Sayfa 400/996 İlkİlk ... 300350390398399400401402410450500900 ... SonSon
Arama sonucu : 7968 madde; 3,193 - 3,200 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI IV ( & Mevduat faizi karşılığı oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Şuan 60 k birikimim var. Ziraatla çalışıyorum, zpk fondayım. Faizsiz yatırım olarak Tca, zpg, zpf, zpe ve zpk arasında 5 eşit parçaya bölüp, 1 yıl üzeri yatırım yapmayı düşünüyorum(belki 5 veya daha uzun senede durabilir), bu yıl her ayda da 600ar daha(toplam 3k) ilave edebilirim. Risksiz yatırım olarak sizce Mantıklı mı? Vaktim olmadığı için, kısa vade al sat bana uygun olmuyor. En azından fonlar profesyonel yönetiliyor diye düşünüyorum.
    Hisse fonu riskli olabilir.Alım yaptığınız andaki fiyat çok önemli.
    Örneğin ZPE'yi 28.03.2018'de alan biri zarardan neredeyse 10.09.2019'da çıkmış.Nerdeyse 1,5 yıl zararda kalmış.
    Ama 23.5.2019'da alan biri paraya para dememiş.
    Gelecek tahmininiz ve birazda şans önemli hisse fonlarda.

2. Şükürler olsun %6.7 mk ile te3'ten cikabildim. Şimdi bu çok karmaşık bir fondur ve bende bu karmasayi kavrayacak finansal yeterlik yoktu. yerli hisse, yabancı hisse, yabancı menkul, eurobond, borclanma neye bakacağımi sasiriyordum. Oysa fonu aldığımda hisse grubu iyi gidiyordu ve ilk zamanlar bakmasam da oluyordu. Zarar gelmeye başladıkça bakmalar arttı ☺ sanırım içinde bu kadar çok enstruman olan fonlar özellikle riskli zamanlarda düşündüğüm gibi kurtarici olmuyormuş. İyi bir deneyim oldu.

3.  Alıntı Originally Posted by buskas Yazıyı Oku
    dün tcd için biraz zararınada olsa satış emri vermiştim , bugün para hesaba geçti
    fon tutarı ile birlikte aşağıdaki gibi bir para geldi ayrıca
    YATIRIM FON SATIŞINDAN İADE EDİLEN STOPAJ TUTARI
    724 TL

bu paranın geliş sebebini anlamadım.
    geçen ay yüklü karla satmıştım TCD'yi , o zamanki kesilen stopaj'ın bir kısmını gerimi ödüyorlar bu şekilde.
    Olabilir stopaj belli bir süredeki toplam kardan kesiliyor sanırım o süre içinde zarar yazdığın için stopaj iadesi almış olabilirsin diye tahmin ediyorum bana da bir kaç kez olmuştu bu tahminim bu yöndeydi.

4.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Satışınızdan yaklaşık 7 K'lık bir zarar oluşmuş. Nasil ki kâr ettiğiniz fonda %10 stopaj kesiliyorsa, ,zarar ettiğiniz fon satışında %10 stopaj iadesi olur.
    Aklıma şu geliyor bir fonu parçalı sattığınızda bir parçasında kar var iken, diğer parçası zarar da olabilir.
    Ama o fon bir bütün olarak düşünülüp tamamen elden çıkarttığınız son parçada evvelki satılanlarda dikkate alınıp toplam tutar üzerinden stopaj hesabı yapılıyor.

5.  Alıntı Originally Posted by paramanya Yazıyı Oku
    Ters reponun pek etkisi yok anlamdigim kadarıyla.
    Ters repo mevcut faiz oranları neyse o kadar etki edebilir. Oradan gelecek etki bunun üzerine çıkmaz zaten. Çok temkinli bir fon EIB seçtiği hisseler güzel bir getiri elde ederse ancak yüksek bir getiri elde edebilir.

6.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Satışınızdan yaklaşık 7 K'lık bir zarar oluşmuş. Nasil ki kâr ettiğiniz fonda %10 stopaj kesiliyorsa, ,zarar ettiğiniz fon satışında %10 stopaj iadesi olur.
    Mustafa bunu herkesin anlayabileceği şekilde bir örnekle açıklar mısın?

7. 100k fon, mesela TCD alsanız.
    Bunu parça parça satsanız..
    Son parçayı sattığınızda toplam kar zararınıza göre stopaj hesaplanıyor.

8.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Aklıma şu geliyor bir fonu parçalı sattığınızda bir parçasında kar var iken, diğer parçası zarar da olabilir.
    Ama o fon bir bütün olarak düşünülüp tamamen elden çıkarttığınız son parçada evvelki satılanlarda dikkate alınıp toplam tutar üzerinden stopaj hesabı yapılıyor.
    Aradan bir yıl geçse de iade oluyor mu? Verdiğim bilgi kesin mi, tahmin mi?

Sayfa 400/996 İlkİlk ... 300350390398399400401402410450500900 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •