Alıntı Originally Posted by riko66 Yazıyı Oku
Sabah Aktifbank internet şubesine baktım dolar için alım-satım farkı 100'ün altında ...(ama Kambiyo vergisi alım için eksra olarak ödemek gerekiyor.

Bazı bankalarda 100.000 usd için opsiyon teklifi alınabilir .(Sanırım Denizbankta 50.000 USD) Alım -satım için hem opsiyon piriminden faydalanmak hem de alım için kambiyo vergisinden yırtmak için kesin işem anlamına gelen bariyerli opsiyon tercih edilebilir .Bu suretle mesala pozisyon alınırken sözleşme vadesinde düşündüğünüz yere vurduğunda otamatik olarak paranız istediği yere çevrilmiş olur , hemde opsiyon primi alırsınız ( % 10 vergisi var ama onu düştükten sonraki net rakam size teklif ediliyor .vade sonunda zarar varsa alınmıyor diye biliyorum) Becerbilene super. Sonrada bankadan ters karı realize edeceğiniz nokta için teklif alabilirsiniz.

Alternatifbankta tecrübeli bir amca banka temsilcisyle konuşurken diğer bankadan da telefondan teklif alarak işine gelen yerde işlem yapabildiğini izlemiştim. Odebankta yetkilinin geçenlerde (herhalde yazın ) kur 5.90'lardayken 5 ay için 150.000 usd'ye 6.70'ten bankaya satış opsiyonu karşılığı 6.000 USD prim ödeneceği söyledi.

Piyasayı izleyip güzel karar verebilenler için mevduata ekstra kazanç için süper bir finansal teknik...ters karar verenlerin daha doğrusu şansı tutmayanlarında zararı mukaderdir.her ticari işte olduğu gibi.
Adamın şansa bakın 01 nisanda saat 14'te Londra FX piyasasında anlaşılan USDTRY 6.70'in altında kaldığı için 6.000 USD primi kaptı...Vay be adamlar (Londradaki işlemciler ) tam nokta atışı yapıyor , yüksek prim teklif ettikleri tarihte fiyat oralara ulaşıyor (enteresan ) hatta geçebiliyor.Bunlar münecimmi nedir ?