Sayfa 501/996 İlkİlk ... 401451491499500501502503511551601 ... SonSon
Arama sonucu : 7968 madde; 4,001 - 4,008 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI IV ( & Mevduat faizi karşılığı oranları)

Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Katılıyorum. Mps katılım endeksi hisselerinden oluşuyor ve endeksin çoğu bist 100 dışı hisseler. Geçmiş performansa bakıldığında da , katılım endeksinden yüksek perfomans hedeflendiği için uçuculuğu yüksek hisse senetleri fonda bulunuyor, bu nedenle de genelde düşüş ve yükselişlere agresif tepki veriyor.

Geçen hafta katılım endeksi hisselerinin bir çoğu -10 ve üzeri kayıplar gördü. Nispeten eregl, froto, asels, bimas gibi hisseler endeks hesabinda ağırlıkta olduğu için, endeks o kadar düşüş kaydetmedi. Sonuç olarak mps hisse yoğun fon olduğu için, yüksek riskli fon kategorisinde. Kısa vade borsa düşüş, düzeltmelerinde büyük kayıp yaşatması muhtemel. Performansını uzun vade (1yıl üzeri) değerlendirmeli.
    Ben mps nin uçuculuğunu azaltmak için pörtföyü, altın ve döviz fonla destekliyorum. Tabiki Herkesin risk/zaman algısı farklı..
    Anladığım şöyle bir durum var galiba. Bu hisse fonların izahatnamesinde minimum yüzde 80 hisse tutma şartları var. O yüzden böyle oluyor galiba. Hiç birinde risklerden korunmak için şu piyasada short olurum, burada long olurum diye bir şey yazmıyor. Yani aktif yönetimden pek bahsedemiyoruz. Tam anlamıyla aktif yönetim sadece serbest fonlarda yapıyor herhalde. Mesela bu hisse fonlarda aşağıdaki metine benzer ifadeler gözükmüyor.

2.3. Fon’un ana yatırım stratejisi ağırlıklı olarak Türkiye ve gelişmekte olan ülke piyasalarında, ve gelişmiş ülke piyasalarında uzun vadeli değer yaratma potansiyeli olan şirketlerin ortaklık paylarına ve bono/tahvillerine yatırım yapmak (uzun pozisyon) ve potansiyeli sınırlı olan şirketlerin ortaklık paylarında ve borsa endekslerinde açığa satış yapmak suretiyle Fon’u genel piyasa düşüşlerine karşı korumak (kısa pozisyon), yerel ülke para birimlerinin TL’ye karşı yüksek değer kayıplarına karşı döviz türev pozisyonları ile korumak ve yatırımcıya sürekli TL olarak mutlak getiri sağlamaktır.

Yönetici’nin hedefi sürekli mutlak getiri sağlarken piyasalardaki bozulmalara karşılık Fon’u korumak olup, asıl stratejisi uzun pozisyonların kısa pozisyonlardan daha iyi performans göstereceği varsayımı üzerine kuruludur.
    Yönetici, Fon için yapacağı analiz doğrultusunda, ortaklık paylarında kısa pozisyon alabilir. Piyasaların beklentiler doğrultusunda hareket etmemesi durumunda, koruma amaçlı alınan kısa pozisyonlar Fon’u olumsuz etkileyebilecektir.
    Yönetici, uzun pozisyonlarının ilgili piyasalardan daha iyi performans göstereceği varsayımı altında Fon’u endeks kısa pozisyonları ile koruyabilir. Örneğin, Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasasında alınacak uzun pozisyonlar için VİOP BİST Vadeli İşlem Sözleşmeleri’nde, ilgili varantlarda ya da BIST’de işlem gören paylar üzerine yazılmış tezgah üstü opsiyonlar aracılığıyla kısa pozisyon alınabilir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Aşağıdada bir hisse fonun izahatnamesinden bir alıntı var.

Bu nedenle kısa vadeli piyasa trendlerini takip etmez, borsa endekslerinin düşüş veya yükselişlerine bağlı günlük alım satımlar ve hızlı pozisyon değişiklikleri yapmaz, likidite kaygısı taşımaz ve koruma amaçlı pozisyon almaz.F

3.  Alıntı Originally Posted by burak1987 Yazıyı Oku
    Anladığım şöyle bir durum var galiba. Bu hisse fonların izahatnamesinde minimum yüzde 80 hisse tutma şartları var. O yüzden böyle oluyor galiba. Hiç birinde risklerden korunmak için şu piyasada short olurum, burada long olurum diye bir şey yazmıyor. Yani aktif yönetimden pek bahsedemiyoruz. Tam anlamıyla aktif yönetim sadece serbest fonlarda yapıyor herhalde. Mesela bu hisse fonlarda aşağıdaki metine benzer ifadeler gözükmüyor.

2.3. Fon’un ana yatırım stratejisi ağırlıklı olarak Türkiye ve gelişmekte olan ülke piyasalarında, ve gelişmiş ülke piyasalarında uzun vadeli değer yaratma potansiyeli olan şirketlerin ortaklık paylarına ve bono/tahvillerine yatırım yapmak (uzun pozisyon) ve potansiyeli sınırlı olan şirketlerin ortaklık paylarında ve borsa endekslerinde açığa satış yapmak suretiyle Fon’u genel piyasa düşüşlerine karşı korumak (kısa pozisyon), yerel ülke para birimlerinin TL’ye karşı yüksek değer kayıplarına karşı döviz türev pozisyonları ile korumak ve yatırımcıya sürekli TL olarak mutlak getiri sağlamaktır.

Yönetici’nin hedefi sürekli mutlak getiri sağlarken piyasalardaki bozulmalara karşılık Fon’u korumak olup, asıl stratejisi uzun pozisyonların kısa pozisyonlardan daha iyi performans göstereceği varsayımı üzerine kuruludur.
    Yönetici, Fon için yapacağı analiz doğrultusunda, ortaklık paylarında kısa pozisyon alabilir. Piyasaların beklentiler doğrultusunda hareket etmemesi durumunda, koruma amaçlı alınan kısa pozisyonlar Fon’u olumsuz etkileyebilecektir.
    Yönetici, uzun pozisyonlarının ilgili piyasalardan daha iyi performans göstereceği varsayımı altında Fon’u endeks kısa pozisyonları ile koruyabilir. Örneğin, Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasasında alınacak uzun pozisyonlar için VİOP BİST Vadeli İşlem Sözleşmeleri’nde, ilgili varantlarda ya da BIST’de işlem gören paylar üzerine yazılmış tezgah üstü opsiyonlar aracılığıyla kısa pozisyon alınabilir.

üstadım, bi ara webster üstat da mps'ye güvenmiyorum, ağırlıklı olarak teknoloji hisselerini almışlar ve ufak bir düşüşte çakılabilir gibilerinden bir şeyler söylemişti ve ne yazık ki bunu atlamışım ve arkadaşımızın yazısından sonra jetonum düştü. neyse akacak kan, damarda durmazmış ama mps, şu haliyle sizin aldığınız tte'nin ikinci versihyonu gibiymiş. katılım fonu olarak ziraat katılım endeksi fonuna baktım. perşembe günü sadece endeks kadar düşmüş. çarşamba günü sadece 0,01 düşmüş. yılbaşından bu yana mps getirisi yüzde 4 civarıyken ziraat katılım endeksi fonu yüzde 8 üzerinde seyretmiş. kısacası ben, mps alarak katılım fonu değil, adı katılım olsa da kendisi teknoloji sektörü ağırlıklı bir fon alıp zaten uçmuş olan uçağa binip kanadından çakılmışım. durum bu.

4.  Alıntı Originally Posted by burak1987 Yazıyı Oku

düşüşlerden korunma işini fon tarihimzde sanırım ilk defa en başarılı şekilde tcd yaptı ki Veysel bey de bunu açıkça belirtiyordu. ama eski tcd. yenisini hiç beğenmiyoruz. inşallah yenisi gidip tekrar eskisi gelir. yoksa bu piyasada işimiz zor

Cikista ki performansinfan cok,dususlerdeki diremci mukemmeldi
    Ben bu yuzden tuttum.malesef fom can derdine dustu,sonrasi icin cok umudum yok
     Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    düşüşlerden korunma işini fon tarihimzde sanırım ilk defa en başarılı şekilde tcd yaptı ki Veysel bey de bunu açıkça belirtiyordu. ama eski tcd. yenisini hiç beğenmiyoruz. inşallah yenisi gidip tekrar eskisi gelir. yoksa bu piyasada işimiz zor
    SM-A405FN cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. Yabancı hisse senedi fonu almayı düşünenlere Şant Manukyan Soldan bir cisim yaklaşıyor diyor.
    "Ve piyasa bunu fiyatlamis degil. Ilk ekte gordugunuz uzere cuma gunu gelen satislarla S&P 3350 desteginin altinda kapandi ve bir duzeltmeye karsi savunmasiz durumda. Short gitmek icin iyi bir seviyede oldugumuzu dusunuyorum, yarin seviye ve stop paylasarak daha netlestirecegim. "

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Emmiden hakiki yalanlar
    Gönderi
    7,825
    Türkiye, koronavirüsü sebebiyle İran sınırını kapattı.
    Selamlar. Burada yazmış olduğum bilgi, yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Webster üstad nerede diye sormayın, işte burada: https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=45203

8. Bu hafta yine düşüş olur herhalde bir yandan virüs olayı bir yandan suriye gerginliği, nasıl bir strateji belirleyeceğimizi şaşırdık. Hisse ve değişkenlere satış mı verip düşünce mi alalım, hiç ellemeyip düştükçe takviye mi edelim, karmakarışık bir durum fonlardan %5 civarı zarar var. Bu arada ppf de duran miktar ile döviz veya altın fonu mu alayım olar mı çıkar bilemedim. İyice karmaşık hale geldi bu fon olayı.

Sayfa 501/996 İlkİlk ... 401451491499500501502503511551601 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •