Sayfa 165/570 İlkİlk ... 65115155163164165166167175215265 ... SonSon
Arama sonucu : 4554 madde; 1,313 - 1,320 arası.

Konu: AEFES - Anadolu Efes Biracılık Ve Malt Sanayii A.Ş.

1. Aylık takaslarda satan tek kurum var...doçe dahil malı toplayanlar değişik kurumlardan aynı kişi olabilir mi...böyle olma ihtimalini çok yüksek görüyorum.başka türlü op.nasıl yapılabilirki..tabiki patronun bilgisi dahilinde.

2. Geçen hafta 18.25 - 18.35 arasından aldıklarımı beni çok huzursuz ettiği için pazartesi 18.30 dan komisyon nedeniyle yaklaşık 1000 tl zararla sattım. Bugün daha az miktarda 17.50 den aldım saat 12.00 gibi. sonra 17.42 ye indi. Üç buçuk saat dayanabildim 15.30 gibi 17.55 yapınca komisyonu kurtardım deyip yine sattım. Bu kağıdı alınca çok huzursuz oluyorum. Birazda endeks beni huylandırdı. Dolardaki hareket yabancı bankalara getirilen yasak falan. Anlayacağınız halk yatırıma 10 günde 1500 tl komisyon kazandırdık. 10 gün boşuna stres yaşadım. Ben bir süre izlemeye geçiyorum. Belki kaçırıp arkasından bakarız belki 16.50 gibi alırız tekrar. Hayırlısı bakalım.

3. Alın size ustasından muhasebe oyunları dersi.

Öncelikle referans dosyamız 1. çeyrek finansal raporu, aşağıdaki linkteki KAP bildirimden indirebilirsin:
    https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/843158

Sayfa 12:
    Anadolu Etap'ta 6 Mart 2020 tarihinde yapılan 126.392 TL tutarındaki sermaye artırımı sonucunda Şirket'in Anadolu Etap'taki pay oranı %71,70'ten %76,22'ye yükselmiştir.

Sayfa 13:
    Anadolu Etap'ta 27 Aralık 2019 tarihinde yapılan 114.000 TL tutarındaki sermaye artırımı sonucunda Şirket'in Anadolu Etap'taki pay oranı %65,84'ten %71,70'e yükselmiştir.

Sayfa 20:
    ÖZKAYNAK YÖNTEMİYLE DEĞERLENEN YATIRIMLAR
    Grup'un Net Varlıklardaki Payı 134.664
    Grup'un Net Dönem Zararındaki Payı (53.741)

Şimdi, rakamlara 000 eklemek lazım dokümanda bahsedildiği gibi.

Ne olmuş? Aralık ayında 126 milyon ve Mart ayında 114 milyon TL olmak üzere Anadolu Efes toplam 240 milyon TL para koymuş Anadolu Etap'a. Bunun karşılığında elinde tuttuğu hisse payı %65,84'ten %76,22'ye yükselmiş. Diğer ortak bedelli sermaye artışına katılmamış.Yani yüzde 10 hisse artırmak için 240 milyon lira para koymuş.

Peki 1. çeyrek bilançoda Özkaynak yöntemi ile değerlenen bu varlık Anadolu Efes bilançosuna ne katkı sağlamış:
    1- Varlık değerinin AEFES'e ait payı: 134.664.000
    2- AEFES'e dönem zararı: 53.741.000

4 AY İÇİNDE KASASINA 240 MİLYON TL KONUP SONUCUNDA PAYIN SADECE YÜZDE 10 ARTTIĞI İŞTİRAKİN AEFES BİLANÇOSUNDA 134 MİLYON LİRALIK VARLIK OLARAK GÖRÜLMESİ VE BU ŞİRKETİN İLK 3 AYDA ANADOLU EFES'E 53 MİLYON LİRA ZARAR YAZMASINI MANİDAR

Kimse kusura bakmasın ben burada gerek Tuncay Ağa'da gerek ihtiyar heyetinde iyi niyet arayamam. Hırsızlık yapıyorlar demiyorum, yalan söylüyorlar demiyorum.

Dediğim şey şu, Anadolu Etap çok değerli bir şirket lakin özkaynak yöntemi ile konsolide edildiği için binbir türlü muhasebe oyunu ile rakamlar küçültülüyor.

Yoksa Tuncay ağa niye Anadolu Efes'in kasasından 4 ayda 240 milyon aktarıp sadece elindeki payı %10 artırsın?

Şirketin tam konsolide edilmiyor olması yapılan ciroyu, karlılığı ve borcu da gizliyor.

Son not: Anadolu Etap'ın ödenmiş sermayesi 790 milyon TL. Anadolu Efes bunun %76.22'sine sahip. Ama bilançosundaki özkaynak yöntemi ile varlık değeri sadece 134 milyon lira.

4. Benim gördüğüm, Anadolu Efes şu an gıda, alkollü içki ve alkolsüz içecek sektöründe faaliyet gösteren bir holding olma yolunda ilerliyor. Ve korkarım ki 2. bir Anadolu Grubu felaketi yaşanacak. Şöyle ki, bugün nasıl Anadolu Grubu'nun hisse fiyatlaması sahibi olduğu iştiraklerdeki payından düşükse, sanki Anadolu Efes'de aynı yolda ilerleyecek gibi.

Anadolu Efes:
    - Anadolu Etap (Tarım, meyve ve meyve suyu üretimi, meyve püresi üretimi)
    - EBI (Yurtdışı bira operasyonları)
    - Anadolu Efes (Yurtiçi bira operasyonları)
    - CCI (10 ülkede Coca Cola şişeleyicisi)

Etap'a ağaların biçtiği değer her ne kadar açıklanmasa da yapılan sermaye artırımlarından çıkan sonuç 2-2.5 milyar tl arası.
    EBI'nin sadece ödenmiş sermayesi 2 milyar euro'nun üstünde.
    Anadolu Efes Türkiye bira operasyonları ile ilgili fiyat tahminini size bırakıyorum.
    CCI'nin dünkü kapanışa göre piyasa değeri 9.6 milyar TL (bunun yarısı AEFES'in)

Nereden baksan ortada 20 milyar liralık bir varlık var. AEFES'in piyasa değeri 10.3 milyar lira.

5. O paralarla ha bire ağaç dikiyorlar demek ki. O ağaçlar büyüyecek çiçek açıp meyve verecek. O meyveler toplanıp suları sıkılacak. Avrupa ya gidecek euro lar gelecek. Ölme eşeğim ölme. Anasına babasına bira , çoluğuna çocuğuna meyve suyu.

6. Tarım arazilerinin değerlemesi kaç yılda ve neye göre yapılıyor...usulünü yada yasal mevzaatı nedir araştırmak lazım...

7. Beni bilen bilir, yeni olmadığımı da bilir, belgesiz delilsiz konuşmayacağımı da bilir.

Biliyorsunuz AB Inbev %24 pay ile Anadolu Efes (AEFES)'in ortağı.

Şu linkte AB Inbev'ün 2019 finansal sonuçları var:
    https://www.ab-inbev.com/content/dam...release_EN.pdf

Sayfa 115'e gidersek orada ne diyor:
    Özkaynak yöntemi ile varlık değeri AEFES'te bulunan hissenin değeri: 2.1 Milyar dolar.

Ayrıca, EBI ve AB Inbev'ün ortak iştiraki olan AB InBev Efes'teki %50 pay'a da 383 milyon dolar değer biçmişler.

AB Inbev'ün elindeki yüzde 24 AEFES hissesi 2 milyar dolar ediyor, ama Anadolu Efes'in tamamı 1.4 milyar dolar (bugünün piyasa değeri ve döviz kuru ile) ediyor.

Sonrada "ama ihtiyar heyeti kötü niyetli değil" SONRA DA RERERE RÖRÖRÖ.

Kimse kusura bakmasın, yabancılar şirketlerinin değerini adil değerde ya da çok daha değerli gösterebilmek için ellerinden geleni yapıyor. Bizim patronlar ise şirketlerini değersiz, 5 para etmez, olabildiğince fakir göstermek için ellerinden geleni yapıyor.

8.  Alıntı Originally Posted by emektar Yazıyı Oku
    Tarım arazilerinin değerlemesi kaç yılda ve neye göre yapılıyor...usulünü yada yasal mevzaatı nedir araştırmak lazım...
    Bilgim yok da, alındığı tarihte atıl durumda duran bir tarım arazisi üzerine fidanı ekip, 10 yıl bekledikten sonra, üzerinde meyve veren ağaç varken çok daha değerli olacağı kesin. Çünkü atıl durumda duran ne kadar tarım arazisi olursa olsun ürün vermiyorsa değeri farklı olur, üzerindeki ağaç ürün veriyorsa farklı olur.

Sayfa 165/570 İlkİlk ... 65115155163164165166167175215265 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •