Sayfa 335/570 İlkİlk ... 235285325333334335336337345385435 ... SonSon
Arama sonucu : 4554 madde; 2,673 - 2,680 arası.

Konu: AEFES - Anadolu Efes Biracılık Ve Malt Sanayii A.Ş.

1. sayın Tarık fener topiğinde tengri ve TH adlı yazarlar vardı biraz onları andırıyorsunuz.fenerin fiyatı bölünme sonrası diplerde 6,50-7,00 arası her ikisi de süper yazıcı Th süper blanço okuyucu Tengri katıksız sert yorumcu topik te bulunanları tersler hatta zaman zaman bilgisiyle küçümseyen yazılar yazardı.çok kişi fenerleri ilk harekette sattılar sonra fener 22 li fiyatları buldu.kuşlu sitede https://twitter.com/ZekiKel97136709/...978945/photo/1 arkadaş paylaşmış.benimde teknik olarak gidebileceği noktaları onayladığım seviyelerdir.sonuç olarak hissede olmayan yatırımcı olarak çok ısrarcı olmanın anlamı yok.ısrarcı olmak erk olma girişimi yada yanıltıcı rol alma algısı olur.

2.  Alıntı Originally Posted by hayek Yazıyı Oku
    ......
    ......
    aghol olarak sirketin yakasini birakirsaniz , bize asalak gibi yapismazsaniz yeter ! paylarinizi Ab inbev'e satin kurtulun bizden ! yakin oldugunu dusunuyorum bu konunun ?! sonrasinda migrosla basarilar dilerim size
    Anadolu Grubu'nun AEFES'i AB Inbev'e devredeceğini düşünmüyorum. Çok uzun zamandır bütün şirketleri ve holdingi takip ediyorum ve migros da, aefes de, aghol de taşımışlığım var ki halen de taşıyorum.

Şu bir gerçek, artık Anadolu Grubu küçülmek zorunda. Döviz krizinden bu yana holding solo borcu fırladı ve TOGG gibi kallavi bir yatırım gerçekleşecek. Ama bu küçülme holdingin amiral gemisi olan AEFES ya da MGROS satışı ile olmaz/olmamalı. AEFES adeta holdingi ayakta tutan iskelet. AEFES olmasa her şey çöker çünkü ciddi para kazanan tek yatırım AEFES.

Holdingin başına neler geldiğini, temettünün ne kadar gerekli olduğunu daha önceden yazdım tekrar etmeyeceğim.

Benim gördüğüm şey şu, AEFES, MGROS, ASUZU, ADEL, TOGG, ÇELİK MOTOR, ANADOLU MOTOR dışındaki tüm iştirakler süper gereksiz iştirakler. Çelik Motor çok zarar etti diyenler olabilir, haklılarda ama halen stratejik bir yatırım çünkü değişen mobilite teknolojisine yatırım yapıyor ve gelecekte TOGG ile beraber büyük işler yapabilirler. Anadolu Motor küçük görülebilir lakin o da hiç olmazsa Anadolu Etap ile entegre çalışabilir. Migros zaten gerek Efes bira olsun, gerek Coca Cola olsun holding için arz güvenliğini sağlayan stratejik perakende yatırımı. Migros olmazsa diğer marketler Coca Cola ürünlerinde yüksek iskonto isterler verilmezse raflara koymazlar. Ayrıca Migros olmazsa tekel bayiler tamamen Tuborg'u ön plana çıkarabilir ki ben zaten şu an Tekel bayilerin Migros yüzünden Efes'i satmaktan imtina ettiklerini düşünüyorum.

Diğer argümanlara gelince, deli saçması yorumları çok da dikkate almamak lazım. Adam ne konuştuğunu bilmiyor. Anadolu Efes şu an finansal rasyolarda holdingten çok daha güçlü ki bu piyasa fiyatlamasından da belli. Anadolu Efes PD 13 milyar TL, Anadolu Grubu PD 5 milyar TL.

Yıllardır temettü dağıtan, kısa vade borcu olmayan, sadece Kasım 2022 vadeli 500 milyon dolar borcu olan, gelirinin çoğu yurtdışı operasyonlarından gelen Avrupa'nın 5. büyük bira şirketi Anadolu Efes. Bitti mi? Bitmedi, Coca Cola İçecek'in %50 ile hakim ortağı ve Anadolu Etap'ın %76.2 ile en büyük ortağı.

Bu yorumumdan "AGHOL kötü, AEFES iyi" anlamı çıkmasın. Sonuçta AGHOL'de bu şirketin %42'sine sahip lakin hemen her iştiraki borç içinde ve bunların üstüne holdingin bir de kol gibi solo borcu var. Zaten bu yüzden aşırı negatif fiyatlanıyor borsada. Genelde holding şirketlerde güçlü finansal yapı olur, iştirakler borçlu olur. Koç Holding, Sabancı Holding böyledir. Ama Anadolu Grubu yüksek döviz borcu ile yakalandığı için krize kur farkı zararı çok fazla oldu.

3. Tartışmaları okudum. Borsada özsermeyesi eksiye düşmüş ara ara 3_5 kat prim yapan hisseler var. Aefes in durumunun bunlarla alakası yok. Prim yapmak amacındaysa çok rahat yol alır.
    Sıkıntı bence şurada hisseyi yabancı yatırımcı yukarı taşımak istese bile bu yüksek meblağı karşıyacak yatırımcı yok. Herkes biliyor ki efes 17-26 bandında takılıyor. Ne zaman ki 30 bandı kırılır yatırımcı gelmeye başlar. Biraz heyecan lazım. Migros 3 katladı fiyatını sebebi bir hikaye vardı. Pamdemi sebebiyle ciro artacağı beklentisi.. Buna benzer bir durum gerek. Haber akışı, proje vs

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Soooome-where o-ver the raaaain-boooow
    Gönderi
    4,381
    Anadolu Grubu Migros`u alirken rekabet kuruluna verilen ciddi baglayici taahhutler vardir.
    Migros satin aliminin sartlarindandir bunlar.
    Malumunuz, Migros icki satisi icin Turkiye`deki en buyuk ve onemli kanaldir.
    Malum marketlerde icki satilmaz.
    Anadolu Grubu Migros`u alma niyetini belirttiginde TR`de bira satabilmek icin Migros aliniyor deniyordu.
    Cunku Migros Turkiye`deki icki satisi tikanikligini acmak icin cok iyi kanaldir. Adamlar mecbur kaldi dendi.

Anadolu Grubu bu kanali sadece kendi urunleri icin (Efes, Adel, CCola vs.) satmak icin kullansaydi Migros alimindan sonra cok ciddi sorun yasardi. Migros Alimi da muhtemelen iptal edilirdi.

Turkiye`de neden tuborg palazlandi? Bilerek izin verildi de ondan dolayi.
    Efesìn Yurt disi cirolari, pazar paylari malum. Efes sadece bira degil sadece Cola degil.
    Efes bir tarim sirketidir.
    Migros`a mal sattiysaniz, FMCG`yi biliyorsaniz, migros`un rafta/satislarda kimin kazanacagina karar veren oldugunu bilirsiniz.
    Ozetle Turkiye bira pazari kucuktur, surekli kuculmektedir, kar maji da daha guduktur... ve Anadolu Grubu da TR pazarinda bilerek Tuborg`u palazlandirmistir, sonucunda da Rekabet Kurulu`na verilen taahutleri yerine getirmistir.
    Konu budur. Gerisi teferruattir.

Aghol forumundan sevgilerle...
    Bir Dost

5. Migros kaça alınmıştı ?
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

6.  Alıntı Originally Posted by Flebl Yazıyı Oku
    Tartışmaları okudum. Borsada özsermeyesi eksiye düşmüş ara ara 3_5 kat prim yapan hisseler var. Aefes in durumunun bunlarla alakası yok. Prim yapmak amacındaysa çok rahat yol alır.
    Sıkıntı bence şurada hisseyi yabancı yatırımcı yukarı taşımak istese bile bu yüksek meblağı karşıyacak yatırımcı yok. Herkes biliyor ki efes 17-26 bandında takılıyor. Ne zaman ki 30 bandı kırılır yatırımcı gelmeye başlar. Biraz heyecan lazım. Migros 3 katladı fiyatını sebebi bir hikaye vardı. Pamdemi sebebiyle ciro artacağı beklentisi.. Buna benzer bir durum gerek. Haber akışı, proje vs
    Yabancı yatırımcı yukarı götürecek ki para kazansın kimse bu işi sosyal yardım için yapmıyor aynı duruma yakın Arçelik’te 5 senedir bu halde %5-7 karlılıkla iş yapıyor 20 küsür milyar ciro altta nette kalan 600-800 milyon adamlar yerel Vestel ve global Samsung LG Bosch sıemens vs firmalarla rekabet halinde ve teknoloji çok yakın tüketici bilinçli bu sebeple kar Marjı düşük
    Marj düşük olunca fiyatlamada öyle oluyor Arçelik Avrupa’da Güney Afrika Pakistan Bangladeş Türkiye pazar lideri Hindistan’da fabrika kurdu, ama fiyatı 5 senedir 12-20 gidip geliyor tanıdık geliyormu ? Kimsenin Efes’le derdi yok piyasa, iyi yapanı iyi yöneteni ödüllendirir örnek sasa Sabancı’da 0.50 yeni sahibinde 30 kat gitti yada Migros Ereğli şişe cam soda vs kötü yapanı cezalandırır mevzu sizden ayrıldığım konu ben niye kötü yaptıklarını sorguluyorum siz olumlu taraflara kanalize oluyorsunuz ben niye olumsuz taraflar var bu olumsuzlukları niye gidermiyorlar diye sorguluyorum bence sizde sorgulayın

7.  Alıntı Originally Posted by Depeche Mode Yazıyı Oku
    Anadolu Grubu Migros`u alirken rekabet kuruluna verilen ciddi baglayici taahhutler vardir.
    Migros satin aliminin sartlarindandir bunlar.
    Malumunuz, Migros icki satisi icin Turkiye`deki en buyuk ve onemli kanaldir.
    Malum marketlerde icki satilmaz.
    Anadolu Grubu Migros`u alma niyetini belirttiginde TR`de bira satabilmek icin Migros aliniyor deniyordu.
    Cunku Migros Turkiye`deki icki satisi tikanikligini acmak icin cok iyi kanaldir. Adamlar mecbur kaldi dendi.

Anadolu Grubu bu kanali sadece kendi urunleri icin (Efes, Adel, CCola vs.) satmak icin kullansaydi Migros alimindan sonra cok ciddi sorun yasardi. Migros Alimi da muhtemelen iptal edilirdi.

Turkiye`de neden tuborg palazlandi? Bilerek izin verildi de ondan dolayi.
    Efesìn Yurt disi cirolari, pazar paylari malum. Efes sadece bira degil sadece Cola degil.
    Efes bir tarim sirketidir.
    Migros`a mal sattiysaniz, FMCG`yi biliyorsaniz, migros`un rafta/satislarda kimin kazanacagina karar veren oldugunu bilirsiniz.
    Ozetle Turkiye bira pazari kucuktur, surekli kuculmektedir, kar maji da daha guduktur... ve Anadolu Grubu da TR pazarinda bilerek Tuborg`u palazlandirmistir, sonucunda da Rekabet Kurulu`na verilen taahutleri yerine getirmistir.
    Konu budur. Gerisi teferruattir.

Aghol forumundan sevgilerle...
    Bir Dost
    Dağıtım kanalı ile tuborg pazar payının çok alakası yok orada Efes ürünüde var tuborgta sorgulaman gereken niye Efes ürünü yerine tüketici tuborg tercih ediyor Efes rekabet kuruluna biranın tadını bozup tuborg yol vereceğim diye bir taahhütte bulunmamıştır 😀😃😅. Yada Koç , bgc yönetimi zamanında tuborg Migros’larda satışı yasakmıydı değildi tuborg haklı olarak rekabet kurumuna baş vurdu kendini garanti altına aldı
    Son düzenleme : tarik1234; 12-07-2020 saat: 14:24.

8. Efes temetyü dağıtacak bir durumu yok cari oran 1.3 iyi bir seviye değil temetyü sonrası 1.2 düşecek ödediği temettüyü borçla kapatıp faiz ve kur riski artıp borçluluk rasyoları bozulacak buda fiyatına olumsuz yansıyacak buna en yakın örnek Tüpraş 4 sene yüksek temettü dağıtıp yüksek büyüdü (tl bazında) tahminim bozulan rasyolar ile en az 5 sene yüksek temettü dağıtımı yapamayacak öz sermayesi bitik durumda öz sermaye dengelemek için arsaları değerleyip değerleme farkını öz sermayeye eklediler petrol 15 dolardan 42 dolara çıktı Tüpraş 90 bile olamadı nakit akışı çok kötü fiyatlamada olumsuz oluyor tabi Buda tanıdık geldinmi ? yine tekrarlıyorum önce şirketlerin finansal yapıları nakit akışları düzelt sonra temettü dağıt Anadolu etap o haldeyken Efes birada zorlanırken bu paranın özellikle karlı ccola ve borçlu etapta kullanılması gerekli bu yöntem uygulansa orta vadede Şirkete olumlu etkisi çok daha fazla olur ben temettü düşmanı değilim ama şirletin temettü dağıtacak mecali yok yatırımı bir kaç sene azaltmaları böylece elde ettiği favök borç ödemede kullanılır verim arttır sonra her sene temettü dağıt Türkiye ve Rusya’da birinci olmasın her sene 300 milyon dolar kar açıklasın benim derdim bu daha az personel daha az satış daha iyi karlılık bunu uygulayan tek grup şuan Ülker grubu düşük büyüme verim ve kar artışları isteğime yakın
    Son düzenleme : tarik1234; 12-07-2020 saat: 14:28.

Sayfa 335/570 İlkİlk ... 235285325333334335336337345385435 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •