Sayfa 416/570 İlkİlk ... 316366406414415416417418426466516 ... SonSon
Arama sonucu : 4554 madde; 3,321 - 3,328 arası.

Konu: AEFES - Anadolu Efes Biracılık Ve Malt Sanayii A.Ş.

1. Anadolu Efes Faaliyet Raporu sayfa 3/16:
    Anadolu Efes 2019 yılının üçüncü çeyreğindeki 585,3 milyon TL net kar rakamına kıyasla 2020 yılının üçüncü çeyreğinde 460,0 milyon TL net kar elde etmiştir. Operasyonel karlılıktaki artışa rağmen, geçen senenin aynı döneminde uluslararası bira operasyonlarından Türkiye bira operasyonlarına aktarılan nakitten elde edilen kur farkı gelirinin baz etkisinden ötürü net karda geçen yıla göre düşüş görülmüştür.

Yukarıda bold olarak işaretlediğim yerden benim anladığım şu, geçen yıl aynı dönemde TL'de daha fazla değer kaybı vardı. Esas karlılık bu yıl arttığı halde geçen yılki değer kaybı kadar değer kaybı yaşanmadığı için net kar geçen yılın gerisinde kaldı.

Aynı sayfada metnin devamı:

Anadolu Efes'in net döviz pozisyonu, bağlı ortaklığımız Anadolu Etap'ın uzun vadeli döviz cinsinden borçlanmalarıyla ilgili kaydettiği gayri nakdi kur zararlarına rağmen, her iki iş kolunun da katkısıyla bu çeyrekte ilk kez olumluya dönmüştür. 2020 yılının ilk dokuz ayında net kar geçen senenin aynı döneminde kaydedilen 838,3 milyon TL’ye karşılık 728,4 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Anadolu Efes’in Serbest Nakit Akımı 2020 yılının üçüncü çeyreğinde geçen yılın seviyesinin iki katından fazla artarak 1.904,3 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Her iki iş kolumuz da Serbest Nakit Akımı artışına katkı sağlarken işletme sermayesindeki iyileşme ve yatırım harcamalarındaki tasarruf ile serbest nakit akımındaki artış desteklenmiştir. Buna göre, 2019 yılının ilk dokuz ayında 1.435,2 milyon TL olarak kaydedilen serbest nakit akımı 2020 yılının ilk dokuz ayında 2.895,6 milyon TL seviyesine ulaşmıştır. Bunun sonucunda, Konsolide Net Borç / FAVÖK (BMKÖ) oranımız ise 30 Eylül 2020 itibarıyla 0,8x seviyesine iyileşmiştir.

Şirket ve iştirakleri yeni yatırım yapmıyor, sürekli kazandığı parayı kasada tutuyor (ya da borç ödüyor)
    Net Borç / FAVÖK 0,8'e düşmüş. Üstelik 3. çeyrekte 1 milyar TL temettü dağıtmıştı ve bu forumda da konuşulmuştu bu kasadan çıkan 1 milyar TL temettü şirketin net borç rasyosunu değiştirecek diye. Görünen o ki şirket çok başarılı bir şekilde para kazanmaya devam ediyor.

İlk 9 ay:
    - Konsolide satış hacmi %2,7 azalarak 82,4 mhl seviyesinde
    - Konsolide net satış gelirleri %12,5 artarak 20.323,6 milyon TL seviyesinde
    - Konsolide FAVÖK (BMKÖ) %22,0 artarak 3.884,5 milyon TL seviyesinde
    - Konsolide Serbest Nakit Akımı 9A2019’da 1.435,2 milyon TL’ye karşılık 9A2020’da 2.895,6 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiştir.

Satış hacmindeki azalma dışında her şey yolunda görünüyor. Satış hacmindeki azalmanın da asıl sebebi sanırım covid-19 kısıtlamaları.

2. uzun süreden bu yana efesin forumuna yazmıyordum temmuzda temettü alımından sonra düşüşünde stoplayıp beklemedeyken tümünü colaya aktardım iyiki de aktarmışım.rahat bir nefes aldım çok zor bir hisse efes.böyle yazıyorum ama hiç almayacağım anlamında değil tabi.şunu söyleyebilirim amiral gemisi şirketin tüm finansallar şirket üzerinden dönüyor bir dönem zarar açıklarken beklemediğin dönemde süper olmuş bilançoyu makyajlamada da üzerlerine yok.en çok kızdığım temettülerin alı konulması tabi yasal durum var denilecek fakat %24 nü verme konusunda şirketin elini tutan yok verebilirdi..ocak sonu subat gibi kovidin bitişine beklenti planlıyorum artık kaç tl olursa hepinize bol kazançlar diliyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by enkahramanrıdvan Yazıyı Oku
    bilançonun özeti +1 tutmamış ruslar kadar olmadık ..
    +1 ile üretilen biralar Rusya pazarında satışa başladı mı?

4. 6 aydır uzaktan izliyorum. Porfoyumde de mevcut. Hantal ama cok dengeli bır kagıt. Tam yatırım kagıdı. Guzel olacak

5. AEFES 3. Çeyrek Finansal Rapor Sayfa 14:

Anadolu Etap'ta 6 Mart 2020 tarihinde yapılan 126 Milyon TL tutarındaki sermaye artırımı sonucunda Şirket (Anadolu Efes)'in Anadolu Etap'taki pay oranı %71,70'ten %76,22'ye yükselmiştir.

Bu konuyu aylar önce yine söylemiştim. Şimdi yukarıdaki madde bana 2 şeyden 1'inin gerçek olduğunu söylüyor, siz hangisi doğru kendiniz karar verin:

1- Tuncay Özilhan gerizekalının biri, batık bir şirkette sadece %5 pay artırabilmek için şirketin kasasına 126 Milyon TL koydu.
    2- Anadolu Etap her ne kadar mevcut bilançoda eksi fiyatlansa da Tuncay Özilhan bu şirkete yaklaşık 2 milyar TL'lik değer biçiyor.

Başka sorum yok sayın yargıç!

6.  Alıntı Originally Posted by candyshop Yazıyı Oku
    +1 ile üretilen biralar Rusya pazarında satışa başladı mı?
    Selamlar; bir fikrim yok. Faaliyet raporunda +1 relansmanı Türkiye kısmında belirtilmiş.

7.  Alıntı Originally Posted by enkahramanrıdvan Yazıyı Oku
    Selamlar; bir fikrim yok. Faaliyet raporunda +1 relansmanı Türkiye kısmında belirtilmiş.
    Türkiye'de bira tüketimi daha çok ev dışı yapılıyor ve kısıtlamalardan dolayı mekanlar kapalı. Ayırca Türkiye bira operasyonları şirketin gelirlerinde ciddiye alınacak bir büyüklükte değil.

8. Merhabalar,

AEFES 2020/9 bilançosuna göre çıkardığım tablo ve grafikleri aşağıdaki linkte paylaşıyorum. Faydalı olması dileğiyle.

Link: https://mutesebbist100.blogspot.com/...e-analizi.html

Saygılar
    Twitter hesabımdan da takip edebilirsiniz.

Sayfa 416/570 İlkİlk ... 316366406414415416417418426466516 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •