Sayfa 234/601 İlkİlk ... 134184224232233234235236244284334 ... SonSon
Arama sonucu : 4801 madde; 1,865 - 1,872 arası.

Konu: AKSEN - Aksa Enerji Üretim A.Ş.

1. Tüm akıllılar tahtada
    Bir kaç tane spek var
    Birbirlerini gözlüyorlar bazen birlikte hareket ediyorlar
    Bazen biri alışa 100 bin alış koyuyor diğeri satışa 100 bin koyuyor
    Bilanço iyi gelirse isteselerde bu oyunlar bitecek zaten
    Şı an bistin en iyi kağıtlarından
    Kısada 8 orta vadede 12 olması lazım
    Ytd

2. ulan hiç olmazssa defter değerine gel bari. karın artmış. dolar artmış. ulan daha ne istiyon milletten.
    Fani dünyanın sefası bir kuru kavga imiş, gerçeğiyle insan olmak her şeyden âlâ imiş.

3. Bakan Dönmez, kuvvetle muhtemel 320 milyar metreküplük rezervin yukarı yönlü revize edileceğini belirterek, "İnşallah ekim ortalarına doğru bu çalışmaları da bitirmiş oluruz.

bu nasıl kağıt anlaması zor

gün içinde görünüm;

satan pişman oluyor, geri alıyor.

alan pişman oluyor, satıyor.

5. bu turkiş yatırım kadar uyanığını görmedim. hangi hisse tam sıkışıp yükselme aşamasına gelmişse hemen hisseye girip haraketlendiriyor ve belli süre sonra satıyor.
    Fani dünyanın sefası bir kuru kavga imiş, gerçeğiyle insan olmak her şeyden âlâ imiş.

6. 10 sene önce beşe satılanları 10 sene sonra beş den toplamak kadar karlı bir iştir yoktur her halde .Kasa kasa balık aldırır adama.

7. Merhaba arkadaslar, bildiğiniz gibi bu yazılarımız Yatırım Tavsiyesi Değil, bilgi paylaşımıdır.

BOTAŞ: Türkiye’de doğalgaz ithalat ve satışında tek yetkili devlet firması ( Doğalgaz üreticileri de doğal gazı ya anlaşmalı sanayi şirketlerine yada BOTAŞâ€™ a satar. Eskiden Şeker Fabrikalarının etil alkol üretimini zorunlu olarak TEKEL e sattığı, Tekel in de
    alkol ihtiyacı olan firmalara kapasite oranında etil alkol sattığı gibi.)

Elektrik enerjisi, su dan, gazdan, kömürden, rüzgardan, güneşten, termal sulardan v.s elde edilir.
    Doğal gaz ile elektrik üretim maliyeti yüksek olduğu için zamanla doğal gaz ile elktrik üreten santraller üretimlerini durdurmuş, sanırım Türkiye elektik üretiminin % 20 si doğal gaz ile üretim yapan santrallerden elde edilmektedir. En yüksek oran % 35 ile kömüre dayalı santralden elde edilen elektrik.

Fiyatlar doğal gaz maliyetlerine belirlendiği ve doğal gaz fiyatlarının yüksek olmasından dolayı, diğer enerji kaynakları ile üretim yapan firmaların kar marjı yüksek olmaktadır.

Bir çok firma gibi AKSEN de doğalgaz kaynaklı santralleri yüksek maliyetler sebebiyle kapatmış ( Antalya hariç) diğer ülkelere kurmuştur. Diğer ülkelerde ilgili devlet otoritesi ile yapılan elektrik üretim fiyatı anlaşması dövize dayalı olduğu için maliyetlerdeki artışlardan etkilenmemektedir.

Kısa zamanda borçla hızlı büyümeye çalışırken firma 2016 yıl sonu bilançolarına göre 613 milyon sermayesine karşın , sermayesinin yarısını kaybetmiş şirketin ÖZSERMAYESİ 390 milyona düşmüştür. Daha sonraları bir kısım fabrikaları kapatmış bir kısmını satmış, borc idaresi derdine düşmüştür. Öyleki 2015 yılında borç 860 milyon ABD doları iken 2019 yıl sonunda borç 529 milyon ABD dolarına inmiş. 2020/ 3 ay sonunda kalan borç 490 milyon ABD dolarına, 2020/6 sonunda 442 milyon ABD dolarına indirmiş. Bu 442 milyon ABD doları borcun da ortalama yarısı TL yarısı da döviz dir.

Şirketin geçmişi başarılı değil, bu sebeple 10 yıldır yatırımcısı zararda.Bu unutulamaz.

Ama 2019 ilk üç aydan sonra toplam 6 dönem istikrarlı bir finansal tablosu var gibi ?.
    2018 yıl sonunda KAR: 26 milyon, OZ SERMAYESİ: 1. milyar 626 milyon,
    2019 1 Çeyrek Sonunda KAR: 51 milyon, OZ SERMAYESİ: 1. milyar 848 milyon,
    2019 2 Çeyrek Sonunda KAR: 108 milyon , OZ SERMAYESİ: 1. milyar 962 milyon,
    2019 3 Çeyrek Sonunda KAR: 175 milyon, OZ SERMAYESİ: 1. milyar 971 milyon,
    2019 4 Çeyrek Sonunda KAR: 329 milyon, OZ SERMAYESİ: 3. milyar 490 milyon,
    2020 1 Çeyrek Sonunda KAR: 74 milyon, OZ SERMAYESİ: 3. milyar 612 milyon,
    2020 2 Çeyrek Sonunda KAR: 222 milyon , OZ SERMAYESİ: 3. milyar 910 milyon,

Pandemi enerji tuketımıni fazla etkilemedi.şirketin doviz borcu var ama yurt dısı gelirleri de dovize dayalı. Firmanın açıklamalarına göre 2020 yılında kurulu kapasiteden dolayı devletten alınacak paranın 130 milyon olduğunu da hesaba katarsak

2020 3 Ceyrek sonunda fınansal verıler ( kar- borc- ozsermaye ) ne olur ?

8. de hadi vur kır şurayı neyi bekliyosun. satanda yok

Sayfa 234/601 İlkİlk ... 134184224232233234235236244284334 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •