Sayfa 1/88 1231151 ... SonSon
Arama sonucu : 704 madde; 1 - 8 arası.

Konu: İstanbul Kapalıçarşı Spot Döviz-Altın Piyasalarında Tecrübe Paylaşımı

1. İstanbul Kapalıçarşı Spot Döviz-Altın Piyasalarında Tecrübe Paylaşımı

Bankalarda alım-satım marjı aşırı yüksek olduğu kesin ,ayrıca banka hakiki olarak bu işlemi yapmıyor kaldıraçlı işlemler veya derivatif finansal mühendislik yoluyla bu iş kotarıyor.

Diğer bir alternatif İstanbul borsasındaki vadeli piyasalar ve altın borsası...Vadeli piyaslar küçük yatırımcı edebiyatı yapılarak çok komik hala getirilmiş ,kazançtan % 10 stopaj kesintisi uygulaması var .İstanbul Altın borsasında da yetkili aracı (!) firmalar üzerinden alım satım yapılabiliyor.Amaİstanbul Altın Borsasındaki veriler biraz pahallıya mı satılıyor nedir vatandaş olarak göremiyoruz.Ancak gün sonu verileri yayımlanıyor ( https://www.borsaistanbul.com/veriler/verileralt/kmtp ) (serbest fiziki spot altın -satım için meraklısı ; https://www.goldtakas.com/ )

Bir başka alternatif FX ve Futures (Yani Uluslararası VİOP piyasası ve genelikle Şikago Ve New York Vadeli Piyasası Borsaları) işlemleri (tabiki SPK'dan onay almış aracı firmalar -Bankalar üzerinden)

Birde meşhur namı değer tahtakale piyasası vardır .Yapı kredi Bankası Kapalıçarşı Altın ve Döviz Spot Piyasasına giden sokağın ortasındanır (Yani kestirmeden adres Y.K.Bankası Kapalıçaşı Şbsi) .Kapalıçarşıya doğru olan kısım Altın işlemleri (dolar bazında katları şeklinde olmak üzere 1000 gr binde 995 saflıktaki altın külçeleri alınıp satılır. )
    Çuhacı hana yakın olan sokak spot döviz çoğunluklar dolar -euro ve dolar-euro çarpaz işlemi yapılır tabiki 10.000 ve katları şeklinde.)

Sen buradaki piyasalarda tabiki işlem yapamazsın.Çünkü oradaki işlemciler seni anımaz.Şansına düzgün bir ayakçı çıkarda sana küçük bir sakal karşılığı piyasa koşullarında alım-satımına yardımcı olurlar.Elinin altında akıllı telefonunla anlık piyasayı gözlemleyebilmelisin) . Para-altın kesinlikle bu ayakçılara teslim edilmez.Kendin ilgili döviz bürosuna gider alış verişini yapar işine-evine gidersin..

Benim kilo altın / 10.000 dolar/euro alacak satacak durumum yok diyorsanız etraftaki döviz bürolarının tabelalarını bakarak size en uygun fiyattan alım -satım yapabilirsinz. Dolarda çoğunlukla 50-60 alım satım-satım farkıyla işlem yapabilirsiniz.(pazarlıkla belki 10 baz lehinize kazanabilrsiniz) Yalnız altının özel durumu var küçük külçelerde işçilik vardır çekililerde bu yoktur.Çekili altın (yani merdaneden geçirilmiş altın üzerinde muhakak külçe üreticisinin damgları olamlı ki alım satımda problem yaşmayasınız .Döviz için eskiden lalelide iyidi. Tabelalrında inamazsının alım satım farkı 10'du ...Ama bence en iyisi Kapalıçarşı .Bazen bankalardan gelen doları ve euroyuda beğenmiyorlar çünkü akıllı para sayma makinasından geçse dahi üzerindeki leke-kir veya mürekkep lekesi nedeniyle kıllık yapabiliyorlar. Para hakiki ama almayabiliyorlar....

Ulaşım da Marmararay -tramvay -otobüs imkanlarıyla çok rahat .Kapalıçarşıya git ya Yapı kredi bankası Kapalıçarşı şubesini veya Çuahcıhanı sor....

sizde buradaki döviz burolarında yaşadığınız tecrübeleri paylaşın ...

2. Sabah Aktifbank internet şubesine baktım dolar için alım-satım farkı 100'ün altında ...(ama Kambiyo vergisi alım için eksra olarak ödemek gerekiyor.

Bazı bankalarda 100.000 usd için opsiyon teklifi alınabilir .(Sanırım Denizbankta 50.000 USD) Alım -satım için hem opsiyon piriminden faydalanmak hem de alım için kambiyo vergisinden yırtmak için kesin işem anlamına gelen bariyerli opsiyon tercih edilebilir .Bu suretle mesala pozisyon alınırken sözleşme vadesinde düşündüğünüz yere vurduğunda otamatik olarak paranız istediği yere çevrilmiş olur , hemde opsiyon primi alırsınız ( % 10 vergisi var ama onu düştükten sonraki net rakam size teklif ediliyor .vade sonunda zarar varsa alınmıyor diye biliyorum) Becerbilene super. Sonrada bankadan ters karı realize edeceğiniz nokta için teklif alabilirsiniz.

Alternatifbankta tecrübeli bir amca banka temsilcisyle konuşurken diğer bankadan da telefondan teklif alarak işine gelen yerde işlem yapabildiğini izlemiştim. Odebankta yetkilinin geçenlerde (herhalde yazın ) kur 5.90'lardayken 5 ay için 150.000 usd'ye 6.70'ten bankaya satış opsiyonu karşılığı 6.000 USD prim ödeneceği söyledi.

Piyasayı izleyip güzel karar verebilenler için mevduata ekstra kazanç için süper bir finansal teknik...ters karar verenlerin daha doğrusu şansı tutmayanlarında zararı mukaderdir.her ticari işte olduğu gibi.

3.  Alıntı Originally Posted by riko66 Yazıyı Oku
    Sabah Aktifbank internet şubesine baktım dolar için alım-satım farkı 100'ün altında ...(ama Kambiyo vergisi alım için eksra olarak ödemek gerekiyor.

Bazı bankalarda 100.000 usd için opsiyon teklifi alınabilir .(Sanırım Denizbankta 50.000 USD) Alım -satım için hem opsiyon piriminden faydalanmak hem de alım için kambiyo vergisinden yırtmak için kesin işem anlamına gelen bariyerli opsiyon tercih edilebilir .Bu suretle mesala pozisyon alınırken sözleşme vadesinde düşündüğünüz yere vurduğunda otamatik olarak paranız istediği yere çevrilmiş olur , hemde opsiyon primi alırsınız ( % 10 vergisi var ama onu düştükten sonraki net rakam size teklif ediliyor .vade sonunda zarar varsa alınmıyor diye biliyorum) Becerbilene super. Sonrada bankadan ters karı realize edeceğiniz nokta için teklif alabilirsiniz.

Alternatifbankta tecrübeli bir amca banka temsilcisyle konuşurken diğer bankadan da telefondan teklif alarak işine gelen yerde işlem yapabildiğini izlemiştim. Odebankta yetkilinin geçenlerde (herhalde yazın ) kur 5.90'lardayken 5 ay için 150.000 usd'ye 6.70'ten bankaya satış opsiyonu karşılığı 6.000 USD prim ödeneceği söyledi.

Piyasayı izleyip güzel karar verebilenler için mevduata ekstra kazanç için süper bir finansal teknik...ters karar verenlerin daha doğrusu şansı tutmayanlarında zararı mukaderdir.her ticari işte olduğu gibi.
    opsiyon pozisyonlarında zararını tamir de edebilirsin spottan veya vadeliden veya opsiyon varanttan ters işlemlerle ... bankalarda o işlemler bireysel yatırımcı için maliyetli oluyor o da ayrı bir konu
    Samurayların pirinç tarlalarındaki çay seramonilerinde , çay kaselerinin içine dalıp , suikast için vakit kollayan hain ninjalardık. Hamza Sütbıyık , rasyonel akla atılan imza. İnsanlığın ebedi mutluluğunun anahtarı olacak olan Mazardium EF87 madeni mucidi. Yaşasın !

4. Borsa İstanbul Eşzamanlı ( reel time ) Swap Piyasası Verileri izleme ekranı

https://www.borsaistanbul.com/verile...sanli-verileri

5. FX opsiyon fiyatlaması ( sentryderivatives firmasının fiyatlaması )

https://www.investing.com/currencies/forex-options

6. sabah Aktifbanın internet sitesinde alım satım farkı 400'den fazlaydı...

mesala çarşıdaki döviz bürosunda durum nedir 2 örnek özaydın ( http://www.ozaydindoviz.com.tr/)

USD - Dolar

5.97200

5.97900

Düşük5.96000

Yüksek5.97900

Dün K.5.97000

EUR - Euro
    12:35:10
    A6.64800

S6.65900

Düşük6.63500

Yüksek6.66000

Dün K.6.65500

harem döviz ( https://www.haremaltin.com/doviz-fiyatlari/)

Amerikan Doları (USD) Son Değişim : 12:54:47 5.9730 5.9790
    Euro Son Değişim : 12:54:48 6.6470 6.6470

7. Altın (995 saflık çekili olarak veya işçilikli küçük külçeler halinde 995 saflıkta) ,TC darphanesi mamulleri (eski-yeni ) yanı sıra altından mamul bilezik,22-18-14 her türlü hurda altınları -her türlü pırlanta -her türlü gümüş -ayarı belirsiz külçe veya hurda halindeki değerli metaller için döviz veya tl karşılığı alım satım için yine yine ağa sokaktağn kuyumcular caddesine pararlel Reisoğlu sokaktaki Uluağaç Kuyumcsu ( çarşının çeşitli yerlerinde 15 dükkanı varmış) , No: 28

Altın (995 saflık çekili olarak veya işçilikli küçük külçeler halinde 995 saflıkta) ,TC darphanesi mamulleri (eski-yeni ) alım -satım döviz veya TL karşılığı l için Ege Kuyumcusu ; hemen altın borsasının bitişiğinde ( Ağa Sok. 48/50 )

Fiyat alınabilir , işinize gelirse alırsınız işinize gelirde satarsınız

8. Altın YOK satıyor(MUŞ)

Bugünlerde Kapalıçarşı’da altın, özellikle de çeyrek altın yok satıyo r! Bazı kuyumcu esnafı ellerinde altın kalmadığını söyleyerek vatandaşı geri çeviriyor. Bazı esnaf da bu durum üzerine, “Fiyatlar daha da yükselir diye satmıyorlar†yorumunu yapıyor... (YALAN)

Yatırımcıların ‘güvenli liman’ olarak niteledikleri altın fiyatlarında yükseliş trendi sürüyor. Gram altın Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı sonrası yükselişini sürdürerek tarihi rekorunu kırdı. Altın alışverişinde son durumu yerinde gözlemlemek için Kapalıçarşı’nın nabzını tuttuk.

Kapalıçarşı’da altın satın almak için kuyumcu dükkânlarını dolaşırken birkaç kuyumcu esnafı ellerinde hiç çeyrek ya da tam altın kalmadığını söyledi. Ellerinde altın kalmadığını söyleyen kuyumcular bizi farklı kuyumcu dükkânlarına yönlendirdi. Bazı kuyumcu esnafı ise kaç tane altına ihtiyacımız olduğunu sorarak, satın almak istediğimiz takdirde indirim yapabileceklerini dahi belirtti.

Satışlar duruyor

Kapalıçarşı’da konuştuğumuz çarşı esnafı, kuyumcuların altın fiyatlarının yükselmesini bekledikleri için ellerinde bulunan altınları satmadıklarını dile getirdi. Altın fiyatlarının yükselmeye başladığında çarşıda da altın satışlarının durduğunu söyleyen Kuyumcu Nazar Özsahakyan, “Şu an elinde altın bulunanlar yükseleceği için satmak istemiyor. Altında gram fiyatının ve ons fiyatının da yükselmesi bekleniyor†dedi.

Öte yandan altın almak için fiyatın düşmesini bekleyen tüketicilerin yanı sıra yatırımını nakite çevirmek isteyenler ise altının daha da yükselme ihtimalini göz önünde bulunduruyor.

Çeyrek 515 lira

Kapalıçarşı’da 24 ayar külçe altının gramı dün yüzde 1.12 artışla 317 liradan günü kapattı. Çeyrek altın 515 lira, Cumhuriyet altını 2.109 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise 317 liradan işlem gördü. Kapalıçarşı’da piyasanın biraz daha altında fiyata altın bulmak mümkün. Eski tarihli olan altınlar 20-30 lira gibi daha düşük fiyata tüketiciye satılıyor.

Gram gram yatırım

Çeyrek 515 lira Kapalıçarşı’da 24 ayar külçe altının gramı dün yüzde 1.12 artışla 317 liradan günü kapattı. Çeyrek altın 515 lira, Cumhuriyet altını 2.109 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise 317 liradan işlem gördü. Kapalıçarşı’da piyasanın biraz daha altında fiyata altın bulmak mümkün. Eski tarihli olan altınlar 20-30 lira gibi daha düşük fiyata tüketiciye satılıyor.

Aylin Rana Aydin

https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...atiyor-6149564

ne güzel de abartılmıış...

ana caddedeki kuyumcular zateni işçilik yoğun takılar satar .Böyle gram altınmış , ziynet çeyrekmiş uğraşmazlar.

Sayfa 1/88 1231151 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •