Sayfa 21/136 İlkİlk ... 1119202122233171121 ... SonSon
Arama sonucu : 1087 madde; 161 - 168 arası.

Konu: GMSTRF QNB Finans Portföy Gümüş Borsa Yatırım Fonu

Sabah Çobançeşme de İst. Kuyumcular çarşısında idim . Külçe gümüş sordum. 1 kg lık külçe gümüşü 4200 tl den satıp , 3500 tl den alıyorlar. Çok büyük fark var. %20 fark var. Altın gibi çok daha dar makaslar yok. Bankada kağıt üstünde 3420 civarı alınabiliyordu.
    Gümüş piyasası Altın piyasası gibi değil.

İki ayrı yerden de teyit aldım. Her zaman istediğin kadar bulabilirsiniz dediler

Alıntı Originally Posted by roxette Yazıyı Oku
    İki ayrı yerden de teyit aldım. Her zaman istediğin kadar bulabilirsiniz dediler
    Şimdi ben ne zaman fonu arasam aynı yanıtı alıyorum,rafineriye sipariş verdik gümüşler hazırlanıp takasbanka verilince lotlar fona tanımlanacak sonra borsada satabileceğiz diyorlar.Gerçekten de dedikleri zamanda fona yeni lotlar tanımlanıyor ve borsada satılıyor,aradaki makas da en fazla 12 kuruş oluyor diyorlar ,yani borsada satılan lotlarda fon çok daha ucuza fiziki gümüş bulabiliyor gibi anlıyorum ben.E biz neden bu kadar fark ödüyoruz ki,acaba fon çok miktarda sipariş verdiğinden mi oluyor bu paradoks.Sonra derinlemesine düşününce GLDTR de bu durum yok,yani fiziki altın alırken fonla hemen hemen aynı marjla alıyoruz,gümüş niye böyle.Neden millet fiziki gümüş almasın isteniyor ki.)))))))))Biraz daha açıklayayım,misal gümüşün gramı 3.5 olsun yuvarlak hesap ,1 lot 6.55 gr gümüş demek yani net aktif değer 22.92 oluyor,fonun dediği bu ara rafineri 12 kuruş zamlı fiyat veriyormuş yani 23.04 den maliyet olmalı ,fon da iki üç kuruş üstüne koyarak satıyor borsada cidden ,asla uçuk fark olmuyor,biz almaya kalksak fiziki marjımız niye o kadar açık oluyor.

Eskiden de böyle miydi acaba? Yani kuyumcudan fiziki almak istediğimizde , alım satım arasında bu kadar bir fark oluyor muydu?

1 kg gümüş te 700 tl fark oluyor. %20. Gerçekten çok fazla.

Dediğiniz gibi acaba fiziki gümüş alımı istenmiyor mu ki böyle bir düzen kurulmuş?

Borsada uygun spread ile alınabiliyor ve takasbank sayesinde fiziki edinme garantisi de var ama rafineriye sipariş verdik de , hazırlanıp takasbank a verilicek de ondan sonra borsada satılacak da bla bla bla ... Gümüş te olağanüstü bir ralli durumunda bu bacağın çalışacağına inanmıyorum açıkçası.

Ben , hanımın astrolojik saplantılarından ve bıdı bıdı dan kurtulmak için 50 kg kadar Teb den Aralık ilk 10 gününde aldığımı yazmıştım. Kazanç fena da değil. Ama yukarıda izah etmeye çalıştığım nedenlerden dolayı , altın a göre gümüş piyasasına çok da ısınamıyorum açıkçası.

Alıntı Originally Posted by roxette Yazıyı Oku
    Eskiden de böyle miydi acaba? Yani kuyumcudan fiziki almak istediğimizde , alım satım arasında bu kadar bir fark oluyor muydu?

1 kg gümüş te 700 tl fark oluyor. %20. Gerçekten çok fazla.

Dediğiniz gibi acaba fiziki gümüş alımı istenmiyor mu ki böyle bir düzen kurulmuş?

Borsada uygun spread ile alınabiliyor ve takasbank sayesinde fiziki edinme garantisi de var ama rafineriye sipariş verdik de , hazırlanıp takasbank a verilicek de ondan sonra borsada satılacak da bla bla bla ... Gümüş te olağanüstü bir ralli durumunda bu bacağın çalışacağına inanmıyorum açıkçası.

Ben , hanımın astrolojik saplantılarından ve bıdı bıdı dan kurtulmak için 50 kg kadar Teb den Aralık ilk 10 gününde aldığımı yazmıştım. Kazanç fena da değil. Ama yukarıda izah etmeye çalıştığım nedenlerden dolayı , altın a göre gümüş piyasasına çok da ısınamıyorum açıkçası.
    Yok sn roxette o bacak çalışmazsa ki bu yaz çalışmadı,fon rafineriden gümüş alamadı borsadai satım marjı asıl o zaman uçuyor,kimse satmıyor net aktif değeri 23.5 iken 26 dan alınıp satıldı GMSTR.Olağanüstü zamanlarda eline GMSTR olan çok avantajlı olur,zaten bu yaz oldu da.Üstelik fonun elinde lot olmaması bile GMSTR yi uçurdu ,hakiki bir gümüş uçuşunda ben çok değişik rakamlar görürüz diyorum.

Eyvallah .

Hanım ın gayri finansal isteği ile aldığımı belirtsem de , aslında altın - gümüş rasyosunun ilginç ve cezbedici olması aldırdı gümüşü bana . Ama uzun vade bekleyeceğimi şimdilik sanmıyorum.

7. Obo calisti

8. Bir GMSTR için teknik bir grafik paylaşmış olalım. 22.26 desteği çalışmış. Ayrıca yükselen kanal desteği de aynı yerde kesişmesi manidar olmuş. Sağlıklı bir yükseliş bekliyorsak bu desteğin kırılmaması gerekli. Altında kırılırsa kısa vadeli 21.90 var. Eğer destek çalışırsa yukarı yönlü harekette 23.70 ilk hedef sonraki fibo bandındaki 24.09 olacaktır.

Yazdıklarım analiz niteliğindedir, yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.

Sayfa 21/136 İlkİlk ... 1119202122233171121 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •