yapmamıza gerek yok.
    Corona' dan etkilenmeyen nadir şirketlerinden birisi
    2019/3 aylık karı 50 milyon tl
    2020/3 aylık karı 74 milyon tl.
    Bu dönemde %50 kar artışı çok değerli
    Corona' ya rağmen 2020/6 aylık karı da çok iyi gelecektir diye düşünüyorum.

- Vergi faiz amortisman öncesi karımızın(FAVÖK) %82' si döviz bazlı.
    FAVÖK'ün %70' i Afrika' dan, bu sayede Türkiye' deki risklerden , kur artışından büyük oranda muaf. Borçların yarısı dolar yarısı TL. Kur farkından borcu nedeniyle kısa vadede olumsuz etkilenmiş gibi görünse de 82 döviz bazlı gelir uzun vadede şüphesiz ki şirket lehine olur.
    - 2020 FAVÖK beklentimiz 1445 milyon tl. Dolar 6.25 kabul edilmişti.
    Dolar artışı ile FAVÖK güçlü bir şekilde artmış oldu son durumda.
    - Kamerun'da 150 MW kurulu güçte doğal gaz kaynaklı enerji üretimi projesi geliştirmek üzere Kamerun Su Kaynakları ve Enerji Bakanlığı (MINEE) ile 12 ay süreli bir ön mutabakat anlaşması imzalanmıştır.
    - Gaz du Cameroun S.A. ile ise doğal gaz alımına yönelik bağlayıcı olmayan bir protokol imzalamıştır.
    Kamerun ve Kongo önemli beklenti
    - Özbekistan Enerji Bakanlığı 240 MW kurulu güçte bir doğal gaz kombine çevrim santrali kurulması ve santralde üretilen elektriğin garantili kapasite bedeli karşılığında 25 yıl süresince satışını içeren bir anlaşma imzalamıştır.
    Buradan gelecek haberler olumlu bir etki yaratacaktır, 25 yıl müthiş
    - 2020 yılının çeyreğinde şirketimizin yurt dışı tahsilat performansı geçen yılın aynı dönemine göre %37 artış göstermiş ve toplam 86,6 milyon Amerikan Doları tahsilat gerçekleşmiştir.
    Afrika' dan tahsilatların artmış olması, corona döneminden sonra tahsilatların hızlanacağını gösteriyor.Özellikle Gana hızlı büyüyen bir ilke.2019 büyümesi yanlış hatırlamıyorsam %5.9 civarındaydı.
    - Mali ve Gana'da garantili alım anlaşmasının süresinin uzatılması konusunda görüşmeler devam etmekle beraber Covid-19 nedeniyle Şirketimizdeki seyahat yasakları çerçevesinde uzaktan takip edilmektedir.
    Bu süreler bence kesinlikle uzatılacak. Gana' da yapılan dönüşüm yatırımı bunun ispatı bence.
    Bu sürelerin uzatılması aracı kurumların hisse hedef fiyatlarını yukarı çekmelerini sağlayacaktır.
    Bilanço ve hisse fiyatı arasında bir korelasyon olduğunu düşünüyor musunuz? (En azından #aksen özelinde..)

SM-N950F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by neva91 Yazıyı Oku
    Haa bunlar fiyata etki eder mi ? Valla batik akenr in pd/dd sinin 2.3 olduğu borsa da her şey olabilir zannimca. Belki de bu sirket de 300-400 mn zarar aciklasi 2-3 tavan gider
    Beklentiyi bilen KY sayısı fazla ise, sağılacak koyun da o kadar fazladır. Bunu bilen tahtadaki hakim kişi istediği gibi sağabilir.
    Son düzenleme : Oğuz Çelikdemir; 13-08-2020 saat: 10:35.

5. Ben zaten sirket temettü verene kadar(düzenli) tahtacının şeyinin keyfine kaldigimizi bilenlerdenim açikcasi. Bu arada son zamanlardaki düşüşü ben tahtaciya bağlamam açikçası. Yabanci 5 milyon lot satmiş e zaten 123 mn lot var. Ne yapacakti 6 liradan bu 5 milyon lotu bana mi ver diyecekti . Bu sene sirketin temettü vermemesi dogru karardi ama seneye verir umarim. YTD.
     Alıntı Originally Posted by Oğuz Çelikdemir Yazıyı Oku
    Beklentiyi bilen KY sayısı fazla ise, sayılacak koyun da o kadar fazladır. Bunu bilen tahtadaki hakim kişi istediği gibi sağabilir.
    Redmi 8 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    "Adamın ahmağı malını gereksiz övermiş, daha ahmağı da başkasının malını yalan yere yerip kendi malını övermiş"

Endeks son düşüş hareketinin %61.8 fibo seviyesini test etti bugün.
    Bu nedenle ben bir miktar satış yaptım, aşağıdan aldıklarımdan.
    Duruma göre geri alabilirim.
    Bilanço sonrası tekrar bakacağım.
    Endeks Aksen üzerinde baskı yaratıyor
    Kur da endeks üzerinde baskı yaratıyor.
    112 600 (21 günlük ağırlıklı ortalama) - 111 000(21 saatlik ağırlıklı ortalama)
    direnç ve destek bence.

7. Ben de yukarıdan sattıklarımın büyük kısmını dün yerine koydum, bugün biraz daha alırım. Tek tırstığım nokta sicili bozuk olduğundan bilançoda terslik olması.. Yoksa endeks sopasını kullansalar da önemli değil benim açımdan.. Bilanço normal trendinde devam ederse, şu an defter değeri 5.89 zaten; yine girer birileri takar geçer arkadaşlara
    Biçare gönüller! Ne giden son gemidir bu!
    Hicranlı hayatın ne de son matemidir bu.

Alıntı Originally Posted by oguz1975 Yazıyı Oku
    Bilanço ve hisse fiyatı arasında bir korelasyon olduğunu düşünüyor musunuz? (En azından #aksen özelinde..)

SM-N950F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Eylül - Ekim 2018 ' de olumsuz bilanço nedeniyle sert düşüşler yaşadı. Sonrasında düşüşleri borsadan daha sert oldu, tepkileri de daha zayıf kaldı. Borçlarını santral satarak da olsa çok iyi seviyelere geriletmesi ve faaliyet karını hızla artırması sayesinde 2 liralardan 120 000 seviyesindeki 4.40' ları bile geçerek 6.2 gördü.
    Şimdi kur artışı ile favök daha da artacak. Kur çeyreklik bilançolarda bir finansman zararı yazdıracak ama sonrasında yüksek kur ekstra kar anlamına gelecek. Artan favök fiyatı destekleyecek.
    Mali santralinin süresi sanırım kasımda doluyor , bu santralin süre uzatımının gerçekleşmesi Aksen' i çok çok olumlu etkiler çünkü Gana sözleşmesinin de uzatılma ihtimali güçlenir.
    Bu süreler değerleme yapanlar açısından çok önemli. Bunun yanında Afrika' dan yapılan tahsilatlar konusunda bir sorun olmayacağını görürse piyasa bunu güçlü fiyatlar.

Bence şimdi fiyatın yükseldiği noktada kalamamasının nedeni yüksek F/K oranı. Benlentiler yüksek ama F/K da yüksek bu nedenle her iki yönde de dalga boyları yüksek oluyor.

Özet olarak, bilanço fiyatlamada etkili ama diğer faktörler de en az bilanço kadar önemli.

Sayfa 187/601 İlkİlk ... 87137177185186187188189197237287 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •