Sayfa 324/570 İlkİlk ... 224274314322323324325326334374424 ... SonSon
Arama sonucu : 4555 madde; 2,585 - 2,592 arası.

Konu: AEFES - Anadolu Efes Biracılık Ve Malt Sanayii A.Ş.

1. arkadaşlar ag hol yatrımcısıyım, efes yarın genel kuurl olduğunu bilmiyordum
    katılacak varsa aşağıdaki soruları benim yerime sorabilirmi ? şimdiden teşekkürler

Merhaba
    halka açık diğer bira firmamız tuborg ile verileri karşılaştırdığımda brüt satış kar marjı ,faaliyet kar marjı ve amortisman çıkartılmış kar marjlarında tuborg efese göre çok üstün durumda bu tüm efes dünya için değil malesef türkiye içinde aynı durum geçerli
    1-tuborg bizden nasıl düşük maliyetle mal alıp brüt satış karı daha yüksek yada biz neyi yüksek mal ediyoruzki tuborg bizden çok çok yüksek brüt satış karı var
    2-aynı şekilde faaliyet karıda tuborg bize göre kat ve kat niye yüksek
    3-amortisman harici bakıyorum yine brüt kar marjı bizden niiçin çok ve çok iyi onların doğru yapıp bizim yıllardır inatla yanlış yaptığımız ve ısrar ettiğimiz noktalar ne
    4-anadolu etap acil sermaye artışı gerekli şirketin bu durumu ile kar elde etmesi imkansıza yakın nasıl çelik motora 320 milyon sermaye enjekte edildi ve nakit akışı sağlıklı hale geldi ise etapda da bu yöntem belirlenmeli , etapda sermaye artışı niiçin yapılmıyor (en az 500 milyon tl)
    5-anadolu efes türkiye son 3 yıllık faaliyeti ve tuborg son 3 yıllık faaliyeti arasında dağlar taşlar kadar fark varken niiçin müdahale dilmiyor ? üst yönetimde niiçin değişiklik yapılmıyor tuborg üst yönetimi niiçin efese getirmiyorsunuz başarılı olan yönetmesi uygun değilmi
    efes türkiye son 3 yılda 120 milyon net kar açıkladı aynı zamanda tuborg 1.125 milyon kar açıkladı arada devasa fark var bu fark için denetçi tayini isteyorum, bu konu ile ilgili detaylı bilgi tüm paydaşlara bekliyorum kap yada yatırımcı sunumunda onlar neyi doğru yapıyor biz neyi yanlış yapıp ısrarla devam ediyoruz
    6-bu aradaki verim farkı hisse fiyatlarına da yansımış durumda 10 yıllık periyotta tuborg yatırım yapan enflasyonun 7 kat üzerinde getiri elde etmişken efese güvenip yatırım yapan verdiği temettüler dahil %70 paranın satın alım gücü düşmüş ve zarar etmiştir hisse niye böyle fiyatlanmaktadır. piyasanın efes ve ag holdingle sorunumu vardır ?
    doğruları yapınca migros gibi bir yılda 4 kat hisse yükselebiliyor özeleştiri yapıyor musunuz ? hisse fiyatını yükseltmek için yaptığınız verimlilik çalışmaları nelerdir
    7-efes düzgün kar yapmazken yapılan bu yüklü temettü dağıtımının amacı ag holding yerli otoda ödeyeceği 650 milyon sermayeye finansman sağlamak amacı ile mi yapılmıştır ?
    8-tl faizler düşmüşken kredilerin re finansmanı yapılıp uzun vadeye yayıldımı ? enflasyonun , faizlerin ve dövizin yükseleceği bariz belli iken bu duruma karşı aldığınız önlemler nelerdir
    uzun süre bir daha bu faizler maalesef görülemeyecek

2. Ne övdün be kardeşim.cevap vereyim tuborg İsrailinEfes Türkiyenin.
    Şimdi israilin finansalimi yoksa türkiyenin mi ?onca dolar kuru farkına rağmen fitch raporuna göre bbb-(yatirim yapilabilir) alan efesin ne suçu günahı var ? Ne olmasını istiyordunuz ki ? 50 mi?Yada sizin karınızı yükseltmek için bana en iyi sayıyı veriniz ?Ne kadar aldınız tuborgtan ?

3.  Alıntı Originally Posted by Kappatukka Yazıyı Oku
    Ne övdün be kardeşim.cevap vereyim tuborg İsrailinEfes Türkiyenin.
    Şimdi israilin finansalimi yoksa türkiyenin mi ?onca dolar kuru farkına rağmen fitch raporuna göre bbb-(yatirim yapilabilir) alan efesin ne suçu günahı var ? Ne olmasını istiyordunuz ki ? 50 mi?Yada sizin karınızı yükseltmek için bana en iyi sayıyı veriniz ?Ne kadar aldınız tuborgtan ?
    hakikatten arada saçma farklar var İsrail Türk firması olarak açılmak dahiayene özellikle sizi tebrik ediyorum aynı sektörde halka açık şirketlerden Arçelik Vestel favök brüt satış kar marjları yakındır aynı şekilde çimento şirketleri vs ama tuborg ile Efes arasında dağ taş fark var bence sorgulanmalı hakikatten ag hol hissedarıyım yarın Efes genel kurulu olduğunu bilmiyordum yoksa hissemi alır kendim sorardım bence yattırımcı iseniz sormanız gerekiyor Efes altın kaplama arpa kullanırken tuborg normal arpa mı kullanıyor espri Bi yana durum aynen bu açıklanması gerekir

4. Türkiye'de aşırı yüksek vergiler nedeniyle grubun iç piyasada biradan çok Cola'ya ve Anadolu Etap'a ağırlık verdiğini düşünüyorum. Bugün Almanya'da bir kutu 500 cc Efes bira 0,69 cent yani 5,35 tl Türkiye'de ise aynı bira 12,5 tl . Orada asgari ücret net 10.750 tl Türkiye'de 2,400 TL. Yani haftasonu tatil yapan Hans bir aylık maaşıyla 2007 kutu bira alabiliyorken, Cumartesi günü dahil çalışan fazla mesaisi ödenmeyen Hasan ancak 192 kutu bira alabiliyor.

Alıntı Originally Posted by tarik1234 Yazıyı Oku
    hakikatten arada saçma farklar var İsrail Türk firması olarak açılmak dahiayene özellikle sizi tebrik ediyorum aynı sektörde halka açık şirketlerden Arçelik Vestel favök brüt satış kar marjları yakındır aynı şekilde çimento şirketleri vs ama tuborg ile Efes arasında dağ taş fark var bence sorgulanmalı hakikatten ag hol hissedarıyım yarın Efes genel kurulu olduğunu bilmiyordum yoksa hissemi alır kendim sorardım bence yattırımcı iseniz sormanız gerekiyor Efes altın kaplama arpa kullanırken tuborg normal arpa mı kullanıyor espri Bi yana durum aynen bu açıklanması gerekir
    efes ile tuborgun brut kar marjlari neredeyse ayni ! ulke pazari icin konusursak bunun detayli analizini daha once yapmistim !

ama diger marjlar acisindan farkliligin neden oldugunu da tartistik ! Tuborg'un ayni zamanda efes ile kiyas bile edilemeyecegini hatta tuborgun efes'in ancak bir istiraki olabilecegini de detayli analiz etmistik.

bkz. gecmis yazilara

6.  Alıntı Originally Posted by hayek Yazıyı Oku
    efes ile tuborgun brut kar marjlari neredeyse ayni ! ulke pazari icin konusursak bunun detayli analizini daha once yapmistim !

ama diger marjlar acisindan farkliligin neden oldugunu da tartistik ! Tuborg'un ayni zamanda efes ile kiyas bile edilemeyecegini hatta tuborgun efes'in ancak bir istiraki olabilecegini de detayli analiz etmistik.

bkz. gecmis yazilara
    Aynı değil arada uçurum var Efes Türkiye işe tuborg karşılaştır 2020 de tuborg ciro Efes Türkiye’yi geçti Efes Türkiye tuborg göre performans yukarda yazdım tuborg 3 devede 1250 milyon net kar yaptı Efes 125 milyon kar yaptı fark brüt kar Marjı ve faaliyet kar marjından geliyor

7.  Alıntı Originally Posted by Mira Yazıyı Oku
    Türkiye'de aşırı yüksek vergiler nedeniyle grubun iç piyasada biradan çok Cola'ya ve Anadolu Etap'a ağırlık verdiğini düşünüyorum. Bugün Almanya'da bir kutu 500 cc Efes bira 0,69 cent yani 5,35 tl Türkiye'de ise aynı bira 12,5 tl . Orada asgari ücret net 10.750 tl Türkiye'de 2,400 TL. Yani haftasonu tatil yapan Hans bir aylık maaşıyla 2007 kutu bira alabiliyorken, Cumartesi günü dahil çalışan fazla mesaisi ödenmeyen Hasan ancak 192 kutu bira alabiliyor.
    Tuborg birayı ÖTV olmadanmı satıyor 😀 ardaki kar Marjı farkı niye var

8. Tuborg'un arkasında yılda 65 milyar Euro cirosu olan yılda 6,5 milyar euro kar eden 150 yıllık Carlsberg var. Türkiye'nin yıllık ihracatının yarısı kadar satış yapan bir şirket Carlsberg, oralara girmeyin Tuborg'u küçümsemeyin. Yine de Efes kendine özgün tadımı olan biralar üreten bir şirket, vergi oranları ise ayağında pranga Carlsberg'e karşı tek kolla mücadele ediyor. Carlsberg yılda 0,80 faiz oranıyla kredi bulabilirken Efes ancak o da Cola sayesinde 2,5-5 arasında dövizle borçlanmak zorunda.

Sayfa 324/570 İlkİlk ... 224274314322323324325326334374424 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •