Sayfa 617/741 İlkİlk ... 117517567607615616617618619627667717 ... SonSon
Arama sonucu : 5924 madde; 4,929 - 4,936 arası.

Konu: MNDRS - Menderes Tekstil

Alıntı Originally Posted by clastobar Yazıyı Oku
    Sayın mdal ve 3:45 artık yavaş yavaş döviz artışının menderes için olumlu olacağı dönemlere geliyoruz demişler en korkulan dönem artık geride kalıyor olması ne güzel röntgen çeken bilgilendirici yazılar yazan herkese bütün forumdaşlara teşekkürler emeğinize sağlık.
    Daha önce döviz borçları yönünden kritik eşiğin artık geçildiğinden bahsetmiştik.
    Bundan sonra kur artışları MNDRS in lehine sonuçlar doğuracaktır.

Şöyle ki;

Kurların 2021/9 aylıkta sıçradığı dönemde
    Yurtdışı satışlar 840 Milyon TL iken,
    Döviz pozisyonu açığı 1.216 Milyon TL idi.

2022/12 Aylık bilanço döneminde ise
    Yurtdışı satışlar 2.123 Milyon TL iken,
    Döviz Poz. Açığı 1.236 milyon TL olmuştur.

Yani kurlarda bir sıçrama olması halinde ihracat gelirleri artışı, döviz borçlarından daha fazla artışa sebep olacaktır.
    Bu nedenle döviz pozisyonu açığı yönünden kritik eşik aşılmıştır.

MNDRS yatırımcılarının sağlam durması, her dalgalanmada satıp spekülatörlerin ekmeğine yağ sürmemeleri gerekir

Görüyorum ki her yükseliş dalgasında alımlar yapılıyor, düşerken ağlaşmalar artıyor.

Halbuki küçük yatırımcılar bunun tam tersini yapmalı. Düşerken almalı zirvelerine yakın iken kısmi satış yapmalılar. Maalesef hep tersini yapıyorlar.

Ben düştükçe elimdekilere ilave alım yaparım. Zirveye yaklaştığında ilave aldıklarımı veririm ki, tekrar düşürürlerse geri alım yapabileyim.

Hissesini aldığın şirkete ya güveneceksin ya güveneceksin.
    MDAL iyi biliyor. 5-6 larda kimse yaklaşmaz iken biz sürekli ilave alımlar yaptık.
    Şirkete finansallara güvenmesek zaten tamamen satar çıkardık.

3. burda 1 milyar üstü kar geleceğini taa ekim kasım ayında yazmıştım
    şirkette sıkıntı yok
    iyide yönetiyıorlar gram şüpemyok
    ama küçük yatırımcı ile sorunları var bunu genel kurula katılan herkes görmüş anlamıştır yazılanın dışında şifaen verilen cevaplar var bende 5-6 arasından oldukça maliyetlendim açık söyleyeyim bana göre ederi 1,3 milyar stoğa açık söyleyeyim tüm fabrikayı depo yapsanız yetmez tahminim yarı yarıya reel stoktur en az 35-40 tl olmalı oda zayıf geçecek 2023 için yani dolar bakarsak yaklaşık hisse başı 2 dolar yapıyor
    ***ekimde niye 5 gün üst üste hisse sattılar açıklayamadılar
    ****40 milyon geri çekileni zaten hiç açıklayamadılar
    *****bedelsiz verebilirdi en son 13 sene önce bedelsiz yapmış hiç düşünmedik planımız yok dediler ki bunu söyleyen arkadaş eski hesap uzmanı
    ben bu sebeperle azalttım kısaca şirkette patron iskontosu oldukça fazla
    umarım düzelir paylaşımcı olurlar bende sattıklarımı 15 tl den bile olsa gönül rahatlığı ile yerine koyarım
    cumada yazdım temele çok takılmam bir sene zarar eder bir sene kar ama otel mevzu açık söyleyeyim mantıklı iş gelmiyor
    her iki bloktada daireler var tek blok olsa toplu olur vs yönetimi operasyonu kolay ama anladığım otel günlük kiralama tarzı bişey yapacaklar satışıda arzı arttırmak istemiyorlar, her ay 5-7 tane satsınlar ödenen faizi çıkarsın yine yeter
    bu şirketin yönetim tarzı borçlanmak mal biriktirmek üzerine ,2000 den beri 0 temettü vermiş ,(oysa ford yada diğer şirketler hem yatırım yapıp hemde temettüğ ödeyebiliyor ağırlıklarını atsa mendereste aynısını bence yapabilir) ,bi taraftan borç bir taraftanda varlık büyüyor , benim tarzım tam tersi ben ofisler dahil hepsini satar ana faaliyetime odaklanırım her sene ortaklarıma temettü dağıtırım riskim düşük olduğundan piyasanın 2-3 puan altında borçlanırım gelen paranın bir kısmıylada enerji yatırımlarımı finanse ederim %10 dolar faizi ile kimse borçlanmaz 2 yıldan öncede 5 altına gelmesi çok zor bu sebeplede enerji anca favök kadar yatırım yapabiliyor yılda 20 faiz düş 17 milyon dolar yapılan yatırımda 13 civarı olacak büyük yatırım yapma şansı şuan 0 ,projeyi satsa yada gyo yapıp halka açılsa borç namına pek bişey kalmayacak ama vergi avantajı için fon çıkartacaklarmış %80 doluluk gecelik 1500 tl 220 daire yılda brüt :100 milyon kazanırsın 1 milyar sat parça parça gyo üstün faize koy yılda 400 kazanırsın

ofisler trendmarkt dükkanlar vs hepsini 1.2 milyara sattı 60 milyon euro para yaptı 0 borç kapatsın 60 milyon euroya yaklaşık 80 mw res yaparsın senedede en az 15-20 milyo euro favök üretirsin şirket değerlemesi ne olur
    elektrik üretimin şuan 72 mw (kojen fabrikaya çalışıyor almadım)
    akça ek kapasite 14,40
    bide 80 ekle
    toplam 165 mw kapasite 40-50 milyon dolar favök yapar 10 favök değerle ederi net 400 milyon dolar olur enerji bölümü 400/250=hisse başı 1,6 dolar yapar borç bitincede 2 dolar yapar her sene 30 milyon dolar yatırım yapabilir seviyeye gelir yada 150 milyon dolar yapar yıllık anapara+faizi rahatlıkla öder
    tekstil+tarımda bonus olsun
    Son düzenleme : tarik1234; 02-04-2023 saat: 18:00.

4. aliağa bu yıl yekdem çıktı

yekdemde olsaydı 7,3 cent alacaktı ve toplam alacağı dolar 954,791 dolar olacaktı.

Yekdemden çıkınca gün öncesi piyasadan satmıştır .

saatlik PTF x saatlik üretimden 1,793,571 USD alacak 87,8 % daha fazla
    Zengini fakir eden müsrif evlattır .Memuru fakir eden süslü avrattır .Fakiri fakir eden kuru inattır

5.  Alıntı Originally Posted by Uc_kirkbes Yazıyı Oku
    aliağa bu yıl yekdem çıktı

yekdemde olsaydı 7,3 cent alacaktı ve toplam alacağı dolar 954,791 dolar olacaktı.

Yekdemden çıkınca gün öncesi piyasadan satmıştır .

saatlik PTF x saatlik üretimden 1,793,571 USD alacak 87,8 % daha fazla
    Ptf yok auf var 88 cent

6. Bugün yıldız pazara geçiyor hayırlı olsun

7. Ayın ilk devre kesici işlemi, seans açılışından 52 saniye sonra MNDRS ile gerçekleşti. Emeği geçenlere teşekkürler
    Yazıklar olsun
    Genel Kurula 10 üstü rakamlarla girip , bir nebze küçük yatırımcının gözü boyandı. Sonrası taban ve bugün açılışta eksi yüzde 7

8. Bu gidişle bugünde tabanlar bu iyi aile çocukları

Sayfa 617/741 İlkİlk ... 117517567607615616617618619627667717 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •