Sayfa 488/570 İlkİlk ... 388438478486487488489490498538 ... SonSon
Arama sonucu : 4555 madde; 3,897 - 3,904 arası.

Konu: AEFES - Anadolu Efes Biracılık Ve Malt Sanayii A.Ş.

Alıntı Originally Posted by miami Yazıyı Oku
    Malesef olumsuz Turkiye algisi sebebiyle bir cok sirket degerinin cok altinda islem goruyor.

Ccola 20,5 milyar TL
    Aefes bunun yarisina sahip 10.250 milyar

Anadolu etap 1 milyar TL ciro yapmaya basladi 350 milyon $ yatirildi.. %85 i Aefes in
    2 milyar ordan gelse..

Bugunku kapanisa gore Aefes piyasa degeri 13,1 milyar

13,1-10,25-2=850 milyon

Avrupa ve Turkiyedeki tum bira operasyonlari ederi 850 milyon TL ... 100 milyon $ :

Boyle anomali olmaz..

Bekleyelim gorelim...
    Efes markasının değeri 1.3 tl gibibirşey..Geçen yıl bu hesabı ben dahil bazı arkadaşlarda yapmıştı..Efes in değeri 3 tl g,b, komik rakam çıkıyordu bu yıl ki hesap daha da komik ama dediğim gibi tahta yapıcı bu hesapları önemsemeden işini yapıyor...Bu tarz hesapla ben yatırım yapmış hüsrana uğramıştım....

Ama ben temettücüyüm temettüyü alır işime bakarım diyenler için güzel hisse.....

2.  Alıntı Originally Posted by heval Yazıyı Oku
    Efes markasının değeri 1.3 tl gibibirşey..Geçen yıl bu hesabı ben dahil bazı arkadaşlarda yapmıştı..Efes in değeri 3 tl g,b, komik rakam çıkıyordu bu yıl ki hesap daha da komik ama dediğim gibi tahta yapıcı bu hesapları önemsemeden işini yapıyor...Bu tarz hesapla ben yatırım yapmış hüsrana uğramıştım....

Ama ben temettücüyüm temettüyü alır işime bakarım diyenler için güzel hisse.....
    Haklısınız..
    Açıkçası su an %7-8 temettü verimliliği var.
    Anadolu etap devreye girer ve bira segmentinde kar marjini arttirabilirse %10-12 verimlilik hayal degil.

Haklısınız..
    Açıkçası su an %7-8 temettü verimliliği var.
    Anadolu etap devreye girer ve bira segmentinde kar marjini arttirabilirse %10-12 verimlilik hayal degil.
    6 aylık karı 1.700-2 milyar tl arası gelmesi muhtemel...Eğer patron şapkadan tavşan çıkarır ise durum farklı...Benim öngörüm bu yönde

4. Grup şeffaf değil..

Dövizli kredilerden çok fena dayak yedi...

Anadolu Etap'in durumu muamma.. Ne kadar borcu-harci-cirosu olduğu belli değil...

Tuborg ile AEFES Türkiye biranin geçen yıl ciroları birbirine çok yakındı, ama Tuborg, AEFES Turkiye biranın 2.5 katı FAVOK üretmişti... Akla zarar bir durum..Fiilen imkansız ama "denetlenenin, kendini denetleyecek olanı seçtiği ve ücretini ödediği, piyasa denetlemesi yapanın da üç maymunu oynadığı piyasada oluyor işte...

Genel piyasa şartlarının olumsuzluğunun yaninda Anadolu grubun kendi muhasebe oyunları piyasa değerinin dolar bazlı diplerde geziyor olmasının temel sebeplerinden.

Ben niye burdayım derseniz de, 3 yılda oldukça ciddi borç ödemesi yapıldığı, bağırsakların 3 yılda temizlenmiş olduğu ve artık kur riski problemlerinin kalmamış olabileceği varsayımıyla burdayım.
    Aefes Bist de olmasaydi su an en az 2 kat fiyattan islem görürdü.

Hisseyi almadan once bira sektörünu ve piyasa degerlemelerini incelemistim.

Ccola nin yarisi
    Rusya ve Ukrayna da bira satislarinda lider
    350 milyon $ lik Anadolu etap yatirimlarini tamamlamis
    Tarihi Usd dip fiyatinda..
    Fd/vafok =3.7
    Temettü %7

Gercekten şaka gibi

5.  Alıntı Originally Posted by TUNGA Yazıyı Oku
    Grup şeffaf değil..

Anadolu Etap'in durumu muamma.. Ne kadar borcu-harci-cirosu olduğu belli değil...

Tuborg ile AEFES Türkiye biranin geçen yıl ciroları birbirine çok yakındı, ama Tuborg, AEFES Turkiye biranın 2.5 katı FAVOK üretmişti... Akla zarar bir durum..Fiilen imkansız ama "denetlenenin, kendini denetleyecek olanı seçtiği ve ücretini ödediği, piyasa denetlemesi yapanın da üç maymunu oynadığı piyasada oluyor işte...

Genel piyasa şartlarının olumsuzluğunun yaninda Anadolu grubun kendi muhasebe oyunları piyasa değerinin dolar bazlı diplerde geziyor olmasının temel sebeplerinden.

Ben niye burdayım derseniz de, 3 yılda oldukça ciddi borç ödemesi yapıldığı, bağırsakların 3 yılda temizlenmiş olduğu ve artık kur riski problemlerinin kalmamış olabileceği varsayımıyla burdayım.
    Tamamına katılıyorum..

Ozellikle bira grubunda bir seyler donuyor. Anadolu grubu baska iştirakleri uzerinden kar transferi yapıyor olabilir.

Aynen 20 yil onceki Bağdaş , 10 yil önceki Vestel gibi..

Takas Son 5 yilda aşırı toplanmis..

Patron yeteri kadar mal topladigi zaman , Tborgdaki karlari gormeye başlarız.

6.  Alıntı Originally Posted by TUNGA Yazıyı Oku
    Grup şeffaf değil..

Ortak

Ben kar geciktirmesi yapabileceklerini düşünmüyorum

1) dövizli krediler
    2) Anadolu etap

Tarım işinden Tekfen’ de feciii dayak yedi, çok yüksek zarar ve beceriksizlik var

Anadolu Etap’ ı segment raporlaması yapıp raporlamalılar…..

7. EBRD, Anadolu Efes tarafından ihraç edilen Eurobond'a yatırım yaptı - bloomberght.com

bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan habere göre; Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş (Anadolu Efes) tarafından ihraç edilen 500 milyon ABD doları tutarındaki Eurobond'a 40 milyon ABD doları yatırım yaptı.

EBRD, uluslararası öncü içecek üreticisi olan Anadolu Efes'i Türkiye'deki faaliyetlerinin yanı sıra Gürcistan, Kazakistan, Moldova ve Rusya'da da fonladı.

Şirket, 2022'de vadeli 500 milyon ABD doları tutarındaki tahvil ihracını yeniden uluslararası sermaye piyasalarında finanse etti.

Anadolu Efes, EBRD ile işbirliği ile sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını genişletmeyi, kadınlar ve gençler için fırsatlar yaratmayı da planlamakta. Bu işbirliği ayrıca, EBRD'nin Türkiye'de bilgi ekonomisinin desteklenmesi, gençlerin ve kadınların işgücü ve becerilerinin eğitimlerle geliştirilmesine ilişkin uyguladığı stratejinin de bir parçasıdır.

Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.bloomberght.com/ebrd-den...tirimi-2283393
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

8. Anadolu Efes'in 7 yıl vadeli, % 3,375 faizli 500 milyon ABD doları tutarındaki tahviline yabancı yatırımcılardan 6 kat talep geldi - Basın Açıklaması

Kuruluştan yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Bira sektörünün lider şirketi Anadolu Efes, 2012 yılındaki ihracından 9 sene sonra bir kez daha çok başarılı bir tahvil ihracına imza attı. Türkiye'de "Yatırım Yapılabilir İhraçcı" konumundaki tek şirket olan Anadolu Efes'in 7 yıl vadeli, % 3,375 faizli 500 milyon ABD doları tutarındaki tahviline yabancı yatırımcılardan 6 kat talep geldi.
    Üretim hacmi bakımından Avrupa'nın 5'inci, dünyanın ise 10'uncu en büyük bira üreticisi olan Anadolu Efes, Haziran ayında Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yerleşik yatırımcılara gerçekleştirdiği çevrim içi roadshow'un ardından 500 milyon ABD doları tutarında tahvil ihracı yaptı. Böylece 2022 yılında vadesi gelen tahvilini refinanse etti. Anadolu Efes, 2012'deki başarılı ihracından 9 sene sonra değişen piyasa koşullarına rağmen faiz oranını korudu. Şirketin %3,5'luk getiri oranı üzerinden fiyatlanmış %3,375 kupon faiz oranı, 7 yıl vadeli ve BBB(-) notlu tahviline Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kurumsal yatırımcılardan 6 katın üzerinde talep geldi.
    Anadolu Efes Bira Grubu Başkanı ve CEO'su Can Çaka, konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:
    "Yurt dışındaki başarılı tahvil ihracımız, bizi bu dönemde heyecanlandıran gelişmelerden biri. Türkiye tarihinde yapılan en düşük faizli ABD Doları bazlı tahvil ihraçlarından birini gerçekleştirdik. Bundan önceki en iyiyi de 9 yıl önce yine şirketimiz gerçekleştirmişti. Anadolu Efes'in yönetişim uygulamaları, yurtdışındaki yatırımlarıyla dengeli bir portföy olarak değerlendirilmesi, Rusya'daki, Ukrayna'daki, bölgemizdeki büyüme, yatırımcılarımızın bu fiyatlamada göz önüne aldığı değerlendirme faktörleri. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kurumsal yatırımcılardan 6 katın üzerindeki bu denli yoğun talebin gelmiş olması ve bu kadar düşük bir faizle gerçekleştirilmiş olması oldukça heyecan verici. Bu talep bölgesel bir şirket olarak Anadolu Efes'in güçlü finansal durumuna ve uluslararası konumuna duyulan güveni bir kez daha doğrulamış oldu."

Anadolu Efes Türkiye'deki tek "Yatırım Yapılabilir İhraçcı" konumunda
    Sadece bir günlük çevrimiçi roadshow'da böylesi bir taleple karşılaşmaktan memnun olduğunu vurgulayan Çaka sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sadece yatırımcılarımız değil, kredi derecelendirme kuruluşları da aynı şekilde Anadolu Efes'in güçlü finansal yapısına, bölgesel bir güç olmasına, operasyonlarının büyümesine ve büyüme potansiyeline bakarak bu kararları veriyor ve kredi derecelendirmelerine de yansıtıyorlar. Bugün iki ayrı derecelendirme kuruluşundan, Standart & Poors ve Fitch Ratings'den, yatırım yapılabilir seviyesinde derecesi olan Türkiye'deki tek "Yatırım Yapılabilir İhraçcı" şirketiz. Biz de bu değerlerle, Anadolu Efes'in operasyonlarının büyüklüğü ve oradan yaratabildiği nakit akışının sürdürülebilirliği konusunda oluşturduğu güvence ile bu refinansmanı gerçekleştirmiş olmasından çok memnunuz" dedi.

Anadolu Efes Hakkında:
    Faaliyetine 1969 yılında başlayan Anadolu Efes, bugün Türkiye dahil 16 ülkede sektörünün öncüsü ve lideri olarak faaliyet gösteriyor. Barth Report'a göre üretim hacmi bakımından dünyanın en büyük 10'uncu bira şirketi olan Anadolu Efes aynı zamanda Türkiye ile yurtdışı pazarlarda Coca-Cola operasyonlarını yürüten Coca-Cola İçecek A.Ş.'nin de ana hissedarı. Anadolu Efes bira operasyonlarını yürüttüğü Rusya, Türkiye, Ukrayna, Kazakistan, Moldova ve Gürcistan'da pazar lideri. Şirket, 6 ülkede 21 bira fabrikası, 5 malt üretim tesisi, 1 şerbetçiotu işleme tesisi, 1 preform üretim tesisi ve Coca-Cola operasyonlarını yürüttüğü 10 ülkede 26 şişeleme tesisi ile bölgesindeki en önemli oyunculardan biri. Şirket Borsa Istanbul'da AEFES.IS koduyla işlem görüyor.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Sayfa 488/570 İlkİlk ... 388438478486487488489490498538 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •