Sayfa 443/601 İlkİlk ... 343393433441442443444445453493543 ... SonSon
Arama sonucu : 4801 madde; 3,537 - 3,544 arası.

Konu: AKSEN - Aksa Enerji Üretim A.Ş.

Alıntı Originally Posted by meddlesome Yazıyı Oku
    Dünyadaki enerji krizinin Aksen özelinde olumlu ya da olumsuz yönlerini yazabilecek bir ortak var mıdır? Teşekkür ederim..
    Son gelen doğalgaz zamları AKSEN üzerinde nötr etki edeceğini düşünüyorum.
    Aksen elde ettiği favök ün yüzde 73 ü yurtdışı ve yurt dışı santrallerde kullanılan doğalgazı temin etmek ilgili devletlerin garantisi altında.
    Yanlış anlamadı isem üretim için gerekli doğalgazı devlet sağlıyor, AKSEN sadece ürettiği elektriği fiyatlandırıyor.

Yurt içi içinse şöyle bir şey, bir açıklama hatırlıyorum. Konuyu detaylı bilen arkadaş varsa daha iyi açıklayabilir.
    Şöyle; yurt içinde daha çok spot piyasaya çalışarak karlılığı maximize etmeye çalışıyorlardı. Yani anlık fiyatlar yükseldiğinde üretim yapılıyor gibi .
    Bu konularda uzman olmadığım için tam detaylı bilemiyorum. Sadece kaba hatları ile bildiklerimden yaptığım çıkarım bu.
    Bu konuda uzman bir analize ihtiyaç da yani

2. Şanlıurfa çalışıyor ise doğalgaz bizim için verimli olmaya devam ediyordur. Tabi bu durum her şirket özelinde değişiktir ama bu kış döneminde devlet politikası olarak belliki doğalgaz ile elektrik üretimi yapılması öngörülmüş.
     Alıntı Originally Posted by neva91 Yazıyı Oku
    Yok yahu. Daha başa başa var daha... Ek olarak, Göynük'ten de biraz acısını çıkarırız. YTD..

Redmi 8 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Yurtiçinde piyasa fiyatlarını normalde gaz santralleri belirlerdi. Çünkü maliyetleri yüksekti. (verimsizleri gözardı ediyorum). Ama bu aralar(yazın kuraklık belirlemişti) ithal kömürler belirliyor. Yani şu anlık herhangi bir sıkıntı yok. Kaldı ki fiyat artışı Göynük'e de yarıyor. Ek olarak zaten Antalya bu seneye kadar 150-200 mn TL favök yapabilen bir santraldi. Ama bir süre daha bunun üzerinde bir marjla çalışmaya devam edecek. Belki hep devam edecek (yerli doğalgaz muhabbeti). Gazın dolar bazında 10% arttığı ayda kömür dolar bazında %30 civarı artmış gözüküyor şu an. Yani makas daha da açılmış. YTD.
     Alıntı Originally Posted by playmaker Yazıyı Oku
    Son gelen doğalgaz zamları AKSEN üzerinde nötr etki edeceğini düşünüyorum.
    Aksen elde ettiği favök ün yüzde 73 ü yurtdışı ve yırt dışı santrallerde doğalgazı temin etmek devlet garantisi altında.
    Yanlış anlamadı isem üretim için gerekli doğalgazı devlet sağlıyor, AKSEN ürettiği elektriği fiyatlandırıyor.

Yurt içi içinse şöyle bir şey, bir açıklama hatırlıyorum. Konuyu detaylı bilen arkadaş varsa daha iyi açıklayabilir.
    Şöyle; yurt içinde daha çok spot piyasaya çalışarak karlılığı maximize etmeye çalışıyorlardı. Yani anlık fiyatlar yükseldiğinde üretim yapılıyor gibi .
    Bu konularda uzman olmadığım için tam detaylı bilemiyorum. Sadece kaba hatları ile bildiklerimden yaptığım çıkarım bu.
    Bu konuda uzman bir analize ihtiyaç da yani
    "Adamın ahmağı malını gereksiz övermiş, daha ahmağı da başkasının malını yalan yere yerip kendi malını övermiş"

4. E çünkü kömüre bel bağlanırsa PTF'ler 700TL civarı olur. Bu da kimsenin işine gelmez. Nasıl zamanında gaz santralleri devreden cıkıp(maliyet dolayisiyla) ithal kömüre bel bağlandıysa, şimdi de ucuz olan gaza bel bağlandı. Gayet mantıklı..
     Alıntı Originally Posted by kerkenez Yazıyı Oku
    Şanlıurfa çalışıyor ise doğalgaz bizim için verimli olmaya devam ediyordur. Tabi bu durum her şirket özelinde değişiktir ama bu kış döneminde devlet politikası olarak belliki doğalgaz ile elektrik üretimi yapılması öngörülmüş.
    "Adamın ahmağı malını gereksiz övermiş, daha ahmağı da başkasının malını yalan yere yerip kendi malını övermiş"

5. Kağıdı gaz haberleriyle mahvettiler. 3 aydır sermaye artıramayan bdceriksiz yönetim var.

Alıntı Originally Posted by temhay Yazıyı Oku
    Kağıdı gaz haberleriyle mahvettiler. 3 aydır sermaye artıramayan bdceriksiz yönetim var.
    Galiba haklısınız.
    Bedelli sermaye artıran KATMR onaydan 2-3 gün sonra bölünmeyi gerçekleştirdi.
    Oysa AKSEN bedelsiz artırım yapıyor.
    Sadece bölünme tarihini açıklamak kaldı. Neden bu kadar beklediler ben de anlam veremedim.
    Yönetime güvensizliğim yok. Acaba yönetim kurulu mu toplanamadı? Bu günlerde çok meşgul olabilirler . Doğalgaz piyasasındaki hareketlilikten dolayı.
    Aklıma başka sebep gelmiyor yani.

7. Arkadaşlar bu kadar karamsar olmaya gerek yok bu hisse şubat gibi %35 mayıs gibi %25 civarı ve şuan yaklaşık %15 lik bir düzeltme yapıyor yapacaktır da tabiki yarında düşebilir işlerde kötüye gidebilir her yatırım bir risktir. Önümüzde devreye alınacak bir özbekistan ön niyet antlaşması yapılmış bir Ukrayna var ülke içerisinde döviz kuru şirketi destekliyor olumlu haber yazmakla bitmez ama sonuç derseniz tabiki moral bozukluğu oluyor hayırlısı bakalım izleyip görelim önümüzde sürpriz gelebilecek haberler harici kasım başında güzel gelebilecek bir bilanço rakamları yaklaşıyor tabiki her koyun kendi bacağından asılır kalın sağlıcakla.

8. Bir balina var ,tahtanın başında ,takasa hakim olmuş!!! Malesef ki ,tahta tam gidecek takoz koyuyor. yukardan pata küte satıp dayak atıyor tahtaya. Sonrada aşşağıdan toplamaya çalışıyor. Balina gibi büyük yatırımcı olmuş. ammaaa!!! hala küçük hesaplar peşinde 3-5 trade edip egosunu tatmin etme peşinde… Allah bunun gözünü doyursun…

Sayfa 443/601 İlkİlk ... 343393433441442443444445453493543 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •