Sayfa 521/741 İlkİlk ... 21421471511519520521522523531571621 ... SonSon
Arama sonucu : 5924 madde; 4,161 - 4,168 arası.

Konu: MNDRS - Menderes Tekstil

1. Oyakk yatirim sirketin hisselerini 177 fk dan satiyor
    Bu sigirlar dorduncu ceyrek hic Kar gelmesede 3 fk dan satiyor
    Bu is de ya bu bilanco yalan
    Yada baska hesap var
    Bu kadar sigir olamazlar

SM-N935F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Sampiyona nazar degdi.
    .
    ''Yatırım Tavsiyesi Değildir'' görüşlerim tamamen şahsi düşüncelerim olup beni bağlar

3.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    3.ceyrekte
    Tekstil sektörü ciro 967 mln, net kar 266.4 mln tl.

Tarim sektörü ciro 191 mln, net kar 6 mln tl.

Enerji sektörü ciro 120.5 mln tl, net kar ise 18 mln tl seklinde olmuş.

Bu çeyrekte tekstil tarafi sirtlamis sirketi ama orada da 140 mln tl lik ertelenmiş vergi geliri var. Ertelenmiş vergi geliri hariç net kar 126.4 mln tl. Yine de iyi bir rakam bence.

Anlayamadigim nokta tarim tarafi ilk iki çeyrekte para basarken bu çeyrekte neredeyse zarar ediyormuş. Bu nasil oldu, donatesin altin kadar değerli olduğu bir dönemde bizim seralarin domatesleri çöpe mi gitti gerçekten anlayamadim.

Enerji sektörü ise beklentiler dahilinde bence.

SM-M515F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
     Alıntı Originally Posted by Uc_kirkbes Yazıyı Oku
    Yazın güneşden faydalanma daha fazla bu tekstil maliyetini daha aşağı çekecektir. İhracaat güzel görünüyor. Eylül rakamlarını bilmiyorum ama bonkör davranıp 950 aldım (32%EFK +4 m yatırım faaliyetlerinden gelir )

Tarımda bir bilgim olmadığı için hasılatı 350 aldım (enflasyon menflasyondan dolayı) (50% EFK)

Enerji de hasılatı 121 aldım (Frqn21 selam olsun) (65% EFK)

120 ml (Kur gideri- kur geliri)
    20 mlyn (faiz gideri - faiz geliri)

(950*0,32+4)+(350*0,5)+(121*0,65)-(120+20)= 420 a yakın bir rakam bekliyorum

Vergiyi düşmeyi unuttuk -50 milyon da vergi

420-50 = 370 mlyn ana ortaklara düşen pay

420+292- 50 =662 mlyn 9 aylık
    Yapılan tahmin ve syn balıkadam'ın yayınladığı 3. çeyrek sonuçları
    Yeri geldi herkes buraya bir şeyler kattı

ABD verisi çok güçlü gelecek dedik kötü mü geldi ?
    Rüzgar bizden yana dedik enerji mi kötü geldi ? Enerji full zarar yazıyor gereksiz diyenlere inat
    Tekstil PMI'lar kötü olabilir ama hala ihracatımız çok canlı dedik. 3 ç'de ihracat mı kötü geldi

Taa aylar öncesinden Eur/Usd verisi Ve sepet kur tutulur dedik. Kurdan gol mu yedik ?
    Bu stok bu dönem için gereğinden fazla Net borç/favök alırken stokları da dahil edin bakın borçlar daha hızlı düşecek dedik. Borçlar düşmedi mi ?

Borç bir döneme kadar lineer azalır bir yerden sonra logaritmik azalır dedik. Azalmadı mı ?

Bazı yazılar bizi zan altında bırakır gibi olmuş. Şirketin bilançosu iyi gelecek dedik. Rıza yada Barbutçu iyi bir adam demedik

Benim belli başlı baktığım grafikler ve indikatörler var
    Biri ky indikatörü diğeri baz aldığım grafiğe göre ben biraz satış yaptım

düzeltir alırım dedim ama böyle saçma sapan bir satışı aklım hayalim almadı
    Zengini fakir eden müsrif evlattır .Memuru fakir eden süslü avrattır .Fakiri fakir eden kuru inattır

4. Daha önce hep döviz şokuna yakalandı

Ve hep ağır bedeller ödedi

Anladığım kadarıyla benim gibi hedge filanda bilmiyorlar ve öğrenmek istemiyorlar

O nedenle şu döviz işini bir an önce kapatalım diyebılırler

Bencede gayet yerinde olur

Kkm eyt vs çılgın paraların nereye kayacagı belli olmaz

Nereye kayarsa orayı çıldırtabılır o paralar

Alıntı Originally Posted by erdgass Yazıyı Oku
    Mevcut finansallar ile bedelli yapmasını gerektirecek bir durum göremiyorum geçmişte ciddi zararlar varken bedelsiz yapmamış şu an ciddi favök yaratıyor bu karlılığı 1-2 yıl daha devam ettirmesi halinde finansal borçlarını ciddi azaltır zaten, Akça Holding şirkete olan borçlarını ödemesi durumunda şirket finansal açıdan ciddi rahatlar. 126 milyon alacak için 31 Aralık 2022 vadeli bu tarihte tahsil edilecek deniyor. Daha önce bu alacağın vadesini vade farkı uygulamak şartıyla 1 yıl uzatmışlar. Bedelli için ciddi bir yatırım falan yapması halinde ihtiyaç olabilir.

Mevcut durumda döviz açık pozisyonu sebebiyle oluşan finansal giderler net kar rakamını törpülüyor ancak bir noktadan sonra bu açık pozisyon ciddi risk olmaktan çıkar (son bilançolar ile döviz açık pozisyonunda ciddi azalma var) şirketin son dönemde ciddi ivmeyle artan ihracat gelirleri ve enerji tarafında satışları yekdem ile usd bazlı gelirleri var. Yıl sonuna kadar holding'ten olan alacağını tahsil etmesi ve döviz açığını bir miktar daha azaltması halinde halinde ileride döviz kurlarının artması risk olmaktan ziyade döviz cinsi gelirleri sebebiyle şirketin lehine dönebilir.

5. Holding bu satışları neden böyle haraç mezat satar gibi yapıyor diye insan düşünüyor, holding in menderes tekstile olduğu gibi başka firmalara da borçları olabilir mevcut fiyatları satış için uygun görüyor olabilirler zira Mart ayında 2 lira olan hisse 10 liralara gidince satış için uygun şartlar oluştu diye düşünüyorlar sanırım. Hissenin böyle şelale düşüşü yaşaması patronun satışını görenler satış devam eder neden yukarıdan alayım diye önden satıp hisseyi aşağılara çekip oradan alırız diye düşünüyor olabilir. Bütün bunlar iyi niyetli yapılan düşünceler. Bilmediğimiz olumsuz bir gelişme varsa zaten yakında ortaya çıkar. Adam artık seans içinde sattım diye kap açıklaması atıyor, anlamadığım konu şirketten bir açıklama yok Spk de nedir bu düşüşün sebebi diye şirkete sormuyor.

6. Hedge var zaten ihracat ve enerji , malı döviz satıyor favök Yükseliyor alttan finansman gideri ile etki nötüre dönüyor özellikle enerji borçta büyük düşüş var borcun bit kısmı Euro ve dolar kazanan firma parite borç ödüyor patronun yaptığı kabul edilir değil 40 -70 olsa kimse pahalı demeyecek bir ortamda bunu yapması hoş olmadı ilk satışları anladık akça 136 alacak için anlaşılır ama bu günkü kabul edilmez resmen yıktı , şirket potansiyeli yüksek ama patron sıkıntılı tarihinde 0 temettü vermiş umarım değişir borsada 10fk altı sanayi kabul edilemez bence

7.  Alıntı Originally Posted by CEMIX Yazıyı Oku
    Daha önce hep döviz şokuna yakalandı

Ve hep ağır bedeller ödedi

Anladığım kadarıyla benim gibi hedge filanda bilmiyorlar ve öğrenmek istemiyorlar

O nedenle şu döviz işini bir an önce kapatalım diyebılırler

Bencede gayet yerinde olur

Kkm eyt vs çılgın paraların nereye kayacagı belli olmaz

Nereye kayarsa orayı çıldırtabılır o paralar

Yıl sonuna kadar döviz açığını biraz daha azaltırlarsa döviz açığı sebebiyle kur artışları artık ciddi bir risk olmaktan çıkar çünkü şirket nette ihracat geliri ve döviz cinsinden gelirleri olan (enerji tarafı) bir yapıya dönüşmüş durumda döviz borçlarının tamamını kapatmalarına gerek yok zira döviz cinsinden borçların faiz oranı gayet makul seviyede görünüyor. Tabi patron kötü biyetli olup bu bilançoları tersine çevirir mi diye düşünüyor insan ancak finansallara inceleyince birkaç yıllık süreçte artan bir hasılat ve brüt karlılığın dramatik bir şekilde tersine döneceğini sanmıyorum.

8. Hiç temettü ödememiş ama adamlar bu zamana kadar doğru dürüst kar da edememiş özellikle son birkaç yıldır artan kurlar sebebiyle belini doğrultamamış bir şirket muhtemelen şirkette geri zekalı yöneticiler var. Neyse hayırlısı artık.

Sayfa 521/741 İlkİlk ... 21421471511519520521522523531571621 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •