Sayfa 50/137 İlkİlk ... 40484950515260100 ... SonSon
Arama sonucu : 1090 madde; 393 - 400 arası.

Konu: GMSTRF QNB Finans Portföy Gümüş Borsa Yatırım Fonu

1. Aynen öyle.

2. evet ne karınızın %10'u vergi olarak kesiliyor.

Bu arada fonun net aktif değeri 42TL. Fon fiyatı hala %6 yukarıda..

3. Vergilendirme için yukarıda zaten bilgi vermiştim. Daha önce de buna benzer bilgiler yazılmış olabilir ama yine de bazı ek bilgiler vereyim:
    Gumustr com adresinde güncel olarak verilen net aktif değer indikatif bir değerdir. Borsada işlem gören her bir payın karşılığı olarak ayrılan 6.5 gram fiziki gümüşün uluslararası piyasalardaki gümüşons fiyatı ve dolarTL kuruna bağlı o andaki değeridir. Bir başka ifadeyle bu borsa yatırım fonunu tasfiye ederek kapatma kararı alınacak olsa, portföy yönetim şirketinin elindeki fiziki gümüşleri serbest piyasada satarak her bir pay için geri ödemekle yükümlü olduğu pay başına 6.5 gram gümüşün anlık değeridir. Bu değerin değer göstergesi olmaktan başka bir fonksiyonu yoktur.
    Diğer taraftan borsada anlık olarak gördüğünüz ve alım satım işlemlerinin gerçekleştiği fiyat ise piyasanın bu gümüş ürününe o anda biçtiği fiyattır. Borsada rahat alınıp satılan, depolama, bulunurluk ve hızlı alıp satabilme sorunları olmayan bu üründe fon yönetimi fiziki gümüş bularak ilave fon arzı yapamadığı zamanlarda arz talebi karşılayamayabiliyor ve gösterge fiyatla piyasa fiyatı arasında fark oluşabiliyor. Bu farkın abartılı değerlere çıkması sevimsiz bir durum oluşturmakta.
    Finans Portföy'un buna benzer bir de GLDTR fiye bir ürünü daha var. O üründe mesela böyle bir fiyat farkı oluşmuyor. Çünkü buna alternatif olarak gerek serbest piyasadan, gerekse de banka altın hesapları ile altına rahatlıkla yatırım yapabilen insanlar böyle bir farkı yaratacak bir aşırı alım yapmaya gerek duymuyorlar bu fona.
    Yani gümüş için piyasada başka ürünlerle likit bir piyasa olmuş olsa, bu makas oluşmayacak.

4. %4 eksi....fon devreye girerse bugün dengeye oturur gibi....

M2004J19C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. %2 kadar fark kaldı. gümüş ons düşmeye devam ederse muhtemelen fon fiyatı aktif fiyatın da altına düşer.

6. %7 oldu bir ara....yarın fon 300 ile 400 bin daha mal alacak....bakalım robotun diğer ucu kaçta olacak....buralardadengelenmeli

7. Gösterge 42 den 41 e düştü....43 tehlikeli....10 yilliklar brent parite hertaraf anormal hareket....ons ve gumusde geri basarlarsa panisle yarın 37 lerbile gorunur

Valla ben bu fonda net aktif değer altı alım satım çok gördüm.Olay psikoloji,gümüş artık yönü aşağı çevirdi diye bir düşünce oluşursa herkes satıyor.Fon aldığının 12 kuruş üstüne satıyordu,ama artık zaten net aktifin yüzde 3 yüzde 4 üstü buluyor,son satacaklarından zarar bile yazabilir.Ama kaç gündür millete baya yukardan mal verdi,çok kar etti az bişi de zarar yazsın bir şey olmaz.

Sayfa 50/137 İlkİlk ... 40484950515260100 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •