Sayfa 11/136 İlkİlk ... 9101112132161111 ... SonSon
Arama sonucu : 1087 madde; 81 - 88 arası.

Konu: GMSTRF QNB Finans Portföy Gümüş Borsa Yatırım Fonu

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Sn subsystenm gümüşe yatırım yapmayı düşünürken araştırdım.Gümüş yatırımında 3 yol var ilki fiziki gümüş,malum saklama sıkıntısı güvenlik falan problemleri var,bir de fiziki gümüş almak pahalı.İkinci yol teb de gram hesabı.Bu bildiğiniz tl ile alınıp satılan bir şey,fiziki teslimat yapmıyorlar,bir gün geldiğinde 3000 gr gümüş aldım verin 3 kilo gümüşümü diyemiyorsunuz.Tl ye döndürüp paranızı alabilirsiniz.GMSTR yi seçme nedenim( fon yönetimine ve takasbanka teyit de ettiğim şekilde) istanbul altın borsasında gümüşün hazırlanıp sizin adınıza takasbankta saklanması.Yani istanbul gümüş borsasında misal 100 kilo gümüş hazırlanıyor takasbanka yollanıyor 6.55 gr gümüş 1 lota tekabül edecek şekilde borsada tanımlanıp yatırımcılara satılıyor.Burda 2 avantaj var,biri bir nevi fiziki gümüşe yatırım yapılıyor ikincisi siz banka batsada aracı kurum batsada gmstr ye yatırım yaptığınız anda takasbank güvencesindesiniz.Bir kaos durumunda paranızın aracı kurumdan ve bankadan bağımsız olarak takasbank güvencesinde olması iyi bir şey gibime geldi.
    Bu fonla tebden gram gümüş almayı kıyaslamayın,bu fonu gümüş alıp koyduğunuz bir kiralık kasa gibi düşünün,kasa takasbankta ,her lot 6.55 gr gümüş demek,yılda bir ödenen fon gideri ve satarken ki vergiyi kasa kirası gibi düşünün.Fon tasfiye olsa ortada fiziki gümüşler var teb de gümüş falan yok.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,044
     Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Bu fonla tebden gram gümüş almayı kıyaslamayın,bu fonu gümüş alıp koyduğunuz bir kiralık kasa gibi düşünün,kasa takasbankta ,her lot 6.55 gr gümüş demek,yılda bir ödenen fon gideri ve satarken ki vergiyi kasa kirası gibi düşünün.Fon tasfiye olsa ortada fiziki gümüşler var teb de gümüş falan yok.
    %100 doğru. Bankadaki kıymetli maden hesapları (bazı bankalar hariç olabilir): altın veya gümüş cinsinden yatırımcıya verilen bakiyedir. Kısaca kağıt altın veya kağıt gümüş diyebiliriz.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

3. Olumlu & olumsuz eklenecek birşey varsa yorumlarınızı belliyorum...

Gldtrf &* gmstrf finans yatırım altın ve gümüş fonu neden avantajlı?

1: Al- sat marjı küçük yani %0.5 civarında....26.30 ile 26.40 diğer banka ve fiziki al sat yapanlarda bu marj çok fazla

2 : Bu marj al-sat yapma imkanı doğuruyor...mesela 26.31 e 10 bin lot yazıp alışta gelen malları 26.39 dan yaz satılırsa eger altın fiyatlarhiç oynamadan kar edebilirsin.

3: Bankadaki kıymetli maden hesapları (bazı bankalar hariç olabilir): altın veya gümüş cinsinden yatırımcıya verilen bakiyedir. Kısaca kağıt altın veya kağıt gümüş diyebiliriz; ama bu fonlar kesinlikle fiziki olarak altın ve gümüşlerinizi tutuyor hatta şuan gümüş elinde kalmadığı için alış giriyor ama satış giremiyor.

Fiziki mallarımız takasbank güvencesindedir.

4:Dezavantajı %10 luk kardan kesinti var lakin zarar edersen geri iadesi var çok çok uzun vadeli takılan için cazip değil ama kısa vadelerde kar edince sorun olmuyor.

5: Kaldıraç müsadesi var, paranızın 5 katı( aracı kurum ne müsade ederse) alınabiliyor.

6: Son olarak büyük fonlar buradan al- sat yapıp biriktiriyorsa bir hesap kitapları vardır ki alıyorlar.

SM-J500F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. Cahilliğimi bağışlayın.Yanıtlarsanız sevinirim.Kar edince alınan yüzde onluk vergi otomatik kesiliyor mu, yoksa sene sonu bildirimde mi bulunuyoruz. Ayrıca işlem yapmadan bir seneden fazla tutarsak yine de kesinti yapılıyor mu. Bir de fon işletim ücretini firma nasıl tahsil ediyor? Saygılarımla

5.  Alıntı Originally Posted by Cimcim Yazıyı Oku
    Cahilliğimi bağışlayın.Yanıtlarsanız sevinirim.Kar edince alınan yüzde onluk vergi otomatik kesiliyor mu, yoksa sene sonu bildirimde mi bulunuyoruz. Ayrıca işlem yapmadan bir seneden fazla tutarsak yine de kesinti yapılıyor mu. Bir de fon işletim ücretini firma nasıl tahsil ediyor? Saygılarımla
    Selamlar,
    Benden sattığım gün otomatik kesmişler. (Kurum oyak)
    Neyse qnb gene biraz fon oluşturmuş da cuma günkü saçma kapanış-iç değer aralığı azaldı.
    Yatırım tavsiyesi değildir, yazdıklarım şahsi düşüncelerimdir.

6. Finansin 20 bin kusur lotunu piyasa hupletti. Be geliyorsa aldilar.

7. Birilerinin tolladigina bugun gercekten inandim.

Alıntı Originally Posted by Cimcim Yazıyı Oku
    Cahilliğimi bağışlayın.Yanıtlarsanız sevinirim.Kar edince alınan yüzde onluk vergi otomatik kesiliyor mu, yoksa sene sonu bildirimde mi bulunuyoruz. Ayrıca işlem yapmadan bir seneden fazla tutarsak yine de kesinti yapılıyor mu. Bir de fon işletim ücretini firma nasıl tahsil ediyor? Saygılarımla
    Sizin bildiriminiz sözkonusu değil vergi otomatik kesiliyormuş.Bir seneden fazla tutsanız da vergi var,bizim yaptığımız bir işlem yok.Cahillik ne demek herkes bilgi almak için forumlara üye oluyor,bildiğimizi elbet yazacağız sn cimcim.Saygılar.

Sayfa 11/136 İlkİlk ... 9101112132161111 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •