Sayfa 3/136 İlkİlk 123451353103 ... SonSon
Arama sonucu : 1088 madde; 17 - 24 arası.

Konu: GMSTRF QNB Finans Portföy Gümüş Borsa Yatırım Fonu

Sn subsystenm gümüşe yatırım yapmayı düşünürken araştırdım.Gümüş yatırımında 3 yol var ilki fiziki gümüş,malum saklama sıkıntısı güvenlik falan problemleri var,bir de fiziki gümüş almak pahalı.İkinci yol teb de gram hesabı.Bu bildiğiniz tl ile alınıp satılan bir şey,fiziki teslimat yapmıyorlar,bir gün geldiğinde 3000 gr gümüş aldım verin 3 kilo gümüşümü diyemiyorsunuz.Tl ye döndürüp paranızı alabilirsiniz.GMSTR yi seçme nedenim( fon yönetimine ve takasbanka teyit de ettiğim şekilde) istanbul altın borsasında gümüşün hazırlanıp sizin adınıza takasbankta saklanması.Yani istanbul gümüş borsasında misal 100 kilo gümüş hazırlanıyor takasbanka yollanıyor 6.55 gr gümüş 1 lota tekabül edecek şekilde borsada tanımlanıp yatırımcılara satılıyor.Burda 2 avantaj var,biri bir nevi fiziki gümüşe yatırım yapılıyor ikincisi siz banka batsada aracı kurum batsada gmstr ye yatırım yaptığınız anda takasbank güvencesindesiniz.Bir kaos durumunda paranızın aracı kurumdan ve bankadan bağımsız olarak takasbank güvencesinde olması iyi bir şey gibime geldi.

Tabi fon takasbanka gümüş saklama ücretini yılık olarak ödüyor.E kiralık kasaya koysanız orda da ücret ödeniyor diye düşündüm.

Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Bu fon yerine TEB 'den gram gümüş almak daha karlı
    Neden acaba?

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Sn subsystenm gümüşe yatırım yapmayı düşünürken araştırdım.Gümüş yatırımında 3 yol var ilki fiziki gümüş,malum saklama sıkıntısı güvenlik falan problemleri var,bir de fiziki gümüş almak pahalı.İkinci yol teb de gram hesabı.Bu bildiğiniz tl ile alınıp satılan bir şey,fiziki teslimat yapmıyorlar,bir gün geldiğinde 3000 gr gümüş aldım verin 3 kilo gümüşümü diyemiyorsunuz.Tl ye döndürüp paranızı alabilirsiniz.GMSTR yi seçme nedenim( fon yönetimine ve takasbanka teyit de ettiğim şekilde) istanbul altın borsasında gümüşün hazırlanıp sizin adınıza takasbankta saklanması.Yani istanbul gümüş borsasında misal 100 kilo gümüş hazırlanıyor takasbanka yollanıyor 6.55 gr gümüş 1 lota tekabül edecek şekilde borsada tanımlanıp yatırımcılara satılıyor.Burda 2 avantaj var,biri bir nevi fiziki gümüşe yatırım yapılıyor ikincisi siz banka batsada aracı kurum batsada gmstr ye yatırım yaptığınız anda takasbank güvencesindesiniz.Bir kaos durumunda paranızın aracı kurumdan ve bankadan bağımsız olarak takasbank güvencesinde olması iyi bir şey gibime geldi.
    Bu çok iyi sanırım hiçbir riski yok , fiziki gümüş almaktan daha mantıklı ve avantajlı değil mi?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
     Alıntı Originally Posted by Cok Yazıyı Oku
    Neden acaba?
    fona yönelik operasyonel giderler : alım-satım komisyonu, yönetim ücreti ve %10 satış vergisi nedeniyle.
    Fakat yatırımcıların, aracı kurumlardaki portfoylerinde ,Altına (GLDTRF) ve Gümüşe (GMSTRF) doğrudan yatırım imkanı olması açısından güzel. Çünkü bahsedilen gram gümüş hesapları sadece bankaların tekelinde.
    syg.

Gram gümüş
    https://tr.investing.com/currencies/xagg-try 1 yıllık değer artışı %35,25

GMSTRF (gümüş fonu)
    https://tr.investing.com/etfs/non-financial-istanbul-20 1 yıllık değer artışı %33,29
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Alıntı Originally Posted by Cok Yazıyı Oku
    Bu çok iyi sanırım hiçbir riski yok , fiziki gümüş almaktan daha mantıklı ve avantajlı değil mi?
    Aynen öyle bu yüzden benim global krize karşı hazırlığım bu fona dadanmak şeklinde oldu.6 aydır borsadan çıkıp çıkıp fon alıyorum.Marta kadar tamamen borsadan çıkmış olacağım.Tamam TEB den almaya göre yılda yüzde 1 fon gideri vermiş oluyoruz ama neticede ortada fiziki gümüş var takasbankta ,TEB sağlam banka ama neticede ortada gümüş falan yok sadece rakamlar var.Fonun yıllık kesintisi içinse kasa kiraladım sayacağız artık.

Kesinti falan yok sn çok.Bunu borsadan alıp satıyorsunuz vergi falan da yok.Aynı bir hisse kağıdı gibi.Kendi sayfası var orada 15 sn de bir net aktif değeri dolar ve gümüş fiyatına göre yayınlanıyor,genelde o değerin 3 5 kuruş üstünden satanlar oluyor ya da fon kendi lotlarını satıyor.Ha o an satıcı yoksa illa alacağım derseniz yüksek fiyat olabilir.Ama hiç gerek yok hep net aktif değerine bakın 3 kuruş üstüne alım yazın gün açında genelde alırsınız.Satarken de net aktif değerinden mutlak satarsınız.Ben 6 aydır net aktif değeri altından satış hiç görmedim.

Misal bugün 22 ,53 den kapamış yarın 22,58 den yazsanız bu seviyelerde kalırsa alırsınız misal.Ben uzun vadeli aldığım için o aradaki üç beş kuruşa takılmıyorum pek.

Sayfa 3/136 İlkİlk 123451353103 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •