Sayfa 533/739 İlkİlk ... 33433483523531532533534535543583633 ... SonSon
Arama sonucu : 5910 madde; 4,257 - 4,264 arası.

Konu: MNDRS - Menderes Tekstil

1.  Alıntı Originally Posted by goncarov Yazıyı Oku
    Değerli Arkadaşlar, adamlar yazdıklarınızı okusa ne olur, okumasa ne olur " diyemiyoruz ". Çünkü söz konusu para olduğunda ; insanoğlunun kursağı doymak bilmiyor.

Borsada bir şirket hissesi satın almak = Bir şirkete ortak olmaktır.
    Allah iyi ortaklarla karşılaştırsın demekten başka ; elden bir şey gelmiyor.

Senaryo ve ihtimaller çok. Kalem adamın elinde istediğini yazıp,bize bilanço diye gönderiyor başkada bir bilgi kaynağı "kap, görsel medya" dışında ne yazık yok.
    Burada yapabileceklerimiz belli. Yorumlarız, düşünürüz, analiz ederiz, niyet okuruz ancak "sınırlı".

Ortaklık ile ilgili inancı olanlar için bir kaç emir.

"Doğrusu ortakların çoğu, birbirlerinin haklarına tecâvüz ederler. Ancak iman eden ve salih amel işleyenler bunun dışındadır, bunların sayısı ise ne kadar da azdır!( Sâd, 38/ 24)

Âdemoğlunun iki dere dolusu malı olsa bir üçüncüsünü ister. Ademoğlunun içini / karnını topraktan başka bir şey dolduramaz.(Buhârî, Rikâk, 10; Müslim, Zekât, 116)

Allâh, sizin namazlarınıza, oruçlarınıza değil, para münâsebetlerinize bakar. buyurmuştur. (bk. Kenzul-Ummal, h. No: 8435, 8436)

Tüccârlar kıyâmet günü fâcirler olacaklardır. Ancak dürüst ve doğrulukta bulunanlar müstesnâ.. (Tirmizî, Büyû , 4; İbn Mace, Ticârât, 3)

Doğru sözlü, dürüst ve güvenilir tâcir, nebîler, sıddîklar ve şehitlerle beraberdir. (Tirmizî, Büyû, 4)

İnsanlara öyle bir zaman gelir ki, kişi malı helâlden mi, haramdan mı aldığına hiç aldırmaz. (Buhârî, Büyû, 7, 23)

Malum okuyorsa patron ve ekibi, bu mesajları da iletsin kendisine. Son gülen iyi güler.
    şirket çatır çatır faiz alıp veriyor vadeli mal alıp satıyor dini karıştırmayalım o kadar dindarsak katılım endeksine geçip faizsiz kazananlara bakmak gerekir

borsa amme hizmet yeri değil herkesin tek amacı var para kazanmak
    bunu bilip davranmak gerekli herkes koç gibi düzgün tacir değil
    ama fiyatıda çook fazla baskılayamazsın

2. Selamlar Arkadaşlarlar
    Patron acımasızca 24 milyona yakın hisse satışı yaptı.Bana kalırsa bu satışlar feyk gibi. Ordan basıp diğer yerden topladı.
    Neden böyle düşündüğümü açıklayacak olursam.
    Şirketimiz değerli, ve sadece 100 milyon dolar civarında piyasa değeri ile işlem görüyor. Son dönemde borsadaki şirketlerin hangi değerlemelere geldiği hepimizin malumu. Patrona 500 milyon dolar senin şirket desek satacağını sanmıyorum.
    Döviz kuru son çeyrek 18,50 lerde başladı.Muhtemelen önümüzdeki seçime kadarda aşırı bir yükseliş yaşanmaz diye düşünüyorum. Kur böyle stabil devam ederse kârlılık dahada artacaktır.
    Ben patronun yerine olsam Enerji grubunu halka arz ederdim ordan müthiş bir kaynak oluşturur. Böylece faizsiz finansman sağlayarak, borçluluğu azaltır, faaliyet raporunda bahsedilen Rüzgar ve Jeotermal kurulu güç kapasitesini arttırır ve enerji depolama için bedava kaynak yaratirdim.
    Yenilenebilir enerjinin popülerliği düşünüldüğünde böyle bir adım atmamak saflık olur.Bakalim onlar ne düşünüyor yaşayıp göreceğiz.
    Akça tarımdan gelecek alacak, ve Bornova'da ki konut satış gelirini düşündüğümde, patron satışının bende inandırıcılığı yok maalesef...

3. Şuraya yazilanlarin 10 da 1 i şirkete veya spk ya yazılsa inanin patron böyle kafasina göre ben yaptim oldu şeklinde işler yapamaz. Haa yaptiysa da adam gibi açıklamasını yapmak zorunda kalir.

Zaman zaman karşilaşiyorsunuzdur, bazi şirketler "son zamanlarda yatirimcilarimızdan gelen yoğun talepler üzerine" diye başlayan kap aciklamalari yapiliyor. İşte onlar yatirimcinin sirketi zorlamasiyla olan şeyler.

Haaa sen yazdin mi diye sorarsaniz, evet gerekli yerlere gerekli sekilde yazdim.

Burada oturup, sirket yetkililerinin burayi okudugunu farzederek kendi kendimize yazmaktan daha kolay inanin. İki satır yaziya bakar.

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. Zamaninda ardyz bedelli acikladiginda sirketi arayip bu bedellinin onaylanma ihtimali çok zayif spk ya gerekli sikayeti yaptim dediğimde sirket yetkilisi biz gerekceleri ile birlikte spk basvurusunu yapacagiz saglam gerekcelerimiz var demisti. Sonrasinda cevremde hisse sahibi olanlarada benzer metinler yazdirarak spk ya sikayetci olmalarini sagladim.
    Gelinen noktada bedelli başvurusu reddedildi ve hisseler o günden sonra yukselmeye basladi.

Benim yazmamla ne olacak demeyin. Lutfen sizde elinizi taşin altina koyun ve göreceksiniz gercekten faydasi olacak. Ben buna defalarca şahit oldum.

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. İyi günler,

Şirket hisseleri son günlerde hakim ortağın yüklü satışları sonucu keskin bir düşüş yaşadı bildiğiniz üzere, halihazırda BIST te bulunan şirketlerden hakim ortak tarafından hisse satışı yapılanlar mevcut olup, bunlardan satışı yeni yatırım yapmak, yatırımları finanse etmek gibi nedenlerle gerekçelendirenlerde bu satış pozitif algılanıp hisse yükselişi devam etmekteyken neden Menderes Tekstil'de bu süreç yıkıcı bir şekilde olmuştur?

Hisselerin şu anki seviyesinin şirketin gerçek değerini yansıttığını düşünüyor musunuz, eğer düşünmüyorsanız bu konuda adım atmayı düşünüyor musunuz? Yenilenebilir enerji şirketlerinin 10, 20, 30 yıllık karlarıyla, yine gıda şirketlerinin yüksek çarpanlarla fiyatlandığı bir ortamda, hem gıda hem yenilenebilir enerji gibi stratejik ve pozitif ayrışmış çarpanlarla fiyatlanan sektörlerde hem de yüksek esas faaliyet karı elde ettiği tekstil sektöründe faaliyetleri olan Menderes Tekstil neden 1-1,5 yıllık esas faaliyet karı ile fiyatlanmaktadır? Bu fiyatlamada şirket ve patronu üzerinde oluşan 'yatırımcı dostu olmayan' imajının etkisi var mıdır?
    Şirketin Akça Holdingten alacaklarına dair son durum nedir?

Faaliyet raporunda belirtilen res ve jes projelerinde gelinen son durum nedir?

Yine faaliyet raporunda belirtilen enerji depolaması ile ilgili şirketin EPDK'ya bir başvurusu mevcut mudur?

Şirket borçlarını azaltmak ve yeni yatırımlar yapmak için kayıtlı sermaye tavanı çerçevesinde sermaye artırımı düşünüyor mu?

İyi çalışmalar.

Çok haklısınız sayın Balık Adam, az önce şöyle bir mail gönderdim, bakalım cevabı ne olacak.

Alıntı Originally Posted by tarik1234 Yazıyı Oku
    epiaş günlük üretim verileri
    balık tutmayı öğren bence
    https://seffaflik.epias.com.tr/trans...i-uretim.xhtml
    Teşekkür ederim.
    Çok iyisiniz.

Sorunun muhatabı siz değildinz ama üstünüze alınıp cevap vermeniz sorumluluk duygunuzun çok yüksek seviyede olduğunu gösteriyor.
    Kendinzle gurur duyabilirsiniz.

7.  Alıntı Originally Posted by acemi trader Yazıyı Oku
    İyi günler,

Şirket hisseleri son günlerde hakim ortağın yüklü satışları sonucu keskin bir düşüş yaşadı bildiğiniz üzere, halihazırda BIST te bulunan şirketlerden hakim ortak tarafından hisse satışı yapılanlar mevcut olup, bunlardan satışı yeni yatırım yapmak, yatırımları finanse etmek gibi nedenlerle gerekçelendirenlerde bu satış pozitif algılanıp hisse yükselişi devam etmekteyken neden Menderes Tekstil'de bu süreç yıkıcı bir şekilde olmuştur?

Hisselerin şu anki seviyesinin şirketin gerçek değerini yansıttığını düşünüyor musunuz, eğer düşünmüyorsanız bu konuda adım atmayı düşünüyor musunuz? Yenilenebilir enerji şirketlerinin 10, 20, 30 yıllık karlarıyla, yine gıda şirketlerinin yüksek çarpanlarla fiyatlandığı bir ortamda, hem gıda hem yenilenebilir enerji gibi stratejik ve pozitif ayrışmış çarpanlarla fiyatlanan sektörlerde hem de yüksek esas faaliyet karı elde ettiği tekstil sektöründe faaliyetleri olan Menderes Tekstil neden 1-1,5 yıllık esas faaliyet karı ile fiyatlanmaktadır? Bu fiyatlamada şirket ve patronu üzerinde oluşan 'yatırımcı dostu olmayan' imajının etkisi var mıdır?
    Şirketin Akça Holdingten alacaklarına dair son durum nedir?

Faaliyet raporunda belirtilen res ve jes projelerinde gelinen son durum nedir?

Yine faaliyet raporunda belirtilen enerji depolaması ile ilgili şirketin EPDK'ya bir başvurusu mevcut mudur?

Şirket borçlarını azaltmak ve yeni yatırımlar yapmak için kayıtlı sermaye tavanı çerçevesinde sermaye artırımı düşünüyor mu?

İyi çalışmalar.

Çok haklısınız sayın Balık Adam, az önce şöyle bir mail gönderdim, bakalım cevabı ne olacak.
    Emeğinize sağlık, tüm yatırımcıların sizin gibi yapması gerekir diye düşünüyorum. Cevap gelirse paylaşın lütfen.

Şimdiye kadar şirketlere çok soru sordum ama bilinen dışında bir şey söylediklerini hatırlamıyorum.
    Sadece bir defa tuclk yetkilisi,soruma o alınan makineler ve harcamalar henüz açılmamış Gebze fabrikası için diye cevaplamıştı. Ben de takipçilerimle paylaşmıştım. Ertesi hafta yatırım ilişkileri sorumlusu ayrılmış, yerine başkası atanmıştı

Genelde ne sorarsanız sorun, cevaplar kamuya açıklanmamış bir gelişme yoktur diye yapılır.

MNDRS Özelinde şirkete mail soru ve şikayetler beyhudedir.
    Kap gönderdi ya özel bir durum yokmuş işte .Küçük yatırımcıya giren kazık dışında.

Peki hiç bir şey yapılamaz mı?
    SPK ya hepimiz aynı anda mndrs tahtasında 15 ila 18 Kasım 2022 tarihlerinde yapılan işlemlerin Piyasa bozucu işlemler tebliğine uygunluk yönünden incelenmesini talep edebiliriz.

Piyasa Bozucu İşlemler Nedir?

Özgün Law Firm

Özgün Law FirmSERMAYE PİYASASINDA PİYASA BOZUCU EYLEMLER
    ANA SAYFA
    MAKALELER
    SERMAYE PİYASASINDA PİYASA BOZUCU EYLEMLER
    SERMAYE PİYASASINDA PİYASA BOZUCU EYLEMLER
    A. GİRİŞ

6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanununun (Bundan sonra kısaca “Kanun” olarak anılacaktır.) ilk maddesinde kanunun amacı sermaye piyasasının güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işleyişinin ve gelişmesinin sağlanması, yatırımcıların hak ve menfaatlerinin korunması için sermaye piyasasının düzenlenmesi ve denetlenmesi olarak belirtilmiştir. Kanunun bu amacının yerine getirilmesi için sadece işleyişe ilişkin genel düzenlemelere değil, kanun ile kurulan bu düzenin korunmasına ilişkin hükümlere de ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle ilgili kanunda düzenleyici ve emredici normların yanında cezai ve idari yaptırım içeren normlara da yer verilmesi kaçınılmaz bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu kapsamda Kanunun altıncı kısmında İdari Para Cezası Gerektiren Fiiller ve Sermaye Piyasası Suçları başlığı düzenlenmiş olup altıncı kısmın birinci bölümde İdari Para Cezası Gerektiren Fiiller, ikinci bölümde ise Sermaye Piyasası suçları düzenlenmiştir. Bu yazıda ise İdari Para Cezası Gerektiren Fiiller başlığı altında düzenlenen ve Piyasa Bozucu Eylemler ile bu maddeye dayanak çıkartılan Piyasa Bozucu Eylemler Tebliği (Bundan sonra kısaca “Tebliğ” olarak anılacaktır.) incelenecektir.

B. PİYASA BOZUCU EYLEMLER

Piyasa Bozucu Eylemler, Avrupa Birliği’ne uyum süreci dahilinde Türk hukukunda yasal bir çerçeveye oturan ve Avrupa Konseyi’nin 2003/6/EC sayılı Direktifi esas alınarak 2012 yılında hukukumuza dahil edilen düzenlemelerden biridir. Piyasa Bozucu Eylemler her ne kadar idari para cezası yaptırımını öngörmekteyse de gerek bu düzenlemeye verilen önem gerekse bu düzenlemenin caydırıcı fonksiyonu göz önüne alınarak 104. Madde de ayrı bir madde ile düzenlenmiştir. [1]

Piyasa Bozucu Eylemler, kanunda aynen “Makul bir ekonomik veya finansal gerekçeyle açıklanamayan, borsa ve teşkilatlanmış diğer piyasaların güven, açıklık ve istikrar içinde çalışmasını bozacak nitelikteki eylem ve işlemler, bir suç oluşturmadığı takdirde, piyasa bozucu nitelikte eylem sayılır.” Şeklinde tanımlanmıştır. Kanun maddesinde açıkça belirtildiği üzere bu madde suç sayılmayan ancak piyasaların güven, açıklık ve istikrar içinde çalışmasını bozan eylemlerin yaptırımı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu madde ile bir eylem veya işlemin piyasa bozucu eylem sayılabilmesi için kanun koyucu, bu işlem veya eylemin,

- Makul bir ekonomik veya finansal gerekçeyle açıklanamayacak olması,

- Borsa ve teşkilatlanmış sair piyasaların güven, açıklık ve istikrar içinde çalışmasını bozacak nitelikte olmasını,

- Bu eylemin bir suç oluşturmaması şartlarının birlikte gerçekleşmesini aramıştır. Şartlardan birinin gerçekleşmemiş olması halinde piyasa bozucu eylemden bahsedilemeyecektir

Tebliğ ile ilgili makale

https://www.ozgunlaw.com/makaleler/s...u-eylemler-957

Sayfa 533/739 İlkİlk ... 33433483523531532533534535543583633 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •