Sayfa 408/996 İlkİlk ... 308358398406407408409410418458508908 ... SonSon
Arama sonucu : 7968 madde; 3,257 - 3,264 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI IV ( & Mevduat faizi karşılığı oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by Locator Yazıyı Oku
    Şöyle bir durumum var; yılbaşından bu yana zararına sattığım fonlar var. Şu anda da karda olduğum ama satmayı düşünmediğim fonlarım var. Bu durumda mart sonundan önce kardaki fonları satıp nisan başında tekrar alıp stopaj iadesi alabilirim değil mi? Bunu benim çalıştığım ziraat bileceğini sanmıyorum (müşteri hizmetlerinin, içerdekiler bilir herhalde) Bu senaryoyu teyit ettirebilecek biri varsa sevaba girer.
    Bunlar çok teknik ve vergi hukukunu ilgilendiren konular.
    Stopajı kesecek ve 3 ay sonra muhtasar beyanname ile devlete ödeyecek mükellefler şöyle açıklanmış
    "Vergi tevkifatı yapacaklar:
    - Kamu idare ve müesseseleri
    - İktisadi kamu müesseseleri
    - Ticaret şirketleri
    - İş ortaklıkları
    - Dernekler, vakıflar ve bunların iktisadi işletmeleri
    - Yatırım fonu yönetenler
    - Gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı
    - Zirai kazançlarını bilanço veya zirai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler listede sayılan ödemeleri nakden veya hesaben yaptıklarında, ödeme yaptıkları kişiler adına belirtilen oranlarda tevkifat yapmaya mecburdurlar.

Buna göre aynı şirkete ait fonlar için 3 aylık dönemde mahsuplaşma yapılmalı.

Alıntı Originally Posted by buskas Yazıyı Oku
    osmanlı'dan açtım hesabı denizbank kullanıyorlarmış.
    alınan fon mkk'da görünecekmiş aynı diğer fonlar gibi.
    OSH serbest fon alımı yapıcam pazartesi suriye ile ilgili ciddi bir sıkıntı olmazsa.

ben normal fonların mevcut kısıtlamaları ve her gün giriş/çıkış yapılmasından dolayı bir süre sonra performanslarının bozulduğunu düşünüyorum. ayrıca fon'lardan çok ciddi bir kazançları yok biraz prestij ve reklam meselesi gibi asıl parayı özel portföy yönetimi ve direkt oradan açılan hesaplar üzerinden kazanıyorlar.
    büyük bankaların fon'larına bakın en kötü yönetilenler onlardır umursamıyorlar çünkü para kazanmıyorlar fon işinden.
    bu tür şeyler yüzünden bir süre sonra performans'ta ister istemez düşüş oluyor.

serbest fonlar ise bist100 kıstasının üstündeki getiriden en az %20 performans ücreti alıyor ve bunu direkt kendileri kazanıyorlar, stopaj ödenmiyor bu fonlarda.
    buda fon'un iyi ve verimli yönetilmesi açısından çok önemli bana göre.
    birde 15 günde veya ayda bir giriş çıkış mevcut. buda fon'un iyi pozisyon almasında etken bana kalırsa.

asıl geçmemdeki sebeb ise bence borsanın tam hakkını verebilecek fon türleri serbest fonlar.
    ben bu sene borsanın çok yükseleceğini düşünüyorum ve bunu kar olarak maximize etmek istiyorum.

riske gelirsek evet normal fonlara göre çok daha riskli , gerçi osmanlı portföy'deki temsilci kesinlikle TCD'den daha riskli değiliz bizdeki hisseler çok daha sağlam firmalara ait falan dedi. %40 viop/türev kullanmışsınız terste kalınırsa komple fon batabilir dedim , %40 'ın çoğu diğer pozisyonları dengelemek açısından direkt kar amaçlı değil falan dedi.
    tabi kimse fonumuz çok riskli demez ama bana göre çok daha riskli diğer fonlara göre , direkt paranın yarısını götürebilecek bir risk mevcut.

hayırlısı bakalım girecez umarım pişman olmayız.
    Detaylı açıklama için çok teşekkürler. Benim kafama takılan konu şu. Zaten bir çok hisse fonu bist 100 den daha fazla getiri sağlıyor ve hisse fonlara zaten stopaj ödemiyoruz. Ayrıca bist üstü getiride komisyon ödemiyoruz. Bir başka konuda 15 günde bir çıkmak. Kötü bir senaryoda çıkmak için 15 gün beklersek parayı oraya bırakırız herhalde

Sent from my iPhone using Tapatalk

3.  Alıntı Originally Posted by buskas Yazıyı Oku
    ........
    serbest fonlar ise bist100 kıstasının üstündeki getiriden en az %20 performans ücreti alıyor ve bunu direkt kendileri kazanıyorlar, stopaj ödenmiyor bu fonlarda.
    ................
    Alacağınız fonun izahnamesine göre %80 hisse bulundurma zorunluluğu yoksa fon serbestte olsa stopaj vardır.

Örnek şu serbest fon.
    https://www.garantibbvaportfoy.com.t...cu-serbest-fon

Bu da serbest fon ama %10 stopajı keseriz denilmiş.

4.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Her kurumda işleyiş farklı üstadım hepsini bilemem ama fon işlemleri için çalıştığım kurum dışında daha avantajlı bir başka kurum paylaşılmadı
    yatırım finansmana geçtim yatırım fonları konusunda tecrubesizler hissemi satıp direk fon alamıyorum t+2 beklemeniz gerekiyor diyorlar müşteri temcilcisine fon alış talimatı verdim ondada aynı işlemi çift yapmışlar hesabımı eksiye düşürüp temerrüt faizi işlettiler. sanırım artık macera aramamak lazım ziraat çöküyodu filan ama mutluyduk :D

5.  Alıntı Originally Posted by Locator Yazıyı Oku
    Şöyle bir durumum var; yılbaşından bu yana zararına sattığım fonlar var. Şu anda da karda olduğum ama satmayı düşünmediğim fonlarım var. Bu durumda mart sonundan önce kardaki fonları satıp nisan başında tekrar alıp stopaj iadesi alabilirim değil mi? Bunu benim çalıştığım ziraat bileceğini sanmıyorum (müşteri hizmetlerinin, içerdekiler bilir herhalde) Bu senaryoyu teyit ettirebilecek biri varsa sevaba girer.
    Sn.locator, bu durumu net bir şekilde açıklayan bir kaynak bulamadım. O yüzden kesin birşey söylemek zor.

6.  Alıntı Originally Posted by traderpanda Yazıyı Oku
    yatırım finansmana geçtim yatırım fonları konusunda tecrubesizler hissemi satıp direk fon alamıyorum t+2 beklemeniz gerekiyor diyorlar müşteri temcilcisine fon alış talimatı verdim ondada aynı işlemi çift yapmışlar hesabımı eksiye düşürüp temerrüt faizi işlettiler. sanırım artık macera aramamak lazım ziraat çöküyodu filan ama mutluyduk :D
    Fon konusunda sorunsuz bir yer yok üstadım. Bende temerrüde düştüm bir kere MT hatası nedeniyle ama faiz işlemedi tabi İş yatırım güzel tarafı sürekli teminat bulunduruyorlar TEFAS'ta o yüzden herhangi bir nakit blokajı söz konusu olmuyor alım emri verirken.

7.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Fon konusunda sorunsuz bir yer yok üstadım. Bende temerrüde düştüm bir kere MT hatası nedeniyle ama faiz işlemedi tabi İş yatırım güzel tarafı sürekli teminat bulunduruyorlar TEFAS'ta o yüzden herhangi bir nakit blokajı söz konusu olmuyor alım emri verirken.
    Şu blokaj işi bana hiç denk gelmedi.
    Kaç senedir fon alır satarım.Ne kadar al dediysem hep o kadar aldı, geriye sadece kuruşlar döndü.
    Blokajı fon alımını tutar olarak girildiğinde de uygulayan kurumlardan uzak durmak lazım.

8.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Şu blokaj işi bana hiç denk gelmedi.
    Kaç senedir fon alır satarım.Ne kadar al dediysem hep o kadar aldı, geriye sadece kuruşlar döndü.
    Blokajı fon alımını tutar olarak girildiğinde de uygulayan kurumlardan uzak durmak lazım.
    Size denk gelmeyen marj kısmı olabilir mi üstadım Valörlü fon aldığınızda nemalanma olmuyor mu alacağınız kadar miktara ?

Sayfa 408/996 İlkİlk ... 308358398406407408409410418458508908 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •