Sayfa 310/601 İlkİlk ... 210260300308309310311312320360410 ... SonSon
Arama sonucu : 4801 madde; 2,473 - 2,480 arası.

Konu: AKSEN - Aksa Enerji Üretim A.Ş.

1. Kaldırdılar indirdiler ky ye yıktılar.

2. Can sıkıcı bir hafta daha halbuki beklenti güzel ırak afrika antlaşma bilanço özbekistan son durum birde yenilenebilir enerjide varsa neler yapabilir falan falan...

3. Azıcık sıkıcılığı üzerimizden atıyormuyuz nedir. Bilemedim.

Alıntı Originally Posted by playmaker Yazıyı Oku
    Bir süredir yakından izliyordum. Dönen varlık / Kısa vadeli borç oranı sorunlu gördüğüm icin tereddüt ediyordum.
    3. Çeyrekteki faaliyet karını ve twttrda aşağıdaki notu görünce risk varsa kazançta vardır diyerek, bugün aranıza katıldım.
    Artık Hayırlısı Bakalım.

12.11.2019 da Yazmışım bu mesajı.
    O günlerde girmişim. Hala Aksen tutuyorum.
    Bu dönemde uçan kaçan hisseler oldu. Ben de onlardan çok kazandım.
    Fakat Portföyümün o zamandan beri değişmez temel iki iki hissesi EGGUB ve AKSEN . Bunlar yükseldiği zaman bana daha mutluluk veriyor.

Gerçi AKSEN finansallarının karşılığını hala bulmadı. Olsun, ağır ama sağlam gidiyor.
    Ben de bu fırsatlardan istifade diğer hsselerde kazandıkça biraz daha AKSEN alabiliyorum böylece. Çünkü Aksen hala ivmeli hareketini yapmış değil.

Temel finansallara bakın

PD/DD 1,2 (Defter değerinin kaç katından işlem gördüğünü gösterir)
    FD/FAVÖK 5.5 (1 Yılda ürettiği karın kaç katı piyasa değerinden işlem gördüğünü gösterir)
    F/K 10 (1 Yılda hisse başı elde ettiği karın kaç katından işlem gördüğünü gösterir)

Yukarıdaki finansalların hepsi ucuz olduğunu gösteriyor. Çünkü bu oranların kat kat üzerinde işlem gören şirketler var.

Aşağıya da sorunlu finansalları yazıyorum

CARİ ORAN 1,05 (Dönen varlıkların Kısa vadeli borçlara oranını gösterir. 2 Ve üzerinde rakamlar, borç ödeme sorunu yok demektir)
    TB/ÖZVRLK 1.01 (Ne kadar küçükse o kadar iyi. 0,50 ve altında olması iyi)

Benim yorumum ;
    Yüksek borçluluk sorun olarak görünüyor. Ancak şirketin yurt dışı yatırımları sayesinde yüksek FAVÖK üretmesi borç ödeme gücünü yukarda tutuyor. Bu durumda önümüzdeki yıllarda borçluluk azaldıkça favök karı dönem karına yansımaya başlayacaktır.

En son yurt içinde üretilen elektriği IRAK a ihracat olarak satışı için EPDK dan izin alındı. Bu durumda FAVÖK yaratma kapasitesi daha da artacaktır.

Ben hala AKSEN nin hedeflerden uzak olduğunu düşünüyorum. Yurtdışı projeler devreye girdikçe olumluya gidiş sürecektir diye düşünüyorum.

NOT:YAZDIKLARIMI YATIRIM TAVSİYESİ OLARAK ALMAYIN, ZİRA BU KONUDA UZMAN DEĞİLİM. SADECE HOBİ OLARAK TAKILIYORUM. YATIRIM KARARI VERİRKEN ARACI KURUMLARINIZA DANIŞINIZ.

5.  Alıntı Originally Posted by playmaker Yazıyı Oku
    12.11.2019 da Yazmışım bu mesajı.
    O günlerde girmişim. Hala Aksen tutuyorum.
    Bu dönemde uçan kaçan hisseler oldu. Ben de onlardan çok kazandım.
    Fakat Portföyümün o zamandan beri değişmez temel iki iki hissesi EGGUB ve AKSEN . Bunlar yükseldiği zaman bana daha mutluluk veriyor.

Gerçi AKSEN finansallarının karşılığını hala bulmadı. Olsun, ağır ama sağlam gidiyor.
    Ben de bu fırsatlardan istifade diğer hsselerde kazandıkça biraz daha AKSEN alabiliyorum böylece. Çünkü Aksen hala ivmeli hareketini yapmış değil.

Temel finansallara bakın

PD/DD 1,2 (Defter değerinin kaç katından işlem gördüğünü gösterir)
    FD/FAVÖK 5.5 (1 Yılda ürettiği karın kaç katı piyasa değerinden işlem gördüğünü gösterir)
    F/K 10 (1 Yılda hisse başı elde ettiği karın kaç katından işlem gördüğünü gösterir)

Yukarıdaki finansalların hepsi ucuz olduğunu gösteriyor. Çünkü bu oranların kat kat üzerinde işlem gören şirketler var.

Aşağıya da sorunlu finansalları yazıyorum

CARİ ORAN 1,05 (Dönen varlıkların Kısa vadeli borçlara oranını gösterir. 2 Ve üzerinde rakamlar, borç ödeme sorunu yok demektir)
    TB/ÖZVRLK 1.01 (Ne kadar küçükse o kadar iyi. 0,50 ve altında olması iyi)

Benim yorumum ;
    Yüksek borçluluk sorun olarak görünüyor. Ancak şirketin yurt dışı yatırımları sayesinde yüksek FAVÖK üretmesi borç ödeme gücünü yukarda tutuyor. Bu durumda önümüzdeki yıllarda borçluluk azaldıkça favök karı dönem karına yansımaya başlayacaktır.

En son yurt içinde üretilen elektriği IRAK a ihracat olarak satışı için EPDK dan izin alındı. Bu durumda FAVÖK yaratma kapasitesi daha da artacaktır.

Ben hala AKSEN nin hedeflerden uzak olduğunu düşünüyorum. Yurtdışı projeler devreye girdikçe olumluya gidiş sürecektir diye düşünüyorum.

NOT:YAZDIKLARIMI YATIRIM TAVSİYESİ OLARAK ALMAYIN, ZİRA BU KONUDA UZMAN DEĞİLİM. SADECE HOBİ OLARAK TAKILIYORUM. YATIRIM KARARI VERİRKEN ARACI KURUMLARINIZA DANIŞINIZ.
    Selam hocam, cari oran ve toplamborç/özvarlık finansallarıyla ilgili bir katkı yapmak isterim.
    Dediğinizde haklısınız ama bu konuda bence sektör kıyası çok faydalı oluyor. Enerji sektörünün ortalama cari oranı 0.9.
    Toplamborç/özvarlık oranında ise 2'nin altında firma yok. Hatta en ciddi rakipler enjsa'nın 2.3 civarında, zoren'in ise 13 civarında.

Bunlara bakınca aksa enerji bir yıldız gibi parlıyor. Şirketin son dönemde ciddi borç ödediğini, finansal borçlarını azalttığını ve yabancı para pozisyonunda artıya geçtiğini de atlamamak lazım.

6. Özbekistana ikinci santral hayırlı olsun.

Alıntı Originally Posted by kerkenez Yazıyı Oku
    Özbekistana ikinci santral hayırlı olsun.
    süper haber, beklenen Irak, Gelen özbekistan

8. Hele birde 2 santrali de son çeyrekte devreye alırmıyız...
     Alıntı Originally Posted by 4N1K1H Yazıyı Oku
    süper haber, beklenen Irak, Gelen özbekistan

Sayfa 310/601 İlkİlk ... 210260300308309310311312320360410 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •