Sayfa 423/999 İlkİlk ... 323373413421422423424425433473523923 ... SonSon
Arama sonucu : 7985 madde; 3,377 - 3,384 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz V

Hadeee... ABD acanımız eksikti bir tek, gavurlar gibim viski içmemiz için tavsiye veriyor hem de bourbon, bizim yerli ve milli içkimiz ayrandır.
    DOLAR 5 GAYME OLACAK!
    Bu imza, Subat 2017 tarihine aittir!

It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku

rakı demişken.. rakıyı unutturacak bir aroma ve tat.. yeni favorim Jim Beam.. red label ve chivas tan sonra geldiğim nokta..sek içilir..bir iki damla su(uzmanların tavsiyesi)..o kadar.. içine başka bir şey katmayacaksın.. bazısı kola veya soda katıyor.. asla yapmayın..yetişkin birisi için standart viski miktarı 45-50 mililitre civarı..rakı gibi bardaklar dolusu içilmez..
    Yok ya sayın discretus ben ev yapımı rakı üstüne tanımam,evde rakı yapan bir arkadaş var ,onun rakısından içtiğimiz zaman ertesi gün asla içkinin etkisi olmuyor.Nedenini çözemedim,ev yapımı rakının ertesi gün sendromu olmuyor.Bu konuda gözlemi olan arkadaş var mı,bu teorim doğru mu ve neden ne olabilir acaba.

4.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Yok ya sayın discretus ben ev yapımı rakı üstüne tanımam,evde rakı yapan bir arkadaş var ,onun rakısından içtiğimiz zaman ertesi gün asla içkinin etkisi olmuyor.Nedenini çözemedim,ev yapımı rakının ertesi gün sendromu olmuyor.Bu konuda gözlemi olan arkadaş var mı,bu teorim doğru mu ve neden ne olabilir acaba.
    O kesin Samandağ li ya da harbiyeli...daha uzağı arsuzludur )

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Bazen koca ordular bile inancın,cesaretin ve bilgeliğin önünde eğilirler....biz!biat etmeyenler...

Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku

rakı demişken.. rakıyı unutturacak bir aroma ve tat.. yeni favorim Jim Beam.. red label ve chivas tan sonra geldiğim nokta..sek içilir..bir iki damla su(uzmanların tavsiyesi)..o kadar.. içine başka bir şey katmayacaksın.. bazısı kola veya soda katıyor.. asla yapmayın..yetişkin birisi için standart viski miktarı 45-50 mililitre civarı..rakı gibi bardaklar dolusu içilmez..
    Bir cay bardagı ayran bir cay bardagı malibu bir cay bardagı bacardi ve olmaz olmazımız türk kahvelerınde ayranın ıcıne bir katılan sodadan bir çay bardagı yüzde 50 yerli içki bir tane kesme seker atarsanız yerlılık oranını yuzde 55 cıkarabılırsınız

Rakı guzel ıckıde anason kokusu kotu sulandırdıkca daha cok kokuyor sanki sek ıcmeyı severım ben rakıyı..en sevdigim ıckı sek cindir...keyıf içkiside bira

neyse nıye yazdım buraya bılmıyorum can sıkıntısı

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Damıtma işlemi ile ilgili bir durum bu ; baş , göbek , kuyruk dıye kısımları var baş ve kuyruk kısımlarını atıyor ise ıyı bir içkidir. Kimisi bu kısımları ıkıncı damıtmada kullanmak ıcın saklıyor. özellikle kuyruk kısmı var ise içkide akşamdan kalma yapar

7.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    evde rakı çoğunlukla marketlerden alınan %96 etil alkolle yapılmaktaydı uzun süredir, yakın zamanda satışı yasaklanıncaya kadar. ve bildiğim kadarıyla bunda metil alkol yok idi.. ben de az yapmadım. ve ne zaman dışarıda rakı içsem ispirto gibi gelirdi. o zamanlar sebebini anlamamıştım.. taa ki şu blog yazısını okuyuncaya kadar..
    .
    .

15. Ne Yani Piyasadaki Rakılarda da Metil Alkol mü Var?

Ya ne sandıydınız. Türk Gıda Kodeksi Distile Alkollü İçecekler Tebiliği piyasaya sürülen rakıların içerisinde uçucu organik bileşiklerin bulunacağı miktarları belirlemiş durumdadır. Bunlar arasında en tehlikelisi Metil Alkol ( Metanol) olduğu için biz şimdilik ona odaklanalım.

Tebliğe göre rakıda metanol miktarı hacmen % 100 alkolün hektolitresinde 150 gramdan fazla olmamalıdır.

Çukurova Üniversitesinden Orhan Gözen'in 2005 yılında yaptığı, "Türk Rakılarının Bazı Uçucu Bileşikleri Üzerine Bir Araştırma" isimli Yüksek Lisans Tezinde[ii] elde ettiği bulgular aşağıdaki grafikte yer alıyor.

Gözen; araştırmasında materyal olarak 3 firma tarafından 7 farklı işletmede 6 marka altında üretilen; Yeni, Tekirdağ, Kulüp, Altınbaş, Burgaz ve Efe rakılarını ele almış ve değişik tarihlerde üretilen 16 adet Yeni Rakı (aynı firmanın 5 farklı işletmesinden), 4 adet Tekirdağ, 4 adet Kulüp, 4 adet Altınbaş, 4 adet Efe ve 4 adet Burgaz Rakı olmak üzere toplam 36 adet rakı örneği kullanmış ve örnekleri iki paralelli olarak almış. Her bir markaya ait örneklerin yarısı işletmelerden, yarısı piyasadan temin edilmiş.

Grafikten de görüleceği gibi piyasaya sürülen rakıların hepsinde değişen oranlarda Metil Alkol var ve neyse ki hiçbiri 150 g/ değerini hL aşmıyor. (Bu çalışmanın 2005 tarihli olduğunu unutmadan yorumlayın lütfen)

Yani piyasadaki rakılarda da metil alkol var ama zarar verecek düzeyde değil demek istiyor bu çalışma bize.
    .
    .

sorunuzun cevabı bu sanırım ama yine de emin olmak o kadar kolay değil.

ve önemli bir not! bugünlerde bazı internet sitelerinden etil alkol almak mümkün. ancak bence çok riskli. aman diyeyim.

her rakı severin okuması gereken yazının tümü..>> BİR KİMYA MÜHENDİSİNİN KALEMİNDEN RAKI

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,923
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 423/999 İlkİlk ... 323373413421422423424425433473523923 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız