Sayfa 528/740 İlkİlk ... 28428478518526527528529530538578628 ... SonSon
Arama sonucu : 5916 madde; 4,217 - 4,224 arası.

Konu: MNDRS - Menderes Tekstil

1. dün gece rüyamda bile taban yedim. manyak ettin bizi mndrs.

yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by lamuerte Yazıyı Oku
    dün gece rüyamda bile taban yedim. manyak ettin bizi mndrs.

yatırım tavsiyesi değildir.
    bazı rüyaların tersi olurmuş) öyle umalım

3. Sağdan bakıyorum, mükemmel bir bilanço. Soldan bakıyorum, mükemmel bir hikaye. Neresinden bakarsan bak, mükemmel bir bilanço ve hikaye ama haftalık grafiğin sonunda kırmızısı yeşilden uzun kocaman iki mum(Yutan ayı). Patron, emekleri için her türlü övgüyü(!) hak ediyor.

Böyle bir bilançoyu hiç eden patron, başka neler yapmaz..
    Bence, borsaya yeni giren acemi yatırımcıların bu hissede pozisyon almasına neden olabilecek çok olumlu yorumlardan kaçınmak lazım. Bu şekilde satış yapan patron, bilanço konusunda ya bizim bilmediğimiz şeyler biliyorsa...

Ben de çok umutluydum. Hatta patron satışları başladığından buyana defalarca satış emri girdim ama her defasında bilanço ve hikaye nedeniyle onay tuşuna basmaktan vazgeçtim(Maliyetim 3,55). Duygusal davrandım ve hiç hisse satmadım yani. Büyük hataydı.
    Ha, belki hayal ettiğimiz büyük rakamlara gider ama şu da bir gerçek ki; düşen bıçak tutulmaz.

Patron satışları nefes aldırmadan devam ederken, haftalık grafiğin tepesinde kocaman bir yutan ayı otururken büyük hedefler vermek, borsaya yeni giren bazı yatırımcıları zarara uğratabilir. Yapılmamalı bence. Hele hele, duyumlara, tüyolara kulak tıkanmalı.

Bilançonun her ayrıntısını, bilmediğimiz her noktasını bilen patron bu şekilde satış yaparken, tüyolara inanmak doğru olmaz bence.

Ha, grafik bu hale getirildikten sonra, gerekli düşüş dalgaları ve dip formasyonu oluşmadan, fiyat direk yukarı çekilirse, büyük bir manipülasyon açık edilmiş olur ki; sırf bu nedenle bile, fiyat hareketlerini bazı teknik şartları yerine getirmeden direk yukarı çekeceklerini düşünmüyorum.
    Ha, yanılıyorsam, göstermelik bile olsa; kimsenin yasaları takmadığı ispatlanmış olur.

Ne diyebiliriz ki... Yaşarsak göreceğiz. Hayırlısı olsun!
    NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE!

4.  Alıntı Originally Posted by erdgass Yazıyı Oku
    Holding bu satışları neden böyle haraç mezat satar gibi yapıyor diye insan düşünüyor, holding in menderes tekstile olduğu gibi başka firmalara da borçları olabilir mevcut fiyatları satış için uygun görüyor olabilirler zira Mart ayında 2 lira olan hisse 10 liralara gidince satış için uygun şartlar oluştu diye düşünüyorlar sanırım. Hissenin böyle şelale düşüşü yaşaması patronun satışını görenler satış devam eder neden yukarıdan alayım diye önden satıp hisseyi aşağılara çekip oradan alırız diye düşünüyor olabilir. Bütün bunlar iyi niyetli yapılan düşünceler. Bilmediğimiz olumsuz bir gelişme varsa zaten yakında ortaya çıkar. Adam artık seans içinde sattım diye kap açıklaması atıyor, anlamadığım konu şirketten bir açıklama yok Spk de nedir bu düşüşün sebebi diye şirkete sormuyor.
    Finansal Rapor dipnotlarda İlişkili Taraflardan Alacaklar kısmına bakarsanız hisse satımı yapan Akça Holding'ten alacak görünmemekte, yani Akça Holding'in Menderes Tekstil'e borcu yok. Bu satışlar için başka bir senaryo düşünmek icap eder.

Toplam 508,7 Milyon TL Osman Akça Tarım Ürünleri'nden Ticari ve Ticari olmayan alacak var, İlişkili Taraf Alacaklarla ilgili dipnotlara göre. Bu durumda hisse satışlarından elde edilen para Menderes'e borç ödemesi filan için kullanılacaksa Akça Holding Osman Akça Tarım Ürünlerine bu parayı borç verir, onlarda Menderes'e olan borçlarını öderler. Osman Akça Menderes yerine aynı parayı holding'e borçlanmış olur. Böyle bir senaryo ise durum pozitif olarak algılanabilir ancak. Menderes de bu alacaklarını kendi borçlarını ödemek için kullanabilir. Bu pozitif senaryo.

Negatif senaryo, Menderes borçlarını bir kısmını ödemek için bedelli sermaye artırımı kararı alır, Akça Holding kendi payına düşen bedelin bir kısmını ya da tamamını (ne kadarlık bir sermaye artırımı düşünüldüğüne bağlı) hisse satışlarından elde edilen meblağı kullanarak öder, ortaklık payları düştüğü için de diğer daha büyük kısmı halka açık hissedarların üstüne kalır doğal olarak. İnşallah bu negatif senaryo gerçekleşmez.

Başka senaryo aklına gelen varsa yazabilir.

Hissedarı değilim ama bilançoya dikkatimi çeken bazı arkadaşlar sayesinde biraz kurcalamaya karar verdim alınabilir mi diye. Ama bu hisse satışlarının ne için kullanılacağı kısmı kafa karıştırıcı. Oldum olası ana ortağın hisse sattığı şirketlere hep kuşkuyla yanaşmışımdır, bu bilançolara rağmen elim al tuşuna gitmiyor sırf bu sebepten. Bu hafta biraz daha beklemeyi tercih edeceğim.

Hissedar arkadaşlar adına tez zamanda fiyatın tekrar pozitif yöne evrilmesini dilerim. Bol kazançlar.
    Son düzenleme : deva-i dert; 21-11-2022 saat: 03:09.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

5. Sn. deva-i dert

Evet yanlış ifade etmişim borçlu şirket Osman Akça Tarım ancak holding de bunların babası konumunda o açıdan değerlendirdim. Benim finansal tablolardan gördüğüm Menderes'in borç ödeyememe gibi bir sorunu yok faaliyetleri ile borçlarını rahatlıkla çevirebilir görünüyor. Menderes'in grup şirketi Osman Akça Tarım'dan (muhtemelen şirket sıkıntılı) alacağını tahsil etmekte sorunu var. Ayrıca Menderes'in bana göre bir bedelli sermaye artırımı yapma ihtiyacı da yok bedelli yapması gereken şirket Osman Akça Tarım A.Ş. bu şirket bedelli ser. artırımı yapar holding bu şirkete parayı koyar onlarda Menderes'e olan borçlarını öderler. Menderes'in bir miktar döviz açık poz. sorunu var bu yıl içerisinde bu açıklarını ciddi oranda azalttıkları görülüyor ve şu an için döviz kuru ciddi bir risk olmaktan çıkmış görünüyor. Çünkü döviz cinsinden borçlarına karşılık ihracat gelirleri var, enerji işkolu satışları usd cinsinden.(doğal hedge) Bakalım Osman Akça Tarım yıl sonu vadesi dolacak olan borcu ve diğer borçlarını nakit ödeme yaparak mı kapatacak yoksa Menderes'e bağ, bahçe verip öyle mi mahsuplaşacaklar yakında belli belli olur. Benimkisi de eşeğin akılına karpuz kabuğu getirmek gibi oluyor, burayı okuyorsa

Esastan ayrı farklı yönlere saparak fikirler üretmek şu alamada pek doğru değil bence
    Mevcut veriler işığında değerlendirmeler yapamak daha doğru .
    Şimdi elde olanlar:
    2021 de Şirket 65 milyon hisse satışı yapacağım demiş. Buradan elde eldilen gelirleri mndrs in finansal borçlarının ödenmesinde kullanacağım demiş
    Fiyatlar uyugun değil diyerek bu kararın uyguanmasında iptal veya ertelenme yapılmış.
    Şirket finansal dipnotlarda ilişkili taraf vadesi geçmiş borçlarını 2022 sonuna kadar ödeyeceğim demiş.taahhüt etmiş.
    Aradan 2 seneye yakın geçmiş.
    Şimdi bu hisseler yeniden satılşa geçildi..

Neden satıldı? ne kadar satılacak? Şirket taahhütlerini bağlı kalacak mı?

Aksi bir belge veya duyum var mı?
    Ben göremedim.
    Yanlış şeyler düşünmek için hiç bir done yok. Bir iki yorumcumun evhamları vesveseleri dışında.

Hayırlısı olur inşallah.
    Ben olumluya dönecektir düşüncesinde olduğum için pozitifim.
    Ancak olumsuz yeni gelişmeler olur ise bu da bizi aşar.

7. Vakıf (patron) tekrar satışa geçmezse dipten döndük denilebilir. Üstüne birde satistan elde edilen gelirin menderese verilecegi haberi gelirse hizlica 9-10 tl lere gelinebilir tekrardan.

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. İlave alım yapacağım ama yine satar diye tırsıyorum...

Sayfa 528/740 İlkİlk ... 28428478518526527528529530538578628 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •