Sayfa 148/271 İlkİlk ... 4898138146147148149150158198248 ... SonSon
Arama sonucu : 2165 madde; 1,177 - 1,184 arası.

Konu: PSDTC - Pergamon Dış Ticaret

1.  Alıntı Originally Posted by semiz Yazıyı Oku
    Hoşgeldin reis poltek ten tamamen çıktın mı?

etab5 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Evet cok once cikmistim, ve hicbir zaman dise dokunur bir miktar da alamamistim.

Ben portfoyde mutlaka en az bir hissenin, bir gun kaderimi degistirecek sayida olmasina dikkat ederim.

POLTK 14 lerdeyken, eger 10.000 lot alacak param olsaydi mutlaka alirdim, ama yoktu.

2.  Alıntı Originally Posted by esbye06 Yazıyı Oku
    Hoş geldin başkan hoş geldin özletiyorsun kendini
     Alıntı Originally Posted by winwin Yazıyı Oku
    Tınaz hocam hoşgeldiniz
    Sagolun Arkadaslar.

3. Tinaz hocam pergamon bize verdiği temettünün ne kadarını faiz gelirinden elde ediyor ve bu sürekli aynı mı oluyor yani her sene faize mi yatırıyor gelirini

4.  Alıntı Originally Posted by winwin Yazıyı Oku
    Tinaz hocam pergamon bize verdiği temettünün ne kadarını faiz gelirinden elde ediyor ve bu sürekli aynı mı oluyor yani her sene faize mi yatırıyor gelirini
    Bu soruyu cevaplayabilmeyi cok isterdim.

Anatolian, kasadaki parayi faiz de isletiyor fikrinde, ben ise, gelen ihracat dovizlerinin,kdv'ler alinana kadarki sure icinde, sozlesme geregi faizde degerlendirildigini dusunuyorum. Bu sure 9 ay ve daha fazlasi bir sure. Eger yaptiklari benim dusundugum sekilde ise, PSDTC'nin her yil en az 10 Milyon garanti faiz geliri var demektir.

Ellerindeki nakit, doviz ya da TL, eger esas faaliyet gelirlerinden daha cok kazandirsaydi, ihracaat aracilik faaliyeti yerine o isi yaparlardi.

2019 yili basindan itibaren dusunurseniz, Subat 2019'larda, 10 yillik Hazine kagidi faizleri %22'lere dayanmisti. 2 yilliklar %24 'tu.

Ozetle eger kasadaki parayi faize koyuyor idiyse, 100 Milyonluk hazine kagidi alir, yilda 22 Milyon faiz geliri yazarlardi.

Dusuncem bu.

5. Sirketler, bilanco dipnotlarinda bunu acik secik yazarlar.

Bizde bu konu 19 numarali dipnotta yaziyor, ama bilancoda gorundugu kadar.

Yani su hesapta duran, su kadar dolari %3 den, su kadar TL.yi %14'ten vs gibi bir bilgi yok.

http://www.psdisticaret.com.tr/web/t...Dipnotlari.pdf ( 36.sayfa )

O nedenle bu finansal gelirlerin sadece faiz gelirleri satirini gorebiliyoruz, o da 8.4 Milyon TL. bunun detayi yok maalesef.

6.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Bu soruyu cevaplayabilmeyi cok isterdim.

Anatolian, kasadaki parayi faiz de isletiyor fikrinde, ben ise, gelen ihracat dovizlerinin,kdv'ler alinana kadarki sure icinde, sozlesme geregi faizde degerlendirildigini dusunuyorum. Bu sure 9 ay ve daha fazlasi bir sure. Eger yaptiklari benim dusundugum sekilde ise, PSDTC'nin her yil en az 10 Milyon garanti faiz geliri var demektir.

Ellerindeki nakit, doviz ya da TL, eger esas faaliyet gelirlerinden daha cok kazandirsaydi, ihracaat aracilik faaliyeti yerine o isi yaparlardi.

2019 yili basindan itibaren dusunurseniz, Subat 2019'larda, 10 yillik Hazine kagidi faizleri %22'lere dayanmisti. 2 yilliklar %24 'tu.

Ozetle eger kasadaki parayi faize koyuyor idiyse, 100 Milyonluk hazine kagidi alir, yilda 22 Milyon faiz geliri yazarlardi.

Dusuncem bu.
    ...Size tablo ile izah ettim bilanço dipnotlarından finansal gelirleri verdim ama nedense ikna olamıyorsunuz.

Bu gibi DTŞ firmalarında faaliyet dışı finansal gelirler statü gereği ana faaliyet karları olarak kabul edilir denebilir.Bu da bir görüş.

Ben özellikle kasada azalan finansalların yani nakitin çok azalması sonucu net karlarda eskiye oranla düşüş yaşanacağını ifade etmeye çalıştım.

Bir kere kullanılan eximbank kredileri 120 gün kısa vade.Öyle kasadaki (Ki emanet para) 1 yıl hazine bonosuna yatır falan,şu kadar kar et olayı yok.

Geçen sene 22 mil kar ettiğnde sürekli 150 mil tl para vardı kasada,tl ve döviz faizde değerlendi.Eximbank tan rotatif her 3 ayda yenilediği %2,5 dolar faiziyle kullandığı nakiti farklı enstrumanlarda %4-5 faizle arbitraj yarattı.

Bu sene sıfır kredi var.150 mil tl likit varlıktan 47 mil a düştü.Bunun da bir kısmı müşteri hesapları emanet para.Kendi öz parası 37 mil. Bunun da 5 mil tl si dolar ağırlıklı döviz mevduat kalanı kısavade tl mevduat ile aktifbank bono.

Bilançosu en kolay analiz edilebilen firma.İlk çeyrek kar rakamını 100-200 bin tl artı-eksi tahmin edilebilir.

7. Bunlar tamam Anatolian, ancak bu sirket iki senedir, hem kazandigini hem de bir miktar yedegi kar payi olarak veriyor.

Kendilerinin her halde bir endiseleri yok, diye dusunmek , cok mu tutarsiz.

Ben yonetiyor olsaydim, bu hayatin kar'i var kisi var, ne olur ne olmaz diye, %100 'u degil, %80'i oder, yedeklere hic dokunmazdim.

Biz sadece tahminde bulunabiliyoruz, eger beni yonetim kurulu toplantisina dahil etseler, daha somut birseyler yazmaya calisirdim.

Sonuc, asla cikmayi dusunmedim, dusunmuyorum.

Hani dedim ya, portfoyde en az bir hisseyi yuksek beklentiler icin tutuyorum diye.

Bu hissem o.

Simdiye kadar PNSUT'te,GUBRF'te,LIDFA'da, POLTK'te ne yaptiysam o.

8. Tinaz hocam değerli görüşleriniz ve cevabınız için çok teşekkür ederim akşamınız güzel olsun saygılar.

Sayfa 148/271 İlkİlk ... 4898138146147148149150158198248 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •