Sayfa 738/739 İlkİlk ... 238638688728736737738739 SonSon
Arama sonucu : 5910 madde; 5,897 - 5,904 arası.

Konu: MNDRS - Menderes Tekstil

1.  Alıntı Originally Posted by erdgass Yazıyı Oku
    Menderes nette borçlu bir şirket, geçmişten bu yana süregelen bir borçluluk var bu borçların içinde %11-14 arasında faizli TL cinsinden krediler var. Enflasyon muhasebesi ile bunlardan parasal kazanç oluşması gerekir..
    Muhtemelen net kara gelene kadar olumsuz bir tablo olusacak ama net kar tarafi pozitif etkilenecek.

Piyasa hangisini fiyatlayacak bakalım.

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Muhtemelen net kara gelene kadar olumsuz bir tablo olusacak ama net kar tarafi pozitif etkilenecek.

Piyasa hangisini fiyatlayacak bakalım.

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Olumsuz tablonun geride kalmış olabileceğini düşünüyorum. 3.çeyrekte tarım iş kolu 96 milyon brüt zarar açıklamıştı, buna bir anlam veremedim şirket mevsimsel etki gak guk gibi gerekçeler öne sürmüştü, basında döviz bazında kuru meyve ihracatının ve birim fiyatlarının arttığına ilişkin haberler vardı son birkaç çeyrektir kur artışı da enflasyon ile orantılı gidiyor. Zaten şirketin tarım iş kolu grup şirketi ile yaptığı bir iş en gri nokta, eğer buradan bir katakulli olmazsa enerji tarafı satışlar zaten usd bazlı, ayrıca son çeyrek gayrimenkul değerlemeleri olacak, döviz açık pozisyonu tarihi en düşük seviyelere gerilemişti, zayıf olarak tekstil tarafı gelebilir. Bakalım bilanço gelince belli olur.

3. Enflasyon muhasebesinde amortisman kaynaklı zarar açıklanabilir ki fiyatlamada bunu gösteriyor amortisman 200 milyondan 600 milyona çıkabilir Buda faaliyet zararı ve net zarar demek dd beklentinin de altında gelebilir fiyatlama sanki enflasyon muhasebesi zararı geleceğini gösteriyor

4.  Alıntı Originally Posted by tarik1234 Yazıyı Oku
    Enflasyon muhasebesinde amortisman kaynaklı zarar açıklanabilir ki fiyatlamada bunu gösteriyor amortisman 200 milyondan 600 milyona çıkabilir Buda faaliyet zararı ve net zarar demek dd beklentinin de altında gelebilir fiyatlama sanki enflasyon muhasebesi zararı geleceğini gösteriyor
    amortisman ve kur zararı vergiye tabi.. net parasal pozisyonları altında kar göstermesi lazım. stok kaynaklı brüt kar bozulacak. etkisini hesaplayamadım
    YATIRIM, sonu yanlış giden SPEKÜLASYONDUR. EĞER, zamanında spekülasyondan çıkmazsanız MECBUREN yatırımcı olursunuz.

5. iyi geleceğini düşündüğüm bilanço için neden indirdiler anlam veremedim. hesapta mı hata yaptım bilemiyorum.
    YATIRIM, sonu yanlış giden SPEKÜLASYONDUR. EĞER, zamanında spekülasyondan çıkmazsanız MECBUREN yatırımcı olursunuz.

6. 2022 yıl sonu sabit kıymetlerini değerlemeye tabi tutmuştu zaten bu yüzden de 2023 yılı amortisman giderlerinde ciddi artış oldu enf düzeltme etkisi sınırlı olur.

7.  Alıntı Originally Posted by erdgass Yazıyı Oku
    2022 yıl sonu sabit kıymetlerini değerlemeye tabi tutmuştu zaten bu yüzden de 2023 yılı amortisman giderlerinde ciddi artış oldu enf düzeltme etkisi sınırlı olur.
    196m dokuz aylıkta

8.  Alıntı Originally Posted by mdal Yazıyı Oku
    196m dokuz aylıkta
    Bir önceki yıl aynı dönem 66 milyonmuş değerleme yapınca 3'e katlamış, gerçi amortisman giderinin nakit çıkışı yaratan bir etkisi yok daha az vergi demek oluyor ancak net kar rakamını düşürüyor. Piyasa nakit akışını pek önemsemiyor.

Sayfa 738/739 İlkİlk ... 238638688728736737738739 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •