Sayfa 3/13 İlkİlk 12345 ... SonSon
Arama sonucu : 101 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Ustalara Saygı Kuşağı

1.  Alıntı Originally Posted by ajfa Yazıyı Oku
    Amateur 18/04/2004

Duhul
    Apr 2004
    İkamet
    Ingiltere
    Gönderi
    317

Borsada "oynayan"ların ne oranda kazandığı konusunda yorum yapamayacağım, ama borsaya "yatırım" yapanların sadece binde birinin kazandığı görüşüne katılmadığımı ifade etmek isterim. Naçizane, 1992 yılındaki 1.000 lira enflasyon oranında artırılsa değeri ne olur, ve de borsaya 1992 yılında yatırılan 1.000 liranın değeri ne oldu sorusularına cevap verecek şekilde, aylık enflasyon verileri ve İMKB 100 endeks aylık hareketlerini esas alarak bir projeksiyon yaptım. (Maalesef uğraşmama rağmen buraya kopyalayamadım.) Şu anda iki değer 'kafa kafaya'. Uzun vadeli yatırım yapan, yatırım yaptığı şirketi özenle seçen, birkaç hisseye yatırım yaparak riski azaltan, spekülasyonlardan uzak duran, borsanın çok şiştiği dönemlerde portföyünün hiç olmazsa bir kısmını realize eden, borsanın çok düştüğü zamanlarda bir miktar da olsa portföyünü artıran bir yatırımcı 1992-2004 döneminde enflasyon oranının üzerinde bir gelir etmiştir diye düşünüyorum.
    Eskiden üyeydim, ama foruma eski hesabımla giremedim. Forma üye olmadan bakıyordum. Bu eski yazımı görünce yeniden üyelik açtım. Evet, o zamanlar sürekli olumsuz yorumlar yazan "baba" vardı. Onun bir yazısına yorum olarak yazmıştım. Ne günlerdi? Yazdıklarımı kısmen uyguladım ve borsada hiç kaybetmedim. Yani kısa süreli kayıplar oldu, ama paniklemedim ve sonu iyi oldu. Zaten çok büyük miktarlarla girmedim. Uzun süre iş güç derken ilgilenmedim. Şu aralar 6-7 aydır yeniden bir portföy oluşturup kendi çapımda yakın takibe başladım. Şükür kazanıyorum. Bu forum bana borsa hakkında çok şey öğretmişti. Ama şunu da belirtmeden geçemeyeceğim: Eski formundan biraz uzak gördüm.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,640
     Alıntı Originally Posted by Amateur Yazıyı Oku
    Eskiden üyeydim, ama foruma eski hesabımla giremedim. Forma üye olmadan bakıyordum. Bu eski yazımı görünce yeniden üyelik açtım. Evet, o zamanlar sürekli olumsuz yorumlar yazan "baba" vardı. Onun bir yazısına yorum olarak yazmıştım. Ne günlerdi? Yazdıklarımı kısmen uyguladım ve borsada hiç kaybetmedim. Yani kısa süreli kayıplar oldu, ama paniklemedim ve sonu iyi oldu. Zaten çok büyük miktarlarla girmedim. Uzun süre iş güç derken ilgilenmedim. Şu aralar 6-7 aydır yeniden bir portföy oluşturup kendi çapımda yakın takibe başladım. Şükür kazanıyorum. Bu forum bana borsa hakkında çok şey öğretmişti. Ama şunu da belirtmeden geçemeyeceğim: Eski formundan biraz uzak gördüm.
    yazmanıza çok sevindim sn. amateur. sizlerin bakış açısı çok değerli. özellikle günümüzden 16 yıl önceye dönüp piyasalar üzerine fikir muhasebesi yapmak... müthiş bir şey

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,640
    bikmişbroker babo 14/06/2004

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    Istanbul ve Kanada
    Gönderi
    11,395

Bazilarini caydirmak mumkun degildi, kafalarinin dikine gidiyorlardi.Sen ne dersen de bildiklerini okurlardi.Bunlar ayri bir grup..

Bazilari COK kurnaz alim satim yaparlardi..Sabirli insanlar, Karlarini yeterli gorup borsadan cikmasini bilenler..Bunlar ayri bir grup..
    (Hatta bir musterim-o zamanlar 15 gunluk ordino verilebiliyordu-alis ve satis kademelerine 1 er lot 2.ci kademeye 2 misli, 3 cu kadameye 3 misli 4 cu kademeye 4 misli...olmak uzere 15 gunluk emir veriridi..Seans odasini yoneten kizcagiz bir gun gelip aglayarak bu ordinolarin sadece 10 sayfa tuttugunu bana soyleyene kadar devam etti bu musteri) Ozellikle yatay hareket eden piyasada cok da guzel kazaniyordu..(Problem hergun kalan emirlerin yeni sayfaya-yeni valor ile gecirilmesi ve de takip edilmesindeydi)
    Dusunebiliyormusunuz YKBNK tahtasinda alis ve satis taraflarinda 78 kademe ordinosu olan bir musteriyi? Tahta SERT hareketler yaptigi zaman (once hangi yone olursa olsun farketmiyor) ALIR satar, veya SATAR sonrada alirdi.(Cunki ordinolari onceden verilmisti) TABAN dan TEK lot islem gorse tahta bu arkadas alirdi, TAVAN dan da TEK lot islem gorse YINE bu arkadas satmis olurdu.Zaten bir sonraki gun TABAN-TAVAN lar degistigi icin (ya da 2.ci seans) bir eleman mutlaka o iptal edilen ve de kalan islemleri takip ederdi.
    VE BU MUSTERI SEANS DA IZLEMEZ KENDI ISINE BAKARDI...

Eriyip gidenler;
    Ozel bir grup, kisa zamanda koseyi donme arzusu-HAD safhada TUYO ve TUTKU seviyesinde kagida bagimlilik!!Ellerindeki avuclarindaki bitinceye kadar inatla direnen grup..Ne yaparsan yap bildigini okurdu..Taxsi parasini cebine koyup cikip giden cok oldu.(Icler acisi bir durum ama YINE de birsey yapamazsin!)

Sen anlat bakalim? Sen neler ile karsilastin?Neler hissettin?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,640
    banderas 14/06/2004

Duhul
    Feb 2004
    Gönderi
    101

benim de 1 senelik bir aracı kurum tecrübem var. hiç alakası olmayan adamların ne kadar büyük para kaybettiklerini öğrendikçe içim parçalanıyordu. hemen hemen hepsi bir arkadaşlarıın tiyosuyla (!) tam en tepeden almışlar kağıdı. hele bir tanesi vardı ki, benim de takip ettiğim bir kağıtta en yüksek fiyattan gerçekleşen çok az işlemin neredeyse tamamını almayı başarabilmişti (!) ve müthiş bir zararı vardı. 2000 zirvesinden tansaş almış olup napalım abi satalım mı bekleyelim mi diyenler, ünal tarım'da uzun vadeci olanlar. bu insanların bilinçsizce kaybettikleri parayı bizlerin kazanması ise ne acı bir gerçektir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,640
    banderas 15/06/2004

Duhul
    Feb 2004
    Gönderi
    101

üniversite 2. sınıftayken 2000 baharında boş vakitlerimde gittiğim seans odasında emeklilerden oluşan zengin bir grup da vardı. ben 20 lot sabancı alabilirken bunlar onbinlerce lot alırlardı, o yüzden de herkes bunlara saygı gösterir, bana selam bile vermezlerdi. bütün gün ekrana bakar ve birbirlerinin gazına gelerek takip ettikleri kağıtlarda yüklü alım yaparlardı. enka, çelebi, borusan başlıca kağıtlarıydı. hiç bir temel ve tekniğe dayanmayan alım satım kararları verirlerdi. piyasa bariz bir düşüş trendinde olmasına rağmen, aracı kurum da açığa satış imkanı vermesine rağmen short pozisyon yerine hep long tercih ediyorlardı. kar ettikleri bir günü görmedim. muhtemelen ben gelmeden önce 99 yükselişini yakalamış ve neye elini atsalar zaten yükseldiği için iyi para kazanmışlardı. sonuç olarak ben orada takıldığım 1 sene içerisinde o ufak paramı 3 e katladım, beyefendiler ise eski tas eski hamam kaybetmeye devam ediyorlardı. 1 sene boyunca neyin ne olduğunu hiç sorgulamadılar, neden para kaybediyoruz diye konuştuklarını bile duymadım. borsayla yeni ilgilenmeye başlayanlar varsa diye yazıyorum; kayıplarının 2 temel nedeni vardı:
    1. ayı piyasası
    2. sürekli gün içi alım satım. (tepki yükselişlerinde bile gün içi alım satım yapıp zarar etmeyi becerebiliyorlardı)

hele bir anımı unutamam. içlerinden en zengibi bir gün 2. seansın ortasında geldi. herkes ayağa kalktı hoşgeldiniz falan. piyasa nasıl diye sordu oradakilere, o gün yatay bir piyasa vardı. ne alalım dedi, illa hergün birşeyler alınıp satılması gerekiyormuş gibi. o zaman migros bölünmemişti 300,000 liraydı. amcam gitti gaza gelip 1000 lot migros aldı hop diye tek kalemde. 300 milyarlık malı öyle kolay kolay kimseye yedirmeyecekleri içinde tahtayı bir anda 295,000'e indirdiler. alan satan aynıydı bariz silkeleyecekler. amca da panik olup 295 bine verdi 1000 lotu. o gün migros 300 binin üzerinde kapanmıştı. işte 30 saniye içinde nasıl 5 milyar kaybedilir (2000 yılının parasıyla) bir örnek.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,640
    baba 15/06/2004

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Tuzla
    Gönderi
    784

1986 yılı şubat ayında İMKB ile teşerrüf ettik. O zamanlar emirler sandıga atılırdı,çetrefilli formüllerle dağıtım yapılır ve neticeler Kaya bey tarafından saat 10 da açıklanırdı.30 m2 lik bir salonda 5/6 broker ve 4/5 borsacı adayı olurdu.iki girişten sonra mal almak veya satmak için en güvenilir yöntemin en iyi fiyat teklifi olduğunu çözdüğümde,komisyoncular böyle teklif mi olur deyip güldüler.onların buna aklı erene kadar ben epeyce yol aldım,çünkü ben istanbul dışındaydım ve ayda bir falan ancak gelebiliyordum.Mallarımı iş bankası saklamada tutuyor,saklama sevisindeki çocuklara borsa başkanının pörtföyünde bir hareket olup olmadığını soruyordum.1987 yazı geldiğinde başkanın pörtföyü duruyordu,tabii benimkide.KOYDUĞUM PARA 20 kat falan olmuştu.her gün insanlar deliler gibi senet alıyorlar ,fiyatlar serbest bırakılıyor,bir gün evvel 1000 tl olan senet ,ertesi gün 7000 tl den açılıyor,bazan günü 12000 tl den kapatıyordu. PART 1
    ARKASI YARIN

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,640
    baba 15/06/2004

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Tuzla
    Gönderi
    784

ve bir gün başbakakan özal,bakın nasıl İMKB yaptık ama,buradanda özelleştirme yapacağız dedi.Günlerce kağıtlar alıcı bekledi,fiyatlar 1/10 ......1/7 falan oldu.Bu arada açılış fiyatlı satışlarım hiç gerçekleşmedi.bir kısmı gerçekten gerçekleşmiyordu ,bir kısmı ise aslında gerçekleşiyor fakat bana seninki gerçekleşmedi deniyordu.Bir gün kimseye görünmeden seansa geldim,emrimin gerçekleştirildiğini duymama rağmen,seans sonu komisyoncum emrimin gerçekleşmediğini bana anlatıyordu.İyiler daima komisyoncuların oluyordu,seansa sadece iş bankası giriyordu,bankalardan.İş bankasıda aynı oyunu oynadı bana tabiiki.Bu arada 86 nisanında 8400 tl den100 adet AKÇİMENTO almıştım.ertesi hafta pazar günü tercüman gazetesinde akçimento yu 12500 görünce satış emri verdim.pazartesi günü akşam telefonla aradığımda satılmadı dendi.hafta sonu gazeteden ( çünküm borsa bilgilerini haftalık olarak pazar günleri tercüman verirdi sadece)(ebatlarıda döviz kurlarıyla aynıydı.) hissenin 17500 olduğunu görüyor,pazartesi satış emrini veriyorum amma satılmıyor.bu haftalarca non stop devam etti,zannediyorum 9. haftada 225000 tl den ancak satabilmiştim.
    PART 2

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,640
    baba 15/06/2004

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Tuzla
    Gönderi
    784

1987 eylül ayında cağaloğlunda düşüş bütün hızıyla devam ediyordu,Çukurova gibi sağlam bir kagıtta 25000 den 8000 e gelmişti.Pazartesi KARAKÖYDE BAŞLAYACAK BORSA için İstanbula geldim ,AÇILIŞ muhteşemdi.büyük bir salon her senede ayrı bir tahta ,anlayacagınız sistem değişmişti.fiyatlar aynı gün 3/4 kat olmuştu,çukurova 8000/ 24000 .fakat bunun ardından düşüşler yinede devam etti.Bende ala sata 2400000 usd dolarını 70000 dolara düşürmenin keyfini yaşıyordum.bir gün ya bu böyle olmaz oyunu kendimiz kurmalıyız dediğimde,1350/1550 arası ege gübreye üçgen attım.AO 1352.ERTESİ GÜN TAVAN 1525 olduğundan,tavana bir sürü alıcılar gelmişti.Çarşamba ise tavan 1650 idi ,fakat tahtadaki en iyi alış 1350 idi.Seansın sonuna kadar hiç işlem yapmadım son dakika da tavan dahil aldım.perşembe tavan 1800 dü.tabanda bile alıcı yoktu iki tahta satıcı vardı,tabii biz yine tahtayı üçgenledik.Cuma günü tablo aynı idi tavan 1950 idi.seansın başında bütün satışları aldım,tavan alışa geldi verdim ,satışa geldi aldım,bana soruyorlardı ne yapıyorsun:el cevap ne yaptığımı bilmiyorum.onlar kendileriyle dalg a geçtiğimi zannedip kızıyorlardı ama ben gerçekten ne yaptığımı bilmiyordum.neticede seans sonu bütün tavanları aldım ve şehrime döndüm. inanılma bir hafta sonu geçirdim,tahtanın bu işlem hacmiyle aldığım malların satışını bir yılda falan tamamlayabilirdim.uyku muyku hakgetire.Pazar gece yarısı otobüse binip istanbula geldim,karaköydeki bir çay ocağına gittim uyuya kalmışım.saat 11 gibi kahveci beni kaldırdığında seans çoktan başlamıştı.bor sa salonuna girdiğimde gözlerime inanamadım tavan 2150 idi ve üç tahta alıcı vardı,elimdeki malların yarısını verebiliyordum.hemen 1900 kadar bütün alışlara verip otele uyumaya gittim.nasıl olsa kağıt artık adam olmazdı.ama kuşlar gibi hafiflemiştim(İMKB de ilk tahta yapmada böylece gerçekleşmiş oldu)Sabah borsaya geldiğimde insanlar beni kapıda karşıladılar,bende muzaffer bir komutan gibi içeri girdim.tahtanın taban olduğundan hiç endişem yoktu.gözlerim dört kere yerineden oynadı.tahta 2200 tavandı,meğer ben verip çıktıktan sonra tahta gene tavan olmuşmuş,elimdeki öteki malları 2700 den verdim.vesselam.
    part 3

Sayfa 3/13 İlkİlk 12345 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •