Sayfa 2/13 ÝlkÝlk 123412 ... SonSon
Arama sonucu : 101 madde; 9 - 16 arasý.

Konu: Ustalara Saygý Kuþaðý

Duhul
    Feb 2017
    Ýkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,169
    tebrikler... sosyal medyadaki seviyesizliðim üzerine gerçekten hisse net eski ustalarýyla þöyle bir canlansa ne güzel olurdu

Duhul
    Feb 2017
    Ýkamet
    Þiþli-Ýstanbul
    Gönderi
    1,640
    Amateur 18/04/2004

Duhul
    Apr 2004
    Ýkamet
    Ingiltere
    Yaþ
    54
    Gönderi
    317

Borsada "oynayan"larýn ne oranda kazandýðý konusunda yorum yapamayacaðým, ama borsaya "yatýrým" yapanlarýn sadece binde birinin kazandýðý görüþüne katýlmadýðýmý ifade etmek isterim. Naçizane, 1992 yýlýndaki 1.000 lira enflasyon oranýnda artýrýlsa deðeri ne olur, ve de borsaya 1992 yýlýnda yatýrýlan 1.000 liranýn deðeri ne oldu sorusularýna cevap verecek þekilde, aylýk enflasyon verileri ve ÝMKB 100 endeks aylýk hareketlerini esas alarak bir projeksiyon yaptým. (Maalesef uðraþmama raðmen buraya kopyalayamadým.) Þu anda iki deðer 'kafa kafaya'. Uzun vadeli yatýrým yapan, yatýrým yaptýðý þirketi özenle seçen, birkaç hisseye yatýrým yaparak riski azaltan, spekülasyonlardan uzak duran, borsanýn çok þiþtiði dönemlerde portföyünün hiç olmazsa bir kýsmýný realize eden, borsanýn çok düþtüðü zamanlarda bir miktar da olsa portföyünü artýran bir yatýrýmcý 1992-2004 döneminde enflasyon oranýnýn üzerinde bir gelir etmiþtir diye düþünüyorum.

Duhul
    Feb 2017
    Ýkamet
    Þiþli-Ýstanbul
    Gönderi
    1,640
    uptrend 18/04/2004

Duhul
    Feb 2004
    Gönderi
    4,817

Borsaya kýsa vadede para kazanmak için giren herkes kaybetmeye mahkumdur.

Ýyide bu nasýl oluyor bir anlatsana uptrend.

Hep kaybeden kýsa vadede borsadan para kazanmaya inanmaktadýr.

Gündemde olan bir hisseden hemen alým yapar,hissenin tekniðine bakmamýþtýr.Hisseyi aldýktan sonra hisse bir tavan çeker.

Hep kaybeden çok mutludur.Ertesi günün tavan fiyatlarýn hesabýný yapmaktadýr.

Hep kaybeden bu iþe çok sevinmekte ve iyi bir yatýrým yaptýðýna inanmaktadýr ve hesap makinasý ile hisse þu fiyata gelirse para þu kadar olur bu kadar olur diye hesap yapmaktadýr.

Ertesi gün hisse bir tavan daha çeker.Hep kaybeden mutluluktan uçmaktadýr.Ama o da ne hissedeki tavan çok hýzlý bir þekilde çözülmüþtür.Hemen satýþ yapmak ister yetiþemez.Hisse kýsa sürede tabanda alýcýsýz durmaktadýr.

Hep kaybeden ertesi gün için kararlýdýr,zararýna mutlaka satmalýdýr.Ertesi gün zararýna hisseyi satar,ama hisseyi takip etmektedir.Hisse daha da düþmektedir.Hep kaybeden çok mutludur,iyi bir iþ yaptýðýna inanmaktadýr.Zararýna sattý ama satmasaydý daha çok zarar edecekti.

Ertesi gün yükseliþ yapan bir baþka hisseye takýlýr.Hemen alým yapar,fakat o da ne, aldýðý bu hissede hiç hareket yoktur,sanki tahtayý yapanlar hep kaybeden aldý diye yükseliþi durdurmuþlardý,günler geçmekte hisse az da olsa yavaþ yavaþ düþmektedir.Ne oluyor, neler oluyor demeden daha evvel sattýðý hisse dipten dönüþ yapmýþ ve bir anda tavan olmuþtur.Hisse ikinci seans da hemen ikinci tavaný yapmýþ ve günü tavandan kapatmýþtýr.

Hep kaybeden büyük hayal kýrýklýðý içindedir. Akþam elinde hesap makinasý ile hesap yapmaktadýr.Hisseyi satmasaydý kýsa vadede büyük bir karý yakalamýþ olacaktý.Saç sakal birbirine karýþmýþtýr, çok mutsuzdur,sanki yükseliþ için tahtayý yapanlar hep kaybedenin satmasýný beklemiþlerdi,ama kararýný vermiþtir,ertesi gün hangi fiyattan olursa olsun hisseyi tekrar geri alacaktýr.

Ertesi gün seans baþlar hemen elindeki uyuz hisseyi satýp eski hissesine alým yazar.Alýmý gelir ve disket seansýndan sonra hisse tavandýr.Artýk relax olmuþtur,hissesine tekrar kavuþmuþtur, çok rahatlamýþtýr.Sokaða çýktýðýnda yürüyüþü bile deðiþmiþtir.Sanki dünyanýn en zengin adamý odur.

Hep kaybeden çok mutludur.Hesap makinasý yine elinde hesap kitap içindedir.Hisse bir miktar daha yükselir fakat hep kaybeden hala kardadýr,fakat günler geçmekte hissedeki yükseliþ ivmesi azalmaktadýr ve hisse her gün yavaþ yavaþ düþmektedir.Nihayet hisse hep kaybedenin aldýðý fiyatýn altýna geliyor,hep kaybeden hemen satýþ emri verip zararýna satýyor.Ama mutludur, rahatdýr çünkü hisse daha da düþmektedir.

Hep kaybeden hep yüksekten alýp, hep aldýðý fiyatýn altýna satmaktadýr.

Hep kaybeden'in iþi budur yüksekten alýr alçaktan satar.

Hep kaybedenin kendine göre bir sistemi yoktur,tüyolara ilgi göstermekte,spekülatörlerin peþine takýlmaktadýr.

Ve bu hep böyle devam etmektedir,kaybettikçe parayý kurtarmak için daha fazla risk almaktadýr. Alýyor satýyor, alýyor satýyor zarar hep zarar,verdiði komisyon paralarý da iþin cabasý.

Neticede para ÝMKB nin büyük diþli çarklarý arasýnda yok olup gidiyor.

Duhul
    Feb 2017
    Ýkamet
    Þiþli-Ýstanbul
    Gönderi
    1,640
    serdarkus 19/04/2004

Duhul
    Jan 2004
    Gönderi
    3,115

Yaþanmýþ bir örnek, 3-4 yýl kadar önce..

Elinde parasý var, ilk defa borsaya girmek istiyor, bir bilene soruyor, o da TU…. diyor, tüm para 22000 lerden bu kaðýda yatýrýlýyor, yürü ya kulum dönemi ki, kaðýt bir ay kadar sonra 32000 lere çýkýyor, bu seviyeden satýp eski arabasýný sýfýrlýyor, bir daha da dönüp borsaya bakmýyor.

Uçuk bir örnek, alýntý yaptýðýmýn içeriðiyle de hiçbir ilgisi yok ama neticede çok kýsa vadede kazanç… neticede, þimdi, iþlemi yapan arabasýnýn sefasýný sürüyor, öneren çok sayýda baþarýsýzlýðýný örtmek için bu örneði kullanýyor, kaybetme potansiyelini hala koruyanlar ise, yazýyor da yazýyor..

Duhul
    Feb 2017
    Ýkamet
    Þiþli-Ýstanbul
    Gönderi
    1,640
    sezium 19/04/2004

Duhul
    Mar 2004
    Gönderi
    62

þu yükselen hisselerin peþine takýlma iþi nasýl oluyor bir deneyeyim dedim. 1000 dolar kenara ayýrdým baþladým korkusuzca hisse alýp satmaya. mazhar holding ülker atakule gayrimenkul ihlas gayrimenkul derken yüzde 70 yaptým 15 günde sonraki 15 günde bu günde dahil parayý düþürdüm 950 dolara. þimdi 1020 dolara denk gelen 1830 maliyetli Bisaþlarla bekliyorum. günde ortalama 3 hisse alýp sattým. 1000 dolarla 100bin dolarlýk iþlem yaptým. ödediðim komisyon iadeleri çýkarýrsanýz 120 dolar; kazanan birtek aracý kurum. hemde uzun vadede deðil 4 haftada. ben tekrar uzun vadeye döneyim. tukaþ acayip göz kýrpýyor orta vadede þu biþaþlarý bir satayým giderim oraya beklerim 6 ay....

Duhul
    Feb 2017
    Ýkamet
    Þiþli-Ýstanbul
    Gönderi
    1,640
    CycLone 05/05/2004

Duhul
    Mar 2004
    Ýkamet
    sonsuz → ∞
    Gönderi
    1,697

hisseden kaybetmenizin tek sebebi ne teknik nede diðerleri kaybetmemizin tek sebebi hissede b.k boðazlýk edip hissede gidecek ümidiyle gereðinden fazla durmaktýr hisse kaybettirmez aslýnda siz zamanýnda çýkamamýþþýnýzdýr tek sebep budur ama borsada bir numaralý kural r birileri kaybetmesi lazýmki birileri kazansýn
    yani borsa = zamanlama........

Duhul
    Feb 2017
    Ýkamet
    Þiþli-Ýstanbul
    Gönderi
    1,640
    kentuf 06/06/2004

Duhul
    Jan 2004
    Ýkamet
    AKÝNONYA ADASI
    Gönderi
    11,570

Sizlere biþey anlatayým ister inanýn ister inanmayýn .Sene 1999 da kaðýt 8000 liralarda iken bana bir operasyon haberi geldi birinden .Ben ozaman egs dýþta 1997 den beri ortalama 2700 den maliyetli kaðýtta oralarda geziyordu .1996 yýlýndan beri çok ciddi kendi çapýmda borsa ile ilgileniyordum .(UFAK PARALAR ufak lotlar bana dehþet bir servet gibi geliyordu ).Bir aracý kurum niþantaþýnda idi bende oraya þu an halen sahibi olduðumuz yerden hamburger ,tost falan götürür orda seans ý anlýk izlerdim .Bir adamda oraya gelir seans a girerdi .kaðýt 8000 lerde idi borsa alýp baþýný gitmiþ bizim egs dýþ ve gsd yerimde sayýyordu .Bu x adam zengin bir aileden gelme egs den ciddi para kazanan bir zattý .ve egs dýþ ticaret 5500 kadar yükseldi .bende onu takip ediyordum .o 5500 sattýðýný öðrendim .ve bu gsd ye geçtiðini öðrendim .Ben daha önceki senelerde anadolu sigorta kaðýdý tuttuðum için o sýralar çok prim yaptýðý için üzülmüþtüm .bir hesap yaptým 11750 egs dýþ ticaret olursa borsadan deli para kazanmýþ olcam bu üzüntümü yeneceðimdi .Adam ozamanýn parasý 25000 lira civarlarýnda elindekinin iki katý kadar daha gsd holding aldýðýný öðrendim .bu sýrada egs dýþ 9000 liralara gelmiþti .ama ne varki bu performanslarý bütün imkb kaðýtlarý gösteriyordu .kaðýt 45000 liralara geldiðinde ben 11750 egs leri satmýþ arsa almýþ borsayý hayretle izliyordum .Askerde okuduðum kitaplardaki o manyak ayý piyasasý oluþumunu bekliyordum .Ýnsanlar kazandýkça daha çok para getiriyordu borsaya .Bu adam 49 yaþýnda 2002 yýlýnda kalp krizi geçirdi ve amerikan hastanesi kaldýrýldý ve burada öldü .elindeki gsd holding ortalama maliyeti 32000 liralar civarýnda kaldý .þu an bu mallar kardeþi himayesindebu mallarý satmýyorlar .Ve bu günkü deðerler içinde bile tahta yapacak adamý ürketen büyüklükte bir rakam .Demokrasi parkýnda geçenlerde gördüm kardeþini konuþtuk ve koþtuk .Adam borsa lafýný duymak bile istemiyor bize çok pahalýya mal oldu .abim kalp krizi geçirdi .þimdiye kadar yanýna ne kaldý diye hayýflandý .Finans la uðraþan hiç kimseye güvenmeyen bir þeyler hissettim adamda .þimdi bu tahtayý yapacak adam dökeceði kiþiyi beklerken bu psikoljiden haberi varmýydý .Çok kiþiyi kaðýt üstünde mezar olmasý yanýnda bu tür psikoljiye soktuðu insanlarda var .dile kolay yüzde seksen halka açýk ve sevgili ahmediia mergenia denilen bir zatýn da müthiþ pompa efekleriyle süslenmiþ .coollonie ailesini aratmýyacak sicilyalý viski tüccarlarýndan acýmasýz tahta yapýcýlar,kutman þaraplarý ,mesudi börekleri nin bulaþtýklarý imkb de görmeye alýþtýðýmýz tipik bir tahtanýn bir insaný ve aileyi ne duruma düþürdüðünü anlatmak istedim .Birileri varki her zaman dipte alýp her zaman tepede satacak adam buluyor diye bir mantýk yok .Mantýk arýyorsanýz ben nerdeyim diye bakýn .Çünkü imkb de gördüðünüz her tahta büyüklüðü ne oranda olursa olsun temelden teknikten ziyade insan psikoljisi üzerine kurulmüþtur .siz bittiðiniz yerde o þahlanýr.çünkü þahlanmasý için onu etkilemiyecek kadar malý depoya indirmiþ spek ondan sonra hareket edecektir .açýktaki malý senden ,benden ,hepinizden iyi biliyor .Çünkü o tahta onun ,sen bir mal aldýðýnda yatýrým yaptýðýný zannedersin ama aslýnda adamýn cebine elini uzatýyorsun demektir.( sevgili mavzer demiþti bunu bana harbiden de öyle )Bazen speklerin bilmediði þeyleri normal sýradan bir vatandaþta öðrenebilir .Bu da öyle bir durum .Siz siz olun elini cebine uzattýðýn adamý iyi keþfedin .egs dýþ 15000 liraya kadar yükseldi .bedelsiz bölündü 1000 lira altýnda kaðýt kalmadý piyasada ,herkes bölünen egs dýþ ve egs hol e saldýrdý ve þirketler yedi ay sonra iflaslarýný açýkladýlar .ucuz mantýðý neye göre psikoljiye göre .hesaba bak 0.01 kuruþ edecekmiþ pehhh .trilyoner adam milyarder olacak siz kuruþ hesabý yapýyorsunuz .siz eflasyon azacakmý ona bakýn bence.

Duhul
    Feb 2017
    Ýkamet
    Þiþli-Ýstanbul
    Gönderi
    1,640
    kentuf 10/06/2004

Duhul
    Jan 2004
    Ýkamet
    AKÝNONYA ADASI
    Gönderi
    11,570

Benim imzanda yer alan saðlýnýz için borsadan uzak durun deyimi .Millet kýsa þortlarla sokaklarda top oynarken oynamadýðým çalýþmak zorunda kaldýðým .Ýþ yerimin mevkisi ,aracý kurumlara ilk datalarýn inmeye baþlamýsýndan bu yana sermaye piyasalarýyla içli dýþlý olmam .Aklýnýza gelebilecek bir kaç aracý kurum dýþýnda hemen hepsine ulaþýlabilcek insanlarla tanýþma fýrsatý bulmam,bana bir þeyi öðrettiki borsada iki hareket vardýr .Bir alýþ tarafý .bir de satýþ tarafý .bu zamanlarý uzun vadeye yayarak yaparsanýz para kazanma þansýnýz yüksek olcaktýr.Borsadan uzak durun diyen kentufun bunu ne için kullandýðýný yeni katýlýmcýlar bilemiyebilir buna hak veririm.Ama beni tanýyanlar bunu çok iyi biliyorlardýrki bütün kapanýþlarý ezbere bilir .Hangi tahtada kim cirit atar .kim nerede eðlenir .Hangi tahta gerçek yabancýlarda adým gibi bilirim .Borsadan uzak durun demek illede borsa oynamamak deðildir.yatýrým yapma felsefesini öðrenmektir.EEE ben yahu kýçýmýn üstünde oturarak para kazanmýyayým ben her gün ekranla debeleneyim diyorsanýz ona eyvallah derim .
    Allaha þükür deli gibi para kazanmasakta repocudan ,bonocudan,dovizciden iki kademe önde olman seni altý yedi sene içinde dehþet bir sermaye piyasasý getirisine ulaþtýrabilir .Ama hepsiyle olsun çabuk olsun diyorsanýz bu alemde size para yok .Neden yok derseniz adamýn cebinden uzanýp parayý almak kolay iþ deðil .Birileri bu sitede teknik meknik yaptý .2000 lerin tepesinden milleti mal sahibi yaptý ihya oldu .Biz KARÞIT YATRIM TOPÝCLERÝNDE TÖKEZLEMEDEN az çok biþey kazandýrabildiysek ne mutlu bize .Kýsa vadeli her þeyden bilgi sahibi olun ,ilgilenin ama kýsa vadeli iþ yapmak sizi berikimlenizden ,çýkartýðýnýz sonuçlarý uygulamaktan alý koyacaktýr .Bu yüzden yýlda iki hareket yapýn ALIÞ VE SATIÞ .ee çokmu kazandýn çek 10 taneden 9 nu cebe indir .1 ile oyna ozaman bak psikoljin ,sosyal hayatýn ,saðlýðýndaki deðiþmeleri farkedeceksin bunu için borsayý yenmek gerekmektedir.Kazanmak için kazýklanmak þart .Ama yediði kazýklardan uslanmýyorsan ozaman bilki ömrün 20 sene kýsalmýþtýr .

YOKSA AKÝNOLU KENTUF borsadan uzak durun dermi.

Sayfa 2/13 ÝlkÝlk 123412 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •