Sayfa 146/271 İlkİlk ... 4696136144145146147148156196246 ... SonSon
Arama sonucu : 2166 madde; 1,161 - 1,168 arası.

Konu: PSDTC - Pergamon Dış Ticaret

1.  Alıntı Originally Posted by Anatolien Yazıyı Oku
    ...Eğer finansal gelir olmasa eskiden olduğu gibi yıllık 3-4 mil kar getirir o da ticari faaliyetlerden.

Kasadaki parayı sürekli dağıtarak özsermayeyi kuşa çevirir ve sonuçta bu 8-9 mil tl ye düşen finansal gelirlerden de mahrum kalır.

Oysa geçmiş 4 yılda 40-50 mil kazancın tümünü değilde yarısını temettü olarak dağıtsaydı(bedelsiz ya da) özsermayesi daha güçlü ve kasasında en az 60-70 mil tl likit varlığı olurdu. Defter değeri de 10 tl olurdu. Şimdi temettü sonrası 1 ay sonra 3,5 tl lere inecek bu oran.
    Çok erken çıktın zamanında Egeen den Anatolien Ağam.Yazik ettin kendine .

Alıntı Originally Posted by Anatolien Yazıyı Oku
    ...Firma kalan geçmiş yıl karını da böylece sıfırlayacak temettü transferiyle.Elde avuçta ne varsa dağıtıyor.

Özsermaye geçen yıl 50 mil tl idi.Bu seneki kar payı çıkışıyla 24 mil. inecek.İyi mi sizce.

Karını paylaşıp ta özsermayesini zamanla artırıp büyüyen şirketler makbuldür.

Sıfır eximbank kredisi sıfır borç,ihracat komisyon aracaılık erken kdv ödeme gibi işlemlerden firma anca yıllık 2-3 mil tl faaliyet karı üretir.

Kasada kalacak olan temettü ödemesi sonrası 24 mil tl nin 2,5 mil u Aktifbank ın tahviline yatırmışlar %11 yıllık faizle

Geri kalan 20 mil tl nin de yıllık faizi %10 dan 2 mil bir finansal gelir yazar.

Sonuç olarak ballı reeskont kredileri paradan para kazanma olayı da bitti,nolcek.

2020 de en fazla 7-8 mil tl net kar üretir .Tabi ekstra ballı reeskont olayı yaşanmazsa....

Giderek küçülen bir firma artık
    aracılık hizmeti verdikleri için çok büyük sermayelere veya sermayelerini büyütmeye gerek yok bence, ciroları artsa bile bu işi sıfır sermaye ile bile (teorik olarak) çevirebilirler.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,797
    Hissede satanlar hemen belli oluyor . Düşse de alsak diyememişler
    Sıfır öz sermaye ile Kar ın temettü gelirini hesaplamışlar .
    Satmışlar ama ciğere bakıp kar ın temettüsünü hesaplıyorlar .
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,797
    25 - 27 Şubat ta satanlar 7.48 - 8.11 arası satmışlar . Gözü aşağıda şeklinde bir değerlendirme yakışıksız olmuş .
    Fiyat 11 de iken bu yorum yapılsa haklı olabilirdi ama dipte bu yorum yapılınca Ard niyetli olmuş .

Alıntı Originally Posted by Baygeorge Yazıyı Oku
    Türkiye nin döviz ihtiyacı muazzam boyutta . Pergamon gibi İhracat yapan ve Ülkeye döviz kazandıran firmalar 2020 nin gözdeleri olacak . Teşvikler onlara yağacak . Hatta iddia ediyorum Rusya domates ithalatını 150k Tondan 200 k Ton a çıkardığı için iç piyasada domates fiyatı artar enflasyonu arttırır bu da doları yukarı zorlar . Kısır döngüdür bu . Sonra soğam sarımsak derken dolar yukarı ihracatcı malı ucuza ( Dolar bazında ) verdiği için mallar yurd dışına satılır içeride enflasyon artar . Enflasyon BIST teki fiyatları yukarı çeker vs vs . ABD de FED in istediği de sanırım bu idi . Para basmadan çözüm bu .

O yüzden
    SASA , EGEEN , PSDTC ve BASCM Alıyorum
     Alıntı Originally Posted by teknisyen Yazıyı Oku
    Sayın Bargeorge bugün satış yazdım. Satılırsa sizlere bol kazançlar. Çünkü yazdığınız gibi hisse olsa PSDTC gözü aşağıda olmaz. Kalan arkadaşların hepsine bol kazançlar.
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

5.  Alıntı Originally Posted by Baygeorge Yazıyı Oku
    Hissede satanlar hemen belli oluyor . Düşse de alsak diyememişler
    Sıfır öz sermaye ile Kar ın temettü gelirini hesaplamışlar .
    Satmışlar ama ciğere bakıp kar ın temettüsünü hesaplıyorlar .
    cümleten hayırlı cumalar,sayın baygerge yorumların taktire aşikar ,morelimizi bozuyorlar,tınaz beyi kayıp ettik iyiki sen varsın

6. 06.30 maliyetli hisselerimizi 10 30 10 70 arası boşalttık elde kaldı 10000 Lot durmadan düşse de alsak diyoruz by George sıkıntı yok

7.  Alıntı Originally Posted by Anatolien Yazıyı Oku
    Gelmişken bir kaç bilanço detayı paylaşayım;

Firma bir yıldır artık Eximbank kredisi kullanmadığı için kısa uzun vade nerdeyse sıfır borç.Bu tablo bize firmanın artık paradan para kazanma olayını bitirdiği anlamı çıkıyor.Bunun nedenlerini daha önce açıklamıştım.Kısaca Swap olayı cıktığından beri bu arbitraj olayı bitti.

Her ne kadar geçen yılla kıyaslanmıyacak bir faiz arbitraj finansal geliri olmasa da bu yıl ki net karın büyük kısmı faaliyet dışı bu kalemden.Esas işinden ticari faaliyet aracılık danışman vs sadece 2,9 mil tl net kar üretmiş gerisi kasadaki 45-50 mil tl nin yıllık bazda 8,5 mil tl lik bir faiz getirisi.
    Yazmayim diyorum, ancak bir takim seyleri aciklamadan olmuyor.

Sizin burada, kasadaki 45-50 Milyonu faize koyup yillik 8.5 Milyon tl.faiz getirisi dediginizde, bu bilginin bir dayanagi olmali.

Dipnot 19'a bakarsaniz, faiz geliri 8.434.253 TL. yaziyor,

(http://www.psdisticaret.com.tr/web/t...Dipnotlari.pdf)

ancak bu gelirin, kasadan faize konan, 45-50 Milyon tl.nin getirisi mi ?,

yoksa, yil icinde 4.3 MILYAR tl.lik tedarikci ihracat bedellerinin, kdv alinana kadar, sozlesme geregi, bankada bekleyen paranin faiz getirisimi oldugu acik degil.

Ne fark var ?

Ilkinde, size ait cepteki paranin faizi mi ?
    Yoksa, tedarikci parasi ile kdv icin zorunlu beklenen sure icinde kazanilan faizmi ?

Eger ikinci ise, 7.425 Milyon sermayeli bir sirketin yilda en az 1 TL. faiz getirisi garanti demektir.

Yok efendim, esas isinden kazanc degilmis de, faiz kazanciymis derken emin olmak lazim.

Diye dusunuyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Yazmayim diyorum, ancak bir takim seyleri aciklamadan olmuyor.

Sizin burada, kasadaki 45-50 Milyonu faize koyup yillik 8.5 Milyon tl.faiz getirisi dediginizde, bu bilginin bir dayanagi olmali.

Dipnot 19'a bakarsaniz, faiz geliri 8.434.253 TL. yaziyor,

(http://www.psdisticaret.com.tr/web/t...Dipnotlari.pdf)

ancak bu gelirin, kasadan faize konan, 45-50 Milyon tl.nin getirisi mi ?,

yoksa, yil icinde 4.3 MILYAR tl.lik tedarikci ihracat bedellerinin, kdv alinana kadar, sozlesme geregi, bankada bekleyen paranin faiz getirisimi oldugu acik degil.

Ne fark var ?

Ilkinde, size ait cepteki paranin faizi mi ?
    Yoksa, tedarikci parasi ile kdv icin zorunlu beklenen sure icinde kazanilan faizmi ?

Eger ikinci ise, 7.425 Milyon sermayeli bir sirketin yilda en az 1 TL. faiz getirisi garanti demektir.

Yok efendim, esas isinden kazanc degilmis de, faiz kazanciymis derken emin olmak lazim.

Diye dusunuyorum.
    ...KDV erken ödemeyi euro bazlı %5 faizle üretici firmaya yaparak bir tür faktoring işi amiyane tabirle çek kırdırma...Evet bu işlem de finansal gelir kısmına girer sonuçta paradan para kazanma...

Ama KDV erken ödemeden elde ettiği kar yıllık ticari faaliyet karının %2 si bile değil sevgili Tınaz kardeşim.

Aşağıdaki tabloyu incelersen bunu çok net görebilirsin.

Ben belgesiz yorum analiz yapmam,elimde hisse de yok en son 1 yıl önce 10,50 den ben ve çevremdekilerle çok yüklü mal boşaltttık bi daha da bulaşmadık alengirli işler döndü tahtada.

Burda yatırımcı trader kişilere bazen doğruları söyleme adına paylaşım yapıyorum...

Sevgi ve saygılarımla.

Sayfa 146/271 İlkİlk ... 4696136144145146147148156196246 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •