Sayfa 588/601 İlkİlk ... 88488538578586587588589590598 ... SonSon
Arama sonucu : 4801 madde; 4,697 - 4,704 arası.

Konu: AKSEN - Aksa Enerji Üretim A.Ş.

1. Görüşlerim yatırım tavsiyesi değildir. Herkesin aklı kendine

2. Görüşlerim yatırım tavsiyesi değildir. Herkesin aklı kendine

3. Hissede tam bir yıldırma, bıktırma yönlü fiyat hareketleri var. Severim bu hareketleri. Tam benim harcım.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

4. GÜN SONU AKD

Büyük ihtimal BOFA'nın sattığı görününleri, yabancıların çoğunlukla işlem yaptığı
    bir diğer kurum olan ÜNLÜ alıyor. Bir cepten diğer cebe dolaştırılıyor izlenimine kapıldım...
    Görüşlerim yatırım tavsiyesi değildir. Herkesin aklı kendine

5. Küresel piyasalar ABD Merkez Bankası'nın bu akşam gerçekleşecek toplantısına odaklandı. Fed'in yılın son toplantısında agresif para politikasını ılımlılaştırması ve faizlerin varacağı noktanın tahmin edilenden daha yüksek seviyede olacağı sinyalini vermesi bekleniyor.
    Görüşlerim yatırım tavsiyesi değildir. Herkesin aklı kendine

6. Artik KAP'ta devre kesicileri degil, yeni alinan ihaleleri, yeni yatirim haberlerini gormek istiyoruz.

Bugun yapilan toplantida dise degen hic bir sey bahsedilmedi. Pinar hanim finansallar uzerinden sunum yapti, CFO Cevdet Bey yatirimcilardan gelen sorulari cevaplandi.

Toplanti basinda Pinar hanim ve Cevdet bey nasil ilerleyelim tarzi sorular sordular, belli ki toplantinin nasil ilerleyecegi uzerinde cok calisilmamis. Cok profesyonel bulmadim. Ama kotu de degildi. Samimiyet on plandaydi. Cevdet Bey ile eski CFO muz Nuri Tezel arasindaki tarz farki bariz bir sekilde belli.

Elektrik depolama ile ilgili basvurulan kapasitenin (1800 kusur) hepsinin onaylanmasi dahilinde butun kapasitenin kullanilacagi soylendi. Ortalama maliyet uretim (GES,RES) + depolama olacak sekilde 1.3 Milyon $/MW olarak ortalama bir fiyat dusunuluyor ancak bu sartlara, mekana ve benzeri durumlar nedeniyle degisebilir.

Kongo'da anladigim kadariyla 25 MW'lik kisim devreye girmis, ancak ilk fatura henuz kesilmemis. KAP aciklamasi icin ilk faturanin kesilmesini bekliyorlar.

Dogu avrupada satin almalar gundemde, ancak boyle bir durumda alinmasi gereken izinler hakkinda arastirmalar yapiliyor. Izin sureclerinin avrupada biraz cetin oldugu soylendi.

Ileride degisik ulkelerde daha buyuk kapasiteli yatirimlar icin stratejik ortaklik dusunulebilecegi, bunun kararinin Kazanci holdingin tasarrufunda oldugundan bahsedildi.

Hidrojenden enerji uretmek icin sirket icindeki ekiplerin takip ve plan yapildigi, hidrojen yatirimlarindan geri kalmamak istedikleri konusuldu. Henuz cok erken asama oldugu belli.

Neden kap atmiyorsunuz, millet ota boka kap atiyor tarzinda gelen soruya karsilik, biz istesek her gun kap atariz, su an masamda 5 proje var ama isler nihayete ulasmazsa bu sefer ne olacak? ters teper, bunu yapan firmalari gorduk, yuzde 10 taban yediler dedi. Bu bakimdan biz isimizi saglam yapiyoruz, imzalar atildiginda KAP atariz, diger firmalari takip etmiyoruz tarzinda aciklamalari oldu.

Cihan bey (cido) tarafindan sorulan 2023 finansallarina etki edebilecek bir gelisme olur mu sorusuna (malum santrallerin anlasma ve yapimi bir yildan fazla suruyor ) Cevdet bey neden olmasin, Ozbekistani 14 ayda kurduk dedi, (benim yorumum bu cevap tabiki tatminkar degildi, santral isinin alinmasi, yapilmasi, devreye alinmasi, ilk bilancoya yansimasi falan hepimizin bildigi gibi en az 18 ay suruyor, bknz Ozbekistan) ve belki de baktiniz yurtici veya yurtdisi olarak satin alma yapilabilir dedi. Bunu soylerken de yilda 400-500 milyon dolar FAVOK uretiyoruz, bu konuda cok gucluyuz seklinde guvenli bir aciklama yapti. Satin alma olursa tabiki 2023 finansallarina etkisi olur.

Hisse fiyati ile ilgili gelen yoruma, hisse fiyati ile ilgili kesin bir hedeflerinin olmadigini, gecen toplantida yapilan yorumun yanlis yere cekildigi, hisse senedi fiyatinin bolunmeden onceki fiyatlar ile nerdeyse 100 TL oldugu ve yaklasik 50 kat gittigi yorumunda bulunuldu.

2023 de devreye girecek nukleer santralin ilk unitesi nedeniyle olumsuz etkilenirmiyiz sorusuna Cevdet bey hayir, etkilenmeyiz, unutmayin ki elektrik ihtiyaci her gun artiyor dedi.

Temettu sorusuna, temettu istedigimiz var, ancak yatirimlar goz onune alinip temettu istegi Kazanci holdingin huzuruna sunulacak, kabul edilirse verilecek dendi. Temettu konusulurken gelen sermaye dusuklugu yoruma istinaden Bedelsiz de gundemde. Butun opsiyonlar masada)

Tam hatirlayamamakla beraber kar marjlarinda dususe istinaden gelen soruya elektrik ticareti yapildigi icin ve hacimin cok fazla ancak kar marjinin dusuk olmasindan dolayi belki elektrik ticareti tarafini yapmama opsiyonunu degerlendirdikleri (bilanconun sadelesmesi amaciyla) veya bilancoda farkli bir yontem izlenebilme ihtimalinden bahsedildi.

Unutmus oldugum veya yanlis hatirladigim noktalari yazarsaniz memnun olurum.
    Son düzenleme : metallurgist; 14-12-2022 saat: 19:20.

7. Daha once yazmis oldugum notlarin uzerinden kisaca gececek olursak

1. Bilanco tamam.
    2. Kazakistan sozlesme imzalandi, devam.
    3. Gana yeni sozlesme tamam.
    4. Ukrayna beklemede.
    5. Libya beklemede.
    6. Angola beklemede.
    7. Congo yavas yavas tamamlanmakta.
    8. TR ici gunes santralleri (bolu ve yekdem) CED surecleri basladi.
    9. Elektrik depolama soyuttan somut adimlara gecis.

Alıntı Originally Posted by metallurgist Yazıyı Oku
    Yakin, orta ve uzun vade Aksa Enerji icin somut gundem maddeleri ve beklentiler. Iyi haftasonlari..

Guclu 2. ceyrek bilanco, ve daha guclu (tam kapasite ozbekistan + dolar kuru) 3. ceyrek bilanco
    Kazakistan 240 MW uretim ve isi santrali kurulumu (ihale alindi, 2025 devreye alinma tarihi)
    Gana mevcut santral icin sozlesme uzatma gorusmeleri devam,
    Ukrayna 2 terminal yaklasik toplam 500 MW niyet mektuplari (genel kurulda bahsedildigi uzere savas bitmesi durumunda muhtemelen santral sayilarinda ihtiyac artisi)
    Libya 1000 MW santral muhendislik ve yapim isleri,
    Angola imzalanan niyet mektuplari
    Congo santral rehabilite ve devreye alma (100MW toplam, elektrik ihracat sozlesmesi tamam, elektrik iletim sozlesmesi gorusmeleri suruyor)
    Congo yeni santral gorusmeleri (yaklasik iki ay once Congo Enerji bakaninin Antalya santrali ziyareti)
    Irak enerji ihracati (bunda son durumu bilen var mi?)
    Turkiye ici yekdem (35MW) ve bolu goynuk gunes enerji sistemleri (35MW) kurulumu

Soyut gundem maddeleri
    Avrupa da yenilenebilir enerji santralleri icin arastirma ve takip
    Kirgizistan da ve diger orta asya ulkelerinde yeni santral isleri icin arastirma ve takip
    Guney amerika da potansiyel pazar arastirmalari
    Elektrik depolama projesi
    Surdurulebilir temetttu dagitma istegi

8. bu arada gonderiye eklemeler yapiyorum aklima unuttuklarim geldikce. bilginize.

Sayfa 588/601 İlkİlk ... 88488538578586587588589590598 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •