Sayfa 767/999 İlkİlk ... 267667717757765766767768769777817867 ... SonSon
Arama sonucu : 7985 madde; 6,129 - 6,136 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz V

1. Virüsten dolayı ekonomi durma noktasına gelecek .. çin'de ki fabrikalar kapalı ne zaman acılacağı belli değil ... Japonya'da Kore'de 1-2 ay kalmaz karantınalar başlar ... air-france klm şubat nissan arası için 200 milyon euro kayıp öngörüyor... bir kaç aya kalamz kayıplar çok farklı bir boyuta ulaşır .. bu durumda matbaayı çalıştırmaktan başka çareleri yok

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by kutsi Yazıyı Oku
    Virüsten dolayı ekonomi durma noktasına gelecek .. çin'de ki fabrikalar kapalı ne zaman acılacağı belli değil ... Japonya'da Kore'de 1-2 ay kalmaz karantınalar başlar ... air-france klm şubat nissan arası için 200 milyon euro kayıp öngörüyor... bir kaç aya kalamz kayıplar çok farklı bir boyuta ulaşır .. bu durumda matbaayı çalıştırmaktan başka çareleri yok
    Ekonomi durma noktasına gelirse neden matbaa çalışacak o kısmı anlayamadım...

3. Güney kore'nin Daegu şehrinde (2.5 milyon) belediye başkanı halkı zorunluk dışında dışarı cıkmamaları yönünde uyardı ve mümkünse iç mekanlarda bile maske takmaya çağırdı.. https://time.com/5788511/south-korea...irus-outbreak/

4.  Alıntı Originally Posted by komutan logar Yazıyı Oku
    Bundan sonra reymanin yazilarinin hic birini ciddiye almayacagim. Vallahi ulkeden bir haber.
    adımı bile okuyup yazamayan, benim yazılarımı okumasın ve ciddiye almasın zaten, kendime hakaret ve ZUL addederim.

eğer ülkeden haberiniz varsa, yazdığım rakamların birini kaynak göstererek yalanlayın, bende ne kadar ülkeden haberdarsınız anlayayım

5.  Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Ekonomi durma noktasına gelirse neden matbaa çalışacak o kısmı anlayamadım...
    Normal şartlarda iflas edecek şirketler QE parasal genişleme dolayı ayaktalar .. merkez bankaları bu şirketleri dolaylı yönden destekliyorlar... şimid bu virüsten gelirleri daha da düşer ... MB'ler bu şirketlerin bankaların batmasına izin verir mi ? to big to fail diyorsanız ... doğal olarak bilançolar aya kadar cıkar..

6.  Alıntı Originally Posted by lowdown Yazıyı Oku
    Abd 10 yıllıklar diplerde.fed yeni faiz indirir mi.bunu mu fiyatlıyor.gelen veriler iyi aslında.ben artırması gerektiğini düşünürken piyasa inmeye devam edecek gibi davranıyor.burada abd nin ticaret açığı doların güçsüz kalmasını gerektirsede abd ne yaparsa yapsın güçleniyor.öbür taraftan %2 ye yakın enflasyon yakalayıp 1,5 tan borç vermek zarar demektir.bu oyun da onsa yarıyor ama sürdürülemez.görüşlerinizi bekliyorum.
    Evet virüsün Çin ekonomisine olan etkisi ve diğer EM piyasalara dolaylı etkisinden dolayı Ons devam eden yükselişte. FED toplantısına 25 gün var yaklaşık, bir sonraki toplantıda faizi değiştirmeyecek 90% ihtimal şu anda. Dün bir FED üyesi sadece bir indirim daha yapılabilir diye demeç vermişti o kadar. Ama bu konuşmalar ara ara oluyor zaten.

Yalnız bu kadar karışık bir ortamda bu dolar gitmediyse bundan sonra hiç gitmez, bu sene olabilecek ne varsa Ocak Şubatta oldu Dolar 15 kuruş gitti. O kadar, Türkiye Cumhuriyeti varıyla yoğuyla Dolara savaş açmış. Rupi Rand Ruble Real hepsi tokat manyağı oldu 2 aydır bizimkinin maşallahı var.

7.  Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    MB döviz değil artık altın biriktiriyormuş yukarıdaki forum üyesinin yazdığına göre...

İyi de fiziki altın almak ve biriktirmek öyle kolay bir şey olmamalı.

Çünkü altın ibadullah bir şey değil. Mahdut.

Mesela 100 ton altın almaya kalksak.

Gramı 300, kilosu 300.000, tonu 300.000.000, 100 tonu 30.000.000.000 TL...

(Of be iyi ki atmışlar altı sıfırı)

Yani kabaca 5 milyar dolar...

Bizim borcumuz dersen....

Yani bize uymaz bu hesap...
    MB nin bu altın biriktirme merakı Rusçuluk ve Çincilik akımından oldu. Malum memleketimizin dış politikası çocukların fırıldakları gibi nerden eserse 3 ayda bir oraya dönüyoruz, ona göre de ekonomi finans politikası yapmaya çalışıyoruz. Hani USD almayacağız ya ABD ye hareket çekmiş oluyoruz güya. Komedi.

8.  Alıntı Originally Posted by reynman Yazıyı Oku
    Merkez Bankası döviz rezervi biriktirmiyor, bu uygulamalarından apaçık belli oluyor. Stratejisi artık altın biriktirmek. Nerdeyse 20 mia usd civarına geldi altın rezervi. Ki bence çok doğru yapıyor, tercih olarak asla döviz almayan birisi olarak, mümkün olan en asgaride döviz rezervi tutulmasını destekliyorum.

USD de ki hareketin asıl kaynağı, güvenli limanlara gelen alım kaynaklı, 10 yıllık tahvil faizi ABD' de 1.50 altına geldi, 1.80 lerden. hem faiz getirisi çok yüksek(dünyadaki muadillerine göre), hem de şuan ekonomisi en sağlıklı görünen ABD.(büyüme,işsizlik, faiz getirisi)

EURO/USD bile 1.12 lerden 1.07 lere geldi. acaba avrupada da burdaki gibi felaket tellalları varmıdır, paranızı çekin evinize götürün. batıyoruz,bittik, falan diyen.

Reel efektif döviz kuru TL de 74-75 ler civarı, tarihi düşük seviyelerinde, yeterince değersiz hale gelmiş durumda. zaten Türkiye algısı bozulmuş olsa, ve burda yapılan çığırtkanlıklar gerçek olsa, tahvil faizleri uçmuş olması gerekirdi. 2 yıllık gösterge faiz 10 dan 11 lerin biraz üzerine çıktı. demekki Türkiye algısında bir bozulma yok.

ve çok garip gelecek burdakilere, ama ben önceden haber vermiş olayım, piyasada çok ciddi yatırım iştahı var. firmalar çok dehşet makine ekipman yatırımı yapıyor. özellikle ihracatçılar tam kapasiteye yakın çalışıyorlar. 50 milyon cirolu kobilerden milyon Euro üzeri yatırım haberleri duyuyorum. hem büyüme hem ihracat sanırım çok güçlü artacak önüzmüdeki 2-3 ay sonraki verilerde. 6 ay içinde de işsizlik de sert geri çekilme gelebilir.

İşte esas sorun bur da başlayacak, bakalım bu seferde bu büyümeden, güçlü enflasyon çıkartıp yine cari açık ve pozisyon açığıyla kendi krizimizi getirecekmiyiz. şuan izlemedeyiz. böyle bir sinyal yok.

Bu sinyal gelene kadar buraya not düşmek için yazıyorum, boş yere dolar alıp artacak diye kendinizi kandırmayın. Merkez dövizi kime satıyor yurt içi yerleşiklere. önlerinde sürekli rapor var, yurt içi yerleşik döviz alıyor onlarda satıyor. alsın turşusunu kursun diye. yurtiçi yerleşik döviz alıyor, TL veriyor. TL likitidesi bollaşıyor, buda piyasada TL ye ulaşımı kolaylaştırıyor. millet şuan 0.85-0.90 işletme kredisi kullanıyor aylık TL de.

Merkezde görse ki döviz talebi yurt dışı kurumlardan geliyor, tabi ki faizi indirmez, hatta bırak indirmeyi anında faiz silahını çeker, gerekirse 1-2 puan arttırır. ama şuan öyle bir durum yok.

enflasyon kadar hatta bence bu sene enflasyon altı getiriye razı olanlar dolar alabilir. bence de alsınlar zaten, hem onlara artacak diye heyecan oluyor, merakla yazıları okuyup, haber falan dinliyorlar. hem de gerilip rahatlayarak tatmin oluyorlar.

Tamam...

Sayfa 767/999 İlkİlk ... 267667717757765766767768769777817867 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •