Sayfa 409/996 İlkİlk ... 309359399407408409410411419459509909 ... SonSon
Arama sonucu : 7968 madde; 3,265 - 3,272 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI IV ( & Mevduat faizi karşılığı oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Size denk gelmeyen marj kısmı olabilir mi üstadım Valörlü fon aldığınızda nemalanma olmuyor mu alacağınız kadar miktara ?
    Evet hepsini nemalandırıyor, PPF alıyor.
    Ertesi günde satıp kuruşu kuruşuna fon alıyor.
    2-3 kuruş artarsa o geliyor hesaba.
    Yani o yüzden blokaj sorularına çok uzak kalıyorum.

2. GPG Cuma günü 0,030 kar var demiş.
    https://twitter.com/gpg_info/status/1228339655617241088
    Ama durum tersi çıkmış, meğer eksiymiş.
    https://twitter.com/pegQsus/status/1228516782534791168

3.  Alıntı Originally Posted by burak1987 Yazıyı Oku
    Detaylı açıklama için çok teşekkürler. Benim kafama takılan konu şu. Zaten bir çok hisse fonu bist 100 den daha fazla getiri sağlıyor ve hisse fonlara zaten stopaj ödemiyoruz. Ayrıca bist üstü getiride komisyon ödemiyoruz. Bir başka konuda 15 günde bir çıkmak. Kötü bir senaryoda çıkmak için 15 gün beklersek parayı oraya bırakırız herhalde

Sent from my iPhone using Tapatalk
    örneğin ; 100K para ile girildi
    12 ay'lık periyodta bist100 %50 yükseldi , fon %100 yaptı
    200K yapıyor.
    normal fon'da stopaj için ödenen rakam 10K

serbest fonda ise aradaki 50K'nın %20'si veriliyor.
    buradada 10K yapıyor.

basit olarak hesaplama yaptım çoğu örnekte serbest fon performans ücreti normal fonlar için ödenen stopaj'dan fazla tutuyor olabilir , ama bana fazla kazandırıyorki bende ödüyorum o yüzden benim için sorun yok.
    yani kazan kazan durumu hem ben hem fon yönetimi kazanıyor.

15 günde gir/çık yapmak evet piyasa çok kötü olduğunda risk olabilir ama bu fonlar türev/viop çok kullanıyorlar ve terse pozisyon açabilirler öyle bir durumda , yada öyle umut ediyorum

girecez bakalım ya batarız ya çıkarız

4.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Alacağınız fonun izahnamesine göre %80 hisse bulundurma zorunluluğu yoksa fon serbestte olsa stopaj vardır.

Örnek şu serbest fon.
    https://www.garantibbvaportfoy.com.t...cu-serbest-fon

Bu da serbest fon ama %10 stopajı keseriz denilmiş.
    bir kaç soru sormuştum serbest fon'la ilgili.
    verilen cevaplar aşağıda.

-Çıkış talimatları ayın 15'inde ve 30 unda veriliyor. Alım ve Satım için, değerleme günü saat 17:00 'a kadar verilen talimatlarda, değerleme gününün ertesi ilk iş günü oluşacak fiyat üzerinden hesaplama yapılır. Ödeme de valör T+3'dür.(Değerleme gününden 3 gün sonra)

Fiyatları her hafta raporlar ile alabiliyorsunuz ama günlük gösterim yok.

- Mevzuat olarak fon bir saklamacı kuruluşla çalışmak zorunda. Bizim saklamacımız Denizbank. Denizbank yine mevzuat gereği, saklaması Takasbankta yapılması zorunlu olan fonun içerisindeki para piyasası araçlarını Takasbank'ta saklamak zorunda.
    -Performans ücreti için yaptığınız hesap doğrudur. Stopaj kesintisi yoktur. Yıllık yönetim gider kesintisi vardır.Bu kesinti fiyata yedirilmiştir. Bu ücret için ayrıca kesinti yapılmaz.

5.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Evet hepsini nemalandırıyor, PPF alıyor.
    Ertesi günde satıp kuruşu kuruşuna fon alıyor.
    2-3 kuruş artarsa o geliyor hesaba.
    Yani o yüzden blokaj sorularına çok uzak kalıyorum.
    Sizde de fon alacağınız kadar miktar bloke olmuş oluyor üstadım. Blokaja aşinasınız sizde %20'lik marj kısmına uzaksınız

6.  Alıntı Originally Posted by buskas Yazıyı Oku
    bir kaç soru sormuştum serbest fon'la ilgili.
    verilen cevaplar aşağıda.

-Çıkış talimatları ayın 15'inde ve 30 unda veriliyor. Alım ve Satım için, değerleme günü saat 17:00 'a kadar verilen talimatlarda, değerleme gününün ertesi ilk iş günü oluşacak fiyat üzerinden hesaplama yapılır. Ödeme de valör T+3'dür.(Değerleme gününden 3 gün sonra)

Fiyatları her hafta raporlar ile alabiliyorsunuz ama günlük gösterim yok.

- Mevzuat olarak fon bir saklamacı kuruluşla çalışmak zorunda. Bizim saklamacımız Denizbank. Denizbank yine mevzuat gereği, saklaması Takasbankta yapılması zorunlu olan fonun içerisindeki para piyasası araçlarını Takasbank'ta saklamak zorunda.
    -Performans ücreti için yaptığınız hesap doğrudur. Stopaj kesintisi yoktur. Yıllık yönetim gider kesintisi vardır.Bu kesinti fiyata yedirilmiştir. Bu ücret için ayrıca kesinti yapılmaz.

Burada kelime oyunu yapmışlar.
    Stopajı yönetim gider kesintisinin içine ekliyor ve sizden alıyoruz demişler.
    Yani adı farklı da olsa stopaj var.Zaten olmaması da mümkün değil.

7.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Sizde de fon alacağınız kadar miktar bloke olmuş oluyor üstadım. Blokaja aşinasınız sizde %20'lik marj kısmına uzaksınız
    Ben %20'yi anlamamıştım zaten.Hepsini elde tutup nemalandırırken %20 marjmı, blokajmı neyse ona ne gerek varki.

8.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Burada kelime oyunu yapmışlar.
    Stopajı yönetim gider kesintisinin içine ekliyor ve sizden alıyoruz demişler.
    Yani adı farklı da olsa stopaj var.Zaten olmaması da mümkün değil.
    ben öyle anlamadım ama şüphelendim şimdi tekrar sorayım pazartesi.
    sonra stopaj yok biz almıyoruz devlet alıyor deyip çıkabilirler işin içinden

Sayfa 409/996 İlkİlk ... 309359399407408409410411419459509909 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •