Special Days Image
Sayfa 542/739 İlkİlk ... 42442492532540541542543544552592642 ... SonSon
Arama sonucu : 5910 madde; 4,329 - 4,336 arası.

Konu: MNDRS - Menderes Tekstil

1.  Alıntı Originally Posted by meteor78 Yazıyı Oku
    Boş yapmasanız güzel olurdu ama bu yönetmelik var olan yenilenebilir enerji santralleri ile ilgili değil yeni kurulacak yenilenebilir enerji santralleri ile ilgili. Yenilenebilir enerji de Türkiye’de pek para etmiyor isteyen Ayen bilançosuna bakar. (Yeka ihalelerine göre daha iyi şartlarda olduğu için ilk başta başvurunun çok olması normal denilebilir ama yurt dışında res - ges işi ile kıyaslarsan belki de çok geride bir iş. Fizibilitesine bu nedenle ayrıca bakmam lazım dedim.) Peki bu işe o zaman ilk başta kimin girmesi beklenir tabi ki Turps, Aksen, Alark, Odas gibi fosil yakıtlara dayanan enerji şirketleri, enerji dönüşümü ile karbon ayak izini düşürmek için girer. Bunlardan Tuprs ve Aksen adım attı, Alark ve Odas atmadı. Turps zaten darphane modunda onun girmesi Entek ile birlikte çok normal. Hem parayı koyacak yer buldu hem de enerji dönüşümü için güzel adım. Aksen ile ilgili yorum yapmıyorum isteyen finansal tablolarına bakar. Genel olarak enerji şirketleri ise Odas ve Alark hariç oldukça borçlu. Öncelikleri de borçları ödemek. Ayen yurt dışı etkisiyle diğerlerinden ayrılıp Alark - Odas grubuna yaklaşıyor sadece. Tabi ki siz olaya uzak olunca komplike düşünmeniz de zor ama boş falan derseniz adamı fena bozarlar haberiniz olsun.
    alarko istesede sadece solo girebilir alcen meram dağıtımın sahibi olduğundan yassak
    odaş dönemsel kar yapıyor borcunu ödüyor

10 sene yektem sabit fiyat basit matematik bankalar kredi verdiğine göre rantabl projelerdir
    bankalarda en az sizin kadar uzman kredi analistleri vardır diye tahmin ediyorum

roterdam kömür fiyatları malum zirveden %70 düşüş yaşandı ki kış en güçlü talep zamanı mart itibari ile spotta elektrik düşecek

her mantıklı yatırımcı gibi bankalarda garantiye para verir rulette kırmızı 4 e oynamaz

mendereste havaya atacak parası yoktur kanaatim var

yatırımlara en erken 1- 1.5 sene sonra başlanır bu sürede zaten borç kalmaz
    zamana yayılırsa çok rahatlıkla finansman sıkıntısı yaşamadan yapar

2.  Alıntı Originally Posted by tarik1234 Yazıyı Oku
    alarko istesede sadece solo girebilir alcen meram dağıtımın sahibi olduğundan yassak
    odaş dönemsel kar yapıyor borcunu ödüyor

10 sene yektem sabit fiyat basit matematik bankalar kredi verdiğine göre rantabl projelerdir
    bankalarda en az sizin kadar uzman kredi analistleri vardır diye tahmin ediyorum

roterdam kömür fiyatları malum zirveden %70 düşüş yaşandı ki kış en güçlü talep zamanı mart itibari ile spotta elektrik düşecek

her mantıklı yatırımcı gibi bankalarda garantiye para verir rulette kırmızı 4 e oynamaz

mendereste havaya atacak parası yoktur kanaatim var

yatırımlara en erken 1- 1.5 sene sonra başlanır bu sürede zaten borç kalmaz
    zamana yayılırsa çok rahatlıkla finansman sıkıntısı yaşamadan yapar
    Şurada o kadar yanlış var ki neyi düzelteceğimi şaşırdım. 🤣 Bir kere en basitinden spotta elektik fiyatlarını belirleyen Botaş’ın doğalgaz tarifesidir. Peki Botaş’ın bundan haberi var mı. 🤣

3.  Alıntı Originally Posted by meteor78 Yazıyı Oku
    Bunlar önlisans başvuruları ve muhtemelen çoğu başvuru yatırıma dönülmeyecek. 1) Enerji depolama olgunlaşmış bir teknoloji değil. Eğer öyle olsaydı yenilenebilir enerjiye kafayı takmış AB�de enerji krizi olmazdı. 2) Yenilenebilir enerjide Auf varken ve güzel marj yokken bu kadar başvuru ilginç. Muhtemelen önlisansı alayım cepte olsun kafasındalar. Yeka�ya göre daha iyi marj var ama Yeka yerine yurt dışında da res - ges yatırımı yapılabilir. 3) Tuprs - Entek hariç bu yükün altından rahat kalkabilecek Ayen, Odas ve Alark var. Bunlar başvurmadı, bu da ilginç. Ayen ve Alark yurt dışı yenilenebilir enerji projelerine başvuruyor. Alark ve Odas karbon ayak izi meselesine rağmen henüz bu konuda adım atmadı. Demek ki işin fizibilite boyutu çok da net değil. 4) Bunları yazsak da boş, Aydem tek kapla kötü bilançoya rağmen üç tavan yaptı.
    Teşekkür ederim meteor hocam. Sirket degerleri göz önününe alındığında Ayen attigi kap ile 3 tavan cekmesi benide şaşırttı acikcasi.

Aslına bakarsanız bende uzun vadede bu res, ges yatirimlarinin bu kadar verimli (amorti sürelerinin 4-5 yıl olmasi) olabilecegini zannetmiyorum.
    Aklima bundan 10-15 yil once yapılan dçs yatirimlari geliyor. Bu santrallerde lisans alinirken ve yapılırken yanlış hatırlamıyorsam simdiki ges ler gibi 4-5 yilda amorti edecegi hesabıyla yapildi ama sonrasinda evdeki hesap çarşıya uymayinca yıllarca borc icinde yuzduler.

Ama kısa ve orta vadede bir müddet daha ges ve reslerin popülerliği devam edecek gibi görünüyor.

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by meteor78 Yazıyı Oku
    Şurada o kadar yanlış var ki neyi düzelteceğimi şaşırdım. �� Bir kere en basitinden spotta elektik fiyatlarını belirleyen Botaşâ€™ın doğalgaz tarifesidir. Peki Botaşâ€™ın bundan haberi var mı. ��
    kömür ağırlıklı belirlenir
    AUF güncellenmesine ilişkin formüller yayınlanmış;
    TÜİK tarafından yayımlanan üretici fiyat endeksi,
    “ICE Rotterdam Coal Futures†kapanış endeksi,
    BOTAŞ elektrik üretim tesisleri gaz fiyatı,
    TCMB efektif USD satış döviz kuru,
    ve iletim sistemi kullanım tarifesi

bişeyden anladığınız yok bu şirket fizibilite yapıyor çalışanlar uzmanlar anlamıyor 300 milyon dolar yatırım yapacak banka 300 kredi verecek onlarda işi bilmiyor bi siz maşalah
    yok kar yapmaz o yapmaz bu yapmaz şu yamaz
    yapmaz babam yapmaz

5.  Alıntı Originally Posted by tarik1234 Yazıyı Oku
    kömür ağırlıklı belirlenir
    AUF güncellenmesine ilişkin formüller yayınlanmış;
    TÜİK tarafından yayımlanan üretici fiyat endeksi,
    “ICE Rotterdam Coal Futures†kapanış endeksi,
    BOTAŞ elektrik üretim tesisleri gaz fiyatı,
    TCMB efektif USD satış döviz kuru,
    ve iletim sistemi kullanım tarifesi

bişeyden anladığınız yok bu şirket fizibilite yapıyor çalışanlar uzmanlar anlamıyor 300 milyon dolar yatırım yapacak banka 300 kredi verecek onlarda işi bilmiyor bi siz maşalah
    yok kar yapmaz o yapmaz bu yapmaz şu yamaz
    yapmaz babam yapmaz
    Ben kar yapmaz demedim, önlisans için başvurup işin fizibilitesine muhtemelen sonradan bakacaklar dedim ve Tuprs zaten bu durumu kap’ta açıklamış. Tuprs bu işin altından rahat kalkar ama borçlu enerji şirketlerinin hepsi için bu durum geçerli olur demek komedi ötesi. Bir çok şirketin bu işe başvurması ilerisi için opsiyon almaya eşdeğer ama sizin gibi konuya uzak birine bunu anlatmak zor. Tuprs kap açıklaması altta, okuma yazma bilen zaten anlar. Benim için konu kapandı. Siz kendiniz yazın, kendiniz çalın. 🤣

https://www.kap.org.tr/tr/BildirimPdf/1081467

6.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Teşekkür ederim meteor hocam. Sirket degerleri göz önününe alındığında Ayen attigi kap ile 3 tavan cekmesi benide şaşırttı acikcasi.

Aslına bakarsanız bende uzun vadede bu res, ges yatirimlarinin bu kadar verimli (amorti sürelerinin 4-5 yıl olmasi) olabilecegini zannetmiyorum.
    Aklima bundan 10-15 yil once yapılan dçs yatirimlari geliyor. Bu santrallerde lisans alinirken ve yapılırken yanlış hatırlamıyorsam simdiki ges ler gibi 4-5 yilda amorti edecegi hesabıyla yapildi ama sonrasinda evdeki hesap çarşıya uymayinca yıllarca borc icinde yuzduler.

Ama kısa ve orta vadede bir müddet daha ges ve reslerin popülerliği devam edecek gibi görünüyor.

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Tavan olan Aydem. Doğalgaz örneği dahil düşündüm ama yazmadım. Mndrs’in kapı muhtemelen tahtadaki operasyonun bittiğine işaretti. Bunu söyleseydim de konu buralara gelmeseydi. 🤣

7.  Alıntı Originally Posted by meteor78 Yazıyı Oku
    Ben kar yapmaz demedim, önlisans için başvurup işin fizibilitesine muhtemelen sonradan bakacaklar dedim ve Tuprs zaten bu durumu kapâ€â•ta açıklamış. Tuprs bu işin altından rahat kalkar ama borçlu enerji şirketlerinin hepsi için bu durum geçerli olur demek komedi ötesi. Bir çok şirketin bu işe başvurması ilerisi için opsiyon almaya eşdeğer ama sizin gibi konuya uzak birine bunu anlatmak zor. Turps kap açıklaması altta, okumaya yazma bilen zaten anlar. Benim için konu kapandı. Siz kendiniz yazın, kendiniz çalın. ��

https://www.kap.org.tr/tr/BildirimPdf/1081467
    300 kredi aldın

rüzgarı ölçtürdün ortalama 75 milyon dolar favök yaratıyorsun

6 sene kredi aldın %7 faizle toplam 420 ödeyeceksin
    6 senede 450 favök yapacaksın spot değil sabit fiyat
    risk 0 yakın

doğalgaz bildiğim kadarıyla yenilenebilir enerji değil hammaddeye bağlı cari açık kur patlayınca devlette doğalgaz fiyatını arttırdı bu sebeple üreticiler zarar etti
    devlet bildiğim kadarıyla rüzgarı para ile satmıyor maliyet yok hammadde yok 0 maliyet zero

hakkatten komik yazdıklarınız

risk vs yok tek risk fiktif gelecek dönemlerde ödeyeceği kredilerin kur farkı nedeniyle şirket karının baskı altında kalması ki onuda yolu var

siz açıkca umrum da değilsiniz mevzu okuyan doğru bilgilensin

8.  Alıntı Originally Posted by meteor78 Yazıyı Oku
    Boş yapmasanız güzel olurdu ama bu yönetmelik var olan yenilenebilir enerji santralleri ile ilgili değil yeni kurulacak yenilenebilir enerji santralleri ile ilgili. Yenilenebilir enerji de Türkiye’de pek para etmiyor isteyen Ayen bilançosuna bakar. (Yeka ihalelerine göre daha iyi şartlarda olduğu için ilk başta başvurunun çok olması normal denilebilir ama yurt dışında res - ges işi ile kıyaslarsan belki de çok geride bir iş. Fizibilitesine bu nedenle ayrıca bakmak lazım dedim. Ayrıca bugün fizibitesi uygun olan bir iş, yarın bir yönetmelik veya strateji değişimi ile istenen sonucun çok gerisinde kalırsa ne olacak. Son yıllarda kaç kez yaşadık bunu. Bunların hepsi birlikte düşünüldüğünde yurt dışında devlet garantili işleri kovalamak varken şirketlerin önlisans başvurusu için sıraya girmesi normal olsa da bu başvuruların hemen yatırıma dönüşeceğini düşünmek normal olmaz.) Peki bu işe o zaman ilk başta kimin girmesi beklenir tabi ki Turps, Aksen, Alark, Odas gibi fosil yakıtlara dayanan enerji şirketleri, enerji dönüşümü ile karbon ayak izini düşürmek için girer. Bunlardan Tuprs ve Aksen adım attı, Alark ve Odas atmadı. Turps zaten darphane modunda onun girmesi Entek ile birlikte çok normal. Hem parayı koyacak yer buldu hem de enerji dönüşümü için güzel adım. Aksen ile ilgili yorum yapmıyorum isteyen finansal tablolarına bakar. Genel olarak enerji şirketleri ise Odas ve Alark hariç oldukça borçlu. Öncelikleri de borçları ödemek. Ayen yurt dışı gelirleri etkisiyle diğerlerinden ayrılıp Alark - Odas grubuna yaklaşıyor sadece. Tabi ki siz olaya uzak olunca komplike düşünmeniz de zor ama boş laf falan derseniz adamı fena bozarlar haberiniz olsun.

Gerçi bu kadar yazmaya da gerek yok, Tuprs’ın açıklamasının aşağıdaki kısmını okuyanlar bu işin fizibilitesi ile ilgili netlik olmadığını zaten anlar.

“Ön lisans alınması halinde uygulamaya alınacak projelerin yatırım süreci, maliyet ve finansman esasları netleştiğinde yatırımcılarımız ile ayrıca paylaşılacaktır.”
    Elinize sağlık. güzel bir analiz olmuş.

yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 542/739 İlkİlk ... 42442492532540541542543544552592642 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •