Sayfa 11/100 İlkİlk ... 9101112132161 ... SonSon
Arama sonucu : 799 madde; 81 - 88 arası.

Konu: İstanbul Kapalıçarşı Spot Döviz-Altın Piyasalarında Tecrübe Paylaşımı

1. açığa satma imkanı için bu pay'ın ayrıca VİOP'a eklenmesi gerekiyor....

2.  Alıntı Originally Posted by 111222333 Yazıyı Oku
    üfe ile oynama şansları var mı ?

Üfe - tüfe aynı gözüküyor amerikada

olay şu ABD'li işadamları hammade ve enerji fiytlarının 2-3 hata bazılarında 5'e katlandığı bir ortamda bunu son tüketiciye yansıtmamalarını düşünmemek ?

3.  Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku
    Benim anlamadığım altını fiziki alabiliyorum, hadi onu istemiyorum gram altın olarak sanal alabiliyorum.

altın.s1'i neden alayım? Hangi ihtiyacı karşılamak üzere çıkarıldı bu?
    1-darphanenin (hazine-maliyenin) elinde boşta bulunan altınların ticaretini yaparak ekstra para kazanma isteği...Ki Darphane-ziraat yatırım aracılığıyla adeta tek kale maç oynar , tıpkı bankalardaki fx uygulaması gibi.Sertifikalar direkt aracı kurumdan /ziraat yatırımdan arz edilmedi, borsa üzerinden talep edenlere arzı yapılıyor.Muhtemel strateji olması gereken fiyattan yukarıda/primli olarak arz olunur , fx (kaldıraçlı piyasa üzerinden kar kilitlenir veya istanbul altın borsasında karlı olarak pozisyon kapatılır .işlem gören fiyatlar piyasaya göre (olması gerek fiyatın altındaysa) ekside işlem görüyorsa alınır fxteki işlem kapatılır ekstra kar edilir...

2-Bu işe meraklı olan vatandaşların alım satım yaparak (ki kaynağı fizki) artık kısmetlerinde ne varsa kar-zarar etme imkanı sağlanmıştır...

3-Hiç olmazsa vatandaş bankaların insafına kalmaktan ve eksta binde 2 stopaj ödemektan kurtuldu.(alım -satım marjı herkesin malumu)

4-Zaten istanbul altın borsası adeta vatandaşa (kuyumcular dahil ) kapalı , bir kaç devleştirlmiş firmanın adeta tekelinde ,devlet bir nevi böyle bir imkan sağlamıştır.

5-Kısmı profosyonel vatandaşların ellerinde ,çantalarında para/altın ile ya kuyumcu dükanlarını /işlem yapan döviz büfelerini dolaşıp fiyat takip etmeleri muhtemel polisiye sorunlarının önüne geçilmiş oluyor...

Bu işe meraklı olanların borsa aracı kurumlarında komisyon bazında pazarlık etmeleri kendi menfaatleri icabıdır....

4. altın.s1 kodlu altın sertifikasında işlem yaparken fiyatı normal saf altın fiyata dönüştürmek için .995'e bölmeyi unutmamak gerekir.

kafanızdaki alım -satım değeri üzerinden emir girerken de rakamı .995 ile çarpmayı unutmayın...

mesela cuma günü max 10.93 -min 10.73'ü görmüş bunu saf fiyatına dönüştürürsek 10.98 -10.78

k.çarşı saf altın ana fiyat gün içinde 10.73-10.84 arasında oynamış... (1/100 formunda )

fx platformunda 1065.60-1.080,70 arasında oynamış...

k.çarşı ana fiyatına göre bir miktar primli işlem görmüş...

5.  Alıntı Originally Posted by bilal8890 Yazıyı Oku
    Onerir misiniz yuzde 5 marj var yuzde 10 marjin oldugu gunlerde oldu sizce mantikli mi?
    marj dedikleri uluslararası piyasadaki dalgalanmalar nedeniyle fiyatların yukarı -aşağı harketi olurda aşırı olursa (herhalde) önceki kapanışa göre azami % 5 çıkışa veya azami % 5 düşüşe izin verilecek ...

böyle bir şey olur mu
    1-) dövizdeki develasyon olursa (aşırı)/ veya dışarıdan aşırı döviz girişi olursa (aşırı) ...
    2-)uluslarararası piyasada açığı olan (uzun/kısa) fianasal banka/aracı kurum vs öpmek için olabilir...

% lik marja kafayı takmamak gerekir...

nisan ayında olurda 5 tonluk mal darphaneden çekilirse... piyasa ölür...(derinlik falan kalmaz) bir gün bakarsın gün içerisinde +/- 5 fiyatları oynatmılşlar...
    ama olurda (belirsilik durumu ) , darphane isteyene verdiği malları Altın Borsasından karşılarsa pistlerde dans devam eder...

altın sertifikası olayı daha yeni , yaşanıp tecrübe edilecek (herkes) ...
    altın işinden anlayan için alternatif bir uğraş diyelim...

6. TC Maliye Hazinesi / Darphane , kendi politikasına aykırı durumlar için fren mekenizmaları koymuş

i-)fiziki çekim için komisyon (hoppala bu nereden çıktı )

ii-)İşine gelmezse fiziki çekim süresini uzatabilme imkanı...

iii-) arkadaş ben bu işten vazgeçtim fiziki vermiyorum işlemi durduruyorum elinizdeki malı piyasa fiyatından ziraat yatırıma -darephaneye geri satın... deme imkanı da tanınmış...

................

Bu aralar günlük işlem hacmi 200 kg civarında

fiyatlar geriliyerek k.çarşı fiyatlarına yakınsadı...

altın.s1 1.076 tl = k.çarşı 1.082X.996=1.076 tl

7. altın gümüş karşısında tam bir sopa manyağı oldu...

rasyoda 74.50-73.50'leri gösterebilirler

8. gelişmeler

1-) darphane geçen hafta sertifika yoluyla sattığı altınları iab üzerinden yerine koydu.

2-) altın gümüş karşısnıda dayak yemeye devam ediyor.

finansal ekran operasyonu ile kimse başa çıkamıyor...

FED'in elindeki altın stoğu hiç güncelemeden öylece bilançosunda duruyor...

altın fiyatlarını geriye çekme operasyonlar sırasında işbirliği içerisindeki finansal kurumlara altın borç veriyor mu durum nedir hala muallak...

savaş var dünyanın en büyük buğday üreticileri devre dışı fiyat geri geliyor...

abd'de çok soğuk bir kış geçireceği raporlanıyor ABD'nin kendi doğal gaz fiyatları geri geliyor...

falan filan

Sayfa 11/100 İlkİlk ... 9101112132161 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •