Bankalarda alım-satım marjı aşırı yüksek olduğu kesin ,ayrıca banka hakiki olarak bu işlemi yapmıyor kaldıraçlı işlemler veya derivatif finansal mühendislik yoluyla bu iş kotarıyor.

Diğer bir alternatif İstanbul borsasındaki vadeli piyasalar ve altın borsası...Vadeli piyaslar küçük yatırımcı edebiyatı yapılarak çok komik hala getirilmiş ,kazançtan % 10 stopaj kesintisi uygulaması var .İstanbul Altın borsasında da yetkili aracı (!) firmalar üzerinden alım satım yapılabiliyor.Amaİstanbul Altın Borsasındaki veriler biraz pahallıya mı satılıyor nedir vatandaş olarak göremiyoruz.Ancak gün sonu verileri yayımlanıyor ( https://www.borsaistanbul.com/veriler/verileralt/kmtp ) (serbest fiziki spot altın -satım için meraklısı ; https://www.goldtakas.com/ )

Bir başka alternatif FX ve Futures (Yani Uluslararası VİOP piyasası ve genelikle Şikago Ve New York Vadeli Piyasası Borsaları) işlemleri (tabiki SPK'dan onay almış aracı firmalar -Bankalar üzerinden)

Birde meşhur namı değer tahtakale piyasası vardır .Yapı kredi Bankası Kapalıçarşı Altın ve Döviz Spot Piyasasına giden sokağın ortasındanır (Yani kestirmeden adres Y.K.Bankası Kapalıçaşı Şbsi) .Kapalıçarşıya doğru olan kısım Altın işlemleri (dolar bazında katları şeklinde olmak üzere 1000 gr binde 995 saflıktaki altın külçeleri alınıp satılır. )
Çuhacı hana yakın olan sokak spot döviz çoğunluklar dolar -euro ve dolar-euro çarpaz işlemi yapılır tabiki 10.000 ve katları şeklinde.)

Sen buradaki piyasalarda tabiki işlem yapamazsın.Çünkü oradaki işlemciler seni anımaz.Şansına düzgün bir ayakçı çıkarda sana küçük bir sakal karşılığı piyasa koşullarında alım-satımına yardımcı olurlar.Elinin altında akıllı telefonunla anlık piyasayı gözlemleyebilmelisin) . Para-altın kesinlikle bu ayakçılara teslim edilmez.Kendin ilgili döviz bürosuna gider alış verişini yapar işine-evine gidersin..

Benim kilo altın / 10.000 dolar/euro alacak satacak durumum yok diyorsanız etraftaki döviz bürolarının tabelalarını bakarak size en uygun fiyattan alım -satım yapabilirsinz. Dolarda çoğunlukla 50-60 alım satım-satım farkıyla işlem yapabilirsiniz.(pazarlıkla belki 10 baz lehinize kazanabilrsiniz) Yalnız altının özel durumu var küçük külçelerde işçilik vardır çekililerde bu yoktur.Çekili altın (yani merdaneden geçirilmiş altın üzerinde muhakak külçe üreticisinin damgları olamlı ki alım satımda problem yaşmayasınız .Döviz için eskiden lalelide iyidi. Tabelalrında inamazsının alım satım farkı 10'du ...Ama bence en iyisi Kapalıçarşı .Bazen bankalardan gelen doları ve euroyuda beğenmiyorlar çünkü akıllı para sayma makinasından geçse dahi üzerindeki leke-kir veya mürekkep lekesi nedeniyle kıllık yapabiliyorlar. Para hakiki ama almayabiliyorlar....

Ulaşım da Marmararay -tramvay -otobüs imkanlarıyla çok rahat .Kapalıçarşıya git ya Yapı kredi bankası Kapalıçarşı şubesini veya Çuahcıhanı sor....

sizde buradaki döviz burolarında yaşadığınız tecrübeleri paylaşın ...