Sayfa 419/570 İlkİlk ... 319369409417418419420421429469519 ... SonSon
Arama sonucu : 4555 madde; 3,345 - 3,352 arası.

Konu: AEFES - Anadolu Efes Biracılık Ve Malt Sanayii A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by candyshop Yazıyı Oku
    afiyet olsun. mesele şu, ürün çeşitlendirmesi ve yeni reklamlarla pazar payını artırma şansı olursa yeter efes'e.

Rusya pazarında carlsberg ile yarışıyorlar, iki tarafta kendisinin pazar lideri olduğunu söylüyor farklı rasyolarla. Efes Rusya'daki düşük fiyatlı yerel bira markaları başta olmak üzere onlarca markanın üretimini yapıyor. +1 ile yeni ürünleri pazara sürdümü satışlarını ciddi oranda artırabilir diye tahmin ediyorum.
    Bence tüm fabrikaları satalım parayı da faize koyalım çünkü bira satışından kar edemiyoruz bari faizden kar edelim.

2.  Alıntı Originally Posted by ruzgar50 Yazıyı Oku
    Bence tüm fabrikaları satalım parayı da faize koyalım çünkü bira satışından kar edemiyoruz bari faizden kar edelim.
    Faiz haramdir mübarek. Duymayayim bir daha.

3.  Alıntı Originally Posted by candyshop Yazıyı Oku
    Faiz haramdir mübarek. Duymayayim bir daha.

Candy sanırım siz bu forumda uzun zamandır varsınız ve hisseyi biliyorsunuz.
    Sizce bu şirket gerçekte yıllık ne kadar kar ediyordur ?

4.  Alıntı Originally Posted by ruzgar50 Yazıyı Oku
    Candy sanırım siz bu forumda uzun zamandır varsınız ve hisseyi biliyorsunuz.
    Sizce bu şirket gerçekte yıllık ne kadar kar ediyordur ?
    çok değişkenli bir cevap bu.

- birada operasyonel kar düşük lakin tl değer kaybettiğinde görece olarak yurtdışı varlıkların değeri artıyor.
    - cola'da operasyonel kar yüksek, pakistan pazarı büyüme potansiyeli taşıyor ve yatırıma ihtiyacı var.
    - anadolu etap'a 10 yıldır yatırım yapılıyor. bilançoda anadolu etap eksi olarak yer alıyor ve bilançoyu bozuyor. halbuki mart ayında yapılan sermaye artışı ile Tuncay ağa'nın 2 milyar TL civarı bir değer biçtiği görülüyor şirkete ki bunun yaklaşık 1.5 milyar TL'si AEFES'in varlığı.

Yani senin soruna verilecek net bir cevap yok. Geçen yıl Merter arazi satışı karı artırdı ve yüksek temettü dağıtıldı.

Bu yıl Moskova'daki uzun süredir kullanılmayan arazinin satışı gündemdeydi henüz netleşmedi. İngiliz bir datacenter alacaktı en son ne oldu bilmiyorum.

Lakin arazi satışı gibi varlık satışları bir defaya mahsus gelirler.

Döviz borcundan dolayı da çok tokat yedi AEFES. Lakin şu an borçluluk rasyosu oldukça düşük. Ayrıca 2 büyük kredi derecelendirme kuruluşunun "yatırım yapılabilir" notu verdiği tek Türk şirketi AEFES. Gerçi Türk şirketi diyoruz ama gelirinin büyük kısmı yurtdışındaki iştiraklerinden geliyor. İhracat değil bu, yurtdışında üretip orada satıyor. Yani Şirket merkezini Hollanda'ya taşısalar, bilançoyu Euro olarak tutsalar, hisseleri de Bist'ten çıkarıp Londra borsasına kote etseler çok daha yüksek fiyatlara çıkar. Türkiye operasyonları küçük yani.

Çok şey söyledim ama hiçbir şey söylemedim farkındayım. Malesef senin soruna verecek cevabım yok.

5.  Alıntı Originally Posted by candyshop Yazıyı Oku
    çok değişkenli bir cevap bu.

- birada operasyonel kar düşük lakin tl değer kaybettiğinde görece olarak yurtdışı varlıkların değeri artıyor.
    - cola'da operasyonel kar yüksek, pakistan pazarı büyüme potansiyeli taşıyor ve yatırıma ihtiyacı var.
    - anadolu etap'a 10 yıldır yatırım yapılıyor. bilançoda anadolu etap eksi olarak yer alıyor ve bilançoyu bozuyor. halbuki mart ayında yapılan sermaye artışı ile Tuncay ağa'nın 2 milyar TL civarı bir değer biçtiği görülüyor şirkete ki bunun yaklaşık 1.5 milyar TL'si AEFES'in varlığı.

Yani senin soruna verilecek net bir cevap yok. Geçen yıl Merter arazi satışı karı artırdı ve yüksek temettü dağıtıldı.

Bu yıl Moskova'daki uzun süredir kullanılmayan arazinin satışı gündemdeydi henüz netleşmedi. İngiliz bir datacenter alacaktı en son ne oldu bilmiyorum.

Lakin arazi satışı gibi varlık satışları bir defaya mahsus gelirler.

Döviz borcundan dolayı da çok tokat yedi AEFES. Lakin şu an borçluluk rasyosu oldukça düşük. Ayrıca 2 büyük kredi derecelendirme kuruluşunun "yatırım yapılabilir" notu verdiği tek Türk şirketi AEFES. Gerçi Türk şirketi diyoruz ama gelirinin büyük kısmı yurtdışındaki iştiraklerinden geliyor. İhracat değil bu, yurtdışında üretip orada satıyor. Yani Şirket merkezini Hollanda'ya taşısalar, bilançoyu Euro olarak tutsalar, hisseleri de Bist'ten çıkarıp Londra borsasına kote etseler çok daha yüksek fiyatlara çıkar. Türkiye operasyonları küçük yani.

Çok şey söyledim ama hiçbir şey söylemedim farkındayım. Malesef senin soruna verecek cevabım yok.
    Aslında güzel cevaplar ama ülkemizdeki muhasebe sistemi hatalı olduğu için ve zpk tarafından şirketler biraz başı boş bırakıldığı için böyle oluyor

6.  Alıntı Originally Posted by ruzgar50 Yazıyı Oku
    Aslında güzel cevaplar ama ülkemizdeki muhasebe sistemi hatalı olduğu için ve zpk tarafından şirketler biraz başı boş bırakıldığı için böyle oluyor
    mesele sadece muhasebe sistemi ya da spk değil. mesele patronun da biraz vicdanlısının denk gelmesi. tuncay ağa biraz vicdanlı olsa en azından aetap'ı tam konsolide eder ki tüm rasyolar görünsün ya da hem tam konsolide eder hem de halka arz eder taze kaynak gelsin.

aslında daha milyorlarca şey var yapılabilecek ama dedim ya bundan sonrası onurlarına kalmış.

7. Şu temettü yü verselerdi iyi olacaktı. Haramzadeler parayı *** ettiker

Redmi Note 8 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8.  Alıntı Originally Posted by orcik37 Yazıyı Oku
    Şu temettü yü verselerdi iyi olacaktı. Haramzadeler parayı *** ettiker
    parayı gasp eden şu an anadolu grubu ya da anadolu efes değil. dağıtılacak temettüler ayrıldı. kenarda duruyor. devlet izin vermiyor o temettülerin hissedarlara dağıtılmasına. şirket temettüyü hissedarlara dağıtırsa suç işleyecek.

şimdi sen "haramzade" ifadesini tam olarak kimin için kullandın? devlet için mi? reis için mi? anadolu efes yönetimi için mi?

Sayfa 419/570 İlkİlk ... 319369409417418419420421429469519 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •