Sayfa 723/739 İlkİlk ... 223623673713721722723724725733 ... SonSon
Arama sonucu : 5910 madde; 5,777 - 5,784 arası.

Konu: MNDRS - Menderes Tekstil

1.  Alıntı Originally Posted by Uc_kirkbes Yazıyı Oku
    Sonuç olarak Ben nevi şahsım adına Menderesin enflasyon muhasebesinden çok pozitif bir hava ile etkileneceğini düşünmüyorum. Uzmanı değilim yanılma ihtimalim yüksek

İlk taşı en günahsız olanınız atsın
    Öncelikle hoşgeldin uzun süre yoktun

menderes geçici 32. madde ve 298 ç maddeleri ile değerlemeleri yaptı
    enfşasyon muhasebesinden çok bişey gelmeyecek

sene sonu neredeyse 0 stokla giriyor elindeki stokta uzun süre kalan malı tekstil ve yaklaşık 1 yıldır tekstilde giriş çok düşük sene sonu 8 milyon dolar dahili işlemden gelecek stoğuda katarsak 0 yakın geçmiş malzeme kalacak

benimde tahminim olumlu yada olumsuz bir etkisi olmayacak zaten finansal tablo %70 enflasyon muhasebesi görmüş hali ile finansal tablolarda bulunuyor
    trademarkt yapılmakta olan yatırımlarda izlendiğinden oraya etkisi olur

2. tarım 3. dönem finansalı biraz sıkıntılı
    3. çeyrek satış 362.915.849
    satışlar maliyeti 459.315.292
    brüt zarar -96.399.443 türkiyede 3-5 firma harici brüt zarar açıklayan firma yoktur satışlarının %20 kadar brüt zarar açıklayan tek firma menderesin tarım grubu olmuş tebrik etmek gerekir
    bu zararı açıklarken 125.067.645 tl stoğu varmış bu stok 18-20 tl maliyetliydi bunu 27 den sattık yani sırf elindeki stoktan brüt 70 milyon kar yapmış olmalı en az sadece kur farkı ama nette 96 milyon zarar yazdığına göre 250 milyonluk satışta 400 milyon maliyet yapmış gibi görünüyor karı vw favök düşük çıkarmak için tarıma yüklenmişler direk sabun çöp bilanço
    yukardaki durum olması için çürük malzemelerin alınıp satılamaması ve böylece maliyetin yükseltilmesi gerekir böyle bir durumu olma şansı yüzmilyonda 1 bile değil

örenk eriği 10 tl almışsınız 4 tl diğer maliyetler (işçilik depolama ihracat vs ) yapmışsınız bu ürünü 10 tl satmışsınız bize 3. dönem tarım grubu bunu söylüyor

Smyrna sera çeyreklik 4 küsür milyon kar yapmış

demekki sıkıntı üzüm kayısı incir vs satışlarında
    buradan tarihi bir zarar yapmışız
    kur artmış elindeki stok %35 değerlenmiş ama biz nette %20 zarar etmişiz nasıl matematik ?

satış maliyetinde diğer satışların maliyeti denen bir kalem var oraya yüklenmişler mevzu orda dönmüş çeyreklik 453.579.205 tl şişirmişler

normal koşullarda %15 brüt karla bile çalışsalar favök 150 milyon çeyreklik daha yüksek gelecekti yani çeyreklik favök 500 milyona çıkacak çeyreklik karda 400 civarında gelecekti

bu kağıdın en büyük sıkıntısı maalesef patronların ky düşmanlığı
    Son düzenleme : tarik1234; 22-11-2023 saat: 12:07.

3.  Alıntı Originally Posted by tarik1234 Yazıyı Oku
    tarım 3. dönem finansalı biraz sıkıntılı
    3. çeyrek satış 362.915.849
    satışlar maliyeti 459.315.292
    brüt zarar -96.399.443 türkiyede 3-5 firma harici brüt zarar açıklayan firma yoktur satışlarının %20 kadar brüt zarar açıklayan tek firma menderesin tarım grubu olmuş tebrik etmek gerekir
    bu zararı açıklarken 125.067.645 tl stoğu varmış bu stok 18-20 tl maliyetliydi bunu 27 den sattık yani sırf elindeki stoktan brüt 70 milyon kar yapmış olmalı en az sadece kur farkı ama nette 96 milyon zarar yazdığına göre 250 milyonluk satışta 400 milyon maliyet yapmış gibi görünüyor karı vw favök düşük çıkarmak için tarıma yüklenmişler direk sabun çöp bilanço
    yukardaki durum olması için çürük malzemelerin alınıp satılamaması ve böylece maliyetin yükseltilmesi gerekir böyle bir durumu olma şansı yüzmilyonda 1 bile değil

örenk eriği 10 tl almışsınız 4 tl diğer maliyetler (işçilik depolama ihracat vs ) yapmışsınız bu ürünü 10 tl satmışsınız bize 3. dönem tarım grubu bunu söylüyor

Smyrna sera çeyreklik 4 küsür milyon kar yapmış

demekki sıkıntı üzüm kayısı incir vs satışlarında
    buradan tarihi bir zarar yapmışız
    kur artmış elindeki stok %35 değerlenmiş ama biz nette %20 zarar etmişiz nasıl matematik ?

satış maliyetinde diğer satışların maliyeti denen bir kalem var oraya yüklenmişler mevzu orda dönmüş çeyreklik 453.579.205 tl şişirmişler

normal koşullarda %15 brüt karla bile çalışsalar favök 150 milyon çeyreklik daha yüksek gelecekti yani çeyreklik favök 500 milyona çıkacak çeyreklik karda 400 civarında gelecekti

bu kağıdın en büyük sıkıntısı maalesef patronların ky düşmanlığı
    Normalde Bir malı zararına sattığınız zaman Devreden KDVniz de şişme meydana gelir diye biliyorum. Ama aması var işte

yani 118 TL'ye ürün aldınız (18% KDV ile 100 TL ürün fiyatı 18 TL KDV ödersiniz alırken)

KDV ödediğiniz için devletten KDV alacağınız olur ama satarken ürünü işleyip katma değerli bir şekilde daha fazla fiyata satacağınızdan daha fazla KDV yi müşterinizden temin etmiş olur ve arasındaki farkı devlete ödemek zorunda kalırsınız

ürünü işlediniz ama kara değilde 90 tl + KDV ile satmış olalım = 90 TL+ 16,2 TL KDV ile zararına satalım.

Alırken 18 TL KDV ödedik satarken 16,2 TL KDV aldık. Bu sefer devletten KDV alacağımız olur. Devreden KDVde olması gerekir

Ama kuru gıdalarda KDV oranı 1 % olduğundan orası şişmemesi lazım. Minareye göre kılıf
    Zengini fakir eden müsrif evlattır .Memuru fakir eden süslü avrattır .Fakiri fakir eden kuru inattır

4.  Alıntı Originally Posted by tarik1234 Yazıyı Oku
    Öncelikle hoşgeldin uzun süre yoktun

menderes geçici 32. madde ve 298 ç maddeleri ile değerlemeleri yaptı
    enfşasyon muhasebesinden çok bişey gelmeyecek

sene sonu neredeyse 0 stokla giriyor elindeki stokta uzun süre kalan malı tekstil ve yaklaşık 1 yıldır tekstilde giriş çok düşük sene sonu 8 milyon dolar dahili işlemden gelecek stoğuda katarsak 0 yakın geçmiş malzeme kalacak

benimde tahminim olumlu yada olumsuz bir etkisi olmayacak zaten finansal tablo %70 enflasyon muhasebesi görmüş hali ile finansal tablolarda bulunuyor
    trademarkt yapılmakta olan yatırımlarda izlendiğinden oraya etkisi olur
    Hoşbuldum tarık bey

Bazı güzel fırsatları değerlendirmek durumunda kaldım.

Fırsat maliyetini doğru kullanmaya çalışıyorum
    Zengini fakir eden müsrif evlattır .Memuru fakir eden süslü avrattır .Fakiri fakir eden kuru inattır

5. arkadaşlar merhaba. menderes şirketini araştırmaya yeni başladım. benim gördüğüm kadarıyla şirket borçluluğunu kapatma ivmesine girmiş, tarım tekstil, enerji gayrimenkul sektörlerinde var. yıllık 1 milyar favök yaratacak şirketi piyasa 3 katına bile fiyatlamıyor. patronu sıkıntılı deniliyor ama potansiyeli, patronun sıkıntılı olmasından daha fazla gibi geliyor. acaba bu şirkette sıkıntı nedir de piyasa bunu fiyatlamıyor?

6.  Alıntı Originally Posted by cido Yazıyı Oku
    arkadaşlar merhaba. menderes şirketini araştırmaya yeni başladım. benim gördüğüm kadarıyla şirket borçluluğunu kapatma ivmesine girmiş, tarım tekstil, enerji gayrimenkul sektörlerinde var. yıllık 1 milyar favök yaratacak şirketi piyasa 3 katına bile fiyatlamıyor. patronu sıkıntılı deniliyor ama potansiyeli, patronun sıkıntılı olmasından daha fazla gibi geliyor. acaba bu şirkette sıkıntı nedir de piyasa bunu fiyatlamıyor?
    ben firmayla konuştum, bornova projesi mart ayında ancak teslim edilir, yani 2023 yılına yetişmeyeceği garanti. sera da kapasite artışı ve enerji de küçük bir artış söz konusu. tekstil nötr gelse bile çok ekstra bir 4ç gelmeyecek galiba. acaba kaçırdığım başka bir şey mi var arkadaşlar?

7. 4ç ve 2024 1ç tarımda ciddi kar olmalı sizlerin düşünceleri nedir.
    YATIRIM, sonu yanlış giden SPEKÜLASYONDUR. EĞER, zamanında spekülasyondan çıkmazsanız MECBUREN yatırımcı olursunuz.

8. bana gelen cevap
    --------
    şirketimizin tarım bölümünde 3ç 363m satış yapılırken 459m* maliyet kalemi olmuş brütte 96m zarar yazmış.. niye bu kadar yüksek maliyet çıktı nedenini öğrenebilirmiyim.

------
    Kuru gıdada yeni sezon Ağustos ayı sonunda başlar. Buna paralel olarak hammadde alımları da üçüncü çeyrekte başlayıp dördüncü çeyrekte devam etmektedir. Bu iki çeyrekte yoğun alımlar gerçekleştirilir. 30.06.2023 tarihi itibarıyla 125.067.645 TL olan tarımsal ürünler (İncir, Üzüm ve Kayısı) stoğu 30.09.2023 itibarıyla % 112,3 oranında artarak 265.557.130 TL'ye ulaşmıştır. Stok tutarlarındaki artışlardan da anlaşılacağı üzere yeni sezonda hammadde fiyatlarında büyük artışlar yaşanmıştır. Yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda rekabetin yüksek olması sebebiyle hammadde fiyatlarındaki artışın satış fiyatlarına hemen yansıtılması mümkün olmamaktadır. Ayrıca, işçilik, ambalaj ve kimyasal bedellerindeki artışlar fason işçilik bedelinin artmasına sebep olmuştur. Söz konusu artışlar da satılan malın maliyetini artırarak brüt zarara neden olmuştur.
    YATIRIM, sonu yanlış giden SPEKÜLASYONDUR. EĞER, zamanında spekülasyondan çıkmazsanız MECBUREN yatırımcı olursunuz.

Sayfa 723/739 İlkİlk ... 223623673713721722723724725733 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •