Sayfa 145/271 İlkİlk ... 4595135143144145146147155195245 ... SonSon
Arama sonucu : 2165 madde; 1,153 - 1,160 arası.

Konu: PSDTC - Pergamon Dış Ticaret

1. ...Şimdi can alıcı soru Fatih neden temettüyü elinin tersiyle itip yana yakıla maldan çıkıyor?

Biraz teknik matematiksel bir hesapla fikir jimnastiği yapalım.İlle de gerçek neden budur anlamı çıkmasın.

1 mil lot 2,48 mil tl temettü demek.Az değil.Ama almak istemiyorum diyor belki haklı nedenleri olabilir.

Basit hesaplama yaparsak diyelim 10 tl den bin lot aldınız bugün ve yarın temettü kesilecek.Yatırdığınız para 10 bin tl.

Ertesi gün tahta 708 den açılacak.Açılış itibariyle bakiyeniz +2483 tl kar payı eklenerek 9563 tl ye inecek.Kayıp 1 günde %5 nerdeyse.Bin lotta brüt-net ayrımından kaynaklı vergi düşümü nedeniyle kayıp 500 tl.Peki 1 milyon lotta ne kadar? 500 bin tl.

Yani görüldüğü gibi temettü öncesi hisse almak açılış fiyatı itibariyle kazanç değil zarar yazar vergi nedeniyle.7,08 den açılacak olan tahta eğer 750 gibi kapanırsa kafa kafaya gelir kayıp kazanç.

1 yıl içinde hisse fiyatı 9 tl ye yükselirse yıllık mevduat faiz getirisini yakalar nominal bazda enflasyondan korunmuş olur.

Fatih bu hesabı yaptığı için mi nakite dönüyor bilemeyiz kesin olarak tabi.

...Geçen yıl bu vakitler bu yorumu yapmıştık.Değişen bir şey yok.Yine temettü sonrası aynı hikaye yaşanır.

6 lardan al 3-5 ay tut, temettü öncesi 9-10 lardan temettü öncesi realize ol,işi bilenler böyle kazanıyor bu tahtada.

3 yıldır hareketsiz yatırmcı sadece parasının değerini korumustur.Reel anlamda kazanç elde edememiştir.HAZİNE BONOSUNUN 3 YILLIK BİLEŞİK GETİRİSİYLE AYNI.Aslında getiri demek de yanlış,doğrusu reel değil nominal getiri.

Pergamon hissesi uzun vadede ekstra bir spekülasyon olmazsa tahtada HAZİNE BONO sundan farkı yok tabi firma kapanmadığı sürece.Ne öldürür ne de oldurur gibi bir şey....

2.  Alıntı Originally Posted by Anatolien Yazıyı Oku
    ...Eski bir Pergamon yatırımcısı olarak ve firmayı cok iyi tanıdığım için burda yalan yanlış altı boş yönlendirme bilgilendirmelere,saçma sapan bilanço kar tahminlerine ve de poza göre yüksek fiyat vermelere... karşı elimden geldiğince firmanın son durumunun resmini çektim.

Firma ortakları 1,4 mil lot takasa satış amaçlı hisse kaydettiler,600 bin değil.Bu rakam bu tahta için çok fazla dedik.Büyük ortaklar aynı zamanda kurucu ana firmalar.

Burdaki temettü için yatırım yapanlar enflasyon maliyetini hiç hesaba katmıyorlar.Yıllık %10 temettü verimi enflasyon sıfırsa anlamı var, temettüden sonra %20 düşüyorsa bir anlamı yok.
    sayın anatolien temettü için değil uzun vadeli kumbara misali her maaşda düzenli alım yapıyorum.

3. Anatolien, yorumlarınızı ilgiyle okurdum, fakat son yorumunuz beni çok şaşırttı. 2 buçuk yıllık reel yatırımcıyım, 2017 sonlarında 4.20 ortalama ile aldığım hisselerden muhasebecimin aldığı vergi iadesiyle birlikte 3.50 civarı temettü aldım. 70 kuruş maliyetli hisseleri 9.30 ortalama ile sattım. 3 YILLIK HAZİNE BONOSU GETİRİSİ %1320 ise, tamam aynı...

4. Herhangi bir temettü hissesi değerlendirilirken, sadece temettüsü baz alınarak, enflasyon yıpranması hesabı çok hatalı. Stabil ortamlarda, hisse temettüden bağımsız olarak, minimum enflasyon oranında değer kazanır zaten. Yüksek temettü veren hisse yüksek kar sağladığından dolayı, muhakkak enflasyon üstü hisse fiyatı oluşacaktır...

5.  Alıntı Originally Posted by tengiz Yazıyı Oku
    Anatolien, yorumlarınızı ilgiyle okurdum, fakat son yorumunuz beni çok şaşırttı. 2 buçuk yıllık reel yatırımcıyım, 2017 sonlarında 4.20 ortalama ile aldığım hisselerden muhasebecimin aldığı vergi iadesiyle birlikte 3.50 civarı temettü aldım. 70 kuruş maliyetli hisseleri 9.30 ortalama ile sattım. 3 YILLIK HAZİNE BONOSU GETİRİSİ %1320 ise, tamam aynı...
    ...Kural ihlali yapmıssın dostum)) uzun vadeli temettü yatırımcısı olarak uygun yerden satış yapmıssınız.

Benim asıl vurguladığım; huyunu suyunu iyi bildiğiniz bir hissede döngüsel hareketlerde realize olup daha sonra uygun yerlerden fazlasıyla yerine koyabilme disiplini...Bunu yaparsanız inanın temettü getirisini 2 ye katlarsınız.

6. ... dalgınlık olmuş. Şu an tam döngüsel hareket pozisyonundayım, ama ya kaçarsa diyorum.

7. Gelmişken bir kaç bilanço detayı paylaşayım;

Firma bir yıldır artık Eximbank kredisi kullanmadığı için kısa uzun vade nerdeyse sıfır borç.Bu tablo bize firmanın artık paradan para kazanma olayını bitirdiği anlamı çıkıyor.Bunun nedenlerini daha önce açıklamıştım.Kısaca Swap olayı cıktığından beri bu arbitraj olayı bitti.

Her ne kadar geçen yılla kıyaslanmıyacak bir faiz arbitraj finansal geliri olmasa da bu yıl ki net karın büyük kısmı faaliyet dışı bu kalemden.Esas işinden ticari faaliyet aracılık danışman vs sadece 2,9 mil tl net kar üretmiş gerisi kasadaki 45-50 mil tl nin yıllık bazda 8,5 mil tl lik bir faiz getirisi.

8. ...Eğer finansal gelir olmasa eskiden olduğu gibi yıllık 3-4 mil kar getirir o da ticari faaliyetlerden.

Kasadaki parayı sürekli dağıtarak özsermayeyi kuşa çevirir ve sonuçta bu 8-9 mil tl ye düşen finansal gelirlerden de mahrum kalır.

Oysa geçmiş 4 yılda 40-50 mil kazancın tümünü değilde yarısını temettü olarak dağıtsaydı(bedelsiz ya da) özsermayesi daha güçlü ve kasasında en az 60-70 mil tl likit varlığı olurdu. Defter değeri de 10 tl olurdu. Şimdi temettü sonrası 1 ay sonra 3,5 tl lere inecek bu oran.

Sayfa 145/271 İlkİlk ... 4595135143144145146147155195245 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •