Sayfa 421/999 İlkİlk ... 321371411419420421422423431471521921 ... SonSon
Arama sonucu : 7985 madde; 3,361 - 3,368 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz V

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Atatürk gibi bir dehanın enver paşa gibi basiretsiz,askeri becerileri çok ama çok zayıf ve bir o kadar da kendini pazarlamayı çok iyi bilen bir adamın gölgesinde yıllarca kalması ayrı bir dram.Enver paşa ile Atatürk ün ilişkisinden muhteşem bir film olur.Atatürk çanakkalede çok başarılı olunca terfi verilmesi lazım ,enver paşa da habire sallıyor onaylamıyor terfiyi.Tabi yakınları geliyor yanına efendim bu terfiyi geciktirmeniz hoş olmuyor mustafa kemal in bu rütbeyi hakettiği her yerde konuşuluyor dedikodular var deniyor.Enver paşa da ya ben de biliyorum hakettiğini ama mustafayı ben tanırım onu paşa yapsak harbiye nazırlığını ister nazır yapsak sadrazam olmak ister sadrazam olsa padişahın yerine göz diker demiş.Olay mustafa kemale aktarıldığında gülmüş,vay demiş ben enverin bu kadar ileri görüşlü olduğunu bilmezdim demiş))))))
    Valla Enver paşayı Reyis gibi, çok gaza getiren vardı, Abdülhamdin devrilmesi vesaireden ibarettir kendisi.

1908'de Genç Türkler İhtilali ile yıldızı parlayan Enver'in hızlı yükselişi 1913'te Yarbayken yine aynı senenin sonlarında Albaylığa, 19 gün sonra 1 Ocak 1914'te Paşalığa yükselmesi ile başlar. 23 Ocak 1913'te İttihat ve Terakki tarafından düzenlenen Babıali baskınına katıldı. Sadrazam Kamil Paşanın istifasını sağladı.
    DOLAR 5 GAYME OLACAK!
    Bu imza, Subat 2017 tarihine aittir!

Alıntı Originally Posted by reha kaya Yazıyı Oku
    Valla Enver paşayı Reyis gibi, çok gaza getiren vardı, Abdülhamdin devrilmesi vesaireden ibarettir kendisi.

1908'de Genç Türkler İhtilali ile yıldızı parlayan Enver'in hızlı yükselişi 1913'te Yarbayken yine aynı senenin sonlarında Albaylığa, 19 gün sonra 1 Ocak 1914'te Paşalığa yükselmesi ile başlar. 23 Ocak 1913'te İttihat ve Terakki tarafından düzenlenen Babıali baskınına katıldı. Sadrazam Kamil Paşanın istifasını sağladı.
    Benim bildiğim saray damatlığı da söz konusu))))))))

Aslında çok acıdır,kafası çalışmayan ama romantik ve vatansever bir adam olan enver paşa bence hayalcinin tekiymiş.Sonu da çok acı kalk sen ortaasya türklerini organize edeceğim falan diye gurbetlere git,at üstünde intihar gibi bir saldırıyla kendini bir nevi öldürt intihar et.Aslında vatansever bir adam,ama kafası çalışmadığından asla eline fazla yetki verilmemesi gereken bir adam.Atatürkün yanında ikinci adam olarak en az ismet paşa kadar yararı olurdu,ama elbet mizacı hırslı olması falan ikinci adamlığı kaldıramazdı.Neticede bakın vatansever ve kişiliği dürüst kusursuz bir adam bile yaptığı hataların sonuçları düşünülürse gözümde zerrece değeri yok,hayırla da anmam.Devlet adamı akıllı olacak ötesi yok en önemli özellik o.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by reha kaya Yazıyı Oku
    Hangisi Bora bey, ikisinde de geri çekildik zaten?
    Kitabın 116-132. sayfaları arasında bahsettiği Sina ve Süveyş Kanalı hezimeti...

Atatürk Yıldırım Orduları Komutanlığından , üstleriyle niza yüzünden ayrıldığı dönemde İsmet Paşa 3. Kolordu Komutanlığına geliyor.

Eylül 1917 den Ekim 1918 e kadar bir süre içinde İngilizlerle savaş.

Yenilgiler. Geri çekilişler (ricatlar). Ağustos 1918 de Mustafa Kemal Paşa hastalıkla ayrılan Fevzi Paşanın yerine 7. Ordu komutanlığına gelerek o da bu dramın içinde yerini almıştır.

Tatsız bir anı İsmet Paşa için...

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Aslında çok acıdır,kafası çalışmayan ama romantik ve vatansever bir adam olan enver paşa bence hayalcinin tekiymiş.Sonu da çok acı kalk sen ortaasya türklerini organize edeceğim falan diye gurbetlere git,at üstünde intihar gibi bir saldırıyla kendini bir nevi öldürt intihar et.Aslında vatansever bir adam,ama kafası çalışmadığından asla eline fazla yetki verilmemesi gereken bir adam.Atatürkün yanında ikinci adam olarak en az ismet paşa kadar yararı olurdu,ama elbet mizacı hırslı olması falan ikinci adamlığı kaldıramazdı.Neticede bakın vatansever ve kişiliği dürüst kusursuz bir adam bile yaptığı hataların sonuçları düşünülürse gözümde zerrece değeri yok,hayırla da anmam.Devlet adamı akıllı olacak ötesi yok en önemli özellik o.
    illa ki bir siyasi konuya dahil olmayayim istiyorum, ama konu siyasi tarih ve de hele ki enver paşa olunca !!! adamin adini ne zaman duysam okusam küfür etmeden geçemiyorum.

burada epey ismi zikredilince yine baya andım kendisini !!!

Bora beyin cevabını okuyunca aklıma geldi, yeni O. çocuklarının aklı basmaz, tabiki Osmanlı devleti kabile devleti değildi.

Hatalar üzerine hatalar yüzünden battı, benim şahsi düşünceme göre, şimdi daha fazla kabile devleti olduk.

Çok ayrıntılı yazmam imkansız, mesela Ismet Inönü'nun I. Dünya savaşındaki atanmalarına bakmak bile yeterli.
    DOLAR 5 GAYME OLACAK!

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Birinci Dünya savasinda Osmanlı, Kafkasya , Suriye, Irak, yemen hicaz, Süveyş gibi cephelerde savaştı...Hemen hepsi ricatla sonuçlandı..Yalnızca Çanakkale'de yenilmedik. Onlar yenildi ve çekildi...

Hani Reha bey geri çekilmeyi sordu da...

Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Birinci Dünya savasinda Osmanlı, Kafkasya , Suriye, Irak, yemen hicaz, Süveyş gibi cephelerde savaştı...Hemen hepsi ricatla sonuçlandı..Yalnızca Çanakkale'de yenilmedik. Onlar yenildi ve çekildi...

Hani Reha bey geri çekilmeyi sordu da...
    Galiçya yok Bora bey, hoş Galiçya nerede desem Google amcaya sormadan bilen az kişi çıkar, bir de Kûtul-Amâre zaferimiz var.
    DOLAR 5 GAYME OLACAK!

Sayfa 421/999 İlkİlk ... 321371411419420421422423431471521921 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •