Sayfa 285/570 İlkİlk ... 185235275283284285286287295335385 ... SonSon
Arama sonucu : 4555 madde; 2,273 - 2,280 arası.

Konu: AEFES - Anadolu Efes Biracılık Ve Malt Sanayii A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by candyshop Yazıyı Oku
    Şimdi kimsenin yorumunun altına yorum yazmayayım da yine "muhaletef" ettiğimi sanmasınlar. Çünkü çoğu zaman kendi fikirlerimi beyan etmek için başkalarının yorumlarından alıntı yaparak cevap yazıyorum lakin insanlar sanki onlara saldırıyor onları eleştiriyormuşum gibi algılıyor.

Şu an için Migros uzun bacaklı İngilizlerden kalma borçlarını halen bitirememiş (ama belki bu yıl sonu net borcunu bitirecek) kıymetli bir şirkettir. Ayırca holding için stratejik bir yatırımdır, şöyle ki. Gerek meşrubat segmenti olsun, gerek bira segmenti olsun holdingin ürettiği ürünlere "arz güvenliği" sağlayacak raflara ihtiyacı vardır. Lokanta ve restoranların çoğunda zaten Pepsi satılıyor. Holding'in elinde Migros olmasa bu sefer perakendeciler dramatik "taban fiyat" uygulamalarına gidebilir ve karlılığı sıfır noktasına çekebilir. Hatta öyle ki, Adel'in ürünleri için dahi Migros arz güvenliği sağlayacak raflara sahip.

Lakin, şu an Migros değil, Anadolu Efes'tir holdingin amiral gemisi. CCI'nin %50'sine sahip, Anadolu Etap'ın %76'sına sahip, EBI'nin %100'üne sahiptir Anadolu Efes. Rusya'da pazar lideri olan "AB Inbev Efes" şirketinin de EBI üzerinden %50'sine sahiptir. Bira segmentinde rekabet vardır ve hep devam edecektir, lakin ürettiği markalarda tekel olması ayırca faaliyet gösterdiği ülkelerde pazar lideri olmasının avantajı ile "fiyat belirleyici" konumdadır.

Piyasa değerlerine bakarsak, Anadolu Grubu'nun payı AEFES'te 4.9 milyar TL, MGROS'ta 3.25 milyar TL'dir. Üstelik bu değerlemede Anadolu Efes ölü fiyattan değerlenmiştir. Migros'ta ucuzdur ama benim şahsi görüşüm ölü fiyat değildir.
    doğru ve adil bir değerlendirme olmuş.bende zaten gıdım gıdım migros bozdurup gıdım gıdım aefes alıyorum

2. Bir konu daha var ki aslında küçük hissedar olmanın en önemli kısmı. Bugün Anadolu Efes holdingin hatırı sayılır ve sürekli temettü ödeyebilen tek şirketidir. Migros sırtına yüklenmiş borçtan dolayı yıllardır 1 kuruş temettü ödeyemedi.

Hep söyledim, yine söyleyeyim, şirketin büyümesinden küçük ortak olarak hakkıma düşüne temettü olarak alamayacaksam niye ortak olayım?

Elbette temettü dışında hisse fiyatlaması da hissedarlara fayda sağlayabilir, ama konjonktürel olaylar ya da elinde yüklü mal olan yabancının yapacağı bir satış hisse fiyatlamasını çok hızlı bir şekilde gebertebiliyor. Lakin alınan nakit temettü artık cebimde olan paramdır.

MİGROS un fiyatı AEFES ten çok çok pahalı, AGHOL den de çok çok pahalı, anlıyorsanız karşılaştırmanızı tavsiye ederim. MİGROS bu grupta ne bir amiral gemisi nede para kaynağı. Tek faydası Candyshop un dediği gibi pazarlamaya katkısı. Şimdiye kadar zararlarıyla para götüren bir şirketi oldu. Bundan sonra kar ederse ne ala.
    Migros un satışlarındaki artışı yani Pandemi döneminin talep kayması neticesindeki olumlu durumu aynı şekilde sürdürmesi mümkün değildir. İşlerin düzene girmesi ile piyasanın işleyişi tekrar değişecek.
    Patron MİGROS u alın diyorsa bunda bir iş vardır. Ben gene de gıcık kaptım.

4. Migros bir yıllık dönem itibariyle de bayağı primli.
    Geçen yıl bu günlerde13-14 liralardan büyüme beklentisi satın alınmaya başladı. Ben eylül gibiydi, 20 lirada çıktım.
    Sonrasında uzun vadeli yükselişi sürdürdü. Şu anki 36 ₺ fiyatıyla, bir yıl öncesine göre % 176-180 primli.
    Yani geçen yılki 100 bin lira, 280 bin lira oldu.

Aefes geçen sene bu günlerde, yine aynı fiyatlardaydı.19 ₺ gibi... Bu günlerde çıkışa başladı 25 liraları gördü.
    İnşallah Pazartesi 19,43 üstü kapanışlarla, kısa vadede yükseliş başlayacak umudundayım.
    Bu sefer, 20,40’ı düzleyip geçecektir. Benim satış için hedef fiyatım 23,50.
    Herkese bol kazançlar.

5.  Alıntı Originally Posted by adellos Yazıyı Oku
    .....Benim satış için hedef fiyatım 23,50.
    Herkese bol kazançlar.
    Bence hedefini düşük tutmuşsun. Temettü kısıtlamaları kalkınca benim beklentim 2-2.5 TL arası hisse başı temettü dağıtması. Uzun vadede de hisse başına düzenli 1.5+ TL temettü dağıtacak potansiyeli var. Bu temettü verimini sürdürülebilir hale getirirlerse bir çok fon ve büyük yatırımcı tarafından ilgi çekecek bir blue chip hisse Efes.

Rakamlar sadece kişisel beklentimdir, yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by candyshop Yazıyı Oku
    Bence hedefini düşük tutmuşsun. Temettü kısıtlamaları kalkınca benim beklentim 2-2.5 TL arası hisse başı temettü dağıtması. Uzun vadede de hisse başına düzenli 1.5+ TL temettü dağıtacak potansiyeli var. Bu temettü verimini sürdürülebilir hale getirirlerse bir çok fon ve büyük yatırımcı tarafından ilgi çekecek bir blue chip hisse Efes.

Rakamlar sadece kişisel beklentimdir, yatırım tavsiyesi değildir.
    Sayın candyshop;
    Uyarınız için teşekkürler.
    Teknik analiz konusunda yeterli değilim. Genellikle, sağlam hisselerde, kısa/orta vade işlem yaparım. Bu nedenle de, teknik yardım alıyorum.
    Aefes'in kabaca, 23,50' lerde ve 26,50 lerde dirençleri var.
    Bu nedenle, sat/al yapmayı planladım. Şayet 23,50 yi kırar geçerse, biraz pahalı da olsa tekrar girerim.

7.  Alıntı Originally Posted by agg Yazıyı Oku
    MİGROS un fiyatı AEFES ten çok çok pahalı, AGHOL den de çok çok pahalı, anlıyorsanız karşılaştırmanızı tavsiye ederim. MİGROS bu grupta ne bir amiral gemisi nede para kaynağı. Tek faydası Candyshop un dediği gibi pazarlamaya katkısı. Şimdiye kadar zararlarıyla para götüren bir şirketi oldu. Bundan sonra kar ederse ne ala.
    Migros un satışlarındaki artışı yani Pandemi döneminin talep kayması neticesindeki olumlu durumu aynı şekilde sürdürmesi mümkün değildir. İşlerin düzene girmesi ile piyasanın işleyişi tekrar değişecek.
    Patron MİGROS u alın diyorsa bunda bir iş vardır. Ben gene de gıcık kaptım.
    Migros kurulduğu günden beri kar ediyor.Hiç zarar etmedi..Şirketlerin yatırım geri dönüşlerini elde ettikleri faaliyet karıyla yapmak gerekir.Böyle bakıldığında bu alım doğru bir yatırımdır.Patronun şirketi döviz kredisi ile alması ve bunu şirkete “çalış ve öde “diyerek yıkması o şirketin başarısız olduğunu ,kötü yönetildiğini,hatalı yatırım olduğunu göstermez.Bu satın almalar en az 20 yıllık yatırımlardır.İlave olarak müthiş bir crm datasına sahipdir ki önemlidir.Çok iyi yönetilmektedir ve başarılıdır.(nerden mi belli? patron şirketi aldğından beri şirket üst yönetiminden bir kişiyi bile değiştirmemiş ve hatta oraya dışardan ,grup şirketlerinden bir kişi bile atamamıştır.).Migros nakit akışıdır.60-90 gün vadeli alır peşin tahsil eder.Stok maliyeti düşüktür çünkü stoktan ödeme yaparçyani sattıkça öder genelde.o nedenle para kaynağıdır.enflosyonist dönemler için Migros en güçlü sigortadır..yani kaskodur.
    Cirosu reel olarak büyür yıllardır.Pandemi ilave bi 10-20% ciro katkısı yapmıştır sadece..vs..vs..
    Şirketleri dar kapsam ve bakış açısı ile analiz etmemek lazım..Şirket karşılaştırması yaparken doğru analiz yapmak lazım.Milyar dolarlık yatırımlar yapılırken 50 farklı kişi 50 farklı senaryo ile analiz yaparlar ve rapor sunarlar.Yatırım kararları öyle verilir.
    Bu nedenlerle patronun gözbebeğidir Migros yani..
    Ucuz -pahalı ayrı konu.şu andaki piyasa değerleri ayrı konu.Bunlar dönemsel analizlerdir.Borsadaki piayasa fiyatı genelde şirketlerin gerçek değerini göstermez.
    Ben uzun süreli migros yatırıcımsıydım.Hedefim olan 35 tl fiyata yaklaştıkça yatırımı efese ve aghole kaydırdım.Efes de ki senaryom çok çok farklı.Çok güzel haberler bekliyorum.Finali ve mutlu sonu ise holdingde yapacağım..
    YTD

Alıntı Originally Posted by Black Diamond Yazıyı Oku
    Migros kurulduğu günden beri kar ediyor.Hiç zarar etmedi..Şirketlerin yatırım geri dönüşlerini elde ettikleri faaliyet karıyla yapmak gerekir.Böyle bakıldığında bu alım doğru bir yatırımdır.Patronun şirketi döviz kredisi ile alması ve bunu şirkete â��çalış ve öde â��diyerek yıkması o şirketin başarısız olduğunu ,kötü yönetildiğini,hatalı yatırım olduğunu göstermez.Bu satın almalar en az 20 yıllık yatırımlardır.İlave olarak müthiş bir crm datasına sahipdir ki önemlidir.Çok iyi yönetilmektedir ve başarılıdır.(nerden mi belli? patron şirketi aldğından beri şirket üst yönetiminden bir kişiyi bile değiştirmemiş ve hatta oraya dışardan ,grup şirketlerinden bir kişi bile atamamıştır.).Migros nakit akışıdır.60-90 gün vadeli alır peşin tahsil eder.Stok maliyeti düşüktür çünkü stoktan ödeme yaparçyani sattıkça öder genelde.o nedenle para kaynağıdır.enflosyonist dönemler için Migros en güçlü sigortadır..yani kaskodur.
    Cirosu reel olarak büyür yıllardır.Pandemi ilave bi 10-20% ciro katkısı yapmıştır sadece..vs..vs..
    Şirketleri dar kapsam ve bakış açısı ile analiz etmemek lazım..Şirket karşılaştırması yaparken doğru analiz yapmak lazım.Milyar dolarlık yatırımlar yapılırken 50 farklı kişi 50 farklı senaryo ile analiz yaparlar ve rapor sunarlar.Yatırım kararları öyle verilir.
    Bu nedenlerle patronun gözbebeğidir Migros yani..
    Ucuz -pahalı ayrı konu.şu andaki piyasa değerleri ayrı konu.Bunlar dönemsel analizlerdir.Borsadaki piayasa fiyatı genelde şirketlerin gerçek değerini göstermez.
    Ben uzun süreli migros yatırıcımsıydım.Hedefim olan 35 tl fiyata yaklaştıkça yatırımı efese ve aghole kaydırdım.Efes de ki senaryom çok çok farklı.Çok güzel haberler bekliyorum.Finali ve mutlu sonu ise holdingde yapacağım..
    YTD
    migros ile aefes kiyas goturmez !

migros degersiz degildir ! aksine ulke icin bile bir degerdir.

ancak bugun aghol yonetimini zorlasalar ya efes ya migros diye ! saniye dusunmez ! migrosu gozden cikarir.

cunku migros aractir getirisi gelisimi sınırlıdir. sizin migros yatirimindan elde ettiginiz kazanc bir strateji eseri degil pandemik donemin katkisidir. ongorulemeyen durumlardan elde edilen kazanclari ben basari olarak goremiyorum maalesef. bugun surunen surunmeyen tum perakende ve gida sirketleri bataklari dahil alakali alakasiz prim yapmistir.

eefes ise bambaska bir dunyadir. uluslararasi faaliyetleri degisim gelisim oranlari markalari ile Turkiye'deki 8-10 firmadan biridir. Bugun sadece aefesin istiraki EBI'nin sermayesi 2.25 milyar eurodur, buna karsin migrosun tamami piyasada 925 milyon usd'dir.

yatırım tavsiyesi degildir

Sayfa 285/570 İlkİlk ... 185235275283284285286287295335385 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •