Sayfa 260/999 İlkİlk ... 160210250258259260261262270310360760 ... SonSon
Arama sonucu : 7985 madde; 2,073 - 2,080 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz V

Alıntı Originally Posted by GKl Yazıyı Oku
    Böyle kesintisiz bir iktidarın zararları bunlar, yan etkileri diyelim. Ama aynı kesintisiz iktidara laik bir parti mesela Chp sahip olmuş olsa Türkiye nin uçacak hali yok. Kim bilir onlar da hangi akla hayale gelmedik hataları enayilikleri yapacaklardı. Bunun için ayrı bir simülasyon kurup düşünmek lazım. Muhalefetin insan malzemesi islamcılara göre tabii daha iyi. Ama bakalım bu iyi kaliteli insanlar yeterince söz sahibi olabiliyorlar mı parti içinde. Yoksa bir takım gurupların aşiretlerin şunların bunların mı borusu ötüyor.
    Bence Chp deki yapıda en az Akp ve Mhp kadar anti demokratik.
    partiler içinde söz sahibi tam manasıyla olmayabilirler ama kurumlarda daha çok söz sahibi olacakları kesin, siyasal islamcı bir iktidarda olana göre.. şimdi imam hatip mezunu ol da ne olursan ol ilkesi geçerli.. herhalde yaşanan rezillikleri burada yazmaya gerek yok biliyorsundur mutlaka.. siyasal islamcılar biatçıdır ve hataları kontrol etme işlemiyor onlarda.. recep erdoğan ne derse doğru kabul ediyorlar..

ben siyasal islamcıların olmadığı bir senaryoda ülkenin daha fazla ilerleyeceğine inanıyorum..şimdi ilerlemeyi bırak gerileme var..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    Dublin/Manchester/Sofia/Galway
    Gönderi
    1,551
    Bistin artıp artmadığını tartışmam bile ama diğer dünya borsalarının da arttığını düşünüyorsanız ağır yanılıyorsunuz.
    Görünmez enflasyon diye birşey var. Hidden inflation değil, invisibledan bahsediyorum.
    İnsanların gıda dışı ihtiyaçları ve harcama alışkanlıkları değişiyor ve fakat bu uzun zamana yayıldığı için hiçbir hesaba giremiyor. Üstelik bir grup ekonomiste göre nesiller arasındaki harcama alışkanlıkları da artık değişkenlik gösterdiği için genel hesaplar çok yanıltıcı. Bunun bilerek ve isteyerek insanları fakirleştirmek için yapıldığını iddia edende var, farkında olmayacak kadar salak veya olayın aşırı kompleks olduğunu iddia edende.

Misal olarak smartphone ilk çıktığı zaman 499 usd etikete sahipken şimdi 1099 usd. Tek ürün bazındaki enflasyon oranı olabilir fakat ücretlere endekslediğinizde adamın geliri sırf enflasyonu artıramadıklarını iddia ettikleri için aynı ve fakat her sene harcama kaleminde bulunan popülasyonun genel popülasyona oranının p değeri 0.05'ten büyük çıkıyor. Yani istatistiksel olarak doğru önermeler var. Seyahat vb gelişmiş ülkelerde olan ve bizde olmadığı için farkında olmadığımız daha birçok örnek verilebilecek harcama kalemleri var. En basitinden Apple store, google play store, software vb gibi harcamalar hayata birden giren ve gün geçtikçe rekabete rağmen çeşitlilik arttığı için yüksek meblağlara tekabül ediyor. Tabi türkiyede çoğu insan kaçak kullandığı için kimsenin pek umurunda olduğunu zannetmiyorum. Bu yazdıklarım gazete yazısı veya popüler analistlerden ziyade akademik çalışmalar bu arada...

Neyse böyleyken böyle yani 10 senede %100 olmasada hem hidden hem invisible enflasyonları toplarsanız batıda da globalleşmeye vb bir çok faktöre dayalı ciddi enflasyon var ve halklarıda gayet fakirleşiyor. Savings/mevduat/ oranları sürekli düşüyor. Yani batı borsalarınında reelde zirve mirve yaptığı yok olması gereken oluyor.

Ha tabii bu değişimler şimdilik bizim türkiye gibi halkın sadece survival için yaşadığı ve en önemli şeyin boğazdan geçen yiyeceklerin olduğu ülkelerin umurunda değil.
    Ytd

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by doctor Yazıyı Oku
    Bistin artıp artmadığını tartışmam bile ama diğer dünya borsalarının da arttığını düşünüyorsanız ağır yanılıyorsunuz.
    Görünmez enflasyon diye birşey var. Hidden inflation değil, invisibledan bahsediyorum.
    İnsanların gıda dışı ihtiyaçları ve harcama alışkanlıkları değişiyor ve fakat bu uzun zamana yayıldığı için hiçbir hesaba giremiyor. Üstelik bir grup ekonomiste göre nesiller arasındaki harcama alışkanlıkları da artık değişkenlik gösterdiği için genel hesaplar çok yanıltıcı. Bunun bilerek ve isteyerek insanları fakirleştirmek için yapıldığını iddia edende var, farkında olmayacak kadar salak veya olayın aşırı kompleks olduğunu iddia edende.

Misal olarak smartphone ilk çıktığı zaman 499 usd etikete sahipken şimdi 1099 usd. Tek ürün bazındaki enflasyon oranı olabilir fakat ücretlere endekslediğinizde adamın geliri sırf enflasyonu artıramadıklarını iddia ettikleri için aynı ve fakat her sene harcama kaleminde bulunan popülasyonun genel popülasyona oranının p değeri 0.05'ten büyük çıkıyor. Yani istatistiksel olarak doğru önermeler var. Seyahat vb gelişmiş ülkelerde olan ve bizde olmadığı için farkında olmadığımız daha birçok örnek verilebilecek harcama kalemleri var. En basitinden Apple store, google play store, software vb gibi harcamalar hayata birden giren ve gün geçtikçe rekabete rağmen çeşitlilik arttığı için yüksek meblağlara tekabül ediyor. Tabi türkiyede çoğu insan kaçak kullandığı için kimsenin pek umurunda olduğunu zannetmiyorum. Bu yazdıklarım gazete yazısı veya popüler analistlerden ziyade akademik çalışmalar bu arada...

Neyse böyleyken böyle yani 10 senede %100 olmasada hem hidden hem invisible enflasyonları toplarsanız batıda da globalleşmeye vb bir çok faktöre dayalı ciddi enflasyon var ve halklarıda gayet fakirleşiyor. Savings/mevduat/ oranları sürekli düşüyor. Yani batı borsalarınında reelde zirve mirve yaptığı yok olması gereken oluyor.

Ha tabii bu değişimler şimdilik bizim türkiye gibi halkın sadece survival için yaşadığı ve en önemli şeyin boğazdan geçen yiyeceklerin olduğu ülkelerin umurunda değil.
    Bunuda hayatimda ilk deffa duyuyorum. Google app ler falan kacak nasil kullaniliyor?

4.  Alıntı Originally Posted by Moruk Yazıyı Oku
    Hamza abi yeniçeri marşı için hemfikirim bende Turk ve muslumanim şükür
    Ancak o david i düsmanda olsa seviyom ben ya.
    Dunya sirketokrasisi insanligin yuzde 70 i bu adam sayesinde belki bi is guc sahibi. Neticede isveren serbes meslek erbabı kitle ile kamuda calisan kesim ve emekli tayfa max. % 30 a tekabül. Zate o yuzde 30 un maaşıda belki o yüzde 70 üretiyo bilemiyoz
    Ama tabi rothschild kissenger berezinsky soros gibi tipleri sevmiyom hic
    Vatikan filan en son papa rothschildin elini öpünce onu da sildim
    Ama david te finansal Mantik galiba su :
    Şirketler var
    Işe yaradigin ölçekte saygi + maddi kazanc görüyosun
    Yada yaramiyosanda bi işe mişe çişe,
    Ya isten atiliyon ya horlanip bi kenarda emekliligi bekliyon
    Bi takim ekstrem durumlarda arada oluyo da aklin erirmi ermezmi tam bilmedigimden yazmiyom detaylarida artik olur o kadar
    Tahminim:
    Gacurtulu bi sekilde bu sirketokrasi cokunce / tabiki cökücek
    Peki
    Bu ka insan ne yiycek?
    O muhtesem hesap yetenegini tekrar konusturmani rica etsek?

Ha bi soru daha,
    Insanlar genel itibariyla
    Akrabalarindanda olsa niye kendinden daha guclu ve zengin olanlara hediye verince daha bi mutlu olurlar?
    fuşya rengi ile şenlendirdiğim alttaki sorunun birden çok yanıtsalı var aslında şu düzlemselleyen bakış açısından bir sıyrılınca ( bir anlığına bile olsa buna değer ) üst taraftaki matematik denklemi şu anki bilim kuralları ile açıklayamayız onun içün bi sonraki zamanda ona da değineceğim ayrıntılı ... 5. ci boyut ve ötesi ....
    neyse alttaki sorunun birden çok yanıtsallığının irdelenmesine geçmeden önce ilkin mutluluk denilen kavram hakkında dünyadaş olarak eşdeş düşüncelerle gark olmamız gerek ki bir kelime bir işlem kıvamında bir yanıt tek bir evrensel yorum algılayış olabilsin...
    o halde şimdi çoğumsal bir çözüm içün '' mutluluk '' kelimesinin içini dolduralım ...
    Samurayların pirinç tarlalarındaki çay seramonilerinde , çay kaselerinin içine dalıp , suikast için vakit kollayan hain ninjalardık. Hamza Sütbıyık , rasyonel akla atılan imza. İnsanlığın ebedi mutluluğunun anahtarı olacak olan Mazardium EF87 madeni mucidi. Yaşasın !

5. ahmet ablamı mı o

6. En kıymetlimizin durumu ibretlik

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,654
     Alıntı Originally Posted by GKl Yazıyı Oku
    Hangi borsalar balon, şu dünyanın en büyük şirketlerinin yer aldığı Abd borsaları mı?
    Evet über netflix tesla apple vs hepsi balon. Diger varliklara gore aşırı primli. Boştaki mb paraları akmış hisselere vs. Adamlar kendi borsasına balon diyo, ama yurtdisi hisselere yatırım artik cok kolay. Dünyanin en büyük sirketlerine ortak olabilirsin. Temettü felan alırsın dolar olarak

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Arkadalar dilimde tüy bitti. Borsa yükseldiği filan yok. Zirvesi 5 dolar gibi 2 dolar olan bir meret bu. Şu an dibin de altındayız! 2 doları dahi geçemiyoruz. Yabancı almıyor ilgilenmiyor. Dünya borsaları zirvede! Onlar çökerse bizim 2 dolar bile hayal olarak çok yukarılarda kalacak. Ben sürekli borsada işlem yapıyorum 2 doların altında kaldığı geçen seneden beri. Grafik koyayım dedim uğraşamadım yani borsa zaten çöktü gidiyor diye algıya gelmeyin yabancı gelse şu an 4 dolar en az olması lazım siz hesap edin ne kadar ucuz kaldı. Güven yok yabancı oranı dipte, bilançolar da kötü değil özellikle ihracat yapan şirketlerin bilançoları gayet iyi ama almıyor adamlar zorla mı. Bazı şeyler değişirse çok sert gider ama öyle bir durum görünmüyor.
    bist'e bakiyorum bilancolari inceliyorum acik ve net soyluyorum ucuz hisse diye bir sey yok ! sirketlerin piyasa degerlerinin bir cogu asiri pahali ! bu fiyatlardan su an hicbir sirkete orta/uzun vadeli yatirim yapilmaz

bircok sirketin/bankanin bilancosu sacma sapan zaten, makyajli ve guvenilmez.

ama kisa vadeli al/satlari duzgun yapabildiginiz surece iyi marj sagliyor bu inkar edilemez gercek

Sayfa 260/999 İlkİlk ... 160210250258259260261262270310360760 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •