Sayfa 510/739 İlkİlk ... 10410460500508509510511512520560610 ... SonSon
Arama sonucu : 5910 madde; 4,073 - 4,080 arası.

Konu: MNDRS - Menderes Tekstil

1.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Şirkette imtiyazli hisse var. İmtiyazlı hisse sahiplerinin yonetim kurulunun yarisindan bur fazlasini seçme haklari var. Yoksa dediginiz gibi bu sirket takeover (piyasadan hisse senedi toplayarak şirketi ele geçirme) icin tam bir biçilmiş kaftan.

Sadece enerji tarafi satilsa tum borçlar kapanir üstüne para kalir. Devasa tekstil fabrikasi ve tarim tarafida cabası.

SM-M515F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Sadece enerji yatırımının kurulum maliyeti yaklaşık 115 mio $ ediyor.
    Bence, patron çok yanlış yaptı. Madem hisse satacaktın bunu farklı bir yolla yapabilirdi.
    Örneğin, Akfen Gyo ufak bir iskonto ile önemli tutarda hissesini borsa harici yatırım gonu portföyü bulunan
    aracı kurumlara sattı. Böylece, firma değerini düşürmeden üstelik daha fazla tutara satmış oldu.
    Hem de kredibilitesini ayaklar altına almadı.
    Böyle satışı gerçekten hiçbir hissede görmedim.
    Nasıl bir hisse, nasıl bir atron bu Akça.
    Herkes hissesine destek olurke bu patron neden böyle akılsızca hareket ediyor.
    Spk nın ds incelemesi gerekir diye düşünüyorum.
    Ufak yatırımcıya yazık değil mi.
    Buradı kumarhane öi, yoksa yatırım yeri mi?
    Bu kadar kısa süredr bu kadar pay satılır mı?
    Bu hissenin tek olumsuz tarafı açık ara Patronu.

2.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    eyvallah dostum. Vallahi doğru söylüyorsun. Ben genelde karını duzenli artiran sirketlere ortak olmaya çalışıyorum ama patron tarafinda hiç şansım yok gerçekten.
    Ama cok şükür maliyetim düşük ve full girmediğim icin nispeten rahat sayilirim. Hayırlısı bakalim.

Abi bu tezgahtar lotları gecen sene kote etti ama satmadı, şimdi bilançoyu ayarladı yukarı çekti. Bilanço halka açık olmayan diğer şirketlerinde kar bırakıyor, istediği an mendo da zarar yazdırır.

3.  Alıntı Originally Posted by CAKIR24 Yazıyı Oku
    Abi bu tezgahtar lotları gecen sene kote etti ama satmadı, şimdi bilançoyu ayarladı yukarı çekti. Bilanço halka açık olmayan diğer şirketlerinde kar bırakıyor, istediği an mendo da zarar yazdırır.
    Hocam bu şirket dovizden gol yemedigi sürece kar aciklar. Geçmişte hep yuksek favök vardi ama dovizden gol yiyordu. Bu sene doviz nispeten sakin seyredince kar patlamasi yaşandı. Ve gelinen noktada doviz borcu bayagi azaldi. Secime kadar dovizi tutabilirlerse sirket kalici olarak bu girdaptan kurtulabilir.

4.  Alıntı Originally Posted by ikucukerdogan06 Yazıyı Oku
    Sadece enerji yatırımının kurulum maliyeti yaklaşık 115 mio $ ediyor.
    Bence, patron çok yanlış yaptı. Madem hisse satacaktın bunu farklı bir yolla yapabilirdi.
    Örneğin, Akfen Gyo ufak bir iskonto ile önemli tutarda hissesini borsa harici yatırım gonu portföyü bulunan
    aracı kurumlara sattı. Böylece, firma değerini düşürmeden üstelik daha fazla tutara satmış oldu.
    Hem de kredibilitesini ayaklar altına almadı.
    Böyle satışı gerçekten hiçbir hissede görmedim.
    Nasıl bir hisse, nasıl bir atron bu Akça.
    Herkes hissesine destek olurke bu patron neden böyle akılsızca hareket ediyor.
    Spk nın ds incelemesi gerekir diye düşünüyorum.
    Ufak yatırımcıya yazık değil mi.
    Buradı kumarhane öi, yoksa yatırım yeri mi?
    Bu kadar kısa süredr bu kadar pay satılır mı?
    Bu hissenin tek olumsuz tarafı açık ara Patronu.
    %15 iskontolu sattı akfgy ayrıca tahtada da baya sattı aynı bu tarzda. Yanlış yönlendirmeyelim

Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Şirkette imtiyazli hisse var. İmtiyazlı hisse sahiplerinin yonetim kurulunun yarisindan bur fazlasini seçme haklari var. Yoksa dediginiz gibi bu sirket takeover (piyasadan hisse senedi toplayarak şirketi ele geçirme) icin tam bir biçilmiş kaftan.

Sadece enerji tarafi satilsa tum borçlar kapanir üstüne para kalir. Devasa tekstil fabrikasi ve tarim tarafida cabası.

Bu İMTİYAZLI HİSSELER konusunda genel olarak bir düzenleme yapılması için spk ya ve bir yazı yazmıştım ama cevap alamadım.

Ben halka açık şirketler yönünden konunun yeniden kanunla düzenlenmesi gerektiğini yazmıştım.
    Şöyle ki;
    Halka açık şirketlerde imtiyaz olsun ancak, şirket eğer yüzde 50 den fazlasını borsada halka arz etmek isterse imtiyazlardan vazgeçme şartı getirilsin.

Yani MNDRS de şu satışları yapacağı zaman, SPK diyecek ki; dur kardeşim, önce imtiyazlardan feragat ettiğine dair yasal bildirimini yap, ondan sonra hisse satabilirsiin diyecekti.

Gerçekten borsada böyle bir salaklık var. Örnekleri var. Adam hisselerin yüzde 95 ini halka arz etmiş. Fakat imtiyazla şirketi yönetiyor.. Yıllarca 1 Kuruş temettü vermiyor ama Yüzde 100-200 bedelli kararları alıyor. Kasayı küçük yatırımcıların nafakaları ile dolduruyor. Sonra şirketi kurt gibi içeriden kemiriyor. Bir kaç yıl sonra aynı senaryolar tekrarlanarak sürüyor.
    Yaaa yüzde 95 halka açık olup 1 kuruş vermeden 10 defa bedelli yapıp 500 milyonu geçen sermayeye ulaşan ama özvarlığı 300 milyona düşen şirket bile var.
    MNDRS bunlara bakarak ehven_i şer yani

6.  Alıntı Originally Posted by playmaker Yazıyı Oku
    Bu İMTİYAZLI HİSSELER konusunda genel olarak bir düzenleme yapılması için spk ya ve bir yazı yazmıştım ama cevap alamadım.

Ben halka açık şirketler yönünden konunun yeniden kanunla düzenlenmesi gerektiğini yazmıştım.
    Şöyle ki;
    Halka açık şirketlerde imtiyaz olsun ancak, şirket eğer yüzde 50 den fazlasını borsada halka arz etmek isterse imtiyazlardan vazgeçme şartı getirilsin.

Yani MNDRS de şu satışları yapacağı zaman, SPK diyecek ki; dur kardeşim, önce imtiyazlardan feragat ettiğine dair yasal bildirimini yap, ondan sonra hisse satabilirsiin diyecekti.

Gerçekten borsada böyle bir salaklık var. Örnekleri var. Adam hisselerin yüzde 95 ini halka arz etmiş. Fakat imtiyazla şirketi yönetiyor.. Yıllarca 1 Kuruş temettü vermiyor ama Yüzde 100-200 bedelli kararları alıyor. Kasayı küçük yatırımcıların nafakaları ile dolduruyor. Sonra şirketi kurt gibi içeriden kemiriyor. Bir kaç yıl sonra aynı senaryolar tekrarlanarak sürüyor.
    Yaaa yüzde 95 halka açık olup 1 kuruş vermeden 10 defa bedelli yapıp 500 milyonu geçen sermayeye ulaşan ama özvarlığı 300 milyona düşen şirket bile var.
    MNDRS bunlara bakarak ehven_i şer yani
    Her satırına imza atarim hocam. Lakin ilgili kurumlar bu sesi duymazliktan geliyor. Twetterda bir ara bayağı gündem olmuştu ama sonuç cikmadi.

Düşunsene ikimiz ayni sermayeyi koyuyoruz ama sen kurucu ortak oldugun için imtiyaza sahipsin. Ben ileride senden sirketin %99 u nu satin alyorum ama halen sirket yonetimi sende. Benim yönetimde hic bir söz hakkım yok. Böyle saçma bir şey işte bu.

7.  Alıntı Originally Posted by chevron Yazıyı Oku
    %15 iskontolu sattı akfgy ayrıca tahtada da baya sattı aynı bu tarzda. Yanlış yönlendirmeyelim
    Aslında o tahtayı takip etmiyorum. Sadece kap açıklamasını okumuştum.
    O açıklamada şirket sermayesinin yaklsşık 20% sini toptan işlemler pazarında 85 kurumsal yatırımcıya sattığını açıklamış. Bunun neresi yanlış yönlendirme. Açıklarsan biz de öğrenmiş oluruz.
    Bu şirketin 20% si 50 milyon lot yapar. Bunları bist te satmaya kalk bakslım fiyat nerelere düşer. Alıcı kalı mı?
    Yani, anladığım kadarıyla bu satışı sen normal karşılıyorsun.
    Hangi hissede, işlem hacmine göre, bu kadar büyük bir satış olmuş.Açıklarsan öğreniriz.
    Sen hem niye patronu savunuyorsun. Yapılan satışı miye normalleştiriyorsun.

8. Ben genel olarak patronların veya tahtacıların ky ile bir problemi olduğunu düşünmüyorum. Çünkü hisseyi yükselteceksen ky ile yükseltirsin. Dinlenmeler de kyye malı taşıtırlar. Ancak balinalar hisseye girince iş değişiyor ve patronlar götürmek istediği hisseden balinaları uzak tutmak istiyor. Çünkü biraz yükselişte bu büyük oyuncuların hisseyi aniden satma riskini göze almak istemiyorlar. Böyle bir durumda malı karşılamak çok zor olacaktır ve düşüşü gören ky de satacaktır. Sonuç olarak yüksek maliyetli lotlar patrona kalacaktır. Bu sebeple toplu şekilde hareket edemeyen ky patronlar için daha avantajlı ve daha yönetilebilir bir ortam hazırlamaktadır.

Özellikle bugünkü 9.50 yükselişi sonrası hissenin aşağı çekmesi hissede alım yapan büyük yatırımcılara bir mesaj olabilir diye düşünüyorum.

Şuan ne olur kim aldı kim sattı büyük oyuncu kaldı mı gitti mi bununla ilgili bir yorumum yoktur. Bundan sonrası için ne olur bilemiyorum. Not: hisseye yatırımım bulunmaktadır. Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

SM-G780G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 510/739 İlkİlk ... 10410460500508509510511512520560610 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •