Sayfa 269/570 İlkİlk ... 169219259267268269270271279319369 ... SonSon
Arama sonucu : 4554 madde; 2,145 - 2,152 arası.

Konu: AEFES - Anadolu Efes Biracılık Ve Malt Sanayii A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by candyshop Yazıyı Oku
    Son 2 ayda, 33 milyon lot yabancıdan yerliye geçti. üstelik dip fiyatlardan geçti. dolar bazlı 2019 krizinin bile yarı yarıya ucuz hali ile geçti.

Şimdi aklı olan yerli bu fiyatlardan aldığı malı kaptırmaz. Yabancı da kaptırdığı ile kalır.

Tamam popüler tabirle "yabancı kaçıyor" ama kimse kusura bakmasın sağlam geçirdiler yabancılara. Adamlar yıllardır taşıdıkları hisseleri ölü fiyatına verip gidiyor.

Şimdi şirket bir kaç güzel haber açıklasa süper olur. Mesela Moskova arsasının satışı gelse. Mesela Anadolu Etap halka arz edilse ya da en azından tam konsolidasyon yöntemi ile konsolide edilse. Mesela Anadolu Etap "dondurulmuş meyve" pazarına giriş yapsa. Mesela alkolsüz yeni içecekler pazarına giriş yapılsa örneğin kombucha.

Şu temettü kısıtlaması kalksa, şirket hisse başına 2-2.5 hatta 3 lira temettü ödeyeceğim dese sen o zaman seyreyle cümbüşü.
    Mesela kola operasyonlarını satsa...

2.  Alıntı Originally Posted by ellocu Yazıyı Oku
    Mesela kola operasyonlarını satsa...
    Cola operasyonlarını satmaz satamaz. Aefes in Hollanda'da devasa uzun vadeli tahvil ihracı sonrasında 1.5 milyar dolarlık (yabancı para cinsinden) açığı meydana geldi. Buna karşılık hiçbir swap işlemi yada forfard yapmadı. Ne yaptı yada yapıyor kasasındaki parayı ağırlıklı olarak yp cinsinden bulunduruyor. Tahminim kısa vadelilerde bulundurduğu 500 milyon dolar civarında bu parada. Cola bunun neresinde diyeceksiniz. Evet cola vasıtası ile emtiya ve döviz swap işlemlerini yaparak riskten korunmaya çalışıyor. Örneğin cola 2018 yılında 150 milyon dolarlık vadesi 2024 yılı olan swap işlemi açmıştı . Bu işlemden şuanki karı 450 milyon TL. Hani diyoruz ya cola buradaysa Aefes nerede bundan kaynaklanıyor. Colanın bu bunun gibi bir sürü işlemi var Ama aefesin ne döviz ne emtia swap yada forward işlemi yok. 1.5 milyar dolarda açık pozisyonu var. Dolar ve eurodaki son yükselişte 3 aylıkta 1.2 milyar lira zarar yazdı. Aefes kar ediyor aslında ama yp cinsinden %3 ile borçlanarak yaptığı hata sonucu yıllardır ettiği kar buraya gidiyor. Aghol e yıllık 45 milyon lira bilirkisilik ücreti ödüyor sonuç bu. Aghol de aefese sen bu işlerden anlamazsın cola yapsın diyor. Bir sistem kurulmuş burada soyulması gereken bir yapı olmalı buda aefes oluyor, Kabuksuz tospağa diyesim geliyor. Soygun devam ediyor Anadolu etabın aldığı ve alacağı 102 milyon Euro'nun riski ve götürüsüde kabuksuz tospağanın g.tüne girecek. Keşke atlı süvari cola alsaydım diyorum içimden. Her gideri aefese yıkmıslar kiralık atlar, Efes takımı ödemeleri, sosyal tesis giderler, faiz giderleri, döviz borç riskleri, Agholun bilirkişi ücretler, gibi gibi... Ama yinede umutluyum bira 4 TL vergisi 6 TL devlet seve seve bu birayı millete içittirecek. Cola içiyor obez oluyor bana masraf açıyor diyor devlet, bira içiyor bana para kazandırıyor icince de güzelleşiyor işime karışmıyor diyecek devlet. Ozaman kabuksuz kaplumbağa da olsa uzun yaşar atlı süvariden diyor bulunduğum yerde kalmaya devam ediyorum.

Redmi Note 8 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3.  Alıntı Originally Posted by orcik37 Yazıyı Oku
    Cola operasyonlarını satmaz satamaz. Aefes in Hollanda'da devasa uzun vadeli tahvil ihracı sonrasında 1.5 milyar dolarlık (yabancı para cinsinden) açığı meydana geldi....
    Yazdıklarının tamamı mesnetsiz ve gerçekle hiçbir alakası olmayan şeyler.

1- BORÇLULUK
    Kaynak: Anadolu Efes 2020 ilk çeyrek faaliyet raporu Sayfa 9:
    Bira Grubu: 3.314 Milyon TL
    CCI: 2.712 Milyon TL
    Net borç nasıl hesaplanır? Uzun ve kısa vadeli borçların toplamından kasadaki nakit çıkarılarak. Yurtdışı operasyonları bu sayfada görüleceği üzere "borçsuz" nitelendirilebilecek düzeyde, Türkiye operasyonları yüksek borçlu bunun sebebi 2012 yılında (8 yıl önce) yapılan 500 milyon dolarlık tahvil ihracı. Bu tahvil 2022 Kasım vadeli.

Burada Anadolu Etap'ın borçluluğu malesef görünmüyor çünkü tam konsolide edilmiyor.

2- AEFES'in 1.5 milyar dolar borcu olduğu
    Böyle bir borcu olduğunu ben hiçbir dokümanda bulamadım.
    2022 vadeli 500 milyon dolar'lık bir tahvil ihracı yapmıştı 2012 yılında. 6 ayda bir kupon ödemeli yıllık %3.375 faiz ödemeli. Bunun dışında ciddi bir borcu yok şirketin.

2- HEDGE
    Hedge konusuna gelirsek, 6 ülkede bira faaliyetleri, 10 ülkede meşrubat faaliyetleri olan bir şirketin kasasındaki paranın TL olarak tutulması sence de saçma olmaz mı? Zaten gelirinin büyük kısmı %100 iştiraki olan EBI'den geliyor. Her satılan biranın, her satılan colanın parası satıldığı anda TL'ye çevrilip İstanbul'a mı çekilecek zannediyorsun?

3- ANADOLU EFES ANLAMIYOR, COLA ANLIYOR
    Aynen yazdığın cümle: Aghol de aefese sen bu işlerden anlamazsın cola yapsın diyor.
    Ne nasıl bir kafa ile bu cümleyi kurdun? İki şirketi de Anadolu Grubu yönetiyor. İki şirketin de yönetim kurulu neredeyse aynı. İki şirketin de kredibilitesi yüksek. İki şirket de "anadolu grubu şirketi" olarak görülüyor piyasa tarafından.

4- DEVLET KOLA İÇMEYİN, BİRA İÇİN DİYECEK HALKA
    Mevcut iktidar içki düşmanı bir iktidar. Böyle bir şey yok. Her şeyden önce Anadolu Efes'in gelirlerinin çok küçük bir kısmı Türkiye bira operasyonlarından geliyor.

Ben senin yazdıklarından hiçbir şey ama hiçbir şey anlamadım.

Senden ricam bundan sonra delilli/ispatlı hatta mümkünse verdiğin bilginin kaynağını yazarak biraz daha derli toplu anlatabilir misin? Belki de eşeklik bendedir, anlamak istememişimdir yazdıklarını.

4.  Alıntı Originally Posted by candyshop Yazıyı Oku
    Yazdıklarının tamamı mesnetsiz ve gerçekle hiçbir alakası olmayan şeyler.

1- BORÇLULUK
    Kaynak: Anadolu Efes 2020 ilk çeyrek faaliyet raporu Sayfa 9:
    Bira Grubu: 3.314 Milyon TL
    CCI: 2.712 Milyon TL
    Net borç nasıl hesaplanır? Uzun ve kısa vadeli borçların toplamından kasadaki nakit çıkarılarak. Yurtdışı operasyonları bu sayfada görüleceği üzere "borçsuz" nitelendirilebilecek düzeyde, Türkiye operasyonları yüksek borçlu bunun sebebi 2012 yılında (8 yıl önce) yapılan 500 milyon dolarlık tahvil ihracı. Bu tahvil 2022 Kasım vadeli.

Burada Anadolu Etap'ın borçluluğu malesef görünmüyor çünkü tam konsolide edilmiyor.

2- AEFES'in 1.5 milyar dolar borcu olduğu
    Böyle bir borcu olduğunu ben hiçbir dokümanda bulamadım.
    2022 vadeli 500 milyon dolar'lık bir tahvil ihracı yapmıştı 2012 yılında. 6 ayda bir kupon ödemeli yıllık %3.375 faiz ödemeli. Bunun dışında ciddi bir borcu yok şirketin.

2- HEDGE
    Hedge konusuna gelirsek, 6 ülkede bira faaliyetleri, 10 ülkede meşrubat faaliyetleri olan bir şirketin kasasındaki paranın TL olarak tutulması sence de saçma olmaz mı? Zaten gelirinin büyük kısmı %100 iştiraki olan EBI'den geliyor. Her satılan biranın, her satılan colanın parası satıldığı anda TL'ye çevrilip İstanbul'a mı çekilecek zannediyorsun?

3- ANADOLU EFES ANLAMIYOR, COLA ANLIYOR
    Aynen yazdığın cümle: Aghol de aefese sen bu işlerden anlamazsın cola yapsın diyor.
    Ne nasıl bir kafa ile bu cümleyi kurdun? İki şirketi de Anadolu Grubu yönetiyor. İki şirketin de yönetim kurulu neredeyse aynı. İki şirketin de kredibilitesi yüksek. İki şirket de "anadolu grubu şirketi" olarak görülüyor piyasa tarafından.

4- DEVLET KOLA İÇMEYİN, BİRA İÇİN DİYECEK HALKA
    Mevcut iktidar içki düşmanı bir iktidar. Böyle bir şey yok. Her şeyden önce Anadolu Efes'in gelirlerinin çok küçük bir kısmı Türkiye bira operasyonlarından geliyor.

Ben senin yazdıklarından hiçbir şey ama hiçbir şey anlamadım.

Senden ricam bundan sonra delilli/ispatlı hatta mümkünse verdiğin bilginin kaynağını yazarak biraz daha derli toplu anlatabilir misin? Belki de eşeklik bendedir, anlamak istememişimdir yazdıklarını.
    "Yazdıklarının tamamı mesnetsiz ve gerçekle hiçbir alakası olmayan şeyler" demişsiniz,
    Bu olmadı.
    Altına benim yazdıklarımı çürütecek birşeyler yazmak istemissiniz onuda yapamamışsınız ve benden delil istemişsiniz.

Daha önce yazdıklarımı ben mesnetsiz ve gerçekle hiçbir alakası olmayacak şekilde yazmadım. Bunları ben demiyorum zaten şirketin faaliyet raporlarını inceleyiniz kendisi orada bunları yazmış.

Ben sadece dolar, Euro ve diğer yp para borçlarını toplayarak dolara çevirdim ve dolar olarak yazdım. Buda okadar büyük bir farklılık yaratmaz çünkü 11.2 milyar borcun 8.1 milyarı dolar ve euro cinsinden.

Aefes bu borcu hedge etmeden kısa vadede istikrar sağlayamaz.

Neyse biraz zamanım gitti ama candyshop sizi tanımış oldum. Yazdıklarınızı okumadan geçsem çok birşey kaybetmiyeceğimi anladım. Bu kayıp zamanı öyle telafi ederim.

Redmi Note 8 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by orcik37 Yazıyı Oku
    Ben sadece dolar, Euro ve diğer yp para borçlarını toplayarak dolara çevirdim ve dolar olarak yazdım. Buda okadar büyük bir farklılık yaratmaz çünkü 11.2 milyar borcun 8.1 milyarı dolar ve euro cinsinden.

Aefes bu borcu hedge etmeden kısa vadede istikrar sağlayamaz.

Neyse biraz zamanım gitti ama candyshop sizi tanımış oldum. Yazdıklarınızı okumadan geçsem çok birşey kaybetmiyeceğimi anladım. Bu kayıp zamanı öyle telafi ederim.
    Masal anlatıyorsun, ben sana faaliyet raporlarının sayfa numaralarına kadar yazdım.

Bahsettiğin düzeyde bir borçluluk yok. Ayrıca gelirlerinin büyük kısmı döviz bazlı olan bir şirketin döviz borcunu hedge etmesine gerek yok.

İngiltere'de faaliyet gösteren bir şirketin borcunun pound olması kadar normal ne olabilir? Ne yapsın pound olan borçlarını Cezayir Dinarı'na mı çevirsin?

Yazdıklarımı okumayacak olmandan gocunmam ama sen yalan konuşuyorsun. Ya bana bahsettiğin borçluluk rakamlarının faaliyet raporlarındaki sayfa numarası söylersin, ya da yalancısın.

sn orcik37
    sn candyshop

sirketin ne guzel varlik/aktif kalemlerine odaklanmistik

borclar/pasif konusuna nerden girdiniz ?

motivasyonumuz bozuldu !!! saka bir yana bu konulara da bir el atalim o zaman hep beraber.

birbirimizi kirmaya gerek yok , farkli dusunce bizi zenginlestirir.

7.  Alıntı Originally Posted by hayek Yazıyı Oku
    sn orcik37
    sn candyshop

sirketin ne guzel varlik/aktif kalemlerine odaklanmistik

borclar/pasif konusuna nerden girdiniz ?

motivasyonumuz bozuldu !!! saka bir yana bu konulara da bir el atalim o zaman hep beraber.

birbirimizi kirmaya gerek yok , farkli dusunce bizi zenginlestirir.
    konuyu kendisi açtı, yok 10 milyar dolar euro borç var yok şöyle yok böyle. adam alanen sallıyor, yalan konuşuyor, sonra da "mesnetsiz konuşmadım diyor"

Anadolu Efes 2020 ilk çeyrek faaliyet raporu Sayfa 9'a kim bakarsa orada "net borç" ney görür.

Şirketin şu an 2012 yılında 10 yıl vade ile çıkarmış olduğu 500 milyon dolar dışında ciddi bir borcu yok. Bu belli bir şey.

Benim aklıma 2 şey geliyor:
    1- Kötü niyetli yalancılık
    2- TFRS-16 etkisi nedir, geleceğe dair kiralama yükümlülüklerinin artık borç olarak bilançoya yazılıyor etkisi nedir bilmemek. Cahillik.

Anadolu Efes şu an faaliyet karı/ciro gibi rasyolarla kıyaslayınca BİST'in en borçsuz şirketlerinden sayılır. Kaç tane şirket var FAVÖK'ün 1.5'in altında olan?

usd cinsinden borcunu hedge etmemesi bence anlamli degil

TR ve RUB operasyonlari acisindan bakildiginda her iki para birimininde USD cinsinden epey dalgalanma sergilemesi kisa vadeli bazi problemler urettiği kesin.

Ama sirket acisindan problem mi ? degil

bunun disinda borcluluk duzeyi acisindan bakildiginda Aefesin borclarinin cevrilmesi cok problemsiz bir durum ! yeter ki aghol bizden uzak.olsun

Sayfa 269/570 İlkİlk ... 169219259267268269270271279319369 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •