Sayfa 469/601 İlkİlk ... 369419459467468469470471479519569 ... SonSon
Arama sonucu : 4803 madde; 3,745 - 3,752 arası.

Konu: AKSEN - Aksa Enerji Üretim A.Ş.

1. Yurtdışı marjlara ABD enflasyon verisi de etki ediyordur. Malum bu sene 6% civarı. Yani hem dolar/tl hem de abd enflasyon verisi artık iyice belirleyici olacaktır favök hesaplamalarımızda. Yurtiçinde ise tek handikapımız; devlet, paris iklim anlaşması ile bakalım ne zaman kömür santrallerine el atacak. Malum iklim muhabbetine gaz fiyatları arttı ve kömür fiyatları düştü. Ama kömür santrallerine avrupadaki gibi vergi yakındır diye düşünüyorum. O marjı avrupa bile yedirmedi. Bizimkiler de yedirmez diye düşünüyorum. O yüzden göynük kadar ges şart. YTD..
     Alıntı Originally Posted by lamuerte Yazıyı Oku
    Kibris dogalgaz degil hocam akaryakit.sozlesme sorunu da yok diye biliyorum.
    Tek tek santral favoku hesaplamak mumkun degil sayi cok fazla bu konuda bir ayrintida vermiyor sirket uretim rakamlarini kiyaslayip bi sonuca varabilirsiniz kabaca. Iceriden gelen favok %30 40 arasi dalgalaniyor ptf lere gore.Afrikanin marjlari yuksek bunu biliyoruz zaten.

Yatirim tavsiyesi degildir.
    Redmi 8 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    "Adamın ahmağı malını gereksiz övermiş, daha ahmağı da başkasının malını yalan yere yerip kendi malını övermiş"

Hibrit fakat akaryakit kullaniliyor diye biliyorum.yanlis miyim ?
    şehven yanlış yazmışım gaz diye , fuel - oil

Kibris dogalgaz degil hocam akaryakit.sozlesme sorunu da yok diye biliyorum.
    Tek tek santral favoku hesaplamak mumkun degil sayi cok fazla bu konuda bir ayrintida vermiyor sirket uretim rakamlarini kiyaslayip bi sonuca varabilirsiniz kabaca. Iceriden gelen favok %30 40 arasi dalgalaniyor ptf lere gore.Afrikanin marjlari yuksek bunu biliyoruz zaten.

Yatirim tavsiyesi degildir.
    Ptf , ler yükselince Türkiye' deki gaz santrallerinden para kazandı.
    Gaz zammından sonra bu santrallerin favök katkısı sorgulanacaktır.

Gaz santralleri sizce ilk 9 ayda ne kadar favök üretmiştir ?
    Kapasite ödemeleri hariç.
    Santrallerin üretim rakamları belli dolayısıyla favök hesaplanabilir.
    Hesaplayan olmuştur diye sordum

Alıntı Originally Posted by neva91 Yazıyı Oku
    Açıkçası ben de akaryakıt diye biliyorum(ki şu an daha karlı Kıbrıs açısından) ama eminim diyemem.

Kuzey Kıbrıs Kalecik Kombine Çevrim Akaryakıt Enerji Santrali (153 MW)
    Kuzey Kıbrıs Kalecik Akaryakıt Enerji Santrali 2003 yılında iki ünite ve toplam 35 MW kurulu güçle üretime başlamıştır. Artan
    enerji talebini kesintisiz bir şekilde karşılamak üzere aşamalı olarak devreye alınan ünitelerle birlikte Santral’in kurulu gücü
    153 MW’a ulaşmıştır. 8 adet 17,8 MW Wärtsilä 18V46 dizel motora sahip Santral, akaryakıtla çalışmakta olup KKTC’nin enerji
    ihtiyacının yaklaşık %50’sini karşılamaktadır.
    2011 yılında santralin kombine çevrim dönüşümü tamamlanmış, 8 adet Aalborg kazan ve 1 adet 13,5 MW Dresser-Rand
    türbini devreye alınmıştır. Santral’de DeSOx1 baca gazı temizleme sistemi bulunmaktadır.
    Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIBTEK) ile 2003 yılında yapılan beş yıllık sözleşme 2009 yılında 15+3 yıl olarak 2027 yılına kadar
    uzatılmıştır. Santral, ABD doları bazında belirlenmiş satış tarifesi ile alım garantili satışlarına 2003 yılından beri devam
    etmektedir.
    Santral, KKTC’nin en verimli elektrik üretim santralidir.
    Aksa Enerji Kıbrıs Kalecik Santrali’nin web sitesi www.aksaenerjikibris.com’dur.

6.  Alıntı Originally Posted by playmaker Yazıyı Oku
    Kuzey Kıbrıs Kalecik Kombine Çevrim Akaryakıt Enerji Santrali (153 MW)
    Kuzey Kıbrıs Kalecik Akaryakıt Enerji Santrali 2003 yılında iki ünite ve toplam 35 MW kurulu güçle üretime başlamıştır. Artan
    enerji talebini kesintisiz bir şekilde karşılamak üzere aşamalı olarak devreye alınan ünitelerle birlikte Santral’in kurulu gücü
    153 MW’a ulaşmıştır. 8 adet 17,8 MW Wärtsilä 18V46 dizel motora sahip Santral, akaryakıtla çalışmakta olup KKTC’nin enerji
    ihtiyacının yaklaşık %50’sini karşılamaktadır.
    2011 yılında santralin kombine çevrim dönüşümü tamamlanmış, 8 adet Aalborg kazan ve 1 adet 13,5 MW Dresser-Rand
    türbini devreye alınmıştır. Santral’de DeSOx1 baca gazı temizleme sistemi bulunmaktadır.
    Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIBTEK) ile 2003 yılında yapılan beş yıllık sözleşme 2009 yılında 15+3 yıl olarak 2027 yılına kadar
    uzatılmıştır. Santral, ABD doları bazında belirlenmiş satış tarifesi ile alım garantili satışlarına 2003 yılından beri devam
    etmektedir.
    Santral, KKTC’nin en verimli elektrik üretim santralidir.
    Aksa Enerji Kıbrıs Kalecik Santrali’nin web sitesi www.aksaenerjikibris.com’dur.
    Sadece akaryakıtmış .
    "Adamın ahmağı malını gereksiz övermiş, daha ahmağı da başkasının malını yalan yere yerip kendi malını övermiş"

7.  Alıntı Originally Posted by parasever Yazıyı Oku
    Ptf , ler yükselince Türkiye' deki gaz santrallerinden para kazandı.
    Gaz zammından sonra bu santrallerin favök katkısı sorgulanacaktır.

Gaz santralleri sizce ilk 9 ayda ne kadar favök üretmiştir ?
    Kapasite ödemeleri hariç.
    Santrallerin üretim rakamları belli dolayısıyla favök hesaplanabilir.
    Hesaplayan olmuştur diye sordum
    Ben o kadar ayrintili hesaplamadim hocam icerde goynukte var birde ayirmak zor.sizi bu zorlu goreve davet ediyorum

8.  Alıntı Originally Posted by neva91 Yazıyı Oku
    Yurtdışı marjlara ABD enflasyon verisi de etki ediyordur. Malum bu sene 6% civarı. Yani hem dolar/tl hem de abd enflasyon verisi artık iyice belirleyici olacaktır favök hesaplamalarımızda. Yurtiçinde ise tek handikapımız; devlet, paris iklim anlaşması ile bakalım ne zaman kömür santrallerine el atacak. Malum iklim muhabbetine gaz fiyatları arttı ve kömür fiyatları düştü. Ama kömür santrallerine avrupadaki gibi vergi yakındır diye düşünüyorum. O marjı avrupa bile yedirmedi. Bizimkiler de yedirmez diye düşünüyorum. O yüzden göynük kadar ges şart. YTD..

Abd enflasyonu konusunu ben tamamen unutmustum. Kara oglanlar kabul edermi acaba bunu supheliyim.

Sayfa 469/601 İlkİlk ... 369419459467468469470471479519569 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •