Sayfa 287/570 İlkİlk ... 187237277285286287288289297337387 ... SonSon
Arama sonucu : 4554 madde; 2,289 - 2,296 arası.

Konu: AEFES - Anadolu Efes Biracılık Ve Malt Sanayii A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by Black Diamond Yazıyı Oku
    Patron öyle diyor ben değil.
    Migros analizinizi gözden geçirim derim.Migros sizin düşündüğünüzden çok daha değerli holding için.adeta gözbebeği..
    İlerde bunu daha iyi görürsünüz.
    Kıyas yapmayın zaten.efes üreten ,dağıtan bir şirket.migros ise alan-satan bir parekendeci..farklı kulvarda çok değerli şirketler..
    Aghol şu anda borsanın en ucuz kağıtlarından biri..bunu da zamanla göreceğiz.(şu anda aynı fiyattalar..not alınız)
    Efes olmadan aghol tabi ki bu değerde olmaz..son cümleyi anlamadım..
    tartışmaya ben de katkıda bulunayım. her iki şirket de degerlidir. Ancak benim gönlüm de migrostan yana neden mi?
    Ekonomide en kallavi iki kriter var.
    1- satabilecegin 1 malın olsun
    2- malını satabilecegin bir pazarın olsun. çünkü pazarı olmayan malın degeri sıfırdır.
    Şimdi bu iki kriter de önemli olan kriter bana göre de 2. kriterdir Çünkü aefes satabilecegi bir mala sahiptir. Oysa migros -her ne kadar pazar kapma rekabeti yüksek olsa da- magazalarının sahip oldugu lokasyonlar geregi bir pazara sahiptir ve pazar az bulunurluk özelliğine sahip bir degerdir.

2.  Alıntı Originally Posted by orcik37 Yazıyı Oku
    ........
    .......
    Son olarak alkolsüz malt içeceği ritmix ürününden yaşadığı hüsranı düzeltecek bir adım atabilir. Alkolsüz olup yemekte veya serinlemek için içilebilen ucuz olan ve Efes adını taşımayan malt içecek üreterek yeni trend yaratabilir. Ben çocuklarım için maltana alıyorum küçücük şişe 5 TL . Efes'te bunu üretecek herşey var ama bu pazara girmiyor. Muaddeli ürünü var da ben bilmiyorsan özür. Patronun son basın açıklamasından anladığım Efes'in kapasitesinin bir kısmının alkol içermeyen ürünler için değerlendirilebileceği yönünde bakalım zaman ne gösterecek. Alırken kazandığımızı düşünüyorum satarkende kazanırsak ne mutlu bize.
    Ben de yurtdışındaki soğuk anında tüketilebilir içecek trendinden bahsedeyim. Son 3 yılda gelişmiş ülkelerde kombucha ve su kefiri (hindistan cevizi suyu kefiri veya normal su kefiri) pazarı büyük gelişme sergiledi. Doğal olarak çok az şeker içermeleri (hatta bazı ürünler hiç şeker içermiyor), ayrıca probiotic içerikleri insanları kola gibi asitli içeceklerdense bu içeceklere yönlendiriyor.

Anadolu Efes'in geniş bir ürün yelpazesi ile doğal olarak şekersiz ürünleri üreterek bu pazarda yer alması elzem bir durum.

Alıntı Originally Posted by emekli2 Yazıyı Oku
    ......Oysa migros -her ne kadar pazar kapma rekabeti yüksek olsa da- magazalarının sahip oldugu lokasyonlar geregi bir pazara sahiptir ve pazar az bulunurluk özelliğine sahip bir degerdir.
    Yazacaklarımı "Perakendecilik bitecek, lokasyon önemli değil, Migros dandik şirket" şeklinde algılamayın lütfen. Zaten öyle bir niyetim yok ve Migros gayet güzel bir şirket.

Ben yine yurtdışından örnek vermek istiyorum. Şu an Amerika'da ya da Amazon'un aktif faaliyet gösterdiği başka bir gelişmiş ülkede insanlar direk ürün aboneliği yapabiliyor. Mesela "her ay 30'lu kolide bira" siparişi ya da "her 2 ayda bir 1 kilo ceviz içi" siparişini veriyor ve o sipariş düzenli olarak kişinin adresine geliyor. Bu "auto-delivery" ya da "subscription" olarak adlandırılıyor ve müşterinin kartından para tahsil edilmeden 3 gün önce müşteriye sipariş hatırlatması yapılıyor. Müşteri iptal ederse o sipariş de iptal oluyor. Hatta bu "auto-delivery" olayını artık ana üretici firmalar bile perakendecilerden bağımsız olarak yapıyor.

Söylemek istediğim şey şu, geleceğin perakende sektörünün nasıl şekilleneceğini kimse bugünden kestiremez. 20 yıl önce kapalıçarşı altın ticareti ve döviz alım satımı için ne kadar önemliydi, bugün ise kapanan kuyumcuların yerlerini baharatçılar, şekerciler, incik boncuk satan dükkanlar alıyor. Geçen hafta Zara'nın da sahibi olan Inditex dünya genelinde 1200 mağazasını kapatma kararı aldı ve online platformlara yatırımını artıracağını açıkladı.

Mağaza bazlı gıda perakendeciliği en az 150-200 yıl bitmez ama değişen ve gelişen dünyada online gıda perakendeciliğinin pazar payının artacağı da aşikar. Tabi yine siparişler Migros Sanal Market üzerinden verilecek. Lakin, gelecekte Efes'in kendi ürünlerini kendi web sitesinden satma şansı bile olabilir. Bugün "olmaz öyle şey" diye düşünebilirsiniz ama 15-20 yıl sonrasının dünyası çok daha farklı olacak.

Bugün Efes, Rusya ve Ukrayna bira pazarında bir çok önemli markanın lisanslı üreticisi. Ayrıca Coca Cola İçecek ve Anadolu Etap'ın da hakim ortağı. Ben Efes'in yakın zamanda alkolsüz ve şekersiz hazır soğuk içecekler pazarına da sağlam bir giriş yapmasını bekliyorum.

"Efes mi daha iyi Migros mu daha iyi" tartışmasını alevlendirmek için ya da Migros'u kötüleyip, Efes'i göklere çıkarmak için yapmadım bu yorumu. Bence ikisi de çok iyi ve geleceği olan şirketler. Kişisel fikrim bugün Efes'in piyasa fiyatlamasının Migros'a göre çok ucuz olduğu yönündedir.

3. Şu anda artık efes ve holding daha potansiyel vaadediyor gibi duruyor migrosa göre..ben de böyle düşünerek migros ağırlığını azaltarak efes ve holdingi arttırdım..baskının da bir sonu olacak ve yakın olur diye umuyorum..Ancak haber lazım..haber gelmezse mevcut fiyatlara göre bile migros hala daha potansiyel derim önümüzdeki 2-3 aylık dönemde..finansalları keskin iyileşme gösterecek çünkü..migros her devrin ,her zamanın elmasıdır bundan sonra ve çok süpriz fiyatlamalar yapacaktır önümüzdeki yıllarda.ayrıca güzel bazı stratejik işbirliği,satın alma,gmenkul satışı ve teknolojik hamle haberleri gelebilir.
    Bu arada efesin ürettiği her üründen migros da kazanıcak..yeni ürünün rafa girme ücreti..insertte girme ücreti..alış-satış karı,dipteki fatura iskontosu ..hepsi migrosa gelir kalemi..risk yok. Temiz ve net para..
    Sonuç olarak üçü de kolkola koşacaklardır..ama holding finali muhteşem yapacaktır.
    Ytd

4. Tartışma bittiyse yarın %5 yükseliş bekliyorum...

5.  Alıntı Originally Posted by emektar Yazıyı Oku
    Tartışma bittiyse yarın %5 yükseliş bekliyorum...
    şu an sözün bittiği yerdeyiz. birazdan kılıçlara ve hançerlere sarılacağız. ya istiklal ya ölüm.

bu şartlar altında var mı beklentinde bir değişiklik?

6. arkadaşlar neden tartışıyorsunuz anlamıyorum.ben şöyle düşünüyorum, migros'un zamanı geldi ve gidiyor.migros gittikçe aghol de peşine takılıyor.ve inanın efesi de sürükleyecektir peşinde.yani dua edelim migros tavan tavan gitsin.migrostan çıkan para aefese girecektir.ben öyle yapıyorum; aefes ucuz kaldıkça geçiş yapıyorum...ben asıl şu konuyu merak ediyorum; enflasyon raporuna bakıyoruz en çok meyve fiyatları artmış, ihracat raporuna bakıyoruz; en çok sebze ve meyve ihracatı artmış, kart tüketimlerine bakıyoruz yine en çok içecek satışları artmış(%12 )...yani anadolu etap çok başka değerlemelere gidiyor...birde şahsi düşüncem biz nasıl pandemide çaya düştük, ruslarda biraya düşecektir.yani sürpriz bir şekilde rusyada bira tüketimi artacaktır...netice itibari ile hisse bedava yahu, bekleyeceğiz...

7. Ben tartışan görmedim..fikir alışverişleri her zaman iyidir.sonuçda hayal kuruyoruz
    20 nin üstünde bekletirse teknikçiler üşüşür..orayı hızlı geçip 22 üstüne atsa da gerçek yatırımcılarla yolumuz bozalmadan devam etsek..
    Rusya da pandemi çok etkiledi sanırım satışları..bizde de sıkıntı var..eğer 2.dalga patlarsa efes olumsuz migros olumlu etkilenir.
    Umarım olmaz..
    Ytd

8. hocam inşallah. Cidden gerdi beni bu hisse artık. Gözümü kapayıp herhangi bir hisse alsaydım bu kadar az kar elde etmezdim.

Sayfa 287/570 İlkİlk ... 187237277285286287288289297337387 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •