Sayfa 481/601 İlkİlk ... 381431471479480481482483491531581 ... SonSon
Arama sonucu : 4801 madde; 3,841 - 3,848 arası.

Konu: AKSEN - Aksa Enerji Üretim A.Ş.

1. Biz onlara 30 tl veririslz akseni

2. Biz onlara 30 dan veririz de kim karli cikar o belli degil. Bu sacmasapan deney nerede sonuclanacak belirsiz.biz yine ucuz kaldik o ayri dava.

Yatirim tavsiyesi degildir.

3. Yatırımcı ilişkilerine bir kaç soru sormuştum.Hızlıca cevap verdiler sağolsunlar.

Aksa Enerji’ye olan ilginiz için teşekkür ederiz. Aşağıda sorularınızı yanıtlamaya çalıştık.
    1)Bolu Göynük Termik Santralinde Mwh başı üretim maliyeti ne kadardır? ve Eüaş'tan 2022 yılı için fiyat teklifi geldi mi?

EÜAŞâ€™tan henüz 2022 yılı için fiyat teklifi gelmedi. Gelen fiyat beklentilerimizi karşılamazsa %100 spot piyasaya satış yapmayı tercih edebiliriz.

MWh başı üretim maliyeti ticari sır niteliğinde olduğu için maalesef paylaşamıyoruz

2)Özbekistan'da faaliyet gösterecek doğalgaz santralleri Özbekistan Elektrik Altyapısı içerisinde Baz Yük santrali olarak mı yoksa Enerji talebinin yükseldiği Pik zamanlarda mı devreye alınması planlanıyor?

Baz Yük santrali olarak çalışması planlanmaktadır.

3)Özbekistan devleti ile yapılan anlaşmada elektrik satış fiyatı ne kadardır?

Ticari sır niteliğinde olduğu için maalesef paylaşamıyoruz.

Özbekistan ile ilgili burada enerji piyasası hakkında bilgili arkadaşlara bir sorum var. Mwh fiyatı 30 dolar gibi bir fiyat olabilir mi?

4.  Alıntı Originally Posted by hasboy Yazıyı Oku
    Yatırımcı ilişkilerine bir kaç soru sormuştum.Hızlıca cevap verdiler sağolsunlar.

Aksa Enerji’ye olan ilginiz için teşekkür ederiz. Aşağıda sorularınızı yanıtlamaya çalıştık.
    1)Bolu Göynük Termik Santralinde Mwh başı üretim maliyeti ne kadardır? ve Eüaş'tan 2022 yılı için fiyat teklifi geldi mi?

EÜAŞâ€™tan henüz 2022 yılı için fiyat teklifi gelmedi. Gelen fiyat beklentilerimizi karşılamazsa %100 spot piyasaya satış yapmayı tercih edebiliriz.

MWh başı üretim maliyeti ticari sır niteliğinde olduğu için maalesef paylaşamıyoruz

2)Özbekistan'da faaliyet gösterecek doğalgaz santralleri Özbekistan Elektrik Altyapısı içerisinde Baz Yük santrali olarak mı yoksa Enerji talebinin yükseldiği Pik zamanlarda mı devreye alınması planlanıyor?

Baz Yük santrali olarak çalışması planlanmaktadır.

3)Özbekistan devleti ile yapılan anlaşmada elektrik satış fiyatı ne kadardır?

Ticari sır niteliğinde olduğu için maalesef paylaşamıyoruz.

Özbekistan ile ilgili burada enerji piyasası hakkında bilgili arkadaşlara bir sorum var. Mwh fiyatı 30 dolar gibi bir fiyat olabilir mi?
    Özbekistan yıllık 6 milyar kwh elektrik üretme kapasitesinde olacak. Sizin değiniz gibi 30 dolara alsalar bizden zaten gazı da bedavaya verecekleri için 180 mn dolar FAVÖK beklentisi olur ki bu 25 yıllık alım garantili bir sözleşme için bayağı fazla bir beklenti olur. Yani bence pek ihtimal dahilinde değil.

Özbekistan santralini TR santralleri gibi düşünmemek lazım. Biz orada anlaşma yapıyoruz ve 500mn dolarlık santrali(şimdilerde demir fiyatları, global enflasyon falan 1 milyar dolar bile telafuz edenler çıkabilir ama çok önemli değil. Zira bir kaç gereksiz biliyorum 1300MW lık santrale 2 yılda 2 milyar dolar üzerine koyan ) biz oraya kuruyor ve kapasite üzerinden yıllık bir bedel alıyoruz. Bir nevi gayrimenkul gibi. Toplantılara katılan kimi analistler 120mn dolar civarı bir FAVÖK bekliyorlar Özbekistan'dan. Şahsen ben hesaplamalarımı 90-100 mn dolara göre yapıyorum.

Göynük için ise max. 450TL olarak alabiliriz maliyeti 2021 ilk çeyrek 220-230TL civarıydı. Bu cevabı bilgili olduğum için değil kendi tahminlerimde kullandığım veriler bunlar olduğu için yazıyorum bu arada . YTD.
    "Adamın ahmağı malını gereksiz övermiş, daha ahmağı da başkasının malını yalan yere yerip kendi malını övermiş"

5.  Alıntı Originally Posted by neva91 Yazıyı Oku
    Özbekistan yıllık 6 milyar kwh elektrik üretme kapasitesinde olacak. Sizin değiniz gibi 30 dolara alsalar bizden zaten gazı da bedavaya verecekleri için 180 mn dolar FAVÖK beklentisi olur ki bu 25 yıllık alım garantili bir sözleşme için bayağı fazla bir beklenti olur. Yani bence pek ihtimal dahilinde değil.

Özbekistan santralini TR santralleri gibi düşünmemek lazım. Biz orada anlaşma yapıyoruz ve 500mn dolarlık santrali(şimdilerde demir fiyatları, global enflasyon falan 1 milyar dolar bile telafuz edenler çıkabilir ama çok önemli değil. Zira bir kaç gereksiz biliyorum 1300MW lık santrale 2 yılda 2 milyar dolar üzerine koyan ) biz oraya kuruyor ve kapasite üzerinden yıllık bir bedel alıyoruz. Bir nevi gayrimenkul gibi. Toplantılara katılan kimi analistler 120mn dolar civarı bir FAVÖK bekliyorlar Özbekistan'dan. Şahsen ben hesaplamalarımı 90-100 mn dolara göre yapıyorum.

Göynük için ise max. 450TL olarak alabiliriz maliyeti 2021 ilk çeyrek 220-230TL civarıydı. Bu cevabı bilgili olduğum için değil kendi tahminlerimde kullandığım veriler bunlar olduğu için yazıyorum bu arada . YTD.
    Cevabınız için çok teşekkür ederim sayın neva91.Sizi Alarko forumundan tanıyorum.Özbekistan için Kapasite ödemesinin üzerine üretim miktarı üzerinden de bir gelir olucaktır diye düşünüyorum sonuçta işletmesini biz yapıcaz.30 dolar bizim için çok büyük para ama dünya piyasasına bakınca düşük bir rakam diye söyledim.Ama 100 milyon dolarda gayet iyi bir favök rakamı olur.Saygılar.

6.  Alıntı Originally Posted by hasboy Yazıyı Oku
    Cevabınız için çok teşekkür ederim sayın neva91.Sizi Alarko forumundan tanıyorum.Özbekistan için Kapasite ödemesinin üzerine üretim miktarı üzerinden de bir gelir olucaktır diye düşünüyorum sonuçta işletmesini biz yapıcaz.30 dolar bizim için çok büyük para ama dünya piyasasına bakınca düşük bir rakam diye söyledim.Ama 100 milyon dolarda gayet iyi bir favök rakamı olur.Saygılar.
    Alarko'dan tanıyorsanız "Yine de beklentileri düşük tutmakta fayda var. Uçmaya afaki rakamlar telafuz etmeye gerek yok" desem galiba normal karşılarsınız . Zira normal karşılamayanların halleri ortada . 90-100 alalım da üstü ekstra olsun.. 30 dolar konusuna da aynen katılıyorum. Zira Gana cedisi de, özbek somu da son 1 yılda +100% değerlendi TL karşısında. Çok şükür kur açığımızı çoktan kapattık ve bu devire sağlam girdik de "Nasıl olsa 300mn dolar alacağımız var kafa rahat" falan diye saçmalamıyoruz, ya da zarar edip "Antalya santralimiz 2 milyar dolar eder, Göynük artık 700mn dolar eder" diye birbirimizi avutmuyoruz . Sonumuz hayrola... YTD.
    "Adamın ahmağı malını gereksiz övermiş, daha ahmağı da başkasının malını yalan yere yerip kendi malını övermiş"

7. Bu arada dolar kazanan ve daha da kazanacak(inşallah) bir firma olarak son 3-4 ayda firma değerimiz 1 küsür miyar dolarlardan 800 küsür dolarlara geldi maalesef. Hiç bir şey olmasa(ve keşke dolar artmasa) bile piyasadan 25% civarı(dolar sabit) alacağımız var diye düşünüyorum. Şu anki değerle 2022 yılı projektif FD/FAVÖK 2 ye düşer. YTD.

8. Bu gidisle lades olucak birilerinin elinde kalicak bakalim

Sayfa 481/601 İlkİlk ... 381431471479480481482483491531581 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •