Sayfa 673/739 İlkİlk ... 173573623663671672673674675683723 ... SonSon
Arama sonucu : 5910 madde; 5,377 - 5,384 arası.

Konu: MNDRS - Menderes Tekstil

1.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Bence yeni enerji yatırımı yapılmamalı artık.

Şahsi fikrim enerji ilerleyen yıllarda çok ucuzlayacak, bu da son yıllarda yapılan yatirimların geri dönüş suresini uzatacak.

Kredi ile yapılan yatırımların şimdikiler gibi kendi kendini ödemesi çok zor olabilir.

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    tarıma yatırım yapardım ben olsam.. alarko gibi..
    hele menderes bu konuda çok tecrübeli..
    ev testilinde büyüme çok zor.. her yerde inanılmaz atıl kapasite oluşmuş durumda..
    enerji tarafında tüketim bakımından tr hala ab nin çok gerisinde..
    tl bazlı kredi bulmak koşuluyla enerji yatırımı olabilir..
    elektrikli araçlar önemli bir yer alacak ilerde.. ve çok daha düşük maliyetle üretilebiliyor artık.. tıpkı ges panel üretim maliyetindeki 10da1 fiyatlara düşüşü ilerleyen yıllarda elektirikli araçlarda da göreceğiz..

2.  Alıntı Originally Posted by minikyatirimci Yazıyı Oku
    tarıma yatırım yapardım ben olsam.. alarko gibi..
    hele menderes bu konuda çok tecrübeli..
    ev testilinde büyüme çok zor.. her yerde inanılmaz atıl kapasite oluşmuş durumda..
    enerji tarafında tüketim bakımından tr hala ab nin çok gerisinde..
    tl bazlı kredi bulmak koşuluyla enerji yatırımı olabilir..
    elektrikli araçlar önemli bir yer alacak ilerde.. ve çok daha düşük maliyetle üretilebiliyor artık.. tıpkı ges panel üretim maliyetindeki 10da1 fiyatlara düşüşü ilerleyen yıllarda elektirikli araçlarda da göreceğiz..
    Sayın minikyatırımcı çok güzel bir noktaya parmak basmış

Alalım elimize abaküsü ve kerat cetveli yapalım bakkal hesabını

Türkiye'de yıllık 28 milyar litre mazot ve 2 milyar litre benzin tükettirilir

1 lite mazot 22 km götürür 1 litre benzin 15 km yol götürür.

Yani Türkiye'de araçlar yılda (28 milyar x 22 km) + (15 km x 2 milyar ) = 646 milyar km yol yapıyor

Varsayım Türkiye'deki araçların 25% i elektrikliye döndü

646 milyar km x 25/100 = 161 milyar km yol elektrikli araç ile yapılacak

Elektrikli araçlar 100 km de 18 kWh elektrik tüketir.

Yılda 161 milyar/100x18= 29 miyar KWh elektrik extra gerek ( yani 29 milyon mWh)

29 milyon MWh/365 = günlük 79.500 mWh yani günlük 79,5 GWh elektrik gerekli

Hesap Erdal Baggal hesabıdır. Para sayarken kullandığı 100 100 200 tekniği kullanılmıştır
    Son düzenleme : Uc_kirkbes; 04-07-2023 saat: 03:26.
    Zengini fakir eden müsrif evlattır .Memuru fakir eden süslü avrattır .Fakiri fakir eden kuru inattır

3. Kuru meyve ihracatındaki Pazar payı inanılmaz gerçekten. Özellikle alınan Tomra'dan sonraki artış dikkate şayan....

Kaliteli ürün 1. önem konusu odluğu için satışlar Türkiye fiyat ortalamasının üzerinde yapılıyor.

Ben 3. nesil akçadan umutluyum. Sadece hesap verilebilirlik, şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkelerine dikkat etsinler yeter
    Zengini fakir eden müsrif evlattır .Memuru fakir eden süslü avrattır .Fakiri fakir eden kuru inattır

4.  Alıntı Originally Posted by minikyatirimci Yazıyı Oku
    ne öngörüyorsun 12 aylık vadede sayın mdal
    hangi konuda sn minikyatırımcı sonuçta bu 5 kolu olan şirket
    YATIRIM, sonu yanlış giden SPEKÜLASYONDUR. EĞER, zamanında spekülasyondan çıkmazsanız MECBUREN yatırımcı olursunuz.

5.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Bence yeni enerji yatırımı yapılmamalı artık.

Şahsi fikrim enerji ilerleyen yıllarda çok ucuzlayacak, bu da son yıllarda yapılan yatirimların geri dönüş suresini uzatacak.

Kredi ile yapılan yatırımların şimdikiler gibi kendi kendini ödemesi çok zor olabilir.

buna katılmıyorum sn balıkadam, şuan dünyada de en iyi yatırım yenilebilir enerji, nedeni müşteri sıkıntısı yok ürettiğini devletler alıyor.. fark ettiyseniz halka arzlarda enerji şirketleri çok fazla gidiyor.. sıra bize de gelecek fazla öteleyemezler..
    YATIRIM, sonu yanlış giden SPEKÜLASYONDUR. EĞER, zamanında spekülasyondan çıkmazsanız MECBUREN yatırımcı olursunuz.

6.  Alıntı Originally Posted by mdal Yazıyı Oku
    buna katılmıyorum sn balıkadam, şuan dünyada de en iyi yatırım yenilebilir enerji, nedeni müşteri sıkıntısı yok ürettiğini devletler alıyor.. fark ettiyseniz halka arzlarda enerji şirketleri çok fazla gidiyor.. sıra bize de gelecek fazla öteleyemezler..
    Ortak şu anda ve önümüzdeki 3-5 yıl için kesinlikle haklısınız ama benim dediğim 7-10 ve daha uzun vade için.

Mndrs son aldığı 300 mw a yakin depolamali elektrik uretim lisanslarini önümüzdeki 5 yılda ancak faliyete geçirebilir. O zamana kadar da yenilenebilir enerji yatirimları bir hayli artmış ve elektrik fiyatlarida ucuzlamış olur diye düşünüyorum.

Tabi ki yanılma ihtimalim her zaman var.

7.  Alıntı Originally Posted by Uc_kirkbes Yazıyı Oku

Yani Türkiye'de araçlar yılda (28 milyar x 22 km) + (15 km x 2 milyar ) = 646 milyar km yol yapıyor

Yılda 161 milyar/100x18= 29 miyar KWh elektrik extra gerek ( yani 29 milyon mWh)

Hesap Erdal Baggal hesabıdır. Para sayarken kullandığı 100 100 200 tekniği kullanılmıştır
    Syn Uc_kirkbes, geçen yıl okudugum bir makalede Tr de ki tüm araçların elektrikliye dönüşmesi halinda mevcut elektrik tuketiminin %100 artabilecegini öğrenmiştim.

Tabi ki bu bile müthiş bir talep ama tüm dünyada yenilenebilir enerji yatırımları çok yüksek bir ivmeyle devam ediyor.

Ben mndrs için daha verimli olabilecek sektörler olabilecegini düşündüğüm icin elektrik üretim tarafina daha fazla yatırıma gerek yok diye düşünüyorum.

Mesela minik yatırımcı nin dedigi tarim sektörü çok önemli olacak ilerleyen dönemlerde. Alarko kılı kirk yardı ve bu sektöre büyük bir yatırım yapma karari aldı. Alarko holding gibi çok çok sağlamcı bir şirket boş yere bu sektöre yatırım yapmaz.

8.  Alıntı Originally Posted by Uc_kirkbes Yazıyı Oku

buna hazırlık yapmak gerekiyor.. özellikle elektrikle bağlatılı sektörlerde rüzgar devam edecek.. en büyük dış ticaret açığı kaynağı enerji.. bugün panel diyoruz ama panelin bileşenlerin çoğu ithal, rüzgar tribünlerinin çoğu ithal,

Sayfa 673/739 İlkİlk ... 173573623663671672673674675683723 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •