Sayfa 399/999 İlkİlk ... 299349389397398399400401409449499899 ... SonSon
Arama sonucu : 7985 madde; 3,185 - 3,192 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz V

1. 200 tl 30 dolara düştü. Normaldir geç bile kalındı.
     Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Banknot olarak 500 tl çıkacağı döylentisi var .

Bu konuyu bilen duyan var mı acaba

Son 30 yılda coğrafyamızdaki önemli krizler sonrası 1 ay ve 3 aylık yatırım getiri değişimleri.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

3. Bir ay önceki sorum;

Alıntı Originally Posted by Mythbusters Yazıyı Oku
    Bu topiği çok fazla yazmadan nerdeyse her gün takip ediyorum. Yazmamamın sebebi ise herhangi bir finansal okuryazarlığımın olmaması. Cahil cesaretimle yada egomla içimden geçeni yada pozisyonumu düşünerek yorum yapıpta kimseye yön vermemem gerektiğini bilecek olgunluğa sahibim. Hisse.net dışında da sosyal medyadan gelişmeleri ve fikirleri takip eymeye çalışıyorum. Özellikle global piyasalara odaklanmak istiyorum. Çünkü bir süredir sürdürülen durumun artık sürdürülemeyeceği ve çin abd geriliminin ne olacağının belirsizliğinden dem vurulup duruluyor. Benim de amacım böyle bir durum gerçekleşmesi halinde orta uzun vadede kazanmak yada kumar oynamak deği ama sadece birikimim degersizleşmesin yeter düşüncesiyle hareket etmek.
    Bu bağlamda size sormak istediğim şey dolar/tl den ziyade böyle bir ortamda asıl neye yatırım yapmanın bizi çalkantılardan koruyabileceği.
    Tabi tüm bu sosyal medyada yazilıp çizilen senaryolar bir algının parçası değilse.
    Siz ne düşünüyorsunuz?
    Bana hemen ardından reva görülen cevap;
     Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    dolar başlığına gelip, dolar TL'den başka asıl neye yatırım yapmak gerektiğini sorunlara hasta yatağından kalkıp ....neyse
    Ve bana bu cevabı reva gören arkadaşın dünkü mesajı (hem de dolar sayfasında Allah Allah bak sen işe);

Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Gram altın ve de altın fonu geçen sene yüzümüzü güldürdü.

BES'te yılı % 31 lik bir verimle geçirdik.

Gram altında sembolik hedef de 300 lira.

Bu yıl gram altın yılı olabilir bu kadar gerginlik ve riskle.
    Acemi, yeni üye yada yorum yazmıyor olabiliriz. Ama bu size kimseyi tersleme hakkını vermez. Son 1 aylık altın durumu ortada. Bundan sonra durum ne olur kimse de bilemez. Başka da birşey demeyeceğim.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Benim çelişkili durumumu ortaya koymuş gibi bir telaşınız var...

Burada hemen her konuda herkes kendi tecrübelerini, günlük sıkıntılarını, duyduklarını, beklentilerini yazmakta.

Buna beis yok.

Ama bu başlıkta neye yatırım yapsam iyi olur gibi bir yaklaşımdı itiraz ettiğim.

Ben gram altın tercihi yaparken kimseye sormadım. Dolar al-sat olayında da...

Ama dolar başlığına gelip de "dolar bir yana neye yatırım yapabilirim" diye soru sormak bana göre garabet ötesi...Hala da düşüncem aynı.

Neyse...Nasıl anladıysan öyle.
    Son düzenleme : BORA YAŞAR; 04-01-2020 saat: 14:14.

5. 04 Ocak 2020 Cumartesi

İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Genel Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el Mühendis, Irak’ın başkenti Bağdat’ta, ABD tarafından öldürüldü. Süleymani’nin, İran devleti, ordusu ve toplumundaki saygınlığı, simgesel önemi düşünülürse, ABD Başkanı Donald Trump’ın emriyle yapılan saldırı, ABD - İran ilişkilerini daha da germenin ötesinde, tüm Ortadoğu’da gerilimi tırmandıracak. Muhtemel gelişmeleri şöyle sıralayabiliriz.

Birincisi, İran, bu saldırıya yerinde, zamanında, dozunda yanıt verecektir. Aksi halde, bölgedeki itibarı, caydırıcılığı, müttefikleri nezdindeki ağırlığı, devlet olarak iddiası zaafa uğrar. O nedenle mutlaka intikam alacaktır. Suriye, Irak’taki Şii güçler ve Lübnan Hizbullahı da İran’la birlikte hareket edecektir. İran istihbaratının sadece bölgede değil, tüm dünyada eylem
    yapabilecek kabiliyet ve deneyime sahip olduğu dikkate alınırsa, ABD’nin yalnızca Ortadoğu’da değil, tüm dünyada tedirgin olacağı bir döneme girildiği söylenebilir.

İkincisi, İsrail, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ne kadar sevinse de Çin ve Rusya’nın tarafları sağduyulu, sakin olmaya davet etmesi önemlidir. ABD ve İran arasında Ortadoğu’da vekâleten yürütülen savaşlar, doğrudan sıcak çatışmaya dönüşmez. Ancak Süleymani’nin öldürülmesi, iki devlet arasında doğrudan çatışma öncesindeki aşamadır. ABD, İran’ı hata yapmaya, çılgınca bir adım atmaya zorlasa da İran ABD’nin bu oyununa gelmez.

Üçüncüsü, ABD’de Demokrat Partili bazı siyasetçiler, ilk yorumlarında, Süleymani’nin öldürülmesinin, ABD yurttaşlarını, askerlerini, diplomatlarını hedef haline getirdiğini, tehlikeye attığını, bölgede gerilimi daha da tırmandırdığını, İran’la yaşanan sorunların çözümünü zorlaştırdığını belirtmişlerdir. Trump’ın, ABD Kongresi’ne danışmadan, Kongre’nin onayını almadan bu emri vermesini de eleştirmişlerdir.

Trump’ın başkanlık hesabı

Dördüncüsü, ABD, 2003’te işgal ettiği Irak’tan 2011’de çekilse de, halen 9 askeri
    üs ve 5 bin askerle Irak’tadır. Süleymani’nin öldürülmesi, Irak’ın iç siyasetini de etkileyecektir. Çünkü Irak’ta en fazla nüfuzu olan iki devlet ABD ve İran’dır. Ayrıca ABD, yıllardır Ortadoğu’da etnik ve mezhep temelli çatışmalar çıkarmak istemektedir. Bu bağlamda Sünni - Şii, Arap - Fars gerilimini tırmandırmak, ABD’nin öncelikleri arasındadır.

Beşincisi, İran’da her ne kadar ekonomik sorunlar, toplumsal huzursuzluk, işsizlik, hayat pahalılığı, yoksulluk, rejimin baskıları olsa da, bu cinayet, halkın rejime yönelik kızgınlığını geri plana itecek, rejime desteği artıracaktır. Zaten yüksek olan ABD karşıtlığı daha da artacaktır.

Altıncısı, ABD Başkanı Trump, 2019’da IŞİD terör örgütünün lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin öldürülmesinin ardından, 2020 başında Süleymani’nin öldürülmesini de, bu yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde dış politika başarısı olarak sunmaya çalışacaktır. Yani, Süleymani cinayeti, ABD başkanlık seçimleriyle de yakından ilgilidir.

Kısacası, önümüzdeki günlerde ABD - İran gerilimi ve Ortadoğu’da tansiyon daha da yükselecektir.

http://cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/...l-etkiler.html

6. Iran, eger misilleme yapacaksa, 2020 Kasim, ABD baskanlik seciminden once yapacaktir.

Iran icin, dunya kamuoyu onunde haksiz duruma dusmek, baskanlik secimi oncesi Trump a katki olacaktir.

Bu da 11 ay gibi gerilimli bir donem demek.

7. Dusuncemiz, en korkunc sonuc, masum ABD, Israil veya S.Arabistan vatandaslarinin hedef alinmasidir.

Uluslarasi politikada yalanlari ile hakli bir sohret sahibi olan Iran in, bu tur bir ABD provakasyonundan kendini kurtarabilmesi neredeyse imkansizdir.

Bu nedenle hic bir misilleme yapmamasi, en dogru strateji olacaktir.

ABD icin,bu cani nin yok edilmesi cok iyi dusunulmus bir plandir.

Bakalim ne olur, bekleyip gorecegiz.

8. Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Sayfa 399/999 İlkİlk ... 299349389397398399400401409449499899 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •